Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Steven Voser Reviewed by: Mr José

Samodzielne zrobienie mieszanki gleby do konopi jest o wiele bardziej satysfakcjonujące niż kupowanie gotowego podłoża i butelkowanych odżywek i nie jest wcale takie trudne.


Niektóre gleby dostępne w centrach ogrodniczych nadają się do uprawy konopi, ale nie osiągniesz dzięki nim spektakularnych efektów. Aby wyhodować najlepszą marihuanę w domu, zalecamy użycie gleby opracowanej specjalnie dla konopi lub przygotowanie własnej mieszanki. Czytaj dalej i poznaj instrukcję krok po kroku, jak przygotować swoją własną mieszankę podłoża do konopi.

Jakie są zalety i wady przygotowywania własnej mieszanki?

Jak w wielu aspektach uprawy, tworzenie własnej mieszanki gleby do konopi ma swoje zalety i wady. Jest jednak więcej zalet niż wad i zachęcamy każdego hodowcę do przygotowania własnej gleby przynajmniej raz.

Zalety

Dobrej jakości gleba własnej roboty jest bogata w makro i mikroelementy, dzięki czemu będziesz mniej zależny od chemicznych nawozów.

Uprawa we własnej mieszance zapewnia całkowitą kontrolę nad tym, skąd rośliny pobierają substancje odżywcze. Jeśli chcesz uprawiać organicznie, ta metoda jest dla Ciebie.

Pąki wyhodowane bez chemicznych substancji odżywczych mają niezrównany, mocny, naturalny smak. Możesz spodziewać się smaczniejszego, bardziej łagodnego palenia.

Chemikalia stosowane w odżywkach pozostawiają po sobie szkodliwe pozostałości, które mogą mieć szkodliwy wpływ na lokalne środowisko. Z drugiej strony stosowanie własnej gleby jest całkowicie przyjazne środowisku.

Wady

Przygotowanie własnej gleby wymaga czasu, a nie każdy hodowca ma go pod dostatkiem. Jeśli przygotujesz kiepską mieszankę, rośliny nie będą się dobrze rozwijać. Słaba mieszanka to taka, która zawiera za dużo lub za mało składników odżywczych. Na szczęście po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział, jak przygotować odpowiednią glebę.

Własna mieszanka wymaga większej początkowej inwestycji niż w przypadku kupowania zwykłej gleby i kilku odżywek. Pamiętaj o tym, jeśli Twój budżet na uprawę jest ograniczony, ale pamiętaj również, że rezultaty są tego warte.

Optymalna gleba i odżywianie konopi

Przygotowując własną superglebę do uprawy marihuany, masz możliwość stworzenia podłoża bogatego w składniki odżywcze i możesz w wyeliminować potrzebę nawożenia roślin nawozami mineralnymi lub organicznymi. Gleba odgrywa dwie kluczowe role w uprawie konopi. Po pierwsze obciąża Twoje rośliny, pozwala im się ukorzenić i chroni je przed wiatrem. Po drugie, co ważniejsze, pośredniczy w transporcie substancji odżywczych i wody do korzeni Twoich roślin. Aby lepiej zrozumieć glebę i to, jak możemy wykorzystać mieszankę własnej roboty do nawożenia i opieki nad naszymi roślinami, warto poznać podstawowe substancje odżywcze, jakich potrzebują rośliny konopi do życia i rozwoju.

Oprócz wody konopie potrzebują trzech głównych substancji odżywczych lub mikroelementów: azotu (N), fosforu (P) oraz potasu (K). Kupując nawozy znajdziesz produkty o różnych stężeniach tych substancji odżywczych, stworzone z myślą o różnych etapach rozwoju rośliny. Oto jak te substancje odżywcze pomagają konopiom we wzroście:

Azot

To jeden z głównych składników chlorofilu i jest kluczowym budulcem ważnych aminokwasów.

Fosfor

Jest niezbędny w produkcji ATP i fosfolipidów, z których powstają błony komórkowe.

Potas

Pomaga w fotosyntezie, reguluje wychwyt CO₂, który następuje poprzez aparaty szparkowe w liściach i pomaga wzmocnić ściany komórek.

Azot, fosfor i potas są głównymi substancjami odżywczymi w większości nawozów, które możesz znaleźć w sklepach ogrodniczych lub grow shopach, ale jest wiele innych substancji odżywczych, znanych jako mikroelementy, które również odgrywają ważną role w utrzymywaniu zdrowia roślin i pomagają im w wytwarzaniu najlepszych pąków.

Do tych mikroelementów należą wapno, żelazo, siarka, cynk, bor, mangan oraz miedź i występują one naturalnie w guano nietoperzy, biohumusie, melasie, listownicowcach i fusach z kawy.

NPK Ratio

Kiedy przygotowujesz swoją własne mieszankę gleby do konopi, możesz z wyprzedzeniem przygotować bogate podłoże dla roślin, zamiast odżywiać je w razie potrzeby za pomocą chemicznych nawozów. Twoja ciężka praca i starania w przygotowaniu własnej, naturalnej i organicznej gleby przed zasianiem nasion ogromnie się opłaci w smaku i jakości, gdy nadejdzie czas na zbiory.

Jak przygotować własną mieszankę gleby do konopi

Przygotowanie własnej gleby może być zniechęcające, ale tak naprawdę nie jest trudne. Zaczynasz od dobrej jakości, organicznej gleby i wzbogacasz ją o odpowiednie składniki. Kiedy nadejdzie czas na zasianie nasion, będziesz miał gotowe bogate podłoże do uprawy, które zapewni Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują do wytworzenia pięknych, aromatycznych pąków.

Krok 1: kup podstawową glebę

Wybranie odpowiedniej podstawowej gleby do Twoich roślin konopi jest wyjątkowo ważne. Pamiętaj, konopie lubią dobrze napowietrzoną, przepuszczalną i lekko kwasową glebę (pH 6–6,5 jest idealne). O ile to możliwe, wybierz organiczną glebę zawierającą naturalne składniki, takie jak biohumus, kompost, włókno kokosowe, piasek i inne. Choć gleby tego rodzaju są najczęściej droższe, to odczuwalnie wpłyną na zdrowie Twoich roślin oraz jakość i rozmiar plonów.

Do innych składników, których należy szukać w glebach organicznych należą:

Torfowiec Guano
Obornik Mączka bazaltowa
Piasek Włókno kokosowe
Naturalne nawozy
(takie jak K-Mag)
Kora sosnowa
Perlit Wermikulit

Jeśli nie możesz znaleźć dobrej jakości gleby organicznej z przynajmniej kilkoma tymi składnikami, nie martw się. Po prostu pójdź do swojej lokalnej szkółki ogrodniczej lub centrum ogrodniczego i kup neutralną glebę do doniczek. Jeśli to możliwe, wybierz lekko kwasową opcje.

Krok 2: wzbogać glebę

Zacznij od umieszczenia gleby w dużym pojemniku. Rozbij ją przy pomocy widełek ogrodniczych, aby zapewnić dobre napowietrzenie. Kiedy gleba jest już luźna, przejdź do wzbogacenia jej naturalnymi składnikami, aby stworzyć wyjątkowe podłoże do uprawy konopi.

Kilka rzeczy, które możesz dodać do gleby:

Biohumus Fusy z kawy i/lub
liście herbaty
Skorupki jajek Obierki z warzyw
i owoców
Kompost Włókno kokosowe
Perlit Wermikulit
Piasek Mączka kostna
Mączka z krwi Fosforyty
Sól epsom Wapno
Dolomit Granulat nawozu
organicznego

Po prostu dodaj te składniki do swojej gleby i przy użyciu widełek ogrodniczych wszystko razem połącz.

Właściwa ilość każdego składnika zastosowanego w Twojej mieszance będzie zależeć od jakości gleby początkowej i tego, ile czasu masz przed sianiem nasion. O ile to możliwe przygotuj swoją glebę na przynajmniej sześć miesięcy przed wysiewem. W ten sposób będziesz mógł wykorzystać więcej wymienionych powyżej substancji odżywczych, ponieważ będą miały czas, aby prawidłowo się rozłożyć.

Kiedy do tego dojdzie, stworzą bogaty poziom próchnicy dla Twoich roślin, podobny do tego występującego w naturze. Taka mieszanka będzie bogata w azot, fosfor i potas, jak również w mikroelementy, o których wspomnieliśmy powyżej.

Jednak ten proces wymaga czasu. Na przykład kompost potrzebuje od kilku miesięcy do paru lat, aż będzie gotowy i musisz wziąć to pod uwagę planując uprawę. Same obierki z warzyw i owoców mogą potrzebować kilku miesięcy, aby się rozłożyć.

Jeśli od razu chcesz zacząć siać nasiona, możesz wykorzystać kilka składników wymienionych powyżej. Będziesz musiał być jedynie ostrożniejszy, albowiem będziesz ryzykował stworzeniem gleby naprawdę bogatej w substancje odżywcze, która może spalić Twoje rośliny. Jako ogólną zasadę na początek, wypróbuj następujące proporcje gleby oraz innych składników:

 • 4 miarki gleby początkowej,
 • miarka biohumusu,
 • 1 miarka włókien kokosowych,
 • 1 miarka perlitu/wermikulitu (dla dodatkowego drenażu),
 • 2,5–5% guano,
 • 2,5% mączki kostnej i/lub mączki z krwi.

Dodając mikroelementy, takie jak sól epsom, azomite, wapno i dolomit do gleby, zawsze czytaj instrukcje na opakowaniu. Te substancje odżywcze są naprawdę mocne i mogą doprowadzić do spalenia roślin, jeśli nie są odpowiednio stosowane.

How To Create Your Own Cannabis Super Soil Mix

Krok 3: przepłucz swoją mieszankę (jeśli chcesz od razu siać nasiona)

Jeśli nie masz miesięcy na przygotowanie własnej gleby, oto prostszy, szybszy sposób na przygotowanie mieszanki do konopi w domu.

W doniczkach, w których planujesz uprawiać, zmieszaj:

 • 3 miarki organicznej gleby początkowej,
 • miarkę perlitu,
 • miarkę biohumusu,
 • ½ szklanki zielonego piasku,
 • ½ szklanki guano,
 • ½ szklanki wapna dolomitowego.

Wymieszaj wszystko razem za pomocą widełek, następnie nasączaj glebę przez co najmniej dwa dni czystą wodą, tak, aby cały czas była mokra. To zapewni, że gleba nie będzie zbyt bogata dla siewek. Pozwól wodzie na spłynięcie, a glebie na niemalże wyschnięcie przed sianiem lub sadzeniem. Stosuj jedynie czystą wodę przez pierwsze trzy podlewania.

Krok 4: nie siej bezpośrednio we własnej mieszance

Bardzo ważnym jest zaznaczenie, że mieszanka własnej roboty jest bardzo bogata w substancje odżywcze i nie powinna być stosowana do nasion, siewek i klonów. Te młode rośliny są bardzo delikatne i w takim podłożu mogą zostać spalone. Zamiast tego kiełkuj nasiona i trzymaj młode rośliny w neutralnej glebie przez co najmniej dwa pierwsze tygodnie i przesadź dopiero, gdy są dobrze ukorzenione i rozwiną co najmniej trzy węzły z większymi liśćmi.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37754 recenzji