Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter

Korzyści z uprawy automatycznie kwitnących odmian w pomieszczeniu

Automatycznie kwitnące odmiany marihuany są świetne. W przeciwieństwie do roślin konwencjonalnych (fotoperiodycznych), to wiek, a nie cykl świetlny, decyduje o tym, kiedy automaty przejdą do fazy kwitnienia. To sprawia, że uprawa automatycznie kwitnących roślin jest prosta, ponieważ hodowcy mogą po prostu wystawić swoje rośliny w na ustalony harmonogram naświetlania (takiego jak 18/6) od nasion do zbiorów. Odmiany automatycznie kwitnące również rosną szybciej i nie osiągają tak dużych rozmiarów jak odmiany fotoperiodyczne. Pąki będą gotowe w ciągu około 60–65 dni od wysiania nasion. Ponieważ wiele automatycznie kwitnących odmian nie osiąga wysokości większej niż 50–70 cm, są one idealne do uprawy w pomieszczeniach, gdzie przestrzeń jest często ograniczona.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety uprawy odmian automatycznie kwitnących w pomieszczeniach, nie jest zaskakujące, że są one niezwykle popularne, nie tylko wśród tych, którzy dopiero zaczynają uprawę marihuany. Oto kilka ważnych wskazówek, jak najlepiej uprawiać automatycznie kwitnące rośliny w pomieszczeniu, abyś mógł spodziewać się wspaniałych zbiorów!

Autoflowering-Cannabis-Plant

Wskazówka 1: wybierz odpowiednie odmiany

Genetyka będzie odgrywać największą rolę w określaniu ostatecznego wyniku uprawy. Ale co sprawia, że dana odmiana jest właściwa? Cóż, zacznijmy od twoich osobistych preferencji, na przykład, jakiego rodzaju efektu oczekujesz od marihuany. Jeśli palisz, aby upalić się najlepszymi i najnowszymi odmianami, najlepszym wyborem są takie potwory THC, jak mocne Royal Cookies Automatic lub Royal Gorilla Automatic, nasze automatyczne warianty dwóch popularnych odmian.

Z drugiej strony, jeśli jesteś użytkownikiem medycznej marihuany lub z jakiegoś innego powodu nie chcesz się odurzać, odmiana o niskiej zawartości THC i wysokiej zawartości CBD, taka jak doskonała Solomatic CBD, może być dobrym wyborem.

Inną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze odmiany, jest jej charakterystyka wzrostu. Niektóre odmiany mogą być łatwiejsze w uprawie niż inne lub wiadomo, że rosną i kwitną wyjątkowo szybko. Jeśli dopiero zaczynasz uprawę lub po prostu chcesz wyhodować wspaniałe pąki w bardzo krótkim czasie, rzuć okiem na nasze odmiany Easy Bud lub Quick One.

     Cànnabis Seedfinder    

Wskazówka 2: nie przesadzaj swoich automatycznie kwitnących roślin

Ponieważ długość życia automatycznie kwitnących odmian marihuany jest ograniczona, są one mniej wyrozumiałe, jeśli chodzi o główne czynniki stresogenne i błędy. Kiedy rośliny doświadczają dużych ilości stresu, wzrost zatrzymuje się. Chociaż może to być dobre w przypadku konwencjonalnych odmian marihuany, które można utrzymać dłużej w fazie wegetacji, odmiany automatycznie kwitnące nie mają tego luksusu – i tak zakwitną. W związku z tym najlepiej od samego początku zaczynać uprawę roślin automatycznych w ich końcowej doniczce, aby uniknąć szoku związanego z przesadzaniem.

Nie powinieneś potrzebować bardzo dużych doniczek dla swoich automatów, ponieważ zwykle nie będą one bardzo wysokie.

Niemniej jednak należy wybrać odpowiednio duży pojemnik, aby roślina miała wystarczająco miejsca do wzrostu.

Do kiełkowania automatycznie kwitnących nasion marihuany zalecamy użycie zestawu startowego w celu uzyskania najlepszych rezultatów.

Wskazówka 3: użyj środka pobudzającego korzenie

Automatycznie kwitnące rośliny nie mają dużo czasu na rośnięcie. Zaraz po wykiełkowaniu roślina będzie musiała poświęcić sporo czasu na stworzenie zdrowego systemu korzeniowego. Podanie stymulatora korzeni natychmiast po umieszczeniu nasion w doniczce wspomoże roślinę w tym kluczowym procesie. Ale nie przesadzaj, ponieważ siewki są bardzo wrażliwe na przekarmienie. Używaj tylko minimalnej zalecanej dawki stymulatora korzeni.

Flush-LST-Autoflowering-Cannabis-Plant

Wskazówka 4: uprawiaj w lekkiej, przewiewnej glebie

Odmiany kwitnące automatycznie preferują lekką i przewiewną glebę, która zawiera mniej składników odżywczych niż gleba dla odmian fotoperiodycznych. Ponieważ większość gotowych uniwersalnych mieszanek doniczkowych może zawierać zbyt dużo azotu lub innych składników odżywczych, wybierz tylko lekko nawożoną mieszankę doniczkową. Twoje rośliny automatycznie kwitnące również potrzebują gleby, która nie jest zbyt zwarta, ponieważ w przeciwnym razie może to uniemożliwić korzeniom dostęp do odpowiedniej ilości powietrza.

Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie własnej mieszanki gleby w domu.

Przepis na lekką i przewiewną glebę dla odmian automatycznie kwitnących:

    • 3 części torfowca
    • 3 części kompostu
    • 2 części perlitu, zwilżonego
    • 1 część wermikulitu, zwilżonego

Więcej informacji na temat tworzenia optymalnej mieszanki doniczkowej dla automatycznie kwitnących odmian marihuany można znaleźć na naszym blogu „Najlepsza gleba do uprawy automatycznie kwitnących odmian marihuany”.

Wskazówka 5: używaj odpowiedniego rodzaju światła

Dzięki automatycznie kwitnącym roślinom nie musisz się martwić harmonogramami oświetlenia, jak w przypadku roślin fotoperiodycznych. Uprawiając automatycznie kwitnące rośliny, możesz po prostu zostawić światła w trybie 18/6 (18 godzin światła, 6 godzin ciemności) przez całą uprawę, a nawet uprawiać przy 24 godzinach światła. Który harmonogram jest lepszy jest kwestią otwartą. Wielu hodowców stosuje harmonogram 18/6, ponieważ daje to dobre wyniki przy mniejszym zużyciu energii niż stały cykl 24-godzinny.

Jeśli chodzi o odpowiedni rodzaj światła, diody LED zastępują obecnie oświetlenie HPS w pomieszczeniach do uprawy i namiotach na całym świecie. Mogą być droższe, ale zużywają o wiele mniej energii niż HPS, więc z czasem znacznie zaoszczędzisz. Jeśli używasz oświetlenia LED do uprawy, powinieneś sprawdzić, czy jest ono również wyposażone w światła UV. Niektórzy hodowcy twierdzą, że światło UV poprawia smak i moc pąków.

Dla dopiero co startujących oraz młodych roślin można również użyć standardowych lamp fluorescencyjnych, takich jak lampy T5. Zużywają one bardzo mało energii i nie nagrzewają się, więc nie ma ryzyka poparzenia wrażliwych siewek.

Wskazówka 6: wypróbuj metodę Sea of Green

Metoda morza zieleni (SOG) to tak naprawdę tylko fantazyjne określenie na hodowanie wielu mniejszych roślin w pomieszczeniu do uprawy w celu uzyskania większych plonów. Automatycznie kwitnące odmiany są idealne do uprawy w SOG, ponieważ są już z natury mniejsze.

Aby przeprowadzić SOG z automatycznie kwitnącymi roślinami, wystarczy posiać nasiona bezpośrednio w jeszcze mniejszych pojemnikach, które pozwolą zmieścić jak najwięcej roślin na każdym metrze kwadratowym powierzchni. To, ile roślin chcesz użyć do swojego SOG, a także wielkość doniczek, będzie zależeć od dostępnej przestrzeni. Może to różnić się też w zależności od odmiany. Nie bój się eksperymentować, aby znaleźć idealny rozmiar doniczek i liczbę roślin, które zapewnią najlepsze plony w twojej przestrzeni do uprawy w pomieszczeniu.

Uwaga: w zależności od tego, gdzie mieszkasz, mogą istnieć prawne ograniczenia dotyczące liczby roślin, które możesz uprawiać na własny użytek, więc upewnij się, że wiesz, ile roślin możesz mieć w domu.

SOG-Method-for-Growing-Autoflowers

Wskazówka 7: uważaj na podlewanie

Jak wcześniej wspomnieliśmy, automatycznie kwitnące rośliny są mniej wyrozumiałe, jeśli chodzi o poważne lub utrzymujące się błędy, co oznacza, że musisz odpowiednio je podlewać.

Jak prawidłowo podlewać marihuanę?

Nie podlewaj roślin według ustalonego harmonogramu, ale tylko wtedy, gdy tego potrzebują. Zawsze należy pozwolić glebie wyschnąć między podlewaniami. Dobrym sposobem sprawdzenia, czy rośliny potrzebują wody, jest podniesienie doniczek. Powinieneś mieć całkiem niezłe pojęcie o tym, jak lekki jest suchy pojemnik w porównaniu do takiego, który jest nasycony wodą. W związku z tym podlewaj tylko wtedy, gdy doniczka jest lekka, a gleba wyschła. Nadmierne podlewanie może być śmiertelne, więc lepiej zachować ostrożność.

Wskazówka 8: kontroluj poziom PH wody

Konopie indyjskie mogą pobierać składniki odżywcze tylko wtedy, gdy gleba otaczająca strefę korzeniową ma odpowiednią wartość pH. Optymalny zakres pH wynosi 6,0–7,0. W przypadku uprawy na innych podłożach, takich jak kokos, pH powinno być niższe, w zakresie 5,5–6,5. Jeśli pH wody nie jest optymalne (co jest prawdopodobne, jeśli używasz wody z kranu), a rośliny nie mogą pobierać składników odżywczych, dojdzie do chorób. Właściwe pH jest szczególnie ważne podczas uprawy automatycznie kwitnących odmian marihuany, ponieważ nie mają one czasu na regenerację. Musisz mieć pewność, że rośliny otrzymają wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują podczas krótkiego okresu wzrostu.

Jak kontrolować poziom pH wody i nawozów? Obowiązkowym wyposażeniem każdego hodowcy są produkty do regulacji pH, a także miernik pH. Mając je pod ręką, możesz odpowiednio kontrolować pH gleby.

Wskazówka 9: ogranicz składniki odżywcze

Wielu hodowców marihuany przekarmia swoje rośliny. Nie jest to zbyt zaskakujące, biorąc pod uwagę, że producenci nawozów dla roślin marihuany chcą, abyśmy wierzyli, że nasze rośliny wymagają ciągłej suplementacji, aby przetrwać i odpowiednio się rozwijać. Oczywiście nie może to być dalsze od prawdy.

Odmiany kwitnące automatycznie są najzdrowsze, gdy otrzymują odpowiednią ilość składników odżywczych. W niektórych przypadkach rośliny mogą przejść przez całą fazę siewu i wegetacji bez żadnych dodatkowych nawozów, ponieważ większość mieszanek glebowych zawiera już wystarczającą ilość makro i mikroelementów, aby wspierać te fazy wzrostu.

Po wykiełkowaniu roślin marihuany nie należy ich karmić przez co najmniej dwa tygodnie. Nawet wtedy można podawać składniki odżywcze tylko wtedy, gdy roślina wykazuje oznaki deficytu, takie jak żółte liście. Automatycznie kwitnące rośliny uprawiane w standardowych mieszankach doniczkowych powinny dobrze sobie radzić aż do kwitnienia bez dodatkowych składników odżywczych. Od tego momentu możesz rozpocząć podawanie roztworów specyficznych dla kwitnienia.

Możesz także uprawiać marihuanę w glebie organicznej. Dzięki temu rośliny będą miały wszystko, czego potrzebują do zdrowego wzrostu aż do zbiorów, a ty nigdy nie będziesz musiał podawać dodatkowych składników odżywczych! Niektórzy hodowcy tworzą własne organiczne supergleby, które są idealne do uprawy automatycznie kwitnących odmian marihuany. To powiedziawszy, ważne jest, aby gleba nie zawierała zbyt dużo składników odżywczych, biorąc pod uwagę wrażliwość tych odmian.

Wskazówka 10: nie przycinaj swoich automatycznie kwitnących roślin

Nie przycinaj, nie ucinaj ani nie przystrzygaj swoich automatycznie kwitnących odmian, tak jak w przypadku uprawy konwencjonalnej marihuany. W przypadku automatycznie kwitnących roślin marihuany jedyną metodą szkolenia, którą powinieneś stosować, jest trening niskiego stresu (LST), podczas którego ostrożnie zginasz i wiążesz rośliny, aby wszystkie miejsca pąków były jednakowo wystawione na światło. Wykonując LST na automatycznie kwitnących roślinach, po prostu trzymaj się zginania i pomiń przycinanie. Jeśli planujesz przeprowadzić LST na automatycznie kwitnących odmianach jako alternatywę dla SOG, upewnij się, że zaczniesz jak najszybciej, ale bądź delikatny, aby uniknąć uszkodzenia roślin.

Wskazówka 11: zapewnij dobry przepływ powietrza, odpowiednią wilgotność i temperaturę

Pamiętaj, aby zapewnić swoim automatycznie kwitnącym odmianom dobry przepływ powietrza. Delikatny powiew świeżego powietrza z wentylatora zapewnia utrzymanie niskiego poziomu wilgotności w pomieszczeniu do uprawy, co pomaga zapobiegać rozwojowi pleśni. Jeśli rośliny mają wysuszone liście, co nie jest rzadkością w późniejszej fazie kwitnienia, usuń je, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza wokół pąków.

Musisz także obserwować temperaturę w pokoju do uprawy. Konopie indyjskie najlepiej rosną w umiarkowanie ciepłej temperaturze pokojowej 20–25°C. Nadmierne ciepło, ale także okresy mrozów lub chłodne noce mogą stresować rośliny, spowalniać ich wzrost i skutkować gorszymi plonami.

Autoflowering-Cannabis-Plant

Wskazówka 12: wypłukiwanie roślin

„Płukanie” ma miejsce, gdy przestajesz podawać składniki odżywcze i podajesz roślinom tylko wodę o odpowiednim pH w ciągu ostatnich 1–2 tygodni przed zbiorami. To pozbywa się pozostałych nagromadzonych soli mineralnych. Bez składników odżywczych pozostających w glebie roślina będzie czerpać zmagazynowane składniki odżywcze z liści; dlatego marihuana w późnym okresie kwitnienia żółknie. Celem płukania jest uzyskanie czystszych i smaczniejszych pąków, ponieważ nie chcesz palić żadnych chemikaliów, którymi karmiłeś rośliny. Wypłucz je więc przed zbiorami.

Wskazówka 13: zbieraj plony stopniowo

Nie musisz zbierać wszystkich pąków na raz! Są szanse, że górne pąki mogą być gotowe wcześniej niż niektóre dolne pąki dalej od świateł. Te pąki mogą potrzebować trochę więcej czasu, aby dojrzeć. Więc zamiast przygotowywania się na zbiór wszystkiego, przytnij tylko te kwiaty, które rosną najwyżej i pozwól pozostałym na jeszcze kilka dni wzrostu.

Wskazówka 14: zbieraj kwiaty przez cały rok

Najczęściej hodowcy marihuany nie chcą zbierać plonów tylko raz lub dwa razy w roku. Czy nie byłoby wspaniale, gdybyś zawsze miał kilka roślin gotowych do zbiorów? Dzięki metodzie nieustannych zbiorów możesz to zrobić!

Zasadniczo oznacza to posiadanie wielu roślin w różnych stadiach wzrostu. W ten sposób możesz wszystko zaplanować dokładnie tak, aby marihuana zawsze była gotowa do kwitnięcia i zbiorów. Daje to możliwość posiadania niekończących się zapasów i nie wymaga od Ciebie nadmiernego wysiłku!

W przypadku konwencjonalnej marihuany wymagałoby to co najmniej dwóch oddzielnych obszarów uprawy. Na szczęście dzięki automatycznie kwitnącym roślinom marihuany możesz wcisnąć rośliny na różnych etapach wzrostu do tego samego pomieszczenia. Ponieważ automatycznie kwitnące odmiany potrzebują około 8–10 tygodni od wysiania do zbioru, wszystko, co musisz zrobić, aby cieszyć się stałym zapasem, to sianie co 2–4 tygodnie. W ten sposób, gdy zbierzesz jedną roślinę, następna już zaczyna kwitnąć, czekając cierpliwie w kolejce.


Podsumowanie

Odmiany automatycznie kwitnące mają wiele do zaoferowania i stanowią wspaniały dodatek do repertuaru każdego hodowcy. Chociaż tak naprawdę nie pozwalają one na zaawansowane techniki treningowe ani gigantyczne plony, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać swoje automatycznie kwitnące rośliny w przypadku uprawy indoor.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji