Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter Reviewed by: Andreu Francés

Przewodnik po rozróżnianiu męskich, żeńskich i hermafrodytycznych roślin marihuany.


Od psychoaktywnych kannabinoidów po aromatyczne terpeny, marihuana ma wiele cech, które czynią ją wyjątkową. Jednak wyjątkowość rośliny nie kończy się na produkowanych przez nią fitochemikaliach.

Zdecydowana większość gatunków roślin jest jednopienna, co oznacza, że posiadają zarówno męskie, jak i żeńskie narządy rozrodcze w tej samej roślinie. Należą do nich rośliny jadalne, takie jak kukurydza i kabaczek, które mogą z łatwością zapładniać kwiaty za pomocą własnego pyłku.

Konopie indyjskie należą do mniejszości gatunków, które są z natury dwupienne, co oznacza, że produkują oddzielne rośliny męskie i żeńskie. W szczególności należy zauważyć, że tylko 5–6% wszystkich roślin okrytonasiennych (gatunków roślin kwitnących) posiada tę rzadką i interesującą cechę.

Dlaczego to ważne, że konopie indyjskie są dwupienne?

Hodowcy marihuany wykorzystują tę cechę na swoją korzyść, ponieważ pozwala im ona oddzielić rośliny męskie od żeńskich. Dzięki temu mogą zapobiegać zapłodnieniu kwiatów i wydawaniu nasion, co skutkuje lepszą jakością kwiatów.

Oznacza to również, że hodowcy marihuany mają większą kontrolę nad krzyżowaniem ze sobą określonych samców i samic. Mogą wybrać dwa zdrowe i pełne wigoru osobniki, umieścić je blisko siebie i stworzyć potomstwo wykazujące określone cechy.

Przyjrzyjmy się bliżej męskim i żeńskim roślinom marihuany. Wtedy zobaczymy, co powoduje, że niektóre okazy rozwijają zarówno męskie, jak i żeńskie narządy rozrodcze.

Męskie i żeńskie rośliny marihuany: jaka jest różnica?

Rośliny męskie i żeńskie wyglądają identycznie zarówno w fazie siewki, jak i wzrostu. Ale gdy zaczynają przechodzić w fazę kwitnienia, w końcu ujawniają swoją płeć. W tym czasie samice wytwarzają żywiczne pąki wypełnione kannabinoidami, a samce tworzą woreczki wypełnione pyłkiem.

Żeńskie rośliny marihuany są głównym celem hobbystycznych hodowców, którzy chcą zbierać swoje własne zapasy marihuany. Ale w zależności od genetyki rośliny żeńskie mogą drastycznie różnić się od siebie. Niektóre pozostają małe, tworząc gęste skupiska liści i znaczne rozgałęzienia. Inne rosną na ponad 3 m, dają ogromne zbiory i bardziej przypominają drzewa niż zwykłe rośliny ogrodowe.

Pomimo różnic wszystkie rośliny żeńskie mają jedną wspólną cechę: produkują kwiaty żeńskie. Te kwiaty, potocznie zwane pąkami, posiadają małe struktury gruczołowe zwane trichomami, które wytwarzają kannabinoidy, takie jak THC i CBD.

Natomiast rośliny męskie nie wytwarzają kwiatów żeńskich. To czyni je mniej wartościowymi dla hodowców, którym zależy tylko na pąkach. Wytwarzają jednak woreczki pyłkowe. Te małe naczynia tworzą materiał genetyczny niezbędny do zapłodnienia żeńskich kwiatów i wytworzenia nasion. To sprawia, że samce są niezwykle ważne w tworzeniu nowych odmian marihuany.

Należy również zauważyć, że męskie woreczki pyłkowe i żeńskie kwiaty rozwijają się w tym samym miejscu na roślinie. Obie struktury wyłaniają się z węzłów, czyli miejsca, w którym gałęzie stykają się z główną łodygą. Kiedy więc zobaczysz, że na niektórych roślinach zaczynają tworzyć się pąki, zacznij również szukać worków pyłkowych.

Male vs Female Cannabis: What's The Difference?

Hermafrodyty: kiedy rośliny marihuany stają się jednopienne

Marihuana, podobnie jak ci, którzy ją kochają, nie zawsze przestrzega jednak zasad. Czasami ten dwupienny gatunek rośliny idzie pod prąd i rozwija zarówno męskie, jak i żeńskie narządy rozrodcze. Okazy te są znane jako hermafrodyty. Czynniki genetyczne, środowiskowe lub obie te kwestie mogą spowodować, że rośliny rozwiną tę niezwykłą cechę. Mając zarówno pąki, jak i woreczki pyłkowe, rozwijają zdolność do zapylania i rozmnażania się.

Oczywiście hodowcy muszą uniknąć tego zjawiska, jeśli chcą uzyskać jak najlepsze kwiaty. Poniżej zagłębimy się w to, co powoduje hermafrodytyzm i jak go uniknąć.

Hermaphrodites: When Cannabis Plants Become Monoecious

Czy możesz określić płeć rośliny przed fazą kwitnienia?

Tak, na szczęście. Podczas gdy samce stanowią zagrożenie dla hodowców, którzy gonią tylko za żywicznymi pąkami, możesz całkowicie uniemożliwić im pojawienie się w pokoju do uprawy, jeśli wiesz, czego szukać. Nie musisz czekać, aż rozwiną się woreczki pyłkowe – i ryzykować, że rozsypią swój materiał genetyczny – aby dostrzec samce w uprawie.

Przed wejściem w fazę kwitnienia rośliny marihuany zaczynają ujawniać swoją płeć produkując zalążki kwiatów. To wczesna faza rozwojowa pąków i woreczków pyłkowych, które tworzą się wokół węzłów (miejsca, w którym spotykają się gałęzie i główna łodyga). Jednak potrzeba trochę czasu – do sześciu tygodni – zanim te struktury wykażą oczywiste cechy męskie lub żeńskie.

  • Jak szybko możesz stwierdzić, czy roślina jest płci męskiej czy żeńskiej?

Na szczęście męskie rośliny wykazują kluczowe cechy wcześniej niż ich żeńskie odpowiedniki. Umożliwia to uważnym hodowcom usuwanie roślin męskich na długo przed rozpoczęciem kwitnienia roślin żeńskich. Zazwyczaj samce ujawniają swoją płeć dwa tygodnie wcześniej niż rośliny żeńskie. Możesz spodziewać się, że zalążki kwiatów zaczną pojawiać się w szóstym tygodniu cyklu wzrostu.

Jak rozpoznać płeć roślin marihuany

Możliwość jak najwcześniejszego określenia płci rośliny jest kluczową umiejętnością dla hodowców marihuany. Gdy rozwiniesz zdolność identyfikacji płci roślin, będziesz w stanie zapobiec przypadkowemu zapyleniu.

Cel: znaleźć samce i jak najszybciej usunąć je z pokoju do uprawy lub ogrodu. Płeć rośliny staje się dość oczywista we wczesnej fazie kwitnienia, ale czas ma tu kluczowe znaczenie. Im szybciej możesz zidentyfikować i usunąć rośliny męskie, tym bardziej zmniejszasz ryzyko przypadkowego zapylenia.

  • Identyfikacja wczesnych oznak męskiej rośliny

Hodowcy sprawdzają płeć roślin, identyfikując zalążki kwiatów, czyli małe struktury, które tworzą się w węzłach podczas późnej fazy wzrostu.

We wczesnej fazie kwitnienia przespaceruj się po swoim pokoju lub ogrodzie ze szkłem powiększającym lub lupą jubilerską. Sprawdź kilka węzłów na roślinach, aby zobaczyć, jak daleko są w procesie kwitnienia. Na tym etapie nie zobaczysz żadnych wyraźnych kwiatów ani woreczków pyłkowych. Zamiast tego powinieneś szukać zalążków. Chociaż te małe struktury wyglądają podobnie, mają różne cechy, które pozwalają hodowcom je odróżnić.

Męskie zalążki wyglądają jak małe zielone jajeczka lub kulki. Te młode woreczki pyłkowe będą wyglądać gładko i nie będą miały żadnych cienkich włosków ani żadnych wyraźnych punktów. Później w fazie kwitnienia zaczynają one tworzyć większe i gęstsze skupiska. W tym momencie staną się łatwe do zidentyfikowania gołym okiem. Jednak woreczki pyłkowe zwykle zaczynają rozpylać swoją zawartość około 2–3 tygodnie po uformowaniu. Pamiętaj, aby szybko usunąć te rośliny, jeśli nie planujesz krzyżowania.

Różnica między kwiatami męskimi i żeńskimi staje się bardziej oczywista w miarę wzrostu, ale spostrzegawczy hodowcy mogą je rozróżnić na wcześniejszych etapach. Męskie zalążki kwiatów, anatomiczne punkty orientacyjne znane jako kwiaty pręcikowe, są znacznie bardziej kuliste. Mają okrągły worek, któremu towarzyszy długi kawałek wystającej tkanki. Razem te struktury są określane jako „piłka i kijek”. Jeśli pozostawi się je do rozwoju, szybko przekształcą się w wiszące worki wypełnione pyłkiem. Inne cechy roślin męskich również pomagają w zdradzaniu płci. Te różnice morfologiczne obejmują zwiększoną wysokość, grubsze łodygi i mniej liści.

Identifying Early Signs Of Male Plant
  • Identyfikacja wczesnych oznak męskiej rośliny

W węzłach rozwijają się również żeńskie zalążki kwiatów. Możesz je rozróżnić na podstawie jednej oczywistej cechy wizualnej: włosków. Mają one kielichy w kształcie kropli z małymi włoskami wystającymi z czubka. Te małe włoski, znane jako słupki, to narządy płciowe żeńskich kwiatów marihuany.

Te wystające struktury mają za zadanie wychwytywać pyłek, co prowadzi do zapłodnienia. Wystają z kwiatu, aby wychwycić pyłek z powietrza i czekają, aż zostaną dotknięte przez pokryte pyłkiem owady.

W ciągu kilku tygodni te małe zalążki pęcznieją, stają się zwartymi bryłkami i zaczynają wytwarzać kannabinoidy i żywicę bogatą w terpeny. Ponieważ usunąłeś samce i zapobiegłeś zapyleniu, kwiaty będą nieprzerwanie wytwarzać żywicę do końca cyklu wzrostu.

Identifying Female Cannabis Plants
  • Identyfikacja hermafrodytycznych roślin konopi indyjskich

Kilka czynników może powodować, że oprócz kwiatów rośliny żeńskie zaczynają rozwijać worki pyłkowe lub odsłonięte pręciki. Ta cecha oznacza, że rośliny nie muszą polegać na pobliskim samcu, aby je zapłodnił. Jak omówimy za chwilę, jest to właściwie sprytny mechanizm przetrwania i przejaw geniusza natury. Jednak hermafrodyty nie są pożądane w pomieszczeniu do uprawy lub w ogrodzie. Teraz omówmy oba typy i to, jak uniknąć problemów, które one powodują.

Rodzaje hermafrodytycznych roślin konopi indyjskich

Hermafrodytyczne rośliny marihuany występują w dwóch różnych formach: prawdziwych hermafrodyt i „bananów”.

Ten pierwszy rodzaj charakteryzuje się wyraźnie męskimi i żeńskimi kwiatami reprodukcyjnymi. Po bliższym przyjrzeniu się zauważysz, że męskie kwiaty zajmują niektóre węzły, a żeńskie kwiaty znajdują się w innych. Kiedy woreczki pyłkowe pękną, pyłek przemieści się do słupków, a roślina skutecznie rozmnaża się sama ze sobą. Wyprodukuje nasiona, które dadzą początek następnemu pokoleniu.

Hermafrodyty „bananowe” biorą swoją nazwę od cech fizycznych. Zamiast wytwarzać oddzielne męskie kwiaty, rozwijają tylko nagi pręcik bez działek zawartych w żeńskim kwiecie. Ten nagi wyrostek zrzuca pyłek bezpośrednio na pąki, aby zapewnić reprodukcję. Te pręciki mają podobny kształt i kolor do pewnych żółtych owoców tropikalnych, stąd ich nazwa.

Types Of Hermaphrodite Cannabis Plants

Jak unikać pojawienia się hermafrodyt w pokoju do uprawy

Hermafrodytyzm wynika z dwóch głównych czynników: stresu i genetyki. Jeśli chodzi o stres, hermafrodytyzm służy jako mechanizm przetrwania. Roślina, która doświadcza uszkodzeń, ciepła, choroby lub niedoborów składników odżywczych, zaczyna wariować. Zasadniczo rośliny mają wrażenie, że ich czas się skończył. W ostatniej próbie rozmnażania postanawiają przestać czekać na samca.

Aby uniknąć tego problemu, staraj się utrzymać stabilne środowisko w swoim pokoju do uprawy. Użyj termohigrometru do monitorowania temperatury i wilgotności, utrzymuj ścisły harmonogram oświetlenia i upewnij się, że rośliny otrzymują wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują.

Nawet jeśli uwzględnisz wszystkie te podstawy, rośliny mogą nadal same się zapylać z powodu genetyki. Rośliny o złej historii genetycznej mogą dziedziczyć geny związane z ekspresją męskich kwiatów, wytwarzając hermafrodyty.

Jak długo utrzymuje się pyłek w pomieszczeniu do uprawy?

W odpowiednich warunkach hodowcy mogą przechowywać pyłek przez lata w celach hodowlanych. Jednak ta substancja nie wytrzyma tak długo, gdy jest wystawiona na działanie środowiska w pomieszczeniach do uprawy i ogrodach. Ziarna pyłku tracą żywotność pod wpływem wody, ciepła i światła, a elementy te są powszechne w każdym środowisku uprawy.

Gdy męska roślina otworzy woreczki pyłkowe i rozprzestrzeni swój materiał genetyczny, pozostaje żywotna tylko przez kilka dni. Jeśli zdarzy się katastrofa, rośliny żeńskie w pobliżu prawie na pewno odwrócą swoją energię od produkcji żywicy i skupią się na tworzeniu nasion. Chociaż rośliny nie będą wyglądać dokładnie tak, jak się spodziewałeś, nie oznacza to, że musisz wysterylizować pokój do uprawy i cały sprzęt.

Pyłek w środowisku traci żywotność do mniej niż 5% w ciągu około trzech dni [1]. Biorąc pod uwagę to, że będziesz bardziej ostrożny w identyfikowaniu płci w przyszłości, nie musisz się martwić, że resztki pyłku zanieczyszczą następne pokolenie roślin żeńskich.

Jakie rodzaje nasion marihuany są używane do hodowli?

Jeśli chcesz spróbować krzyżowania roślin, będziesz potrzebować regularnych nasion marihuany, a Royal Queen Seeds oferuje najlepszy asortyment. W przeciwieństwie do nasion feminizowanych, które produkują tylko okazy żeńskie, regularne nasiona dają 50% szans na to, że roślina będzie męska lub żeńska.

Nasiona te zapewniają hodowcom armię samców i samic do eksperymentowania. Krzyżuj najlepsze okazy, aby stworzyć własne, niepowtarzalne odmiany, które pasują do twojego gustu. Jeśli jednak uprawiasz tylko pąki, nadal możesz ich używać ze względu na ich stabilną i niezawodną genetykę. Jak być może wiesz, regularne nasiona zapewniają doskonałe rośliny macierzyste do produkcji klonów i niesamowitych plonów. Będziesz musiał dostrzec męskie rośliny, ale to, co otrzymasz, będzie więcej niż tego warte.

Czy można określić płeć nasion marihuany?

Nie. Uwierz nam, bylibyśmy zachwyceni, gdyby tak było! Bez względu na to, co może ci powiedzieć lokalny guru od zioła, hodowcy po prostu nie mogą zidentyfikować płci rośliny na podstawie patrzenia na nasiona. Nasiona to nie rośliny. Bez kluczowych obszarów anatomicznych do oceny, takich jak zalążki kwiatów, liście i łodygi, nasiona nie dostarczają absolutnie żadnych wskazówek na temat ich płci.

Jednak nasiona dają pewne informacje dotyczące ich jakości. Ich kolor, połysk, rozmiar, kształt, a nawet pochodzenie to świetny sposób na przewidywanie ich żywotności. Niestety, te znaki nie wskazują na ich przeznaczenie jako rośliny męskiej lub żeńskiej.

Jedynym sposobem poznania płci nasion jest sprawdzenie DNA w laboratorium. W tym celu konieczne byłoby wyekstrahowanie DNA z zarodka i zastosowanie markerów molekularnych wykrywających regiony męskiego chromosomu. Niemniej jednak ta metoda zniszczy nasiona i jest bardzo kosztowna, dlatego lepiej poczekać na pojawienie się zalążków kwiatów, aby określić ich płeć.

External Resources:
  1. Humidity stress responses in pollen of anemophilous and entomophilous species https://www.tandfonline.com
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji