Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter Reviewed by: Mr José


Większość ludzi zaczyna uprawiać marihuanę z idealistyczną wizją. Wyobraża sobie łatwą ścieżkę od kiełkowania do zbiorów, bez wielu przeszkód. Chociaż są znacznie trudniejsze rzeczy niż uprawa marihuany, to hobby to wiąże się z długą listą wyzwań, w tym ze spaleniem roślin składnikami odżywczymi.

Na szczęście dzięki każdemu wyzwaniu można się czegoś nauczyć i ostatecznie stać się lepszym hodowcą. Dowiedz się wszystkiego, co należy wiedzieć o spaleniu składnikami odżywczymi, w tym, co je powoduje, jak je zidentyfikować, oraz jak mu zapobiegać.

Spalenie roślin marihuany składnikami odżywczymi

Spalenie składnikami odżywczymi w przypadku roślin marihuany można nazwać „lamentem nowicjuszy” lub „reakcją nadmiernego entuzjazmu”. To rodzaj stresu spowodowanego zbytnim nawożeniem roślin lub zbyt mocnym stężeniem mieszanych składników odżywczych. Początkujący hodowcy często mają błędne przekonanie, że im więcej, tym lepiej. To jest bardzo nieprawdziwe. Często spalenie może być spowodowane prostym błędem, który może uszkodzić uprawę na każdym etapie rozwoju rośliny. Na szczęście można wszystko naprawić, zanim plony zostaną zniszczone.

W przeciwieństwie do zwierząt (w tym ludzi), rośliny nie tyją, gdy otrzymują zbyt dużo składników odżywczych. W końcu rośliny to zupełnie inny rodzaj organizmów. Aby przetrwać i rozwijać się, wymagają zrównoważonej i ciągłej serii reakcji chemicznych. Próba utuczenia ich dodatkowym nawozem to szybka droga do rozczarowania.

Istnieje kilka podstawowych czynników, które powodują spalenie składnikami odżywczymi w roślinach marihuany, a w tym:

Mieszanka składników odżywczych tworzenie silniejszych mieszanek niż zalecane w dowolnej fazie wzrostu
Nadmierne podlewanie rośliny potrzebują okresu suchego, aby prawidłowo funkcjonować i mieć dostęp do tlenu
Wzmacniacze kwitnienia używanie wzmacniaczy kwitnienia zbyt często lub w zbyt wysokim stężeniu.
Stymulatory wzrostu zbyt regularne stosowanie stymulatorów wzrostu powodujące karłowatość i spalenie z powodu nadmiernej ilości składników odżywczych.
„Gorące” podłoże uprawowe nadmiar składników odżywczych w podłożu może sprawić, że będzie ono zbyt bogate (lub „gorące”). Gdy ilości składników odżywczych są zbyt duże, rośliny marihuany nie mogą sobie z tym poradzić i pojawia się spalenie składnikami odżywczymi. Zazwyczaj winowajcy to świeży obornik lub sztucznie wzbogacona w składniki odżywcze gleba.
Sucha gleba zbytnie wysychanie gleby może spowodować gromadzenie się soli odżywczych. Nagłe podlewanie podłoża może spowodować jednoczesną mobilizację soli, co skutkuje dużym poborem składników odżywczych i późniejszym spaleniem.
Słabe światło rośliny marihuany potrzebują światła do napędzania procesów fizjologicznych i wytwarzania energii. Mało światła może zwiększyć ryzyko spalenia składnikami odżywczymi, nawet przy ich niskich stężeniach.
Dlaczego dokładnie objawy oparzenia składnikami odżywczymi zaczynają się na końcach liści? Cóż, rośliny próbują rozprowadzać nadmiar składników odżywczych w swoich tkankach. Nie mogą przesuwać tych cząsteczek dalej niż końcówki liści, więc gromadzą się tam one w pierwszej kolejności.
Quemadura de nutrientes en la marihuana
 • Czy rośliny marihuany odzyskają siły po spaleniu składnikami odżywczymi?

Dobra wiadomość: tak! A na pewno w większości przypadków. To zależy od powagi sytuacji. Rośliny marihuany narażone na niewielkie spalenie substancjami odżywczymi w krótkich okresach mają duże szanse na regenerację i produkcję satysfakcjonujących plonów. Jednak jeśli nie zareagujesz, spalenie składnikami odżywczymi może potencjalnie zabić roślinę i całkowicie zniszczyć plony.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozwiązać ten problem i uzyskać najlepszy możliwy wynik.

Czy rośliny marihuany wyzdrowieją po spaleniu składnikami odżywczymi?

Azot jest dominującym związkiem występującym w składnikach odżywczych marihuany, szczególnie w fazie wegetatywnej. Po zatruciu azotem szybko pojawią się poważniejsze objawy.

Wczesne oznaki gromadzenia się składników odżywczych przed spaleniem mogą być następujące:

liście stają się ciemnozielone
pojawiają się jasne, prawie fluorescencyjne końcówki
końcówki liści wyginają się pod kątem 90°
łodygi i gałęzie stają się ciemnoczerwone, karmazynowe lub fioletowe
liście cukrowe i końcówki kielicha żółkną, a następnie obumierają. W przeciwieństwie do normalnego obumierania liści podczas kwitnienia, przekarmione liście pąków pozostaną nabrzmiałe kiedy żółkną, a następnie obumierają szybko i stają się kruche

Dalszymi oznakami spalenia składnikami odżywczymi są żółte, spalone końcówki liści. Będzie to powszechne, ponieważ przenawożenie wpływa na całą roślinę. Niewielkie spalone końcówki są powszechne i nie ma się czym martwić. Kiedy jednak żółknięcie nasila się i postępuje, nadszedł czas, aby podjąć działanie. Gdy liście zaczną się zwijać i brązowieć, zdecydowanie umierają.

Spalenie składnikami odżywczymi może być stopniowe, jeśli przedawkowanie jest tylko nieznaczne. Może również pojawiać się szybko, postępując w ciągu kilku dni. Najgorszym scenariuszem jest chroniczne przedawkowanie, które powoduje żółknięcie i więdnięcie całej uprawy z dnia na dzień ze zwijaniem się liści i brakiem jędrności. W takim przypadku, jeśli dzieje się to podczas fazy wzrostu, zacznij od nowa. Odzyskiwanie zdrowia może być niemożliwe lub trwać o wiele dłużej niż rozpoczęcie uprawy jeszcze raz.

Spalenie składnikami odżywczymi może również wpływać na pąki marihuany. Podczas fazy kwitnienia marihuana zmienia sposób w jaki wykorzystuje składniki odżywcze. Zapotrzebowanie na azot spada niemal do zera, podczas gdy wzrasta zapotrzebowanie na inne związki, takie jak wapń i magnez. Przedawkowanie jakiegokolwiek suplementu spowoduje ten sam typ cech spalenia.

Cómo identificar la quema de nutrientes en el cannabis

Jak naprawić spalenie składnikami odżywczymi

Gdy zidentyfikujesz oparzenie składnikami odżywczymi, ostrożnie usuń cały uszkodzony materiał roślinny. Oderwij wszystkie uszkodzone liście. Sprawdź skupiska kielichów aż do ich gałęzi i usuń całą różyczkę, tak dla pewności. Martwe kwiaty i liście gniją. Jak najszybciej przepłucz podłoże czystą wodą o zrównoważonym pH. Jeśli uprawiasz marihuanę hydroponicznie, zmierz zawartość składników odżywczych za pomocą miernika pH/EC i wyreguluj świeżą wodą.

Jeśli codziennie mieszasz składniki odżywcze, wyluzuj, bo w przypadku uprawy marihuany mniej znaczy więcej. Należy pamiętać, że zadowalające rezultaty można uzyskać przy użyciu zwykłej wody przez cały okres życia rośliny.

Przed powrotem do regularnego harmonogramu karmienia użyj specjalistycznego toniku do roślin, aby przywrócić roślinie zdrowie. Biosfera korzeni zostanie naruszona, podobnie jak zielone części rośliny. Toniki z azotanem srebra, kwasami huminowymi i fulwowymi, witaminami i minerałami są idealne do przywracania roślinom zdrowia.

Wracając do regularnego karmienia, używaj tylko ¾ dawki, aby uniknąć ponownego poparzenia. Rośliny szybko odzyskają wigor i dalej będą intensywnie rosnąć. Pamiętaj o dostosowaniu okresu wzrostu tak, aby uwzględnić stracony czas. Dodanie czasu do fazy wzrostu nie zaszkodzi roślinom. Jeśli spalanie miało miejsce podczas kwitnienia lub w przypadku odmian automatycznie kwitnących, będziesz musiał po prostu wziąć na klatę niższe plony.

Vídeo aneu: 637400681
 • Instalacje hydroponiczne

Znasz już objawy, ale prawdopodobnie zastanawiasz się, jak naprawić spalenie składnikami odżywczymi. Na szczęście hodowcy hydroponiczni często szybko mogą poradzić sobie z tą trudną sytuacją. W przeciwieństwie do hodowców uprawiających w glebie mają tę przewagę, że łatwo mogą wymienić wodę w ciągu kilku minut. Jeśli zauważysz objawy spalenia składnikami odżywczymi w uprawie hydroponicznej, możesz po prostu opróżnić zbiornik i zastąpić roztwór preparatem zawierającym mniej składników odżywczych i idealny poziom pH.

Przydatne jest tutaj zapisywanie dokładnej ilości składników odżywczych, których używasz w swoich preparatach. Sprawdź, ile nawozu użyłeś, gdy rośliny po raz pierwszy doświadczyły poparzenia i zacznij od podania połowy tej ilości. Powinieneś zauważyć natychmiastową pozytywną zmianę w roślinach. Po dostosowaniu wartości odżywczych, objawy spalenia składnikami odżywczymi przestaną się rozprzestrzeniać niemal natychmiast. Dotknięte liście nie wyzdrowieją, ale uratujesz resztę zdrowej tkanki na roślinie.

Cómo remediar la quema de nutrientes

Zapobieganie spalaniu składnikami odżywczymi

Zapobieganie jest zawsze najlepszym podejściem, dlatego dobrym pomysłem jest wypracowanie dobrych nawyków, które zmniejszają ryzyko popełnienia błędu. Przede wszystkim upewnij się, że używasz odpowiednich składników odżywczych dla odpowiedniej fazy wzrostu. Nawet wtedy rozsądnym pomysłem jest stosowanie tylko ¾ dawki zalecanej na opakowaniu produktu. Czasami zalecenia producenta mogą sprawić, że sprawy staną się nieco „gorące”, co pozostawia niewiele miejsca na błędy.

Sprawdź poniżej niektóre z najlepszych technik zmniejszania ryzyka poparzenia składnikami odżywczymi.

 • Korzystaj z tabel

Różne rośliny marihuany reagują na tę samą ilość składników odżywczych na różne sposoby. Trzeba poeksperymentować, aby dowiedzieć się, jak reagują niektóre odmiany. Ogólną zasadą jest uznanie zalecanej dawki na wykresach składników odżywczych jako ilości maksymalnej. Jeśli twoje rośliny są podatne na spalenie składnikami odżywczymi, zacznij od znacznie mniejszej dawki. Zastosowanie 50% dawki na początek pomoże uniknąć spalenia roślin.

 • Używaj składników odżywczych specyficznych dla konopi indyjskich

Upewnij się, że używasz składników odżywczych przeznaczonych dla marihuany. Są one specjalnie dostosowane do tego gatunku roślin, a wiele produktów zaprojektowano nawet do wspierania konkretnych okresów cyklu wzrostu.

 • Rozważ różne potrzeby podczas wzrostu i kwitnienia

Rośliny marihuany mają różne wymagania w miarę postępu cyklu wzrostu. Preferują wyższy poziom azotu w fazie wegetatywnej, który pomaga im rozwinąć soczyste liście wachlarzowe oraz lubią wyższy poziom fosforu i potasu podczas kwitnienia. Jeśli zapewnisz im dużo azotu podczas kwitnienia, możesz spodziewać się pojawienia się objawów spalenia składnikami odżywczymi.

 • Monitoruj PPM

Możesz zapobiegać spaleniu składnikami odżywczymi, obserwując odczyty części na milion (PPM) i przewodności elektrycznej (EC) ręcznie mieszanych roztworów składników odżywczych i spływu. Obie te wartości pokazują ilość składników odżywczych obecnych w preparatach odżywczych i podłożu.

Poniżej znajdziesz krótkie odniesienie do tego, jak te wartości powinny wyglądać podczas głównych faz wzrostu na różnych podłożach. Odczyty odpływu, które są zbyt wysokie, wskazują na gromadzenie się soli i zwiększone ryzyko spalenia składnikami odżywczymi.

Gleba Hydro
Siewka 350-400ppm | EC (ms/cm) 0,7-0,8 400-500ppm | EC (ms/cm) 0,8-1
Faza wzrostu 500-750ppm
EC 1,0-1,5
600-850ppm
EC 1,2-1,7
Faza kwitnienia: gleba 750-900ppm
EC 1,5-1,8
850-1100ppm
EC 1,7-2,2

*Zastosowano skalę 500 ppm

Jak mierzyć PPM i EC

Aby zmierzyć PPM, potrzebujesz miernika całkowitej rozpuszczonej substancji stałej (TDS). Skalibruj urządzenie, upewnij się, że wskazuje zero i umieść je w roztworze, który chcesz przetestować. Aby zmierzyć EC, musisz dodać tester przewodności do swojego zestawu narzędzi. Urządzenia te umożliwiają pomiar zasolenia roztworu jednym kliknięciem, co pomoże uniknąć nadmiernego poziomu soli.

Używaj miernika EC/pH do sprawdzania zawartości składników odżywczych za każdym razem, niezależnie od tego, czy codziennie mieszasz nawozy ręcznie, czy uprawiasz hydroponicznie. Pamiętaj, aby przepłukać systemy hydroponiczne, podłoża uprawowe i glebę, aby zapobiec gromadzeniu się soli w strefie korzeniowej.

Jeśli uprawiasz konopie indyjskie za pomocą hydroponiki, możesz zmniejszyć stężenie podawanych składników odżywczych. Pomoże ci to zbliżyć się do idealnej ilości, jednocześnie zmniejszając ryzyko dalszego spalenia składnikami odżywczymi. Nie musisz trzymać się zaleceń producenta; śmiało i nadmiernie rozcieńcz swój roztwór, aby odpowiadał potrzebom roślin.

Podczas pomiaru składników odżywczych użyj urządzenia pomiarowego, które ma określoną pojemność. Jeśli mieszanka ma 10 ml na litr, użyj na przykład kuchennej miarki o pojemności 10 ml. Bardzo łatwo jest przedawkować, jeśli źle odczytasz miarkę na dzbanku lub kubku. Patrząc na linię pomiarową z góry zawsze odmierzysz za dużo. Upewnij się, że zawsze mierzysz na wysokości oczu.

 • Słowo o glebie organicznej

Jedną z wielu zalet uprawy w glebie organicznej jest to, że zapewnia ona bufor dla organizmów wokół systemu korzeniowego. Rośliny uprawiane w glebie są bardziej odporne na nadmierne nawożenie i inne czynniki stresogenne. Dobrze przygotowana gleba organiczna naprawdę nie potrzebuje składników odżywczych przez cały cykl wzrostu, co całkowicie eliminuje niebezpieczeństwo poparzenia.

Nie myl innych problemów ze spaleniem składnikami odżywczymi

Kilka sytuacji powoduje, że rośliny marihuany rozwijają objawy podobne do spalenia składnikami odżywczymi. Pamiętaj, że kluczowe objawy to:

żółte lub brązowe końcówki liści, kruche i poskręcane końce liści
Nieregularne plamy rozprzestrzeniające się przebarwienia na liściach
nieregularne plamy i znamiona

Przyczyny spalenia składnikami odżywczymi obejmują:

nadmiar składników odżywczych w słabo przetworzonym oborniku lub nadmiernie skoncentrowane syntetyczne produkty,
sucha gleba niski poziom światła

Niektóre niedobory żywieniowe i toksyczność mogą przybrać wygląd oparzenia, więc musisz wiedzieć, jak je rozróżnić, aby mieć pewność, że leczysz właściwy problem.


 • Spalenie składnikami odżywczymi a toksyczność azotu

Rośliny marihuany są w dużym stopniu uzależnione od azotu. Ten niezbędny makroskładnik odżywczy służy jako kluczowy budulec aminokwasów i enzymów. Jednak przekarmienie marihuany azotem może powodować duże problemy. Toksyczność azotu ma wspólne kluczowe objawy ze spaleniem składnikami odżywczymi, w tym:

brązowe i żółte końcówki liści zwijanie liści / liście przybierają kształt pazurów

Objawy, które odróżniają toksyczność azotu od spalenia składnikami odżywczymi, to:

ciemne liście liście błyszczące lub gładkie
całkowicie żółte liście
Quema de nutrientes vs. toxicidad por nitrógeno
 • Spalenie składnikami odżywczymi a niedobór składników odżywczych

Niedobór azotu pojawia się, gdy roślina marihuany nie ma wystarczającego dostępu do tego kluczowego składnika odżywczego. Na szczęście objawy tego problemu nie wyglądają na spalenie składnikami odżywczymi, zaobserwujesz:

więdnące liście całkowicie żółte liście
Quema de nutrientes Vs deficiencia nutricional
 • Spalenie składnikami odżywczymi a przelanie (lub niedostateczne podlewanie)

Nawet za dużo (lub za mało) wody może spowodować poważne szkody w uprawie marihuany. Rośliny nadmiernie i niedostatecznie podlewane mają wspólne objawy z oparzeniami odżywczymi, w tym:

zwijanie liści / liście przybierają kształt pazurów plamy lub znamiona

Ale objawy, które ułatwiają ich rozróżnienie, to:

opadająca roślina więdnące liście
całkowicie żółte liście brązowe plamy

Inne wskazówki też mogą pomóc ci odróżnić te sytuacje. Na przykład rośliny nadmiernie podlewane są poddawane działaniu nasyconego podłoża, podczas gdy rośliny niewystarczająco podlewane mają podłoże nadmiernie suche. Rośliny z oparzeniami odżywczymi mogą mieć lekko suchą glebę, ale mogą też mieć doskonale wilgotne podłoże i nadal wykazywać te objawy.

Quema de nutrientes Vs riego excesivo (o insuficiente)
 • Spalenie składnikami odżywczymi a stres cieplny

Stres cieplny może wystąpić, gdy wierzchołki roślin są umieszczone zbyt blisko światła lub gdy rośliny są wystawione na działanie fal upałów na zewnątrz. Rośliny poddane stresowi cieplnemu również wykazują zwijanie się liści i przybieranie przez nie kształtu pazurów. Jednak tylko liście znajdujące się najbliżej źródła ciepła będą wykazywać te oznaki we wczesnych stadiach, podczas gdy liście dotknięte przez spalenie składnikami odżywczymi pojawią się w dowolnym miejscu na roślinie.

Quemadura de nutrientes Vs estrés térmico

Jesteś już przygotowany do zapobiegania oparzeniom odżywczym i leczenia swoich roślin

Gratulacje, właśnie dodałeś jeszcze więcej wiedzy do swojego arsenału! Teraz znasz najlepsze sposoby zapobiegania spaleniu składnikami odżywczymi i wiesz, jak sobie z nim poradzić, jeśli zauważysz oznaki. Pamiętaj, że rośliny marihuany wykorzystują zdrowe liście do fotosyntezy i wytwarzania energii – dlatego spalenie składnikami odżywczymi może powodować tak wiele szkód.

Każda roślina marihuany jest wyjątkowa. Każda odmiana i pojedyncza roślina tej samej odmiany może inaczej reagować na składniki odżywcze. Będziesz musiał często monitorować swoje rośliny po nawożeniu. Jeśli zauważysz pojawiające się problemy, zastanów się nad ilością składników odżywczych, które podajesz. Jeśli chcesz być bardziej precyzyjny w zapobieganiu tym problemom, koniecznie przetestuj mierniki TDS i EC.

Spalenie składnikami odżywczymi może być problemem kumulacyjnym lub katastrofą z dnia na dzień, w zależności od ilości przedawkowania. Wczesne wykrywanie i środki zaradcze mogą uratować plony. Nie panikuj, jeśli twoje rośliny zostaną przypalone składnikami odżywczymi. Dobra, może tylko trochę! Ale koniecznie podejmij wymienione przez nas kroki, aby przywrócić roślinom zdrowie i witalność.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37751 recenzji