By Luke Sumpter Reviewed by: Mr José

Poradnik po najlepszej glebie do konopi dla domowych hodowców.


Użycie właściwej gleby do uprawy konopi jest kluczowe. Niestety, wybór najlepszego podłoża nie zawsze jest prosty. Znajdziesz specjalne gleby do konopi, tanie uniwersalne mieszanki i podłoża wzbogacone nawozami — ilość opcji może być przytłaczająca dla początkujących, A co, jeśli chciałbyś zrobić własną mieszankę?

Porozmawiajmy o najlepszej glebie do uprawy konopi.

Jaka Jest Najlepsza Gleba Do Uprawiania Zioła?

Nie każda gleba jest odpowiednia do uprawy konopi i nie wszystkie konopie potrzebują takiego samego rodzaju gleby. Wybór optymalnej gleby zależy między innymi od rodzaju konopi, jakie uprawiasz, Twojego klimatu oraz tego, czy uprawiasz w domu, czy na zewnątrz.

Oto kilka wspólnych cech wszystkich rodzajów gleby do konopi.

 • Konsystencja

Konopie preferują glebę o lekkiej i luźnej konsystencji. Wspiera ona rozwój korzeni i zapewnia im dostęp do większej ilości tlenu dla optymalnego wzrostu i zdrowia.

Konsystencja
 • Zdolność do drenażu

Gleba do konopi musi mieć świetny drenaż. Kiedy podlewasz swoje rośliny, woda nie powinna się zbierać na powierzchni gleby. Jeśli podłoże ma słaby drenaż, Twoje rośliny zachorują i dadzą gorsze plony lub umrą.

 • Retencja wody

Równie ważna, co dobry drenaż jest retencja wody, czyli zdolność gleby do zatrzymywania wody. Dobra gleba do konopi ma optymalną równowagę pomiędzy retencją wody i drenażem.

Retencja wody
 • Wartość pH

Skala pH to chemiczna skala wskazująca, jak kwasowe lub zasadowe coś jest. Jest to ważne, albowiem konopie dobrze radzą sobie jedynie w niedużym zakresie pH. Dobra gleba do zioła ma pH o wartości około 6,0. Również pH w zakresie 5,8–6,3 będzie w porządku, ale jeśli będzie wykraczać za bardzo poza ten przedział, Twoje plony będą mniejsze. Jeśli pH będzie mocno odbiegało od tych wartości, Twoje rośliny umrą.

Wartość pH
 • Substancje odżywcze

Gleba do konopi musi zawierać substancje odżywcze, aby Twoje rośliny mogły rosnąć. Na szczęście, niemal każdy rodzaj gleby dostępny w sprzedaży już je ma. Wiedz jednak, że te substancje odżywcze wystarczą jedynie na 3–4 tygodnie. Mniej więcej w tym czasie Twoje rośliny zaczną kwitnąć, a substancje odżywcze w komercyjnej glebie pewnie się wyczerpią. To wtedy powinieneś zacząć dodawać substancje odżywcze.

Jeśli uprawiasz bez dodatkowych substancji odżywczych, Twoja gleba musi zawierać substancje organiczne, takie jak próchnica, kompost, biohumus, guano itd. Mikroorganizmy w glebie zmienią te składniki w substancje odżywcze, do których będą miały dostęp rośliny.

Substancje odżywcze

Cechy Dobrej Gleby Do Konopi

Jeśli używasz gotowych mieszanek, są one optymalnie „dostrojone” do uprawy. Inaczej wygląda sprawa, jeśli uprawiasz organicznie. Istnieją cztery rodzaje naturalnej gleby: piaszczysta, mulista, piaszczysto-ilasta i gliniasta, ale większość gleb zawiera różne proporcje tych typów.

Na przykład gleba może być gliniasta i piaszczysto-ilasta albo piaszczysta i mulista.

Piaszczysta

Piaszczysta gleba jest gruboziarnista i ma dobry drenaż, ale słabą retencję wody. Po podlaniu, substancje odżywcze takie jak azot zostaną szybko wypłukane. W piaszczystej glebie łatwo pracować i jest dobrym wyborem dla hodowców konopi.

 • Gruboziarnista struktura
 • Niskie pH
 • Zalety: dobry drenaż, dobre napowietrzenie, wysokie poziomy tlenu, łatwo w niej pracować
 • Wady: słaba retencja wody, wymaga częstego podlewania

PIASZCZYSTA

Mulista

Mulista gleba jest średnioziarnistym rodzajem gleby i jest bogata w minerały i cząsteczki organiczne. Ma dobrą retencję wody i odpowiedni drenaż. W mulistych glebach bardzo łatwo się pracuje. Minerały i substancje organiczne w niej zawarte czynią ją najbardziej żyznym rodzajem gleby.

 • Średnioziarnista
 • Zalety: zawiera minerały i substancje odżywcze, zapewnia dobrą retencję wody
 • Wady: średni drenaż

MULISTA

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.