Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter Reviewed by: Micaela Landeira


Istnieje dobry powód, dla którego większość hodowców trzyma męskie rośliny z dala od żeńskich: zapylenie żeńskich roślin powoduje, że rozwijają one nasiona. W rezultacie skupiają swoją energię na produkcji nasion, a nie wysokiej jakości pąków. Można uniknąć tego niefortunnego produktu końcowego, stosując kilka podstawowych technik.

Oczywiście nikt nie chce palić marihuany z nasionami. Kiedy uprawiasz marihuanę warto nauczyć się rozpoznawać rośliny męskie i oznaki zapylenia, aby usunąć te rośliny z uprawy i uratować pozostałe rośliny żeńskie. Podobnie, wczesne rozpoznanie zapylonej rośliny żeńskiej pozwala zacząć od nowa, zanim będzie za późno, zamiast kończyć uprawę, która doprowadzi jedynie do zbiorów niskiej jakości.

Nigdy nie lekceważ tego, jak daleko może podróżować pyłek roślin marihuany. Ten mikroskopijny materiał genetyczny może rozprzestrzeniać się w promieniu 4,8–12 km. Jednak podczas złej pogody może podróżować z wiatrem na odległość 48 km. Kiedy uprawiasz marihuanę na zewnątrz jest większe ryzyko zapylenia niż w przypadku uprawy indoor. Hodowcy w sąsiednim mieście, którzy nie zwracają uwagi na płeć roślin, mogą narazić twoje rośliny na ryzyko, jeśli nie zastosujesz dodatkowych środków.

How To Tell That A Female Plant Has Been Pollinated

Jak rozpoznać, że roślina żeńska została zapylona

Wśród wczesnych oznak tego, że twoja roślina została zapylona, jest to, że jej przylistki stają się większe. Przylistki to małe struktury podobne do liści, które chronią części rozrodcze rośliny żeńskiej. Są to miejsca, z których pojawiają się pąki kwiatowe. Nie myl przylistków z kielichami.

Dobrym testem, aby sprawdzić, czy przylistki są spuchnięte, jest wzięcie pęsety, złapanie jednego przylistka i otwarcie go. Jeśli w środku jest ziarno, masz zapyloną roślinę.

Inną oznaką zapylania rośliny może być kolor jej włosków słupkowych. Kiedy roślina żeńska została zapylona, białe włoski wkrótce wyschną i staną się ciemniejsze.

Możesz również stwierdzić, czy pyłek zapłodnił roślinę żeńską, zwracając szczególną uwagę na słupki – narządy rozrodcze kwiatów. Te przypominające włosy struktury zmieniają kolor w trakcie normalnej fazy kwitnienia, z białej na ciemnopomarańczową lub czerwoną. W niezapłodnionych kwiatach całe słupki ulegną tej zmianie. Jednak po ekspozycji na pyłek tylko czubki słupków ciemnieją, podczas gdy „łodyga” pozostaje biała.

How To Tell That A Female Plant Has Been Pollinated

Jak uniknąć zapylenia żeńskich roślin marihuany

Zapylenie wymaga obecności roślin męskich lub roślin interseksualnych (hermafrodyt), które są samicami, ale jednocześnie wytwarzają pyłek. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby utrzymać niskie ryzyko zapylenia, jest usunięcie jak największej liczby samców lub hermafrodyt. Szczególnie w ciągu pierwszych trzech tygodni kwitnienia ważne jest, aby często sprawdzać, czy w ogrodzie nie ma osobników męskich.

Typowy hodowca marihuany zwykle nie ma powodu, aby trzymać rośliny męskie i pozbędzie się ich, gdy tylko je zauważy. Z drugiej strony ci, którzy chcą tworzyć nowe odmiany marihuany mogą chcieć trzymać rośliny męskie wraz z żeńskimi. W takich przypadkach hodowca zwykle rozdziela płcie, aby uniknąć przypadkowego zapylenia i hoduje rośliny żeńskie w jednym namiocie, a męskie w innym. Podczas uprawy na zewnątrz, na przykład w ogrodzie, okazy męskie są często trzymane w najbardziej odległym zakątku obszaru uprawy, jak najdalej od roślin żeńskich. Nawet wtedy, ze względu na wiatr przenoszący pyłki, zawsze istnieje pewne ryzyko przypadkowego zapylenia.

How To Tell That A Female Plant Has Been Pollinated

Jak rozpoznać męskie rośliny marihuany

Aby określić płeć roślin marihuany, będziesz musiał poczekać do fazy przed kwitnieniem, kiedy rośliny zaczną zużywać energię na rozmnażanie. Żeńskie rośliny marihuany wykazują oznaki płci później niż samce. W miejscu, w którym wkrótce wyrosną pąki (węzły między łodygą a gałęzią), samice będą miały delikatne, białe włoski.

Męskie rośliny nie będą miały włosków w tych węzłach, ale rozwiną małe woreczki z pyłkiem, które wyglądają jak małe kulki. Te kulki mogą pojawiać się same lub w skupiskach, w zależności od tego, jak daleko roślina znajduje się w fazie przed kwitnieniem. Na późniejszym etapie wzrostu woreczki pyłkowe pękną, rozsypując pyłek i prawdopodobnie zapylając rośliny żeńskie.

How To Spot Male Cannabis Plants

Jak doszło do zapylenia domowej rośliny marihuany?

Uprawiałeś marihuanę w izolacji namiotu do uprawy w pomieszczeniu. Rutynowo sprawdzałeś każdą ze swoich roślin pod kątem oznak woreczków pyłkowych. Jednak w jakiś sposób twoje rośliny żeńskie rośliny zostały zapylone i zaczęły produkować nasiona. Jak, u licha, to się stało?

Cóż, istnieje wiele możliwych przyczyn. Po pierwsze, mogłeś służyć jako wektor dla pyłku. Te mikroskopijne cząsteczki mogą z łatwością przyczepić się do włókien ubrań i zagnieździć się we włosach. Jeśli masz do czynienia z roślinami męskimi w oddzielnej przestrzeni do uprawy, być może przyniosłeś pyłek do namiotu przeznaczonego wyłącznie dla roślin płci żeńskiej.

Po drugie, twoje rośliny mogą być zestresowane! Czynniki środowiskowe, które wywołują stres, mogą zmusić rośliny żeńskie do rozwoju narządów płciowych, zwanych potocznie „bananami”. Są to zasadniczo woreczki pyłkowe na roślinach żeńskich. Powstają głównie w wyniku stresu spowodowanego wyciekami światła, co powoduje, że rośliny przechodzą w tryb przetrwania i same się zapylają.

Te zapylające struktury są trudne do zauważenia, a hodowcy często je pomijają. W przeciwieństwie do roślin mieszanej płci lub „prawdziwych” hermafrodytów, które mają wyraźnie widoczne i osobne narządy żeńskie i męskie, banany występują na żeńskich pąkach. Ponadto banany nie są całymi woreczkami pyłkowymi. Są tylko wewnętrzną częścią lub pylnikiem. Z daleka hodowcy mogą łatwo pomylić kształt i kolor ze słupkami. Ze względu na brak zewnętrznego worka banany natychmiast zaczynają obsypywać kwiaty pyłkiem i spowodują szybkie zapylenie.

Co zrobić, gdy rośliny żeńskie zostaną zapylone?

Wczesne wykrycie męskich roślin marihuany i zapylonych roślin żeńskich może uchronić cię przed inwestowaniem dodatkowego czasu i wysiłku w cały sezon wegetacyjny, który pójdzie na marne. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest pozbycie się roślin męskich wraz z zapylonymi roślinami żeńskimi i rozpoczęcie nowej uprawy.

Czy można palić zapylone rośliny żeńskie?

Absolutnie tak! Chociaż nie byłbyś zadowolony, gdybyś je kupił w aptece, możesz palić zapylone kwiaty. Chociaż jest to ostateczność, z pewnością nie musisz wyrzucać zapylonych pąków. Nadal będziesz mógł cieszyć się smakowitymi terpenami i kannabinoidami zmieniającymi umysł; wymaga to tylko trochę więcej pracy.

Po zebraniu pąków z nasionami musisz usunąć je z kwiatów. Możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą pęsety, upewniając się, że nie przegapisz żadnego nasiona. Alternatywnie możesz lekko zmielić kwiaty, na tyle, aby zestrzępić tkankę kwiatową, ale bez rozbijania nasion. Następnie usuń nasiona, gdy się przemieszczą.

Możesz również pokroić kwiaty, aby usunąć nasiona. Użyj nożyczek do przycinania i posiekaj pąki na mniejsze kawałki, usuwając przy okazji nasiona. Możesz palić pozyskany materiał, albo możesz połączyć go z resztkami z przycinania i zrobić haszysz przy użyciu suchego lodu.

Należy jednak pamiętać, że niektórzy ludzie są wrażliwi na pyłek marihuany, podobnie jak jest z pyłkami roślin z innych gatunków. Jeśli masz alergię na pyłki, może powinieneś zrezygnować z palenia zapylonych pąków.

Oczywiście zawsze należy dążyć do ochrony kwiatów przed pyłkiem, aby uzyskać jak najlepszą sinsemillę. Pąki z nasionami po prostu nie mogą się równać z niezapylonymi kwiatami. Poniżej wytłumaczymy, dlaczego.

Zły smak zapylone kwiaty odwracają uwagę roślin od tworzenia lepkiej żywicy i kierują ją na produkcję nasion. Skutkuje to mniejszą ilością smacznych terpenów, które stanowią podstawę niepowtarzalnego smaku i aromatu każdej odmiany.
Niższe poziomy THC redukcja żywicy oznacza również mniejsze ilości kannabinoidów, takich jak THC. Doświadczysz mniejszej mocy z pąków z nasionami niż z tych, które wytwarzają żywicę aż do czasu zbiorów.
Możliwy dyskomfort nasiona mogą zepsuć wrażenia z palenia. Po pierwsze, sprawiają, że dym jest wyjątkowo ostry i może podrażniać gardło podczas spalania. Nasiona mają również tendencję do pękania pod wpływem ciepła, co może spowodować wysadzenie końca jointa..

Jak uniknąć problemu zapylania

Istnieje oczywiście sposób na całkowite uniknięcie problemu zapylenia przy uprawie w domu W wyniku innowacji we współczesnym przemyśle cannabis, dostępne są feminizowane nasiona wielu nowych i legendarnych odmian. W przeciwieństwie do regularnych nasion, nie musisz się nawet martwić o identyfikację lub oddzielanie roślin męskich podczas uprawy. Tak długo, jak feminizowane nasiona pochodzą od renomowanego sprzedawcy, wszystkie wyrosną na rośliny z pąkami nadającymi się do palenia. Mając tę wiedzę, od ciebie zależy, jaki rodzaj nasion będzie odpowiadał twoim parametrom uprawy i osobistym celom jako hodowcy.

Czy możesz wyhodować powstałe nasiona?

Twoje kwiaty wyhodowały nasiona, więc dlaczego nie wykorzystać sytuacji najlepiej, kiełkując je i hodując więcej roślin? Oczywiście możesz to zrobić, ale może się to źle skończyć. Dobre odmiany powstają poprzez celową hodowlę. Pozwala to hodowcom na wyizolowanie pożądanych cech i wykluczenie tych złych. Nasiona powstałe w wyniku tych operacji są genetycznie stabilne i spójne.

Jeśli jednak twoje rośliny zostaną przypadkowo zapylone, wyhodowanie potomstwa będzie ryzykowne. Prawdopodobnie wyhodujesz odmianę o słabej wydajności, gorszym smaku i niepożądanych efektach. Jeśli jednak masz czas i zasoby, zawsze możesz spróbować. Możesz stworzyć coś wyjątkowego!

Należy jednak unikać uprawy nasion z rośliny zapylonej przez samą siebie. Osobniki, u których rozwinęły się cechy hermafrodyty, przekażą tę cechę potomstwu, więc ponownie doświadczysz tej samej sytuacji.

Dlaczego należy unikać kupowania zapylonej marihuany

Jak wspomniano, należy unikać kupowania marihuany z nasionami ze względu na gorszy smak i działanie, a także ostry dym. Konkluzja – wydawanie pieniędzy na pąki z nasionami oznacza, że zostajesz oszukany. Nasiona zwiększają całkowitą wagę materiału roślinnego, co oznacza, że dostajesz mniej marihuany za tę samą cenę.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji