Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter


Czy wygląda na to, że twoje rośliny marihuany powinny już kwitnąć? Nie martw się, jest kilka powodów, dla których twoje rośliny się nie spieszą – większość z nich jest nieszkodliwa! Może to być po prostu kwestia dostosowania wilgotności, upewnienia się, że środowisko jest wystarczająco ciemne lub bycia trochę bardziej cierpliwym. Jednak istnieją też inne, bardziej niejasne powody, dla których twoja roślina nie kwitnie. Jeśli twoje rośliny późno kwitną, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co z tym zrobić.

Kiedy zaczyna się fotoperiodyczny etap kwitnienia?

Etap kwitnienia rozpoczyna się w różnym czasie, w zależności od rodzaju uprawianej rośliny. Odmiany fotoperiodyczne, czyli większość obecnie uprawianych odmian, potrzebują zmieniających się pór roku (i z kolei godzin nasłonecznienia), aby wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby rozpocząć fazę kwitnienia. Z tego powodu po prostu przesunięcie cyklu światła na 12 godzin światła i 12 godzin ciemności doprowadzi je do kwitnienia.

Ale jaka jest wewnętrzna reakcja, gdy rośliny marihuany zauważą określony wzór światła? Cóż, na etapie wegetatywnym wiedzą, że muszą wykorzystać energię słoneczną, aby skupić się na budowaniu mocnych łodyg, szeroko rozstawionych liści i mocnych gałęzi. Jednak kiedy zmienia się światło, rozumieją, że nadszedł czas, aby poświęcić tę samą energię na rozwój pąków, które pokryją wspomniane gałęzie i łodygi.

Hodowcy indoor mają prawie całkowitą kontrolę nad cyklem świetlnym. Zamiast dostosowywać się do pory słońca, mogą dowolnie wydłużyć fazę wegetatywną. Niektórzy hodowcy lubią wydłużać fazę wegetatywną na miesiące, co przy prawidłowym wykonaniu skutkuje dużymi i dojrzałymi roślinami. Inni wolą przedwcześnie rozpocząć proces kwitnienia, umożliwiając mniejsze, ale częstsze zbiory.

¿Cuándo comienza la fase de floración fotoperiódica?

Jak zmusić roślinę fotoperiodyczną do kwitnienia?

Jeśli uprawiasz rośliny fotoperiodyczne, możesz zmusić je do kwitnienia, kiedy tylko uznasz to za stosowne. Zanim rozpoczniesz fazę kwitnienia, upewnij się, że rośliny urosły wystarczająco, aby zapewnić dobre zbiory. Większe rośliny zapewniają więcej miejsc na pąki, a zatem oferują lepsze plony.

Kiedy będziesz gotowy, musisz zrobić tylko jedną rzecz: zmienić schemat świateł. Ustaw zegar tak, aby uruchomił cykl światła 12/12, który naśladuje późne lato i wczesną jesień. Ta zmiana środowiskowa oszuka twoją roślinę i zmusi ją do przejścia w tryb reprodukcyjny.

  • Brak ekspozycji na dodatkowe światło słoneczne lub wycieki światła

Chociaż to działa przez większość czasu, niektórzy hodowcy napotykają pewne problemy. Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy rośliny nie otrzymują nadmiaru światła. Upewnij się, że światła na zewnątrz namiotu lub pokoju do uprawy nie przedostają się do środka. Wszystko, od lamp ulicznych po lampki nocne, może pobudzić rośliny i sprawić, że uwierzą, że mają jeszcze czas na wegetację.

Evita la exposición adicional a la luz solar y las fugas de luz
  • Naśladuj naturalne środowisko

Jeśli twoje rośliny nadal odmawiają kwitnienia, możesz pójść o krok dalej, aby naśladować cechy jesieni. Nieznacznie obniż temperaturę w namiocie uprawy i popraw wentylację, aby obniżyć poziom wilgoci. Z kolei powinieneś przesunąć godziny naświetlania, aby naśladować zmieniające się pory roku, dając roślinom nawet mniej światła (tylko około 11–10 godzin), jeśli nie reagują wystarczająco szybko. Ta zmiana środowiskowa zasygnalizuje roślinom, że muszą wkrótce zakwitnąć.

Replica su hábitat natural
  • Zaszokuj rośliny ciemnością

Jeśli to nie zadziała, być może nadszedł czas na podjęcie bardziej intensywnych działań. Może być konieczne trzymanie roślin w ciemności przez okres od 24 do 48 godzin. Może się wydawać, że byłoby to szkodliwe dla roślin, ale ten okres na szczęście nie jest wystarczająco długi, aby zaszkodzić wzrostowi. Powinien być jednak wystarczająco długi, aby przekonać rośliny, że czas rozpocząć fazę kwitnienia.

Provoca un shock a las plantas con la oscuridad
  • Nie przeszkadzaj roślinom w ciemności

Powinieneś pamiętać, aby nie zajmować się roślinami ani nawet nie zaglądać do nich, gdy są w ciemności. Wykonują dużo pracy wewnętrznej w tych okresach, zużywając całą energię, którą spędziły na biernym gromadzeniu, więc jakiekolwiek manipulacje przy nich mogą prowadzić do poważnych problemów. Jeśli jest coś, co naprawdę musisz dostosować, poczekaj, aż skończy się okres ciemności.

No molestes a las plantas cuando están a oscuras

Dlaczego niektóre rośliny potrzebują więcej czasu niż inne?

W przypadku odmian fotoperiodycznych, hodowcy w pomieszczeniach mają prawie całkowitą kontrolę nad tym, kiedy ich rośliny wchodzą w fazę kwitnienia. Po prostu przełączając cykl oświetlenia na 12 godzin światła i 12 godzin ciemności, hodowcy mogą zainicjować kwitnienie, kiedy tylko zechcą.

Większość hodowców decyduje się poczekać, aż ich wegetujące rośliny osiągną przyzwoity rozmiar, a to zależy od odmiany. Niektóre rośliny – głównie te celowo hodowane z myślą o szybkości – szybko dojrzewają. Innym potrzeba więcej czasu, aby osiągnąć dobrą wysokość, zwłaszcza jeśli to duże okazy sativa. Jeśli chcesz poczekać, aż te duże rośliny dojrzeją w fazie wegetatywnej, nieuchronnie będziesz czekać dłużej na kwiaty.

Jednak odmiany indica, które po raz pierwszy znaleziono w górach Hindukuszu, są genetycznie zaprogramowane do szybszego rozpoczęcia kwitnienia, ponieważ ta cecha pozwala im rozmnażać się, zanim trudne warunki doprowadzą je do więdnięcia.

Jak poznać odpowiedni rozmiar roślin

Wielkość rośliny zależy od dwóch podstawowych czynników: wielkości pojemnika i genetyki. Niektóre odmiany są genetycznie mniejsze, idealne do uprawy w dyskrecji i pozostaną małe niezależnie od środowiska.

Inne rośliny będą rosły na ponad 300 cm, gdy będą uprawiane bezpośrednio w gruncie lub w dużych pojemnikach. Jednak hodowcy mogą również okiełznać te rośliny za pomocą technik szkoleniowych i trzymając je w mniejszych doniczkach.

Aby uzyskać przybliżone oszacowanie wielkości określonej odmiany, sprawdź profil odmiany dostarczony przez bank, z którego kupujesz nasiona.

Jak długo trzeba czekać na pojawienie się pąków?

Zanim zaczniesz martwić się, że twoje rośliny nie zakwitną, najpierw musisz dać im odpowiedni czas na zmianę. Po przesunięciu cyklu światła w pomieszczeniu do uprawy musisz cierpliwie poczekać przez następne 2–3 tygodnie, aż rośliny zaczną wykazywać widoczne oznaki kwitnienia.

¿Cuánto tardan en aparecer los cogollos?

Co się dzieje w pierwszym tygodniu kwitnienia i jak tworzą się pąki

Miej oko na węzły – przecięcie między główną łodygą a gałęziami – aby obserwować postęp swoich roślin. Na wczesnych etapach zauważysz małe białe włoski wystające z tych miejsc. Wkrótce potem te maleńkie struktury zaczną się rozwijać w pulchne i żywiczne pąki.

Zauważysz również zmianę tempa wzrostu po rozpoczęciu kwitnienia. Przed wypuszczeniem pąków rośliny marihuany wyciągają się w kierunku światła i osiągają imponujące rozmiary. W szczególności odmiany sativa mogą potencjalnie podwoić swoją wielkość w tym czasie. Indica również znacznie rośnie, ale nie w takim stopniu. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zauważysz, że twoje rośliny rosną w ten sposób, będziesz wiedział, że jesteś na dobrej drodze.

Uprawa roślin na równiku

Uprawa marihuany w pomieszczeniu usuwa większość zmiennych, które natura rzuca na hodowców uprawiających rośliny marihuany na zewnątrz. Chociaż hodowcy indoor są niezależni od wahań światła, deszczu i niekorzystnej pogody, nadal podlegają czynnikom klimatycznym, takim jak temperatura i wilgotność. Hodowcy marihuany mieszkający w regionach równikowych muszą uważać na wysokie poziomy wilgoci, co może być dość problematyczne podczas uprawy marihuany – szczególnie w fazie kwitnienia, kiedy zwarte pąki mogą stać się siedliskiem patogenów kochających wilgoć.

Rośliny marihuany, które ewoluowały w pobliżu równika, mogą również mieć cechy, które oznaczają, że kwitną dłużej. Gatunki sativa, które wyspecjalizowały się w tych regionach, mogą potrzebować większego nacisku, aby zdały sobie sprawę, że dni stają się krótsze.

Cykl świetlny utrzymuje się na poziomie około 12/12 na równiku z bardzo niewielkimi wahaniami sezonowymi. Jeśli twoje odmiany sativa z tego regionu mają problem z przejściem do fazy kwitnienia, bądź bardzo surowy w kwestii ekspozycji na światło w pomieszczeniu. Ogranicz jakiekolwiek wycieki, nie przeszkadzaj roślinom w czasie ciemności i zmniejsz ilość światła do 10 godzin światła i 14 godzin ciemności, aby naprawdę wymusić rozpoczęcie kwitnienia.

Related story

Faza kwitnienia

Dlaczego twoje rośliny marihuany nie kwitną: czy rośliny są płci męskiej?

Nie martw się. Nie jesteś pierwszym hodowcą, któremu się to przydarza, jeśli tak jest. Rośliny męskie nie wytwarzają kwiatów. Zamiast tego tworzą w węzłach worki pyłkowe w kształcie kul. Jeśli zauważysz samca, usuń go tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć zapylenia innych roślin.

Kiedy rośliny automatycznie kwitnące zaczynają kwitnąć?

W przeciwieństwie do odmian fotoperiodycznych, rośliny automatycznie kwitnące kwitną w oparciu o wewnętrzny zegar. Wyewoluowały na północnych szerokościach geograficznych z krótszymi sezonami wegetacyjnymi. Ich przodkowie nie mogli sobie pozwolić na czekanie i polegali na zewnętrznych wskazówkach, jeśli chodzi o przetrwanie. Odmiany automatyczne mają stosunkowo krótsze cykle życia i zwykle zaczynają kwitnąć po pięciu tygodniach wzrostu.

Jak wymusić kwitnienie automatycznie kwitnących roślin

Rośliny automatycznie kwitnące przez większość czasu same inicjują okres kwitnienia. Około pięciu tygodni po wykiełkowaniu ich genetyka wprowadza je w fazę kwitnienia, zakładając, że mają do czynienia z krótkim i ryzykownym sezonem wegetacyjnym.

Wielu hodowców bardzo ceni tę wyjątkową adaptację. Zapewnia ona znacznie krótsze czasy wzrostu i szybkie zbiory, z których korzystają zarówno hodowcy uprawiający rośliny dyskretnie, jak i ci komercyjni.

Jednak w rzadkich przypadkach ten wewnętrzny mechanizm zawodzi. Niektóre wady genetyczne powodują, że automatycznie kwitnące odmiany kontynuują fazę wegetatywną. Chociaż może to powodować niepokój u hodowcy i zmarnować trochę czasu, nadal możesz uratować takie rośliny.

Przede wszystkim należy poczekać trochę dłużej. Często te rośliny potrzebują tylko trochę czasu, aby nadrobić zaległości i ostatecznie zacząć kwitnąć. Jeśli twoje rośliny nadal nie wykazują oznak kwitnienia po dodatkowych trzech tygodniach, musisz podjąć inne kroki. Skrócenie cyklu świetlnego do 12/12 zwykle dostarcza wystarczającego bodźca, aby zmusić te uparte okazy do kwitnienia.

Skąd mam wiedzieć, kiedy moja automatycznie kwitnąca roślina zaczyna kwitnąć?

Ponownie, jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, kiedy twoje automatycznie kwitnące rośliny zaczynają kwitnąć, musisz uważnie obserwować węzły. Gdy tylko zobaczysz małe słupki pojawiające się w tych miejscach, potraktuj to jako znak, że niedługo pojawią się kwiaty bogate w kannabinoidy.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji