Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Nie trać czujności po zbiorach – dowiedz się, jak chronić pąki przed pleśnią podczas końcowych etapów procesu uprawy.


Co sprawia, że pąki marihuany obrastają pleśnią?

Pleśń, która może rozwinąć się na kwiatach marihuany, potocznie nazywana przez hodowców „zgnilizną pąków”, jest spowodowana przez Botrytis cinerea, grzyb nekrotroficzny, który rośnie również na winogronach, truskawkach, pomidorach oraz innych owocach i warzywach.

Botrytis rozwija się w ciepłym, wilgotnym klimacie i atakuje żywe komórki roślin lub owoców, żywiąc się martwą materią. Rozwija się na łodygach żywych roślin marihuany lub zebranych kwiatach i powoli wyrasta na zewnątrz, co sprawia, że jest szczególnie trudny do wykrycia. Zwykle, zanim zauważysz pleśń na powierzchni pąka, prawie całkowicie zniszczy ona jego wnętrze, pozostawiając go mokrym, śluzowatym i śmierdzącym.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni po zbiorach

W pomieszczeniu do uprawy najważniejsze przy zapobieganiu pleśni jest utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności względnej oraz właściwa cyrkulacja powietrza. Po zbiorach należy przestrzegać dokładnie tych samych zasad, aby uniknąć utraty ciężko zarobionych pąków.

Suszenie

Kwiaty marihuany mają wysoką zawartość wody, gdy są zbierane. Dlatego zanim zapalisz pąki, musisz uzbroić się w cierpliwość i pozwolić im wyschnąć, aż będą zawierały tylko około 10–15% wody.

Suszenie pąków jest tak proste, jak powieszenie ich do góry nogami na kawałku sznurka lub linki do bielizny. To, gdzie je powiesisz, zależy wyłącznie od Ciebie, po prostu upewnij się, że są w suchym, ciemnym miejscu, w którym swobodnie krąży powietrze. Hodowcy zazwyczaj suszą pąki w wyznaczonym pomieszczeniu lub szafce/schowku. Jeśli masz mało miejsca, możesz nawet powiesić pąki w kartonowym pudełku; po prostu upewnij się, że zrobiłeś kilka otworów, aby mogło krążyć w nim powietrze.

Tworzenie idealnego środowiska do suszenia marihuany

Idealnie byłoby suszyć pąki w temperaturze 18–20°C i wilgotności względnej 50–60%. Niektórzy hodowcy lubią utrzymywać temperaturę na wyższym końcu spektrum przez pierwsze 3 dni, aby nieco szybciej wysuszyć pąki, zanim obniżą temperaturę z powrotem, aby spowolnić proces. Będziesz wiedział, że pąki są gotowe do utwardzenia, gdy ich łodygi będą się łatwo łamać. Może to potrwać do 2 tygodni, ale będzie się różnić w zależności od temperatury i poziomu wilgotności, w jakich suszysz kwiaty.

Jeśli jest gorąco, zalecamy suszenie pąków w lekko klimatyzowanym pomieszczeniu. Możesz również użyć klimatyzacji, aby obniżyć wilgotność, jeśli mieszkasz w szczególnie wilgotnym miejscu. Na koniec pamiętaj, aby użyć wentylatorów do cyrkulacji powietrza wokół pąków, aby równomiernie je wysuszyć i dodatkowo zapobiec tworzeniu się pleśni.

Cómo prevenir el moho después de la cosecha

Konserwacja pąków

Gdy twoje pąki będą już suche, należy je utwardzić w hermetycznych słoikach przez co najmniej 2–3 tygodnie (lub dłużej, jeśli masz cierpliwość).

Podczas konserwacji pąki nadal tracą wilgoć, ale w znacznie wolniejszym tempie. To powolne uwalnianie wilgoci pomaga wydobyć aromaty i smaki z kwiatów, a także usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Niestety, gromadzenie się wilgoci wewnątrz słoików do konserwacji może również stworzyć idealne warunki do rozwoju zarodników Botrytis.

Przycinaj pąki jak profesjonalista i utrzymuj wszystko w czystości

Zanim zakonserwujesz pąki, musisz upewnić się, że zostały przycięte do perfekcji. Stare części rośliny, takie jak liście i łodygi, mogą zatrzymywać wilgoć i tworzyć idealne środowisko dla pleśni. Niezależnie od tego, czy wolisz przycinać na mokro, czy na sucho, upewnij się, że zebrane kwiaty są wolne od zbędnej materii roślinnej, zanim zapakujesz je do słoików.

Kolejnym kluczowym krokiem w zapobieganiu pleśni podczas utwardzania marihuany jest czystość. Upewnij się, że słoiki są sterylne i suche, zanim zaczniesz napełniać je kwiatami. Ponadto napełniaj słoiki tylko do 3/4 ich pojemności. Przechowuj słoiki w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu (światło degraduje THC i może obniżyć moc pąków).

Sztuka odbijania

Aby dodatkowo zapobiegać pleśni podczas suszenia marihuany zalecamy otwieranie (lub „odbijanie”) słoików 2–4 razy dziennie w celu usunięcia i wymiany starego, wilgotnego powietrza. Po około tygodniu możesz zacząć rzadziej odbijać słoiki (1–2 razy dziennie), ponieważ kwiaty będą suche i będą wydzielały mniej wilgoci.

Jeśli martwisz się, że zapomnisz „odbić” słoiki (lub masz szczęście, że otrzymałeś ogromne zbiory), możesz użyć zestawów kontroli wilgoci, aby kontrolować poziom wilgoci w słoikach. Do utwardzania marihuany zalecamy stosowanie produktów, które pomagają utrzymać wilgotność na poziomie 62%.

Miej czujne oko

Wreszcie, najlepszą ochroną przed pleśnią jest bystre oko. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać pąki podczas procesu utwardzania. Jeśli podejrzewasz, że niektóre z nich rozwijają pleśń, oddziel je od reszty tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się grzyba.

Przechowywanie

Po utwardzeniu przez co najmniej 2–3 tygodnie, marihuana jest oficjalnie gotowa do palenia. Możesz nadal przechowywać kwiaty w słoikach do konserwacji używając wkładów do kontroli wilgoci, aby uniknąć ich zbytniego wysychania wraz z upływem czasu i utrzymać wilgoć wewnątrz słoików na optymalnym poziomie. Pamiętaj, że pąki będą nadal dojrzewać, a ich smaki powinny się nasilać w miarę dojrzewania, więc nie pal ich zbyt szybko.

Vídeo aneu: 441346585

Utrzymywanie pleśni na dystans – podsumowanie

Bardzo ważne jest, aby nie spieszyć się podczas końcowych etapów procesu uprawy. Chociaż wiemy, że będziesz chciał spróbować swoich domowych pąków, poświęcenie czasu na odpowiednie przycięcie, wysuszenie i utwardzenie kwiatów przeniesie je na wyższy poziom pod względem smaku, aromatu i mocy, jednocześnie chroniąc je przed pleśnią.

A jeśli znajdziesz pąki dotknięte przez przerażającego grzyba, upewnij się, że je usuniesz i dokładnie obejrzyj resztę, ponieważ palenie spleśniałej marihuany jest niebezpieczne dla organizmu!

Regulatory wilgoci chronią przed pleśnią

Regulatory wilgoci to małe i proste wkłady, które pobierają wilgoć z otaczającego środowiska. Kiedy poziom wilgoci zacznie rosnąć, wchłoną one cząsteczki wody, które w przeciwnym razie posłużyłyby jako pożywka dla pleśni.

Moisture Fighters zapewniają dwukierunkową kontrolę

W Royal Queen Seeds opracowaliśmy własne regulatory wilgoci specjalnie do utwardzania pąków marihuany. Nasze Moisture Fighters posiadają dwukierunkowy mechanizm kontrolny, który pozwala im zarówno zatrzymywać, jak i uwalniać wilgoć. Umożliwia im to wchłanianie nadmiaru wilgoci, a jednocześnie zapobiega nadmiernemu wysychaniu kwiatów i utracie smaku.

Produkt roślinny bez konserwantów

Nasze Moisture Fighters zostały stworzone z myślą o środowisku i twoich pąkach. Każde opakowanie pochodzi w całości z surowców roślinnych i zawiera absolutnie zero konserwantów. Nie musisz się martwić, że jakiekolwiek niechciane chemikalia wyciekną i zanieczyszczą twoje nieskazitelne, organiczne kwiaty.

Wskaźniki wilgotności informują cię na bieżąco

Moisture Fighters usuwa wszelkie domysły z procesu utwardzania. Każde opakowanie zawiera kartę ze wskaźnikiem wilgotności. Ten zestaw wielokrotnego użytku poinformuje cię, kiedy konieczna będzie wymiana pochłaniacza wilgoci. Wiedząc dokładnie, kiedy to zrobić, zapewnisz idealne środowisko do utwardzania podczas całego procesu.

Jak stosować pochłaniacze wilgoci

Moisture Fighters są niezwykle łatwe w użyciu. Aby twoje kwiaty były soczyste i bogate w terpeny, wykonaj poniższe czynności.

  1. Wyjmij Moisture Fighter z opakowania, uważając, aby nie otwierać samego pochłaniacza wilgoci.
  2. Umieść Moisture Fighter i wskaźnik wilgotności obok pąków w słoiku do utwardzania.
  3. Niech Fighter zrobi swoje. Kiedy kropka na karcie wilgotności zmieni kolor z różowego na niebieski, wymień Fighter na nowy.
  4. Zresetuj wskaźnik wielokrotnego użytku z powrotem do różowego ustawienia, aby monitorować wilgotność od nowa.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji