Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Luke Sholl Reviewed by: Miguel Ángel Garcia


Woda to podstawa życia. Ta prawda zdecydowanie odnosi się do konopi indyjskich, które potrzebują wody do wielu procesów. W naszym poprzednim artykule na temat jakości wody oceniliśmy, dlaczego woda jest ważna i jak pH może wpływać na wiele aspektów uprawy. Dzisiaj zajmiemy się nieco bardziej szczegółowo ppm i EC. Obie wartości są bardziej zaawansowanymi aspektami uprawy marihuany, które należy wziąć pod uwagę, a zapoznanie się z nimi pomoże rozwinąć twoje umiejętności do maksimum. Dla nowicjusza, choć ważne, informacje te nie są niezbędne do uprawy. Bez nich nadal można uzyskać świetne wyniki, ale na pewno pomogą w uprawie!

Cannabis And Water Quality Part 3: Choosing A Water Source
Cannabis And Water Quality Part 3: Choosing A Water Source

Jak mierzyć stężenie składników odżywczych

Aby zrozumieć stężenie składników odżywczych w glebie, należy przetestować zarówno pH, jak i ppm lub EC spływu.

Ppm: za każdym razem dodawaj odpowiednią ilość składników odżywczych

Ppm to miara, która wskazuje ilość składników odżywczych obecnych w podłożu uprawowym. Jest to bardzo ważne, ponieważ od ppm zależy następne karmienie i znajomość ppm pozwala uniknąć przekarmienia lub niedokarmienia roślin. Pomiar ppm jest prosty i można go wykonać za pomocą większości mierników TDS.

Zrozumienie odpływu EC

EC, czyli przewodność elektryczna, to kolejny pomiar, który pomaga określić ilość składników odżywczych obecnych w podłożu. Im więcej składników odżywczych w pożywce, tym wyższy odczyt EC odpływu. Pomiar EC jest prosty dzięki naszemu kieszonkowemu testerowi przewodnictwa DiST 4 firmy Hanna Instruments. Pamiętaj, aby regularnie mierzyć odpływ, aby wiedzieć, kiedy i ile nawozić rośliny.

CÓMO MEDIR LA CONCENTRACIÓN DE NUTRIENTES
CÓMO MEDIR LA CONCENTRACIÓN DE NUTRIENTES

Jak rozszyfrować wyniki odpływu wody

Aby uzyskać jasny obraz tego, ile składników odżywczych otrzymują rośliny, musisz zmierzyć ppm lub EC zarówno pożywki/zbiornika (jeśli używasz hydroponiki), jak i odpływu. Idealnie, odczyt ppm lub EC odpływu powinien być zawsze niższy, co pokazuje, że rośliny pobierają składniki odżywcze. Jeśli odczyty ppm/EC są bardzo niskie w odpływie, jest to znak, że musisz zwiększyć ilość składników odżywczych.

Jeśli nie ma zmiany w ppm/EC między składnikami odżywczymi a odpływem, oznacza to, że rośliny nie pobierają składników odżywczych prawidłowo. Zwykle jest to spowodowane skokami lub spadkami pH.

Jeśli odczyt ppm/EC jest wyższy w odpływie niż w pożywce, prawdopodobnie będziesz mieć do czynienia z gromadzeniem się soli wokół korzeni. Gdy nawozisz rośliny, to nagromadzenie powoli rozpuszcza się z powrotem w odpływie, podnosząc odczyty ppm/EC. Aby sobie z tym poradzić, użyj enzymatycznego środka do czyszczenia linii i oczyść korzenie roślin. Środki do czyszczenia usuwają wszelkiego rodzaju nagromadzenia składników odżywczych i można je mieszać bezpośrednio z wodą. Alternatywnie możesz również użyć przefiltrowanej wody o neutralnym pH do przepłukania korzeni. Pamiętaj tylko, że ten proces wymaga wielu prób.

HYDROPONIC
PPM (Hannah) EC (mS/cm2)
Early Growth 350 - 400 ppm 0,7 - 0,8
Seedling 400 - 500 ppm 1 - 1,2
Transition 550 - 650 ppm 1,3 - 1,5
Vegetative Stage 650 - 750 ppm 1,6 - 1,7
Vegetative Stage 750 - 800 ppm 1,7 - 1,8
Vegetative Stage 850 - 900 ppm 1,8 - 1,9
Flowering Stage 900 - 950 ppm 1,9 - 2
Flowering Stage 950 - 1050 ppm 2 - 2,2
Flowering Stage 1050 - 1100 ppm 2,2 - 2,3
Flowering Stage 1100 - 1150 ppm 2,3 - 2,4
Flushing 0 - 400 ppm 0 - 0,8
SOIL
PPM (Hannah) EC (mS/cm2)
Early Growth 400 - 500 ppm 0,8 - 1
Seedling 500 - 600 ppm 1 - 1,3
Transition 600 - 750 ppm 1,2 - 1,5
Vegetative Stage 800 - 850 ppm 1,6 - 1,7
Vegetative Stage 850 - 900 ppm 1,7 - 1,8
Vegetative Stage 900 - 950 ppm 1,8 - 1,9
Flowering Stage 950 - 1000 ppm 1,9 - 2
Flowering Stage 1000 - 1050 ppm 2 - 2,1
Flowering Stage 1050 - 1100 ppm 2,1 - 2,2
Flowering Stage 1100 - 1150 ppm 2,2 - 2,3
Flushing 0 - 400 ppm 0 - 0,8

Ppm i EC

Znajomość ppm pomaga uniknąć możliwego poparzenia roślin, informując, kiedy należy dostosować ilość składników odżywczych dodawanych do wody. Konopie indyjskie dobrze się czują przy 500–600 ppm po sklonowaniu, 800–900 ppm podczas wegetacji i 1000–1100 ppm podczas kwitnienia. Znajomość zawartości minerałów w wodzie przed zmieszaniem składników odżywczych może więc uniknąć stresowania roślin. Dla hodowców DWC (hydroponicznych) ważna jest znajomość stanu wody w zbiorniku, ponieważ minerały mogą się wyczerpywać wraz ze spadkiem poziomu wody – jest to ostrzeżenie dla ciebie, abyś po prostu uzupełnił je w razie potrzeby.

Na rynku dostępnych jest wiele sond, urządzeń i mierników, które są w stanie mierzyć ppm. Najpopularniejszym jest miernik TDS (całkowita zawartość rozpuszczonych substancji stałych). To, na jaki miernik się zdecydujesz, naprawdę zależy od twojego budżetu i tego, jak bardzo chcesz się zagłębić w dane techniczne. Większość czytników ma zakres 3500, czyli wszystko, czego będzie potrzebować marihuana, ale niektóre oferują odczyt do 9999.

PPM In Different Waters
  1. Po skalibrowaniu miernika TDS włącz go, upewnij się, że wskazuje zero i włóż go do wody, którą chcesz przetestować – i oto masz odczyt ppm. Jeśli używasz wody z odwróconej osmozy, odczyt wyniesie od 0 do 10 ppm, ponieważ jest ona całkowicie pozbawiona minerałów.
  2. Jeśli używasz wody z kranu, odczyt powinien wynosić od 50 do 300 ppm – norma UE.
  3. Jeśli kanalizacja w twoim mieście jest stara lub używasz wody ze studni z warstw wapienia, możesz uzyskać odczyt do 500 do 700 ppm z powodu gromadzenia się minerałów.
  4. Jeśli odczyt przekracza 500 ppm, musisz coś z tym zrobić, ponieważ woda będzie konkurować z substancjami odżywczymi, które powinny pobierać rośliny marihuany. Potrzebujesz nawozów przeznaczonych do stosowania w obszarach z twardą wodą, albo musisz uzdatniać wodę w domu za pomocą filtrów węglowych, destylacji lub odwróconej osmozy.

Podstawy techniczne EC i ppm

Tutaj sprawy stają się techniczne.

EC, czyli przewodność elektryczna, jest miarą zasolenia próbki wody.

Woda zasolona lepiej przewodzi prąd niż czysta woda lub woda z odwróconej osmozy, ponieważ rozpuszcza się w niej więcej jonów, a co za tym idzie zwiększa się przewodność roztworu. Wartości mogą być mierzone w mikrosiemensach na centymetr (µS/cm) lub w milisiemensach na centymetr (mS/cm) w zależności od miernika EC.

Jeśli woda jest zbyt słona, może to wpłynąć na rośliny na dwa sposoby. Może zwiększać toksyczność pojedynczych jonów w korzeniach i zwiększać ciśnienie osmotyczne w korzeniach, hamując pobieranie składników odżywczych.

Ppm mierzy ogólną zawartość minerałów w wodzie, niezależnie od tego, jakie to są minerały.

Dokładne odczyty ppm uzyskuje się poprzez delikatne odparowanie próbki wody i analizę pozostałości. Poza chlorkiem sodu, większość minerałów prawie nie występuje we wszystkich naturalnie występujących wodach i nie są one powodem do zmartwień. Te minerały to zwykle śladowe ilości węglanu wapnia, magnezu i śladowe ilości kilku innych pierwiastków.

Jeśli skontaktujesz się z lokalnymi władzami wodnymi, zwykle mogą one przedstawić analizę mineralną lokalnej wody.

Istnieją konwersje mikrosiemensów na centymetr na części na milion i z powrotem, ale większość mierników wykonuje te konwersje za ciebie.

Hodowcy uprawiający w glebie organicznej i uprawiający na wolnym powietrzu ponownie mają przewagę, jeśli chodzi o ppm i EC. Mikroorganizmy zapewniają bufor, który pomaga chronić roślinę przed wahaniami ppm lub EC, a margines błędu podczas podlewania jest większy.

Zawsze sprawdzaj jakość wody, nawet z rzek i potoków. Nigdy nie wiadomo, co może dostać się do górnego biegu rzeki podczas deszczu i zatruć wodę.

Lectura precisa de las PPM

Dodatkowe wskazówki dotyczące jakości wody

  • Kto uważa, że woda deszczowa jest neutralna? Jest to powszechny mit i w rzeczywistości woda deszczowa jest lekko kwaśna. Dwutlenek węgla rozpuszcza się w deszczu i zamienia się w słaby kwas węglowy o pH około 5,6. Nie martw się jednak, gdy woda jest przez chwilę w zbiorniku lub tamie, uwalnia dwutlenek węgla i pH równoważy się do 7. Czy zauważyłeś, że rośliny rosną jak szalone po deszczu? To właśnie dlatego.
  • Kiedy przepuszczasz wodę przez filtr z odwróconą osmozą, staje się ona całkowicie pozbawiona minerałów. Nigdy nie używaj tej niezmodyfikowanej wody do spłukiwania roślin lub jako oprysku liści. Woda z odwróconej osmozy usunie składniki odżywcze z roślin, zwłaszcza wapń i magnez. Wyraźnie oznacz swoje butelki.
  • Umieść napowietrzacze na kranach. Jeśli napełniasz pojemnik za pomocą węża, spraw, aby woda pieniła się i bulgotała, aby ożywić ją i natlenić.
  • W zimnym klimacie staraj się utrzymywać wodę w temperaturze 25°C.

I to już wszystko! Podaliśmy dużo informacji technicznych, więc nie martw się, jeśli zrozumienie zajmie ci trochę czasu. Aktywna praca nad zapewnieniem najlepszej możliwej jakości wody pomoże zminimalizować wszelkie potencjalne problemy z uprawą, a także zapewni marihuanie to, czego potrzebuje do rozwoju. Warto więcej wiedzieć!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji