Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Max Sargent


Ustalenie tego, ile kwiatów zbierzesz, zanim zakończysz uprawę to nie lada wyczyn. W rzeczywistości nie można tego zrobić z całkowitą dokładnością. Jednak możemy wziąć pod uwagę konfigurację, genetykę wybranych przez nas roślin, ilość światła i składnikówodżywczych, które jesteśmy w stanie zapewnić oraz maksymalną przestrzeń – a następnie podjąć próbę oszacowania prawdopodobnego plonu.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, ile pąków możesz uzyskać z jednej rośliny, a ich regulacja pozwoli ci oszacować i zwiększyć wielkość zbiorów!

Gdzie znajdują się skupiska pąków na roślinie marihuany?

Istnieją dwa rodzaje skupisk pąków na roślinie marihuany. Pierwsze to główna cola, która tworzy się wokół samego wierzchołka rośliny – tam, gdzie umieściłbyś anioła lub gwiazdę na choince. Jeśli użyjesz prostszych technik uprawy, ta cola prawdopodobnie wyda największe skupisko pąków.

Poza tym pąki tworzą się na bocznych gałęziach, pojawiając się najpierw w miejscach, w których gałęzie stykają się z główną łodygą. Kiedy rozpocznie się okres poprzedzający kwitnienie, zauważysz, że z tych miejsc wyrastają małe, białe słupki. Z czasem pąki zaczną się rozwijać i zapełnią gałęzie.

Dzięki pewnym technikom treningowym rozmiar pąków można znacznie zwiększyć. Na przykład topping lub ScrOG mają na celu sprawienie, aby każde skupisko pąków bardziej przypominało główną colę. 

Czym są plony roślin konopi indyjskich?

Plon to ostateczna ilość pąków uzyskanych z rośliny (roślin) po zbiorach. W branży cannabis mierzy się ją głównie w gramach.

To, czy uprawiasz w pomieszczeniu, czy na zewnątrz, określi dokładnie, jak najlepiej zmierzyć lub przewidzieć plony. Na zewnątrz wydajność jest zwykle mierzona w gramach na roślinę. Zobaczysz więc hodowców reklamujących odmiany jako dające, powiedzmy, do 300 g na roślinę. Jednak w pomieszczeniach często mierzy się wydajność w gramach na metr kwadratowy (g/m²). Rośliny najczęściej produkują od 400 do 500 g/m².

Ten ostatni pomiar uwzględnia każdy metr kwadratowy, który jest wystawiony na działanie światła. Zakłada się, że stosowana jest technika taka jak SOG lub ScrOG, która maksymalizuje docieranie światła do skupisk pąków. Jeśli nie używasz tych technik, plony prawdopodobnie będą znacznie niższe niż górne wskaźniki reklamowane przez banki nasion.

What Is Cannabis Plant Yield?

Wydajność mokrej vs suchej marihuany

Zanim zaczniesz ekscytować się ogromnymi plonami, ważne jest, aby rozróżnić plony mokre i suche.

Kiedy obcinasz pąki z rośliny marihuany, są one pełne wody, która stanowi około 75–80% ich wagi. Więc jeśli uzyskasz 100 g bezpośrednio po zbiorach, może się okazać, że masz tylko 20–25 g po przeprowadzeniu curingu.

Aby oszacować suche zbiory, po zebraniu mokrych pąków pomnóż ich wagę przez 0,25. Dzięki temu dowiesz się, ile to jest 25% obecnej wagi pąków.

Jak oszacować plon roślin marihuany uprawianych w pomieszczeniach

A ile marihuany produkuje jedna roślina? Lub, w przypadku uprawy w pomieszczeniach, ile produkuje każdy metr kwadratowy baldachimu? Oszacowanie tego jest trudne i nigdy nie może być czymś więcej niż szacowaniem. Biorąc to pod uwagę i oceniając kilka głównych czynników wpływających na plony, można uzyskać pewne pojęcie o tym, co prawdopodobnie wyprodukuje twoja uprawa.

Wpływ wielkości doniczek na wydajność

Rozmiar doniczek będzie miał wpływ na ostateczną wydajność. Mówiąc prościej, większa doniczka oznacza większe potencjalne zbiory. To powiedziawszy, nie kupuj największych doniczek, jakie możesz znaleźć, ponieważ wiążą się one z poważnymi wyzwaniami, które mogą całkowicie zrujnować zbiory, jeśli nie poświęcisz im odpowiedniej uwagi.

Większy rozmiar doniczki oznacza więcej miejsca na wzrost korzeni, co zachęci do większego wzrostu nad ziemią. Roślina wyrośnie tylko do rozmiaru, który jest proporcjonalny dla jej systemu korzeniowego. Inaczej nie byłaby w stanie się utrzymać ani odpowiednio pobierać wody i składników odżywczych.

Większe rośliny potrzebują więcej wody, składników odżywczych i światła. Nie wspominając już o większej przestrzeni. Ponadto, gdy roślina przekroczy określony rozmiar, będzie wymagała treningu, aby uzyskać dobre wyniki. Jeśli nie masz doświadczenia w uprawie marihuany, zaleca się, aby rośliny były mniejsze, ponieważ będą wymagały mniej opieki. Jest to kolejny powód, dla którego należy mierzyć wydajność w pomieszczeniach w g/m². Możesz mieć 4 duże rośliny lub 16 mniejszych roślin. Chociaż ostatecznie plony mogą być podobne, mniejsze rośliny będą rosły szybciej i potencjalnie będą wymagały mniej opieki.

Przeciętny hodowca wybiera 11-litrowe doniczki; pozwala to roślinom osiągnąć około 90 cm – to dobry rozmiar, zwłaszcza jeśli uprawiasz indoor.

Biorąc to wszystko pod uwagę, rozmiar rośliny niekoniecznie wskazuje na ostateczną wydajność. Może się okazać, że roślina szybko urośnie, ale będzie wysoka i chuda, podczas gdy niższa roślina mogłaby ostatecznie zapewnić większe plony.

Dla siewek i młodych roślin w fazie wegetatywnej Dla mocnych roślin w fazie wegetacji Początek końcowego progu wielkości roślin marihuany
10cm = 0,5 l 25cm = 11 l 46cm = 57 l
13 - 15cm = 1 l 30cm = 19 l 61cm = 95 l
18 - 20 cm = 4 l 36cm = 26 l  76cm = 114 l
22cm = 7,5 l 41cm = 19 l

Jak genetyka wpływa na wydajność

Każda odmiana marihuany jest genetycznie predysponowana do wytwarzania plonów w określonym zakresie. Niektóre produkują monstrualne plony 1500 g na roślinę lub więcej na zewnątrz! Inne rośliny, bez względu na to, jak dobrze je traktujesz, dają znacznie mniejsze plony.

Zrób więc wcześniej rozeznanie na temat wybranych odmian i sprawdź, czy ich maksymalna wydajność jest wystarczająca, aby cię zadowolić. Należy również pamiętać, że to, że odmiana może dawać ogromne plony, nie oznacza, że tak będzie – trzeba ją odpowiednio traktować.

  • Szacowanie wydajności na podstawie oświetlenia i jego mocy

Możliwe jest oszacowanie ostatecznej wydajności na podstawie całkowitej mocy używanych świateł. Jest to jednak przybliżone oszacowanie, które różni się w zależności od rodzaju oświetlenia. Na przykład lampy CFL, HPS i LED o tej samej mocy nie zapewnią roślinom takiej samej mocy fotoelektrycznej. Diody LED są bardzo wydajne, a zatem mogą dobrze działać przy niższej mocy.

W społeczności cannabis zwykle stosuje się górną granicę 1 grama na wat. Oznacza to, że na każdy wat światła, który dajesz swoim roślinom, możesz mieć nadzieję, że uzyskasz 1 gram marihuany. Tak więc średni plon z rośliny przy świetle o mocy 600 W wyniósłby 600 g. Dążenie do tego, zwłaszcza jako nowicjusz, jest bardzo optymistyczne. Bardziej realistycznie, celuj w około 0,5 grama na wat, a będziesz miał lepsze wyobrażenie tego, jakie plony zbierzesz.

Ponownie, twoja konfiguracja ma znaczenie. Intensywność światła jest największa bezpośrednio pod nim i maleje w miarę zbliżania się do obrzeży jego zasięgu. Tak więc, aby zmaksymalizować dostępną moc, lepiej mieć mniej roślin pochłaniających intensywniejsze światło, niż wiele roślin więdnących w cieniu.

CFL HPS
WATT 200W 100W
CABINET 60 x 60 x 160 60 x 60 x 160
GRAMS 80 - 150 gr 80 - 100 gr
HPS LED LED
250W 100W 400-600W
80 x 80 x 160 60 x 60 x 160 120 x 120 x 200
230 - 250 gr 100 - 150 gr 400 - 650 gr

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji