Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Przewodnik po sygnałach wysyłanych przez liście marihuany i po leczeniu problemów zdrowotnych rośliny.


Choroby, niedobory składników odżywczych, plagi szkodników i inne problemy dają wyraźne objawy na liściach marihuany. W tym przewodniku omawiamy różne problemy, które mogą objawiać się na liściach konopi. Powiemy ci, jak interpretować te znaki, abyś mógł szybko zidentyfikować i rozwiązać najczęstsze dolegliwości roślin marihuany.

Funkcje liści roślin marihuany

Podobnie jak w przypadku wielu innych roślin, liście są kluczowymi składnikami systemu podtrzymywania życia rośliny marihuany. Zielony pigment chlorofil sprawia, że liście działają jak panele słoneczne. Ta rola zbierania światła słonecznego, jak zapewne wiesz, jest niezbędna do fotosyntezy.

Spód liści pokryty jest maleńkimi aparatami szparkowymi, mikroskopijnymi otworami, które otwierają się i zamykają jak drzwi. Dwutlenek węgla wchodzi, tlen i woda wychodzą. Liście mogą również wchłaniać składniki odżywcze, aby odżywiać roślinę marihuany w procesie znanym jako nawożenie dolistne.

Rodzaje liści marihuany

Istnieją trzy główne rodzaje marihuany. Są one często oficjalnie łączone razem pod nazwą Cannabis sativa L.; jednak ze względów praktycznych pomaga podział roślin na genetykę sativa, indica i ruderalis.

To powiedziawszy, większość marihuany, z którą spotykasz się w dzisiejszych czasach, to hybryda dwóch lub trzech z tych typów. Tak więc to, co zazwyczaj zobaczysz w swoim pokoju do uprawy, to liście marihuany, które wyrażają mieszankę cech. Liście mogą mieć 3, 5, 6, 9 lub 11 palców i mają różne kształty, od cienkich i smukłych do szerokich i okrągłych.

Sativa Cannabis LeafSativa

Liście odmian sativa są długie i mają smukłe palce (niektóre mają nawet 13 palców). Zwykle rośliny sativa mają jaśniejszy, limonkowy odcień, co wskazuje na stosunkowo niską zawartość chlorofilu. Uważa się, że mniejsza ilość chlorofilu jest częściowo odpowiedzialna za dłuższy okres kwitnienia odmian sativa.

Indica Cannabis LeafÍndica

Liście indica są krótkie i szerokie, zwykle z 7–9 grubymi palcami. Liście te są jeszcze większe, gdy należą do cięższych odmian indica pochodzenia afgańskiego. Zdrowe liście odmian indica charakteryzują się ciemniejszym, głębszym odcieniem zieleni. Jest to znak, że liście zawierają więcej chlorofilu, który, jak się uważa, przyspiesza cykl kwitnienia odmian indica.

Ruderalis Cannabis LeafRuderalis

Liście ruderalis są dość cienkie i rozwijają tylko 3–5 smukłych palców. Większość hodowców opisuje je jako porównywalne z liśćmi młodych roślin sativa, zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Te rośliny są jednak wyjątkowe, ponieważ ewoluowały, aby kwitnąć niezależnie od godzin światła, które otrzymują.

Liście wachlarzowe i cukrowe

Oprócz rodzajów liści odpowiadających cannabis sativa, indica lub ruderalis, możemy również rozróżnić liście w zależności od tego, gdzie znajdują się na roślinie. Największe liście na roślinie marihuany o typowym palcowatym kształcie, nazywane są liśćmi wachlarzowymi. Drugi rodzaj liści jest nazywany liśćmi cukrowymi.

 • Liście wachlarzowe

Liście wachlarzowe, jak wspomnieliśmy, to duże liście, które rozwijają się podczas fazy wzrostu wegetatywnego. Działają jak panele słoneczne, pochłaniając światło i przekształcając je w energię potrzebną do wzrostu rośliny. Liście te mogą również służyć jako awaryjne magazyny niektórych składników odżywczych, takich jak azot. Jeśli roślina nie może ich pobrać z gleby, może czerpać zmagazynowane składniki odżywcze z liści. Kiedy tak się stanie, jak wyjaśnimy szczegółowo wkrótce, liście zaczną żółknąć.

Liście wachlarzowe zawierają tylko śladowe ilości THC, CBD i innych kannabinoidów.

HOJAS DE ABANICO

 • Liście cukrowe

Liście cukrowe są zagnieżdżone w pąkach i z nich wystają. Ich powierzchnię pokrywa „lukier” białych włosków, od których pochodzi ich nazwa. Zasadniczo funkcją liści cukrowych jest nadanie pąkom struktury, aby pozostały zwarte.

Liście cukrowe są bogate w trichomy pełne kannabinoidów, ale mogą wprowadzać ostry smak podczas palenia. W rezultacie hodowcy zwykle wycinają je z pąków. Chociaż mniej optymalne do palenia, liście cukrowe są idealne do produkcji haszyszu lub masła konopnego.

HOJAS DE AZÚCAR

Czego można się dowiedzieć z liczby listków?

Twoja roślina może również komunikować się z tobą za pomocą liczby listków (lub palców), które posiada na swoich liściach. W normalnych warunkach liście marihuany wytwarzają więcej niż trzy listki.

Liczba palców może się różnić ze względu na różnice genetyczne i wiek rośliny. Pierwszy zestaw prawdziwych liści wytwarza tylko jeden listek, a drugi zestaw zazwyczaj wytwarza trzy. Od tego momentu każdy liść zawiera zwykle od siedmiu do dziewięciu palców.

Niektóre odmiany i poszczególne rośliny różnią się od tej normy, wytwarzając od pięciu do trzynastu listków na liść. Taka ilość nie jest powodem do niepokoju i jest normalna u zdrowej rośliny.

Jeśli jednak twoja dojrzała roślina zaczyna produkować liście tylko z trzema lub jednym palcem, może to być oznaką stresu. Sprawdź poniżej główne przyczyny produkcji liści z trzema palcami i co możesz z tym zrobić.

¿Qué puedes descubrir en base al número de hojas?
 • Stres spowodowany światłem

Rośliny marihuany czasami zaczynają wytwarzać trzypalczaste liście pod wpływem stresu świetlnego. Rośliny na ogół przyzwyczajają się do warunków środowiskowych, a każda większa zmiana może spowodować, że poczują się zagrożone i zestresowane.

Jeśli nagle zmienisz źródło światła, rośliny marihuany czasami reagują wytwarzając trzypalczaste liście. Nagła zmiana rodzaju lub natężenia światła może spowodować, że roślina zacznie wariować.

Niezależnie od tego, czy lampa się zepsuła, czy chcesz ją wymienić na nową, spróbuj kupić model jak najbardziej podobny do starej lampy, jeśli jesteś w trakcie cyklu wzrostu.

 • Zmienne fazy świetlne

Rośliny fotoperiodyczne wymagają dłuższego okresu ciemności, aby wejść w fazę kwitnienia. To naśladuje ich reakcję na dostępne słońce w przyrodzie, gdy zmieniają się pory roku.

W przypadku uprawy indoor, hodowcy muszą utrzymywać swoje pomieszczenia całkowicie zaciemnione przez 12 godzin dziennie. Nawet krótka ekspozycja na światło – zaledwie piętnaście minut każdej nocy – może spowodować, że rośliny marihuany staną się zestresowane i zareagują wytwarzając trzypalczaste liście.

Uszczelnij swój namiot do uprawy przed zewnętrznymi źródłami światła. Jeśli uprawiasz w pokoju, być może będziesz musiał zainstalować zaciemniające zasłony lub żaluzje, aby latarnie uliczne nie przeszkadzały twojej uprawie.

Fotoperiodos fluctuantes

 • Ponowne wegetowanie

Czasami hodowcy decydują się na ponowne wegetowanie roślin. Po zebraniu pąków zmuszają rośliny do powrotu do stanu wegetatywnego na kilka tygodni. Daje to kilka wyraźnych korzyści:

 • możesz całkowicie pominąć kiełkowanie lub klonowanie;
 • rośliny odrastają znacznie bardziej krzaczaste;
 • możesz zachować roślinę, z której zebrałeś pąki i od razu użyć jej do kolejnych zbiorów.

Ponowne wegetowanie naturalnie powoduje pewien stres u roślin marihuany. Czasami pokazują to, wytwarzając trzypalczaste liście. W takich okolicznościach te śmieszne liście są całkowicie normalne i oczekiwane.

 • Genetyka

Jeśli uprawiałeś różne odmiany marihuany, będziesz świadomy, jak różnią się one między sobą. To obejmuje smak, zapach, efekty, rozmiar i kształt.

Niektóre odmiany są nawet genetycznie skłonne do wytwarzania liści z trzema listkami. Znane jako odmiany „kacza stopa”, nie są z natury chore, więc nie martw się!

 • Stres środowiskowy

Ponieważ rośliny marihuany są wrażliwe na środowisko, prawie każda zmienna – doprowadzona do skrajności – może powodować stres, wywołując wytwarzanie trójpalczastych liści. Zmiany wilgotności, temperatury i innych czynników mogą powodować to zjawisko.

Staraj się utrzymać poniższe warunki środowiskowe, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się trójpalczastych liści.

 • Temperatura

Utrzymuj te temperatury na każdym etapie cyklu wzrostu:

faza siewki:  20–25 °C
faza wegetatywna: 22–28 °C
faza kwitnienia: 20–26 °C

 • Wilgotność

Staraj się zachować te poziomy wilgotności w każdej fazie:

faza siewki: 65–70%
faza wegetatywna 40–70%
faza kwitnienia 40–50%
 • Podlewanie

Podlewanie roślin konopi indyjskich wymaga praktyki i znalezienia równowagi. Podczas gdy nadmierne podlewanie może prowadzić do chorób korzeni, niedostateczne podlewanie może powodować stres i trzypalczaste liście. Zasadniczo podlewaj rośliny, gdy kilka centymetrów gleby całkowicie wyschnie. Jeśli będziesz czekać dłużej, zestresujesz rośliny.

Interpretacja oznak problemów roślin konopi indyjskich

Tym, co odróżnia doświadczonych hodowców od początkujących, jest umiejętność obserwacji roślin marihuany. Liście mają tendencję do wysyłania silnych sygnałów, informując o zdrowiu i dobrym samopoczuciu rośliny. Aby szybko rozwiązać problemy w uprawie, ważne jest aby hodowca wiedział jak interpretować te znaki.

Żółte liście marihuany

Żółknięcie liści jest zwykle pewnym znakiem, że coś jest nie tak z rośliną marihuany. Może to być następstwem chorób i szkodników lub problemów ze składnikami odżywczymi. Należy jednak pamiętać, że żółte liście w późnych tygodniach kwitnienia są normalne. To jedyny moment, w którym nie musisz się tym martwić.

NADMIERNE NAWOŻENIE

Wprowadzenie zbyt dużej ilości nawozu często powoduje żółknięcie liści marihuany. Na szczęście problem ten jest stosunkowo łatwy do wykrycia: liście najpierw żółkną lub brązowieją tylko na czubkach. Dopiero w późniejszych stadiach cały liść żółknie.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Trzymaj się odpowiednich poziomów składników odżywczych. Siewki i młode rośliny wymagają bardzo mało nawozu.
 • Zachowaj ostrożność podczas korzystania z gotowych mieszanek ziemi doniczkowej. Często zawierają one składniki odżywcze, które wystarczają na pierwsze 3–4 tygodnie.
 • Rozpocznij nawożenie dopiero wtedy, gdy składniki odżywcze w glebie zostaną wyczerpane.
 • Stosuj mniejszą dawkę nawozu, niż jest to zalecane przez producenta. Zacznij od ½ lub ¼ dawki i zwiększaj ilość w razie potrzeby.
Jak to naprawić
 • Zmniejsz ilość i częstotliwość nawożenia.
 • „Przepłucz” ziemię, aby wypłukać nadmiar składników odżywczych, które mogły nagromadzić się w glebie.
 • Po wypłukaniu podawaj odpowiednią ilość składników odżywczych.

NADMIERNE PODLEWANIE

Nadmierne podlewanie marihuany może prowadzić do różnego rodzaju problemów. Korzenie duszą się i nie mają dostępu do tlenu, którego potrzebuje roślina, a wystąpienie pleśni, grzybów i szkodników jest bardziej prawdopodobne. Podczas późniejszych etapów ciągłego przelewania często żółkną liście.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Podlewaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne, nie używając zbyt dużo wody.
 • Pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami.
 • Podlewaj w zależności od wielkości roślin. Młode rośliny z małym systemem korzeniowym nie potrzebują tak dużo wody jak duże rośliny.
Jak to naprawić
 • Przestań podlewać i pozwól glebie wyschnąć.
 • Dostosuj swój schemat podlewania, podlewając rośliny rzadziej.

NIEDOBORY SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

Niedobory składników odżywczych, w szczególności niedobór azotu, są jedną z najczęstszych przyczyn żółknięcia liści. W przypadku braku azotu w podłożu roślina pobiera składniki odżywcze z liści, które z tego powodu żółkną.

Warto wiedzieć, że niedobór składników odżywczych niekoniecznie oznacza, że nie nawozisz roślin wystarczająco. Wiele razy niedobór składników odżywczych ma swoje źródło w nieprawidłowym poziomie pH wody, a nawet w zbytnim nawożeniu. Kiedy roślina nie ma dostępu do składników odżywczych, nawet jeśli są obecne w glebie, nazywa się to blokadą składników odżywczych.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Upewnij się, że podajesz odpowiednią ilość składników odżywczych w zależności od etapu wzrostu.
 • Zapewnij prawidłowy poziom pH wody/gleby (gleba: 6,0–7,0, woda: 5,5–6,5).
Jak to naprawić
 • Podaj wymagane składniki odżywcze, jeśli niedobór jest spowodowany ich brakiem.
 • Dostarczaj składniki odżywcze dolistnie w celu szybszego wyleczenia.
 • Jeśli niedobór wynika z nieprawidłowego pH lub blokady składników odżywczych z powodu nadmiernego nawożenia, należy najpierw zająć się tymi kwestiami. W takiej sytuacji przepłucz glebę zwykłą wodą o zrównoważonym pH, a następnie podaj odpowiednią ilość składników odżywczych.

SZKODNIKI

Powszechne szkodniki, takie jak komary lub roztocza, mogą powodować żółknięcie liści marihuany. Upewnij się jednak, że wiesz, co jest na twoich roślinach, ponieważ różne szkodniki powodują różne problemy i wymagają innych rozwiązań.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Miej oko na swoją marihuanę, aby wcześnie wykryć inwazję szkodników. Użyj lupy lub mikroskopu, aby sprawdzić liście.
 • Użyj oleju neem lub pułapek na ślimaki, aby zmniejszyć ryzyko inwazji szkodników.
 • Sterylizuj glebę, jeśli otrzymujesz ją z nieznanych źródeł.
 • Użyj pożytecznych owadów (drapieżnych roztoczy, biedronek itp.), aby odstraszyć szkodniki.
Jak to naprawić
 • Użyj sprayu dolistnego, mydła owadobójczego i olejku neem, aby w naturalny sposób pozbyć się pospolitych szkodników cannabis.
 • Ziemiórki pleniówki są oznaką wysokiej wilgotności i przelania. Podlewaj mniej i pozwól glebie wyschnąć. Następnie przykryj glebę piaskiem lub perlitem, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się insektów.

GNICIE KORZENI

Zgnilizna korzeni, jak można wywnioskować z nazwy, jest poważnym stanem, który wpływa na fundamenty roślin marihuany. W większości przypadków jest spowodowana brakiem tlenu w strefie korzeniowej w związku z nadmiernym podlewaniem. Wysoka wilgotność i temperatura w pomieszczeniu do uprawy mogą być również przyczyną gnicia korzeni, wraz z zanieczyszczeniem obszaru uprawy (lub zbiornika wodnego), szkodliwymi bakteriami lub grzybami.

Kiedy liście żółkną z powodu zgnilizny korzeni, pełne zamanifestowanie się tego problemu zwykle zajmuje trochę czasu. Może prezentować się jako duże, nieregularne żółte plamy na liściach lub może dotyczyć tylko krawędzi. Liście również kruszą się i więdną.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Nie przelewaj swoich roślin.
 • Zadbaj o odpowiedni drenaż w doniczkach.
 • Utrzymuj chłodną temperaturę w pomieszczeniu do uprawy i kontroluj wilgotność.
 • Utrzymuj obszar uprawy w czystości i sterylności.
Jak to naprawić
 • W przypadku uprawy w glebie należy przesadzić rośliny do doniczek ze świeżą ziemią.
 • Dostarcz tlen do korzeni. Nadtlenek wodoru (H₂O₂) dodany do wody może pomóc.
 • Dodaj do wody pożyteczne bakterie korzeniowe.
 • Jeśli uprawiasz w wodzie, użyj mocniejszej pompy, która może dostarczyć więcej tlenu.

ZMIANY PH

Czasami, jak wspomnieliśmy wcześniej, żółte liście mogą być wynikiem wahań pH wokół korzeni rośliny marihuany. To stresuje roślinę i powoduje pojawienie się plam. Zazwyczaj żółtawe, brązowawe liście będą znajdować się między niższymi, starszymi liśćmi.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Upewnij się, że woda/roztwór odżywczy ma prawidłowe pH. Dla gleby optymalne pH wynosi 6,0–7,0. W przypadku wody upewnij się, że pH wynosi 5,5–6,5.
Jak to naprawić
 • Przepłucz roślinę zwykłą wodą o zrównoważonym pH.
 • Po przepłukaniu upewnij się, że woda/roztwór odżywczy ma zawsze prawidłowy poziom pH.

SEPTORIOZA LIŚCI

Septorioza liści, znana również jako plamistość liści, objawia się żółto-brązowymi plamami na górnej i dolnej stronie liści. Jest to choroba grzybicza wywoływana przez zarodniki, szczególnie rozpowszechniona w mokrych i wilgotnych warunkach.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak jej zapobiegać
 • Kontroluj poziomy wilgotności i temperatury w pomieszczeniu do uprawy.
 • Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza.
 • Utrzymuj pokój do uprawy w czystości.
 • Usuń martwe liście i chwasty, ponieważ są one siedliskiem grzybów.
 • Przycinaj rośliny, aby poprawić cyrkulację powietrza.
 • Nie używaj ponownie starego podłoża, ponieważ może ono zawierać grzyby i inne patogeny.
Jak ją leczyć
 • Usuń zainfekowane liście.
 • Jeśli to możliwe, oddziel zainfekowane rośliny od innych.
 • Popraw cyrkulację powietrza w pomieszczeniu do uprawy.Ustaw wentylatory, aby owiewały rośliny.

Zwijanie się liści

Liście marihuany mogą się zwijać z różnych powodów. Mogą wyginać się w dół lub w górę, zwijać na krawędziach lub zwijać się i kruszyć w nieregularny sposób. Oto najczęstsze przyczyny zwijających się liści.

STRES CIEPLNY

Ciepło może wysuszać liście i powodować ich zwijanie się. W typowych warunkach uprawy w pomieszczeniach stres cieplny wynika z tego, że rośliny znajdują się zbyt blisko świateł.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Trzymaj rośliny w bezpiecznej odległości od świateł do uprawy.
 • Trzymaj rośliny z dala od grzejników i innych urządzeń elektrycznych w pomieszczeniu do uprawy.
 • Jeśli uprawiasz na zewnątrz w gorącym środowisku, upewnij się, że rośliny są osłonięte przed słońcem w najgorętszej porze dnia.
Jak to naprawić
 • Zwiększ odległość między światłami a roślinami.
 • Użyj chłodniejszych świateł do uprawy, takich jak LED lub CFL.

NADMIERNE PODLEWANIE

Kiedy liście zwijają się z powodu przelania, roślina marihuany przybierze „ciężki” wygląd, jakby w czymś ugrzęzła. Liście zginają się w dół po łuku i wyglądają jak „pazur orła”.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Podlewaj tylko tyle, ile to konieczne.
 • Pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami.
 • Podnieś donicę i sprawdź jej wagę. Podlewaj tylko wtedy, kiedy donice są lekkie.
 • Zapewnij dobry drenaż w doniczce.
Jak to naprawić
 • Ogranicz zużycie wody.
 • Dostosuj harmonogram podlewania (podlewaj rzadziej).

NADMIERNE NAWOŻENIE

Pierwszą oznaką przekarmienia lub spalenia składnikami odżywczymi są kruszące się końcówki liści. Jeśli przekarmianie będzie trwało, cały liść stanie się kolejno kruchy i brązowy.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Upewnij się, że podajesz roślinie tylko wymaganą ilość składników odżywczych. 
 • Nie traktuj siewek i bardzo młodych roślin tak, jak w pełni rozwiniętych roślin, jeśli chodzi o nawożenie.
 • Podaj mniejszą dawkę nawozu niż zalecana. Mniej często oznacza lepiej! Zacznij od ½ lub mniejszej dawki, niż ta podana przez producenta, szczególnie przy uprawie automatycznie kwitnących i innych małych odmian.
Jak to naprawić
 • Przepłucz rośliny zwykłą wodą o zrównoważonym pH.
 • Po przepłukaniu podaj roślinie tylko wymaganą ilość składników odżywczych.

ZIMNO

Czasami liście marihuany mogą się zwijać z powodu niskich temperatur.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Zapewnij odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu do uprawy (najlepiej około 21°C).
 • Trzymaj się odmian marihuany odpornych na zimno.
Jak to naprawić
 • Użyj silnego światła, aby zwiększyć temperaturę w obszarze uprawy.
 • Jeśli to możliwe, przenieś rośliny w miejsce, gdzie będą lepiej chronione przed wiatrem i pogodą.
 • Zainstaluj ogrzewanie.

Suche i kruszące się liście

W niektórych przypadkach, jeśli nie podejmiesz żadnych kroków po tym, jak zauważysz, że liście zaczną się zwijać, mogą one zacząć wysychać i się kruszyć. Jak wie wielu właścicieli roślin domowych, jest to znak, że potrzebne jest natychmiastowe leczenie.

STRES CIEPLNY

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zwykle rośliny są po prostu zbyt blisko świateł do uprawy. Jednak stres cieplny może również wystąpić, jeśli uprawiasz na zewnątrz lub w szklarni w wysokich temperaturach. Liście, jak omówimy za chwilę, mogą stać się suche i kruche w późnych stadiach stresu cieplnego.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Użyj diod LED lub świetlówek kompaktowych zamiast oświetlenia HID.
 • Jeśli uprawiasz na zewnątrz, chroń swoje rośliny poprzez ustawienie ich w cieniu.
 • Zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli uprawiasz rośliny indoor, zainstaluj wentylatory.
Jak to naprawić
 • Przesuń rośliny dalej od świateł.
 • Obniż temperaturę na obszarze uprawy. 
 • W razie potrzeby zainstaluj klimatyzację.

SPALENIE ŚWIATŁEM

Oparzenia świetlne są często poprzedzone okresem, podczas którego liście stają się białe. Czasami jednak oparzenie wystąpiło już zanim rozpoczęło się wybielanie. Jeśli problemy z oświetleniem i ciepłem nie zostaną rozwiązane, liście staną się kruche i umrą. Ten problem jest dość łatwy do wykrycia, ponieważ oparzenie zwykle pojawia się na liściach znajdujących się najbliżej źródła światła.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Trzymaj rośliny w bezpiecznej odległości od świateł do uprawy.
 • Skonsultuj się z producentem w sprawie zalecanej odległości.
Jak to naprawić
 • Zmniejsz ilość i częstotliwość nawożenia.
 • Zwiększ odległość świateł od roślin.

NADMIERNE NAWOŻENIE

Zaczynając od wyschniętych końcówek liści, długotrwałe spalenie składnikami odżywczymi objawia się tym, że całe liście stają się suche i zaczynają się kruszyć. To ostatni etap zbyt dużej ilości substancji odżywczych. Liście, a wraz z nimi roślina marihuany, obumierają. Nie oznacza to jednak, że nie możesz ich uratować.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Używaj mniej składników odżywczych, zwłaszcza jeśli uprawiasz rośliny automatycznie kwitnące. Użyj ½ lub ¼ zalecanej dawki.
 • Nie podawaj nawozu siewkom. Rozpocznij nawożenie dopiero wtedy, gdy roślina ma 4–5 prawdziwych liści lub gdy osiągnęła wysokość 15–20 cm.
 • Jeśli używasz wstępnie nawożonej gleby, nie stosuj nawozów przez pierwsze 3–4 tygodnie. Po tym czasie zacznij podawać małą dawkę składników odżywczych.
Jak to naprawić
 • Przepłucz rośliny zwykłą wodą o zrównoważonym pH.
 • Podawaj odpowiedni poziom składników odżywczych w zależności od wielkości i wieku rośliny. Kontynuuj nawożenie najmniejszą dawką i zwiększaj ją tylko w razie potrzeby.

Więdnące liście

Więdnięcie liści, podobnie jak przebarwienia i plamy, może być spowodowane wieloma czynnikami. Oto najczęstsze problemy, o których hodowcy powinni wiedzieć.

NIEDOSTATECZNA ILOŚĆ WODY

Główną oznaką niedostatecznej ilości wody jest opadająca roślina z więdnącymi liśćmi i gałęziami. Jeśli po tym czasie roślina nie otrzyma wody, liście zaczną wysychać.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Upewnij się, że rośliny otrzymują odpowiednią ilość wody.
 • Podlej przy pierwszych oznakach więdnięcia roślin.
Jak to naprawić
 • Podawaj tyle wody, żeby całe podłoże było nasycone. Najlepiej poczekać, aż zobaczysz około 20–25% spływu.

SPALENIE WIATREM

Jest to większy problem, jeśli uprawiasz na zewnątrz, a roślina jest narażona na działanie czynników atmosferycznych. Jednak może się to również zdarzyć w pomieszczeniu, gdy rośliny są zbyt blisko silnego wentylatora.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Zapewnij odpowiednią odległość między roślinami a wentylatorami.
 • Podczas uprawy na zewnątrz wybierz obszar, w którym roślina nie jest narażona na działanie czynników atmosferycznych.
 • Nie ustawiaj wentylatorów na pełne obroty. Delikatny wietrzyk jest optymalny. 
 • Siej rośliny wśród większych roślin towarzyszących dla naturalnej ochrony.
Jak to naprawić
 • Zmniejsz prędkość wentylatora lub oddal go od roślin. 
 • Podczas uprawy na zewnątrz ustaw osłony, aby chronić rośliny przed wiatrem.

VERTICILLIUM

Więdnięcie spowodowane przez grzyby Verticillium jest poważnym stanem. Krótko mówiąc, grzyb atakuje korzenie marihuany, pozostawiając je bliskie śmierci bez możliwości wyleczenia. Objawia się żółknięciem i marszczeniem dolnych liści, po którym następuje nagłe więdnięcie części rośliny. Najlepsze, co możesz zrobić, to zacząć od środków zapobiegawczych, w ten sposób Verticillium nie ma szans na zniszczenie twoich upraw.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Używaj tylko świeżej i sterylnej gleby.
 • Unikaj gorących i wilgotnych warunków, ponieważ sprzyjają one rozwojowi grzybów.
 • Zapewnij dobry drenaż podczas uprawy w glebie.
 • Rozważ uprawę bezglebową (włókno kokosowe czy hydroponika)
Jak to naprawić
 • Usuń zainfekowane rośliny i glebę.
 • Oddziel zdrowe rośliny i miej nadzieję, że grzyb się nie rozprzestrzenił.

Kolorowe liście

Liście marihuany zwykle przybierają odcienie zieleni, od jasnej limonki do głębszych odcieni lasu. Czasami jednak mogą również przybierać inne kolory, w zależności od odmian i pewnych czynników środowiskowych. W większości przypadków nie musisz się martwić! Kolory te dodają atrakcyjności pąkom i są wysoko cenione przez entuzjastów marihuany.

Istnieją jednak przypadki, w których zmiana koloru liści może być oznaką poważnego problemu.

TOKSYCZNOŚĆ AZOTU

Zbyt duże dawki nawozu mogą powodować różne zmiany w liściach, ale toksyczność azotu powoduje, że liście stają się ciemnozielone. Może się to zdarzyć, jeśli użyjesz nawozu z dużą ilością azotu w fazie wegetatywnej i zapomnisz go wykluczyć podczas kwitnienia.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Nie przekarmiaj swojej marihuany. W szczególności miej oko na poziom azotu.
 • Używaj odpowiednich składników odżywczych w zależności od fazy wzrostu roślin (wzrostu, kwitnienia).
Jak to naprawić
 • Zmniejsz ilość składników odżywczych.
 • Użyj innego nawozu do marihuany z mniejszą ilością azotu.

FIOLETOWE LIŚCIE SĄ OK

Czerwonawe i fioletowe liście zwykle nie są powodem do zmartwień. W rzeczywistości niektóre odmiany są hodowane w celu otrzymywania pięknych fioletowych liści i pąków. Niektóre odmiany mogą początkowo wykazywać zielone odcienie, ale potem zmienić kolor na czerwony lub fioletowy przy niższych temperaturach w nocy.

What Cannabis Leaves Can Tell You

BIAŁE LIŚCIE

Liście niektórych odmian marihuany mają lśniący, biały wygląd dzięki pokrywającym je warstwom mlecznych włosków. W takich przypadkach jest to oznaka dobrej jakości pąków. Jednak zdarzają się również przypadki, w których białe liście są spowodowane czymś poważnym.

What Cannabis Leaves Can Tell You

MĄCZNIAK PRAWDZIWY

Mączniak prawdziwy to warstwa białej, pudrowej pleśni na liściach konopi. Może wyglądać jak białe plamy lub guzki i jak plamy mąki na liściach. Nieleczony mączniak prawdziwy może spowodować poważne uszkodzenia roślin.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Utrzymuj niską temperaturę w pomieszczeniu do uprawy.
 • Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza.
 • Monitoruj poziomy wilgotności, aby uniknąć mokrych i wilgotnych warunków.
 • Utrzymuj obszar uprawy w czystości.
Jak to naprawić
 • Usuń zainfekowane rośliny i podłoże.
 • Zastosuj spray dolistny: dwie łyżeczki octu jabłkowego na 1 litr wody. Alternatywnie zmieszaj 60% mleka i 40% wody, aby spryskać rośliny. W ostateczności użyj komercyjnego środka grzybobójczego.

Dziury i przebarwienia

Jeśli zauważysz dziury w liściach lub zauważysz nieregularne plamy i przebarwienia liści, problemem mogą być szkodniki. Bystre oko i lupa jubilerska pomogą ci je dostrzec, zanim wyrządzą więcej szkód.

LARWY MINIARKI

Larwy miniarki „przechodzą” przez liście, pozostawiając charakterystyczne żółtawe lub białe ślady przypominające kształtem robaka.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Osłony zapobiegają przedostawaniu się dorosłych miniarek do roślin.
 • Pułapki lepowe również je złapią.
Jak to naprawić
 • Zastosuj spray dolistny z olejku neem i/lub mydła owadobójczego.

GĄSIENICE

Gąsienice, podobnie jak w przypadku innych roślin, robią duże dziury w pąkach i liściach marihuany.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Spryskaj rośliny olejkiem neem.
 • Użyj pasożytniczych os lub modliszek, aby powstrzymać gąsienice.
Jak to naprawić
 • Usuń gąsienice.
 • Użyj bakterii Bacillus thuringiensis, aby naturalnie pozbyć się gąsienic.

Wciornastki

Wciornastki to małe, ciemne lub żółtawe owady. Larwy lub nimfy mogą wyglądać jak małe robaki. Żywią się chlorofilem i powodują rozległe, nieregularne, żółto-białe plamy na liściach marihuany.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Spray dolistny z olejkiem neem.
Jak to naprawić
 • Mydło owadobójcze.

Mszyce

Wraz z wciornastkami, mszyce są najczęstszymi szkodnikami marihuany. Te maleńkie owady wysysające soki występują w różnych kolorach i są jednymi z najbardziej niszczycielskich szkodników konopi. Aby je zobaczyć, musisz użyć jubilerskiej lupy! Oznaki plagi obejmują żółknięcie liści i plamki.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Spray dolistny z olejkiem neem.
 • Wprowadź biedronki (żywią się larwami).
Jak to naprawić
 • Zastosuj mydło owadobójcze w sprayu. Używaj raz na 2–3 dni, aż plaga zostanie opanowana.

PONOWNA FAZA WEGETACJI

Kiedy okres kwitnienia marihuany fotoperiodycznej zostaje przerwany lub zatrzymany, zwykle z powodu problemów ze światłem, powraca ona do fazy wegetatywnej. To ponowne wegetowanie powoduje znaczny stres roślin i prowadzi do dziwnych wzorców wzrostu z nietypowymi kształtami liści.

Ponowna faza wegetacji może nastąpić przypadkowo, ale może być również zamierzona. Na przykład technika zwana „monster cropping” polega na ponownym wegetowaniu roślin i przeprowadzeniu drugich zbiorów.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Zapewnij nieprzerwany okres ciemności wynoszący 12 godzin w fazie kwitnienia marihuany. Upewnij się, że światło rozproszone z lamp ulicznych itp. nie dociera do uprawy.
Jak to naprawić
 • Popraw harmonogram światła kwitnących roślin.
 • Alternatywnie, pozwól roślinie ponownie wegetować i zakwitnąć jak zwykle w późniejszym czasie.

Dziwne wzory i plamy

Może istnieć wiele innych powodów, dla których liście marihuany wykazują niezwykłe wzory zamiast jednolitego, zielonego koloru.

WIRUS MOZAIKI TYTONIU

Głównym powodem wzorów jest wirus mozaiki tytoniu. Jest to choroba czasami obserwowana w pomidorach i innych uprawach warzyw, ale opinie na temat tego, czy może zarazić konopie indyjskie, są różne.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Utrzymuj obszar uprawy w czystości.
 • Jeśli palisz tytoń, umyj ręce przed wejściem do pomieszczenia do uprawy. Najlepiej zmień także buty i ubranie.
Jak to naprawić
 • Usuń zainfekowane rośliny i nasiona.
 • Zdezynfekuj cały obszar uprawy wraz z całym sprzętem (w tym doniczki).
 • Rozpocznij nową uprawę w czystym i zdezynfekowanym środowisku.

MUTACJE

Rośliny marihuany, podobnie jak inne rośliny, mogą wykazywać mutacje na liściach. Niektóre z tych mutacji są inicjowane przez hodowców, aby lepiej zakamuflować roślinę lub sprawić, by była mniej identyfikowalna jako marihuana; innym razem mutacje są niewielką wadą nieodłączną dla niektórych odmian.

Oprócz powszechnie występujących chropowatych zestawów liści, które pojawiają się na młodych roślinach, rozległe mutacje liści, takie jak parzysta liczba palców lub brzydkie deformacje, są bardzo rzadkie. Nadmierne mutacje wskazują na złe praktyki hodowlane i problemy genetyczne.

What Cannabis Leaves Can Tell You

ALBINIZM

Albinizm to niezwykle rzadka mutacja cannabis. Takie rośliny produkują białe liście i białe pąki. Hodowcy są jednak zwykle bardziej zainteresowani jakością pąków, smakiem i mocą niż ich wyglądem.

What Cannabis Leaves Can Tell You

PĄKI LIŚCIOWE

Jest to rzadka mutacja, w której pąki nie pojawiają się w węzłach, z których wyrastają łodygi. Zamiast tego rosną bezpośrednio na środku liści. Ponieważ te „pąki liściowe” są małe, większość hodowców usuwa je, zanim pochłoną zbyt dużo składników odżywczych.

What Cannabis Leaves Can Tell You
Jak temu zapobiegać
 • Unikaj genetyki słabej jakości. Zdobądź nasiona marihuany z wiarygodnego źródła.
 • Unikaj stresowania roślin (nadmiar ciepła i światła, ponowne wegetowanie, szkodniki, trudne warunki).
 • Uprawiaj w kontrolowanym środowisku, aby ograniczyć stres roślin.

SPRAYE DOLISTNE

Jak już wspominaliśmy, niektóre problemy z konopiami indyjskimi można rozwiązać za pomocą oprysków dolistnych. Spray ma bezpośredni kontakt z samymi liśćmi, dzięki czemu jest najszybszym sposobem dostarczania składników odżywczych roślinom marihuany.

Co można zrobić z liśćmi wachlarzowymi i liśćmi cukrowymi?

Jaki więc użytek mają liście poza wskazaniem choroby?

Cóż, chociaż liście wachlarzowe zawierają tylko śladowe ilości THC lub CBD, istnieje kilka sposobów na ich efektywne wykorzystanie. Można wyciskać sok z liści wachlarzowych i mieszać z innymi zdrowymi produktami, aby skorzystać z wielu składników odżywczych i kwasów kannabinoidowych. Liście wachlarzowe nie wprawią cię w stan odurzenia, ale mogą być częścią zdrowej diety. Alternatywnie, aby uzyskać bardzo delikatne efekty, możesz zrobić herbatę z liści wachlarzowych. Dodaj trochę oleju kokosowego, aby kannabinoidy związały się z tłuszczem, a otrzymasz przyjemny, kojący napój.

Liście wachlarzowe są również idealne do robienia maści i kremów z marihuany. Jeśli masz wystarczająco dużo liści, możesz z powodzeniem wyodrębnić kannabinoidy i odfiltrować nadmiar materii roślinnej, aby stworzyć własną linię produktów pielęgnacji skóry. Wreszcie, liście wachlarzowe można po prostu dodać do stosu kompostu, aby wesprzeć kolejną uprawę. W końcu co jest lepszego niż uprawa konopi przy użyciu kompostu z liści marihuany?

I nie zapomnij, że liście cukrowe też mogą być dobrze wykorzystane! Chociaż powszechnie uważa się, że są zbyt ostre do palenia, duża ilość trichomów w nich zawarta czyni je idealnymi do przetwarzania na haszysz lub masło konopne. W przeciwieństwie do liści wachlarzowych, liście cukrowe są bardziej napakowane kannabinoidami, więc jeśli masz wystarczającą ilość surowca, możesz poczuć dość mocne efekty z haszyszu stworzonego z liści cukrowych.

Zasadniczo wszystkie części rośliny marihuany można dobrze wykorzystać. Nie musisz niczego marnować!

Co kolor liści może powiedzieć o poziomach THC i CBD?

Wiemy, że kolor i kształt liści może opowiedzieć historię. Liście informują nas o genetyce rośliny, poziomie cukru, nawodnieniu, stanie składników odżywczych, a nawet o tym, jakie szkodniki je męczą.

Co ciekawe, kolor i kształt liści marihuany może również informować nas o rodzaju produkowanych przez nie kannabinoidów. Teoretyzuje się, że jaśniejsze odcienie zieleni i cieńsze listki wskazują na wyższy poziom CBD, podczas gdy grubsze listki i ciemniejsze odcienie zieleni wskazują na wyższy poziom THC.

 • Badania pokazują, że liście mogą nam powiedzieć o chemikaliach zawartych w marihuanie.

Odkrycia te wynikają z artykułu badawczego[1] opublikowanego w czasopiśmie HortScience. Autorzy artykułu zaczynają od zakwestionowania idei klasyfikacji „indica” i „sativa”. Chociaż te kategorie nie mają podstaw naukowych, okazuje się, że można ocenić skład chemiczny rośliny marihuany na podstawie jej wyglądu.

Naukowcy zbadali 21 różnych odmian pod względem różnic wizualnych. Ogółem zidentyfikowali i zmierzyli trzydzieści różnic w fazie wegetatywnej i kwitnienia oraz podczas zbiorów.

Po sklasyfikowaniu roślin na podstawie ich wyglądu przeprowadzili analizę chemiczną, aby zobaczyć, jakie kannabinoidy produkują poszczególne rośliny. Co ciekawe, odkryli spójną korelację między wyglądem każdej rośliny a tym, czy były bogate w THC, CBD, czy też zawierały umiarkowane poziomy obu kannabinoidów.

 • Rośliny o wysokiej zawartości CBD

Rośliny o wysokim poziomie CBD wykazywały odcienie jasnozielone i miały cieńsze listki („palce” liści marihuany) oraz większą liczbę pierwotnych i wtórnych ząbków (kształty przypominające brzytwy z boku listków). Rośliny te posiadały również gęstsze i bardziej żywiczne włosie oraz zwiększoną odporność na Botrytis cinerea – grzybowy patogen roślin.

External Resources:
 1. Identification of Phenotypic Characteristics in Three Chemotype Categories in the Genus Cannabis in: HortScience Volume 56 Issue 4 (2021) https://journals.ashs.org
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji