Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter


Na udaną uprawę marihuany i obfite plony składa się wiele czynników. Oświetlenie, składniki odżywcze, przepływ powietrza i wilgotność odgrywają ważną rolę w optymalnym wzroście i żywotności roślin. Woda jest jednak jednym z najważniejszych aspektów utrzymania zdrowych i silnych roślin marihuany.

Podlewanie nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wielu hodowców ma wrażenie, że codzienne nasycanie gleby wodą wystarczy, aby pomóc roślinom spełnić ich potrzeby.

Prawda jest taka, że proces podlewania to znacznie więcej. Podlewanie roślin marihuany to sztuka, której nauczenie się wymaga czasu i która może zostać udoskonalona poprzez próby i błędy. Zbyt dużo wody może prowadzić do poważnych problemów dla roślin i może utrudniać pobieranie tlenu. Z drugiej strony zbyt mała ilość wody może prowadzić do ekstremalnie suchych warunków, które spowodują więdnięcie.

Przyjrzymy się temu, jak rozpoznać, że roślina otrzymuje nadmierną lub niedostateczną ilość wody i jak to naprawić.

Video id: 265567364

Over and under-watering

Nadmierne podlewanie roślin

Nadmierne podlewanie jest łatwym błędem podczas uprawy marihuany i najprawdopodobniej jest spowodowane myśleniem, że rośliny potrzebują stałych dawek wody. Jest to pułapka, w którą często wpadają nowicjusze.

Oprócz pobierania wody roślina marihuany używa systemu korzeniowego do oddychania powietrzem. Jeśli korzenie są stale zalewane wodą, zaczną tonąć.

  1. Jednym z głównych objawów przelania są opadające liście. Jednak nie jest to ten sam rodzaj opadania, który widać przy niedostatecznym podlewaniu – gdzie liście wyglądają na zwiędłe. W rzeczywistości jest odwrotnie. Liście są tak wypełnione wodą, że się zwijają. Powoduje to, że stają się bardzo twarde.
  2. Dodatkowo tempo wzrostu przelanych roślin drastycznie spada lub może nawet całkowicie się zatrzymać. Wynika to z warunków beztlenowych, które powstają z powodu braku tlenu dostępnego dla systemu korzeniowego.
  3. Innym objawem przelania rośliny marihuany jest żółknięcie liści. Jest to oznaka niedoboru substancji odżywczych, co jest skutkiem ubocznym nadmiernego podlewania.
Overwatered

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów u swoich roślin i uważasz, że przyczyną jest nadmierne podlewanie, najlepiej będzie rzadziej podlewać. Przed ponownym podlaniem poczekaj, aż górna warstwa gleby wyschnie. Dobrym testem jest włożenie palca wskazującego w ziemię aż do kłykcia. Jeśli ziemia jest sucha, rozważ podlanie rośliny.

Upewnij się również, że każda roślina ma odpowiedni drenaż i że woda nie gromadzi się na dnie doniczek lub pojemników, w których się znajdują. Nadmiar wody powinien spływać z pojemników, pozostawiając glebę wilgotną, ale nie zalaną.

Niewystarczające podlewanie roślin

  1. Niedostatecznie podlane rośliny marihuany będą wyglądać na bardzo słabe, pozbawione życia i będą wykazywać oznaki więdnięcia. Nic dziwnego, że zaczynają tak wyglądać, biorąc pod uwagę istotną rolę wody w fizjologii roślin. Więdnięcie marihuany różni się od zwijania się po przelaniu – nawet jeśli tylko subtelnie. Liście będą kruche, łamliwe, a nawet podobne do kartki papieru. Będą wyglądały na martwe i szare. Kolejna oznaka niedostatecznie podlewanej rośliny marihuany to ekstremalnie suche podłoże.
  2. Niedostateczne podlewanie występuje wtedy, gdy hodowcy po prostu nie spełniają wymagań swoich roślin. Bez odpowiedniej ilości wody system korzeniowy wyschnie, a wzrost i plony mogą zostać zmniejszone. Pamiętaj, aby podlać roślinę, gdy górna warstwa gleby wyschnie. Czekanie dłużej może mieć szkodliwe skutki.
  3. Jednym z aspektów, który może powodować niedostateczne podlewanie, jest użycie niewłaściwego rozmiaru doniczki na niektórych etapach wzrostu. Na przykład hodowanie małej siewki w dużej doniczce może zmniejszyć szanse rośliny na pobieranie wystarczającej ilości wody, ponieważ mały system korzeniowy nie ma szans na pobranie wody, zanim ta odpłynie.
Underwatered

Jak często należy podlewać rośliny?

To pytanie ma w rzeczywistości wiele różnych odpowiedzi, ponieważ w grę wchodzi wiele różnych czynników. Na przykład temperatura, wilgotność i inne czynniki środowiskowe mogą zmienić częstotliwość zapotrzebowania na wodę.

Istnieją jednak znaki ostrzegawcze, które pokażą, że nadszedł czas, aby ponownie podlać rośliny. Sprawdzenie wierzchniej warstwy gleby jest dobrym sposobem. Poczekaj, aż ta część gleby wyschnie przed ponownym podlaniem, aby uniknąć przelania. Kiedy już zrobisz to kilka razy, powinieneś zanotować, ile czasu mija między każdym podlewaniem, a następnie możesz zacząć kierować się czasem.

Zwracanie szczególnej uwagi na liście roślin to kolejny sposób na stwierdzenie, czy nadszedł czas na podlewanie. Oczywiście czekanie wystarczająco długo na pojawienie się objawów nie jest optymalne, ale po jakichkolwiek oznakach więdnięcia należy natychmiast podać odpowiednią dawkę wody.

Heat Stress

Jakość wody jest najważniejsza

Oprócz częstotliwości podlewania bardzo ważna jest również jakość wody używanej do uprawy marihuany.

Rośliny marihuany składają się w około 90% z wody, która jest potrzebna podczas różnych ważnych procesów fizjologicznych, takich jak fotosynteza i transpiracja. W przypadku stosowania wody o niskiej jakości, procesy te mogą być mniej wydajne lub zostać zakłócone.

Kiedy wystąpią zakłócenia, mogą pojawić się objawy, które wydają się prawie identyczne jak inne problemy, takie jak nadmierne lub niedostateczne nawożenie, niedostateczne podlewanie, a być może nawet stres cieplny. Jest to doskonały przykład tego, że zawsze należy dwukrotnie i trzykrotnie sprawdzić pierwotną przyczynę problemu podczas rozwiązywania problemów zdrowotnych roślin marihuany.

1. Monitoruj pH

Przed rozpoczęciem uprawy sprawdź jakość wody. Jednym z ważnych czynników wpływających na jakość wody jest pH. To skala liczbowa używana do pomiaru kwasowości lub zasadowości roztworu, gdzie środkowa wartość 7 oznacza neutralność. Wartości niższe niż 7 oznaczają kwasowość, a powyżej 7 oznaczają zasadowość.

Zbyt wysokie albo zbyt niskie pH może powodować problemy u roślin marihuany, ponieważ pH może decydować o zdolności rośliny do wchłaniania składników odżywczych. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH wody może z czasem wpływać na pH podłoża uprawowego, co skutkuje objawami, które wyglądają identycznie jak te spowodowane niektórymi problemami związanymi z substancjami odżywczymi.

Rośliny marihuany zwykle rozwijają się najlepiej przy pH około 6,5. Wartość pH można zmierzyć niezwykle łatwo, po prostu umieszczając pehametr w próbce spływu wody. Spływ to woda, która spływa z pojemnika do uprawy po nasyceniu podłoża. Jeśli pH jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, można użyć produktów zwiększających i zmniejszających pH, aby przywrócić je do normalnego poziomu.

2. Ppm

Ppm lub części na milion to to kolejny ważny czynnik, jeśli chodzi o jakość wody. To metoda pomiaru ilości minerałów, które rozpuściły się w wodzie. Tak więc odczyt 90 ppm wskaże, że w wodzie znajduje się 90 miligramów na litr minerałów.

Świadomość zawartości ppm w wodzie pozwala hodowcom uniknąć podawania roślinom zbyt dużej lub zbyt małej ilości składników mineralnych. Brak składników mineralnych może prowadzić do niedoborów, natomiast zbyt duża ich ilość może powodować spalenie. Rośliny marihuany preferują ppm o wartości około 500 w fazie wegetatywnej i około 1000 w fazie kwitnienia.

Mierniki TDS, urządzenia mierzące całkowitą ilość rozpuszczonych ciał stałych, mogą być używane do pomiaru ppm źródła wody.

Monitorowanie ppm jest dość zaawansowane i choć przydatne, nie jest niezbędne dla nowicjuszy. Po prostu miej to na uwadze, gdy chcesz poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

3. Woda z odwróconej osmozy

Chociaż całkowita ilość rozpuszczonych substancji stałych w wodzie może być odpowiednia, nie wszystkie substancje w wodzie są korzystne dla roślin marihuany. Woda może być skażona innymi czynnikami, takimi jak zanieczyszczenia i bakterie. Filtry odwróconej osmozy to świetna opcja, aby prawie całkowicie usunąć wszystko z wody, umożliwiając hodowcom dodanie tylko tego, z czym chcą, aby ich rośliny miały kontakt.

Filtry odwróconej osmozy są w stanie usunąć od 95 do 99% soli rozpuszczonych w próbce wody i dlatego są standardową metodą oczyszczania wody na skalę przemysłową.

Użycie wody z odwróconej osmozy jest zaawansowaną techniką uprawy.

4. Badanie odpływu wody

Aby hodować zdrowe rośliny, musisz uważnie obserwować ilość składników odżywczych, jaką otrzymują. Aby to zrobić, użyj tacek do wychwytywania odpływu podczas podlewania roślin i analizuj zarówno jego pH, jak i ppm.

Jakie pH powinna mieć uprawa?

Rośliny marihuany zwykle najlepiej rozwijają się przy pH około 6,5. Aby sprawdzić pH, po prostu przetestuj odpływ za pomocą pehametru. Nasz tester pH firmy Hanna Instruments jest bardzo prosty w użyciu i zapewnia szybkie i dokładne odczyty. Jeśli pH jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, możesz użyć regulatorów pH, aby je podnieść lub obniżyć.

Mając na uwadze powyższe, powinieneś być na dobrej drodze do zrozumienia, w jaki sposób nadmierne i niedostateczne podlewanie wpływa na rośliny – a także jak ważna jest jakość wody.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji