Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter Reviewed by: Gloria Payá

Najlepsze rośliny towarzyszące do Twojego ogrodu konopnego

Najlepsze rośliny towarzyszące do Twojego ogrodu konopnego

Dowiedz się, jak wykorzystać poniższe rośliny towarzyszące do uprawy cannabis w Twoim ogrodzie.


Rośliny towarzyszące służą jako naturalny sposób ochrony cennej uprawy marihuany przed inwazjami szkodników i niektórymi chorobami. Te pożyteczne gatunki przyciągają do ogrodu drapieżne owady, które pomogą Ci szybko usunąć z niego szkodniki.

Umieszczenie ich wśród konopi indyjskich może również pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się pleśni i innych grzybów, które mogą zniszczyć Twoje zbiory. Wiele gatunków roślin poprawia także stan gleby poprzez polepszenie jej struktury i wiązanie azotu z atmosfery.

Rośliny towarzyszące nie tylko chronią Twoją uprawę, ale także podnoszą zdrowie całego ogrodu, przyczyniając się do większej różnorodności biologicznej. Przyciągną one gatunki zapylające, co pomaga również warzywom na grządkach. Rośliny te posiadają też własne zastosowania. Zbierz je pod koniec sezonu i wykorzystaj jako składniki posiłków i herbat ziołowych.

Sprawdź poniżej niektóre z najbardziej popularnych i skutecznych roślin towarzyszących dla marihuany.

Rogownica Biebersteina (Cerastium biebersteinii)

Rogownica Biebersteina lub Cerastium biebersteinii, rośnie w formie „dywanu”. Jest to szybko rosnąca roślina, która rozprzestrzenia się po powierzchni ziemi i działa jako roślina okrywowa. Pomaga zatrzymać wilgoć i chroni życie mikrobiologiczne przed promieniami UV.

Nasiona wysiej wczesną wiosną, bezpośrednio do zagonów lub wokół nich i nie przykrywaj ich glebą. Staraj się rozrzucić nasiona po dobrze przepuszczalnym podłożu na obszarze, który jest wystawiony na pełne słońce — rośliny najlepiej rosną po stronie południowej lub zachodniej. Rogownica dobrze toleruje szeroki zakres wartości pH, chociaż marihuana preferuje pH pomiędzy 6,0 i 7,0.

Nasiona rogownicy wykiełkują po 14–21 dniach. Po pełnej stabilizacji siewek należy je przerzedzić tak, aby odległość między każdą rośliną wynosiła 20 cm. Rośliny dochodzą do dojrzałości w krótkim okresie 40 dni, osiągając maksymalną wysokość 25 cm. Małe kwiaty rogownicy osiągają nie więcej niż 2 cm i pojawiają się wczesnym latem, emanując bardzo delikatnym i słodkim aromatem.

Zetnij te rośliny po zakończeniu etapu kwitnienia. Możesz je wykorzystać jako warstwę ściółki lub dodać do kompostu. Masa korzeniowa tej odpornej rośliny liściastej przetrwa pod ziemią w temperaturach poniżej -20°C i odrośnie za rok.

Jak wykorzystać rogownicę w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: użyj jako rośliny okrywowej na grządkach i w pojemnikach.
 • Kiedy: luty.
Companion Plants for Cannabis

Słonecznik

Te gigantyczne rośliny dodają uroku każdemu grodowi, osiągając do 3 m wysokości i szczycąc się jasnożółtymi główkami. Słoneczniki pomagają chronić Twoje rośliny marihuany przed mszycami, mączlikami i ślimakami, odwracając ich uwagę.

Nasiona wysiej bezpośrednio do grządek oraz doniczek. Słoneczniki najlepiej rosną w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie, w pełnym słońcu i osłoniętych od wiatru miejscach. Słoneczniki uwalniają do gleby allelopatyczną substancję chemiczną, która może hamować wzrost pobliskich roślin — warto wykorzystać je zatem w ogrodzie jako bariery oraz granice grządek.

Po pojawieniu się siewek, należy je rozsadzić, aby były około 60 cm od siebie. Słonecznik zaczyna kwitnąć około 60–95 dni po wykiełkowaniu. Kiedy główki kwiatów wypełnią się nasionami, masz dwie możliwości. Możesz zebrać te pyszne smakołyki albo zostawić je, aby przyciągnąć ptaki, które pomogą utrzymać populacje szkodników na niskim poziomie. Słoneczniki nie posiadają żadnego wyraźnego zapachu.

Jak wykorzystać słonecznik w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: służy do tworzenia barier, jako osłona przed wiatrem i do rzucania cienia na granicy zagonów lub w pobliżu donic.
 • Kiedy: marzec.
Companion Plants for Cannabis

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski — Calendula officinalis — produkuje wspaniałe, jaskrawopomarańczowe kwiaty i aromatyczne liście. Kwiaty nagietka działają hipnotyzująco na mszyce i odwracają ich uwagę od roślin marihuany. Ten szybko rosnący gatunek jest jednoroczny lub dwuroczny i pięknie rośnie przez cały sezon, dopóki nie pojawią się pierwsze silne mrozy. Nagietek dobrze toleruje słabe podłoże, ale preferuje dobrze przepuszczalną glebę o kredowej, ilastej lub piaszczystej konsystencji.

Nasiona wysiej bezpośrednio do zagonów i doniczek późną wiosną. Jeśli chcesz wyhodować mniejsze rośliny, rozsadź je na odległość 20 cm lub na odległość 30 cm, jeśli chcesz im pozwolić osiągnąć naturalny rozmiar. Nagietek osiąga wysokość 50 cm, lubi częściowo osłonecznione miejsca oraz lubi rosnąć pod baldachimem polikultury.

Obrywaj zwiędnięte kwiaty przez cały sezon, aby zachęcić rośliny do zwiększenia ich produkcji. Kwiaty nagietka możesz zachować do stworzenia własnych kosmetyków, a w tym balsamów i ekstraktów.

Oprócz odciągania niektórych owadów z dala od roślin cannabis, ich ostry zapach odstrasza wiele innych gatunków. Szkodniki takie jak motyle bielinki kapustniki i piętnówki kapustnice — które w przeciwnym razie zjadałyby rośliny marihuany — nie są w stanie znieść zapachu nagietka.

Jak wykorzystać nagietek lekarski w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: zasadź między roślinami konopi indyjskich w zagonach przy zachowaniu zalecanych odstępów. Umieść 1–2 rośliny obok marihuany w dużych pojemnikach.
 • Kiedy: luty–kwiecień.
Companion Plants for Cannabis

Lucerna

Łatwa w uprawie i skuteczna w polepszaniu gleby, lucerna jest niezawodną i atrakcyjną rośliną towarzyszącą. Jako roślina strączkowa, współpracuje świetnie z bakteriami znajdującymi się w glebie, aby pobierać azot z atmosfery – niezbędny składnik odżywczy, który pomaga w prawidłowym wzroście. Przed wysianiem zaszczep nasiona bakteriami wiążącymi azot, aby zagwarantować ten efekt.

Lucerna zwiększa również penetrację wody w glebie, utrzymując nawodnienie systemu korzeniowego i zwiększając jędrność Twoich roślin. Ta głęboko zakorzeniona bylina, zwana także Medicago sativa, doda niesamowitej struktury glebie.

Lucerna bardzo szybko się ukorzenia, więc wystarczy, że rozrzucisz nasiona na powierzchni gleby. W chłodniejszych rejonach wysiej je wiosną (w okresie od kwietnia do maja), a w cieplejszym klimacie jesienią. Nasiona kiełkują po około dziesięciu dniach. W razie potrzeby możesz porozsadzać rośliny, aby uniknąć nadmiernego zagęszczenia.

Lucerna preferuje nieco cieplejszy klimat i szczyci się imponującą odpornością na suszę. Doskonale rośnie w pełnym słońcu i glebie lekko kwaśnej lub neutralnej. Podczas przerzedzania nasion pamiętaj, aby zachować kiełki; stanowią one wspaniałe źródło witamin oraz minerałów i świetnie sprawdzą się w sałatce.

Jak wykorzystać lucernę w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: wysiewaj jako roślinę okrywową w zagonach i doniczkach.
 • Kiedy: kwiecień–lipiec.
Companion Plants for Cannabis

Koniczyna łąkowa (koniczyna czerwona)

Ta krzaczasta bylina współdziała również z bakteriami wiążącymi azot w glebie, aby wyciągnąć duże ilości tego pierwiastka z atmosfery. Przygotuj się na mocne, zdrowe i duże rośliny cannabis.

Koniczyna łąkowa produkuje wspaniałe, czerwono-różowe kwiaty przypominające pompony, które przyciągną do Twojego ogrodu gatunki zapylające. W chłodniejszych klimatach wysiej nasiona wczesną wiosną, a na cieplejszych obszarach jesienią. Wysiej nasiona w glebie ilastej o lekko kwaśnym pH na głębokości 1 cm, zachowując odległość 5 cm. Koniczyna łąkowa do optymalnego wzrostu wymaga pełnego słońca i świetnie radzi sobie na krawędziach zagonów i obok roślin cannabis znajdujących się w donicach.

Jak wykorzystać koniczynę łąkową w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: wysiej bezpośrednio do doniczek i zagonów jako żywą ściółkę okrywową.
 • Kiedy: kwiecień.
Companion Plants for Cannabis

Trybula ogrodowa

Trybula to doskonałe kulinarne zioło, które także pomaga trzymać szkodliwe owady na dystans. Delikatny zapach anyżu przyciąga mszyce, odciągając ich uwagę od marihuany.

Nasiona wysiej bezpośrednio do gleby bogatej w kompost już w marcu. Potrzebują one około tygodnia, aby wykiełkować i na krótko po tym gotowe są do rozsadzenia. Należy rozsadzić je na odległość do 30 cm. Trybula toleruje zarówno bezpośrednie słońce, jak i półcień, ale lubi stałą wilgotność.

Trybula to notoryczna samosiejka i posiada zdolność do przejmowania zagonów. Usuń główki kwiatów na czas, aby uniknąć całkowitego opanowania przez nią ogrodu. Po około dziewięciu tygodniach uzyskasz zapas młodych liści gotowych do zbiorów. Wykorzystaj je do sałatek oraz dań rybnych.

Jak wykorzystać trybulę ogrodową w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: posadź w osobnych pojemnikach obok doniczek z marihuaną lub wśród roślin cannabis w podniesionych zagonach i szklarniach.
 • Kiedy: marzec-sierpień.
Companion Plants for Cannabis

Koniczyna biała

Koniczyna biała zapewnia odporną na szkodniki żywą ściółkę, która pomaga w utrzymaniu wilgoci i podnosi poziom azotu w glebie. Jest to roślina wieloletnia, która przedostanie się przez powierzchnię grządek bez dodatkowej pomocy.

Oprócz poprawy zdrowia gleby, ten żywy dywan stłumi chwasty i pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu w ogrodzie. Wysiej nasiona wraz z bakteriami rhizobium, aby zapewnić roślinom lepsze zdolności do wiązania azotu. Nasiona wysiej wczesną wiosną, najlepiej w lekko kwaśnej glebie bogatej w fosfor i potas, w słonecznej części ogrodu.

Aby zapobiec wysychaniu koniczyny, utrzymuj glebę stale wilgotną. Prosty system nawadniania doskonale sprawdzi się w utrzymaniu grządek.

Twoje rośliny będą wytwarzać pachnące, puchate, białe lub różowe kwiaty w okresie od maja do października. Te wspaniałe kwiaty przyciągają motyle i pszczoły. Małe ilości liści i kwiatów doskonale nadają się do sałatek oraz jako dodatek do kurczaka lub wegańskich potraw.

Jak wykorzystać koniczynę białą w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: wysiej jako żywą ściółkę wokół podstawy roślin marihuany. Sprawdza się szczególnie dobrze w dużych donicach wykonanych z tkaniny.
 • Kiedy: marzec-kwiecień.
Companion Plants for Cannabis

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa rośnie łatwo, ale będziesz się musiał nieco postarać, aby powstrzymać ją przed przejęciem całego ogrodu. Z tego powodu, miętę należy zawsze uprawiać w pojemnikach. Ostry aromat pomaga odstraszać szkodniki takie jak mrówki, pchły, mszyce, a nawet myszy oraz pomaga maskować oczywisty, skunkowy zapach marihuany.

Po wysianiu tych nasion jeden raz, wczesną wiosną, będziesz mógł zbierać aromatyczne liście wiele razy w ciągu sezonu. Uprawiaj je w bogatej i dobrze przepuszczalnej glebie w nasłonecznionym lub częściowo zacienionym miejscu. Mięta po wysianiu potrzebuje 10–16 dni, aby wykiełkować i kwitnie późnym latem.

Zetnij miętę po zakończeniu etapu kwitnienia. Ta wieloletnia roślina będzie dostarczać Ci smaczne liście — idealne do ziołowych herbat — rok po roku.

Jak wykorzystać miętę pieprzową w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: posadź w osobnych doniczkach, aby zapobiec niekontrolowanemu rozrostowi mięty.
 • Kiedy: luty-czerwiec.
Companion Plants for Cannabis

Lawenda

Lawenda rozświetli Twój ogród dzięki bogatemu aromatowi i wspaniałym odcieniom fioletu. Te przyciągające wzrok krzewy działają jak botaniczne światła drogowe, które odwracają uwagę owadów i szkodników od cennej marihuany. Co więcej, przyciągają także dużą liczbę przyjaznych zapylaczy.

Lawenda preferuje ciepłe i śródziemnomorskie środowisko, ale sprawdzi się także na chłodniejszej północy. Wypełnij mnożarkę kompostem, wysiej nasiona i przykryj je niewielką warstwą wermikulitu. Nasiona trzymaj w temperaturze 21–25°C, a przebiją się przez glebę w ciągu 21 dni. Przenieś je na grządki lub do donic wypełnionych glebą o dobrym drenażu i zapewnij im jak największą ilość słońca, pozostawiając około 30 cm odstępu między roślinami.

Nie pozwól, aby ten wspaniały, ziołowy zapach tylko Cię nęcił. Pod koniec sezonu przytnij rośliny i zbierz główki kwiatów. Wysusz je i przygotuj kojącą oraz smaczną herbatę.

Jak wykorzystać lawendę w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: posadź na skraju grządek oraz w donicach obok pojemników z marihuaną.
 • Kiedy: luty-lipiec.
Companion Plants for Cannabis

Kolendra

To szybko rosnące, wielofunkcyjne zioło będzie satysfakcjonującym źródłem smaku w Twoim ogrodzie. Oprócz smaku, kolendra wytwarza ostry aromat, który odstrasza złe owady i przyciąga do siebie korzystne gatunki.

Szkodliwe przędziorki, stonka ziemniaczana oraz mszyce ominą Twój ogród cannabis, jak tylko poczują to zioło. Z drugiej strony, pasożytnicze osy raczej lubią zapach kolendry i pomogą Ci pozbyć się szkodników.

Jako delikatna roślina, kolendra nie lubi przesadzania. Nasiona wysiej bezpośrednio do ich docelowego miejsca w ogrodzie, na głębokość około 1 cm. Koniecznie wybierz pełne słońce w okresie od kwietnia do lipca i spodziewaj się, że wykiełkują około 12–21 dni później. Przerzedź rośliny, tak aby znajdowały się w odległości 25 cm od siebie.

Około 60–75 dni po wysianiu będziesz mógł zebrać aromatyczne liście. Dodawaj je do zup wraz z domowym masłem konopnym, aby się zrelaksować.

Jak wykorzystać lawendę w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: posadź z marihuaną na grządkach lub w dużych pojemnikach wykonanych z tkaniny. Uprawiaj w osobnych donicach, jeśli używasz tylko małych pojemników.
 • Kiedy: marzec.
Companion Plants for Cannabis

Rumianek

Ładny, aromatyczny i funkcjonalny. Dlaczego miałbyś nie chcieć, aby ten wspaniały kwiat rósł obok Twojej marihuany? Niezwykle prosty w uprawie, rumianek odrasta w tym samym miejscu z roku na rok, skrupulatnie wypełniając swoje obowiązki jako roślina towarzysząca.

Nasiona rumianku wysiej wzdłuż granic podniesionych grządek i w dużych donicach obok roślin cannabis. Zioło zwiększy produkcję olejków eterycznych oraz jędrność pobliskich roślin, jednocześnie odstraszając muchy i komary.

Nasiona wysiej bezpośrednio do dobrze przepuszczalnej gleby, wybierając miejsce w pełnym słońcu, zaczynając w kwietniu. Po 20–30 dniach możesz przerzedzić rośliny, aby były w odległości 15 cm od siebie.

Po zebraniu marihuany nie zapominaj o rumianku. Z liści oraz kwiatów można przygotować pyszną herbatę oraz jest to świetny składnik do domowych produktów przeznaczonych do oczyszczania skóry.

Jak wykorzystać rumianek w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: posadź na granicy grządek lub przy wejściu do szklarni, jako ochronę przed owadami.
 • Kiedy: zacznij w pomieszczeniu, na sześć tygodni przed przewidywaną datą ostatniego mrozu.
Companion Plants for Cannabis

Krwawnik pospolity

Krwawnik produkuje wspaniałe, gęste baldachimy białych kwiatów. Oczywiście jest świetną rośliną towarzyszącą, ale sam jego wygląd jest doskonałym powodem do włączenia tego okazu do ogrodu.

Niektórzy ogrodnicy mówią, że krwawnik pomaga zwiększyć produkcję olejków eterycznych w pobliskich roślinach. To legenda, ale jeśli to prawda, krwawnik może wydobyć pełny potencjał genetyki marihuany. Krwawnik przyciąga również armię drapieżnych owadów, które posiadają ogromny apetyt na szkodniki, takie jak biedronki i mszyce.

Nasiona wysiej na dobrze przepuszczalną glebę w stosunkowo suchym i nasłonecznionym miejscu. Krwawnik nie lubi mokrej nawierzchni i nie sprawdzi się, gdy zostanie wprowadzony do podmokłej gleby. Gdy po około 21 dniach od wykiełkowania pojawią się siewki, rozsadź je na odległość 60 cm. Pod koniec sezonu wegetacyjnego wykorzystaj rośliny krwawnika do przygotowania pysznej herbaty.

Jak wykorzystać krwawnik pospolity w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: posadź bezpośrednio obok roślin marihuany — te rośliny świetnie razem rosną.
 • Kiedy: wysiej na osiem tygodni przed przewidywaną datą ostatniego przymrozku.
Companion Plants for Cannabis

Koper

Koper jest pyszny. Na poważnie! Rozpoznasz jego lekko anyżowy posmak w wielu przepisach na kurczaka, zupy, sałatki oraz pikle. Niezależnie od tego, czy uprawiasz marihuanę, czy nie, z pewnością potrzebujesz tej rośliny w swoim życiu.

Ten członek selerowej rodziny wygląda naprawdę pięknie, gdy wpleciony jest pomiędzy okazy roślin marihuany i zapewnia im ochronę przed niektórymi gatunkami gąsienic i przędziorków przez cały sezon wegetacyjny.

Wysiej nasiona kopru bezpośrednio w glebie tuż po ostatnim przymrozku. W chłodniejszych regionach warto wysiać nasiona na głębokość 1 cm, a następnie przerzedzić, aby siewki były 30 cm od siebie. W cieplejszym klimacie wystarczy po prostu wysiać nasiona bezpośrednio do ziemi do wysiewu nasion z dobrym drenażem. Staraj się hodować koper w pełnym słońcu oraz utrzymywać glebę wilgotną. Koper ma tendencje do zakwitania z powodu stresu spowodowanego przez suchość gleby. Zbierz koper siedem tygodni po wysianiu i wykorzystaj do sałatek oraz zup.

Jak wykorzystać koper w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: posadź bezpośrednio między roślinami marihuany lub obok nich.
 • Kiedy: marzec-lipiec.
Companion Plants for Cannabis

Melisa lekarska

Melisa lekarska (Melissa officinalis) będzie odrastać w Twoim ogrodzie co roku. To odporne i wszechstronne zioło przetrwa pod ziemią podczas zimowych mrozów i powróci z pełną siłą wiosną.

Ta ziołowa elektrownia oraz członek rodziny mięt przyciągnie do Twojego ogrodu gatunki zapylające, które zaopiekują się Twoimi roślinami. Melisa pomaga także utrzymać z daleka komary, co sprawia, że wszelkie prace w ogrodzie są znacznie przyjemniejsze.

Niemal zbyt energicznie, melisa z radością przejmie całą grządkę. Aby temu zapobiec, wysiej nasiona w donicach. Rozsyp je w ziemi doniczkowej i lekko przykryj je ziemią do wysiewu nasion. Przerzedź je na odległość do 30 cm i ustaw w pełnym słońcu lub półcieniu.

Zbieraj liście melisy przez cały sezon wegetacyjny, aby przygotować z nich pyszną i orzeźwiającą herbatę. Zerwij wszystkie kwiaty, aby zachęcić roślinę do większego wzrostu.

Jak wykorzystać melisę w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: melisa powinna rosnąć w oddzielnych donicach umieszczonych blisko roślin marihuany, aby uniknąć zatłoczenia.
 • Kiedy: marzec-maj.
Companion Plants for Cannabis

Bazylia pospolita

Być może najlepsze aromatyczne zioło (oczywiście oprócz marihuany), bazylia dodaje pysznego smaku każdej sałatce, pizzy oraz daniom z makaronu.

Podobnie jak w przypadku marihuany, wiele osób często czuje aromat bazylii, zanim ją zobaczą. Roślina wypełnia powietrze silnym aromatem, który odpycha potencjalne szkodniki, takie jak mszyce i poskrzypki szparagowe. Bazylia przyciąga także do siebie różne gatunki zapylaczy, które zwiększają różnorodność biologiczną Twojego ogrodu.

Umieść nasiona w dużych donicach z dobrze przepuszczalną ziemią. Ustaw je w pełnym słońcu, a sadzonki pojawią się w ciągu kolejnych 20 dni. Bazylia preferuje lekko kwaśną glebę i raczej suche warunki. Przycinaj rośliny i zbieraj liście przez cały sezon, aby zachęcić roślinę do szybkiego i energicznego wzrostu wegetatywnego.

Jak wykorzystać bazylię w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: w doniczkach i na grządkach obok roślin marihuany, szczególnie skuteczna obok kopru, potencjalnie zwiększa produkcję terpenów.
 • Kiedy: luty-czerwiec.
Companion Plants for Cannabis

Ogórecznik

Ogórecznik zapewnia bogate źródło składników odżywczych dla ludzi i roślin. Piękne, niebieskie kwiaty bogate w nektar pomogą w rozwoju lokalnej populacji pszczół. Pod koniec sezonu wykorzystaj pocięte rośliny jako ściółkę lub dodaj je do kompostu. Wysoki poziom wapnia i potasu pomoże Twoim roślinom na lepszy rozwój.

Ogórecznik najlepiej rośnie w pełnym słońcu i lubi przestrzeń. Wysiej nasiona do dużych donic od kwietnia i zapewnij każdej roślinie około 30 cm. Aby rośliny były silne i jędrne, pamiętaj o regularnym podlewaniu podczas okresów suszy. Zbieraj liście ogórecznika przez cały sezon, aby dodać swoim letnim napojom orzeźwiającego akcentu.

Jak wykorzystać ogórecznik w ogrodzie z marihuaną:

 • Gdzie: posadź ramię w ramię w roślinami marihuany w celu przyciągnięcia pożytecznych owadów.
 • Kiedy: marzec-maj.
Companion Plants for Cannabis

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37751 recenzji