Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Max Sargent


ZNACZENIE PIELĘGNACJI SIEWEK MARIHUANY

Po wykiełkowaniu lub po ścięciu klona, fasolka lub kiełek potrzebuje miejsca, aby się zakorzenić. Głównym celem rośliny marihuany na etapie siewki jest rozwój zdrowej strefy korzeniowej. Jeśli siewki będą teraz miały problemy, prawdopodobnie nigdy nie wyzdrowieją, a jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że nie osiągną swojego pełnego potencjału. W najgorszym wypadku sadzonki obumierają, a uprawa kończy się, zanim jeszcze się zaczęła.

OPTYMALNE WARUNKI DLA SIEWEK

Z siewkami marihuany należy obchodzić się delikatnie. Opiekuj się marihuaną, jak dziećmi. Jeśli siewki potrzebują wsparcia, podeprzyj je wykałaczkami lub patyczkami do koktajli i miękkim drutem ogrodniczym.

Harmonogram naświetlenia 18–6 jest uważany przez większość hodowców za najlepszy. Preferowane jest światło białe. Źródłem światła powinna być lampa CFL, MH lub LED. Jeśli masz słoneczny parapet, może to być dobre miejsce dla siewki.

Korzenie rosną w ciemności. Dlatego opowiadamy się za naświetlaniem w schemacie 18–6 lub 20–4, a nie prze 24 godziny. Wysoka wilgotność, najlepiej około 70% RH, oraz temperatura w zakresie 20–24°C to idealne środowisko dla siewek. Propagator, termohigrometr i butelka wody z rozpylaczem to narzędzia, które pomogą stworzyć te warunki.

Kiedy siewka się wyciąga lub jest raczej oklapła, może być to spowodowane genetyką. Często oznacza to też, że lampa do uprawy jest umieszczona zbyt wysoko. Chłodna biała lampa CFL o mocy 250 W może wisieć na wysokości 15 cm nad tuzinem lub większą liczbą sadzonek bez przypalania liści.

THE OPTIMAL CONDITIONS FOR SEEDLINGS

JAKIE PODŁOŻE JEST NAJLEPSZE NA POCZĄTEK?

Podłoże musi być mokre, nie podmokłe. Należy starać się osiągnąć schemat mokrego i suchego podłoża. Pamiętaj, aby oprzeć się pokusie przelewania. Lepiej spryskać rośliny, jeśli nie masz pewności, czy czas je podlać. Dotknij podłoża, aby poczuć, jak suche jest i utrzymuj wysoką wilgotność względną.

Zanim przejdziemy do szczegółów, musimy wyjaśnić, że rozpoczynanie od jednego medium i przejście na inne może być niebezpieczne. Zachowaj prostotę i spójność. Nie możesz zacząć uprawy w glebie, a później przesadzać do pojemnika hydroponicznego.

KOSTKI, KUBKI I MAŁE POJEMNIKI

Kostki i bloki wełny mineralnej są przeznaczone dla hodowców hydroponicznych. Zacznij od małej kostki, a późniejsze przesadzenie będzie bardzo łatwe. Po prostu wytnij otwór wielkości kostki w większym bloku i włóż w niego siewkę wraz z kostką. Proces można powtórzyć przy minimalnym stresie dla roślin.

Niestety wełna mineralna to zły pomysł dla hodowców uprawiających w glebie, nawet jeśli używasz mniejszych bloków. Blok zatrzymuje więcej wody niż otaczająca go gleba, a wkrótce problemem staje się wzrost zielonych, przypominających szlam glonów. Jasne, czasami może się udać z małymi kostkami, ale po co ryzykować?

Bogata w tlen gleba, która dobrze odprowadza wodę, jest idealną mieszanką dla hodowców uprawiających w ziemi lub z wykorzystaniem podłoża kokosowego. The dwa style uprawy są podobne podczas etapu siewki. Kostki torfowe lub kokosowe są łatwe w użyciu i stosunkowo niedrogie. Podobnie jak w przypadku bloku wełny mineralnej, możesz wizualnie monitorować rozwój korzeni, które będą wystać z kostki. Hodowcy, zarówno ekologiczni, jak i uprawiający w głębokiej wodzie, pracujący z klonami, odnotowują najwyższe wskaźniki sukcesu przy użyciu początkowego podłoża wielkości kostki.

Wielu hodowców wybierających ziemię i podłoże kokosowe używa kubków lub małych plastikowych doniczek jako pojemników startowych, zwykle o dowolnym rozmiarze od 0,5 do 5 l. Gleba z niewielką ilością nawozu zmieszana z perlitem lub włókno kokosowe zmieszane z 30–50% perlitu to najczęściej wybierane podłoża do siewek. Dopóki podstawa pojemnika ma wiele otworów drenażowych, a wnętrze może pomieścić wymaganą objętość gleby, może służyć jako doniczka startowa. Nie bój się improwizować. Zrób szpilką kilka otworów w podstawie papierowego kubka do kawy, a stanie się on doniczką.

THE OPTIMAL CONDITIONS FOR SEEDLINGS

KIEDY PRZESADZIĆ SIEWKI

Właściwy czas na przesadzenie siewek jest tuż przed tym, jak wyrosną z obecnego pojemnika. Dzięki kostkom możesz zobaczyć wystające korzenie, które pokazują, że czas na przesadzenie do doniczki. Kiedy zaczynasz od kubka lub małej doniczki, polegasz na tym, co widzisz nad ziemią. Zazwyczaj, gdy zestaw lub zestawy prawdziwych liści siewki pokryją obwód pojemnika, oznacza to, że nadszedł czas na przesadzenie. Również wzrost pionowy będzie oczywistym znakiem.

Nie czekaj zbyt długo z przesadzaniem. Rośliny z rozrośniętymi korzeniami w zbyt małej doniczce potrzebują czasu, aby się zregenerować i ich wzrost może być trwale spowolniony. Ogólnie siewka potrzebuje 7–10 dni, aby zakorzenić się i wyrosnąć z małej doniczki startowej o pojemności 1 l lub mniejszej.

JAK PRZESADZIĆ SIEWKI

Najłatwiej jest pracować z kostkami. Wytnij otwór o wymiarze kostki w większym bloku albo wydrąż otwór w podłożu palcami i włóż kostkę, aby uzyskać dokładne dopasowanie. Przy stosowaniu doniczek potrzebujesz więcej finezji. Po pierwsze, nie napełniaj dużego pojemnika do samej góry. Zostaw trochę miejsca, aby później móc prawidłowo podlewać. Jeśli wypakujesz doniczkę ziemią aż do samej góry, woda w większości spłynie i nie dotrze do korzeni.

Następnie zrób odcisk w dużym pojemniku inną małą doniczką lub tą z rośliną, jeśli nie masz innych. Zrób to po podlaniu podłoża, aby uzyskać doskonały odcisk do przesadzenia.

Najlepiej poczekać, aż podłoże w małej doniczce wyschnie przed przeprowadzeniem przesadzania. Mokra gleba może rozpadać się na kawałki. Odwróć suchą roślinę do góry nogami i mocno poklep od spodu. Chwyć łodygę rośliny od podstawy i wyciągnij z pojemnika wraz z podłożem. Część wierzchniej warstwy gleby się wysypie, ale nie martw się tym.

Na koniec delikatnie wsuń roślinę, zaczynając od korzeni, do dużego pojemnika. Zastąp utraconą wierzchnią warstwę gleby lub kokosu i dodaj trochę więcej wody. Oto sekret bezstresowego przesadzania.

Transplant Cannabis Seedling

PRZESADZANIE DO WIĘKSZYCH DONICZEK VS UPRAWA W DUŻYCH DONICACH

Jeśli ostateczny rozmiar pojemnika wynosi do 11 l, masz możliwość bezpośredniego wysiania w nim nasion. Jest to opcja tylko w przypadku uprawy z nasion, ponieważ klony nie zakorzenią się w tak dużych pojemnikach. Początkowo siewki w dużych doniczkach będą rosły wolniej niż te w mniejszych pojemnikach. Po kilku tygodniach wzrostu różnica jest jednak znikoma.

Jeśli nie będziesz przesadzał roślin, wyeliminujesz ryzyko szoku transplantacyjnego. Ale ograniczasz również ich potencjał. Jednak przesadzenie jeden raz jest czasami najlepszą opcją dla odmian automatycznie kwitnących o krótkim cyklu życia.

O ile nie zależy Ci na mniejszych roślinach ze względu na ograniczoną przestrzeń do uprawy, większe rośliny są zawsze lepsze. Przesadzanie nie jest czymś, czego początkujący hodowcy powinni unikać. Jedynym sposobem na naukę jest działanie. Jeśli kiedykolwiek chcesz wyhodować prawdziwe giganty marihuany, musisz opanować sztukę przesadzania siewek.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji