Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Max Sargent


Czy twoja roślina marihuany jest za wysoka? Rozciągliwe, wrzecionowate rośliny mogą być uciążliwe z wielu powodów. Rośliny o niekontrolowanym wzroście nie są pożądane, ponieważ mogą m.in. się przewracać czy zostać poparzone światłami.

A wyższa roślina niekoniecznie oznacza większe zbiory. W rzeczywistości wysoki wzrost roślin marihuany może być oznaką stresu – w szczególności tego, że nie mają one wystarczającej ilości światła. Brak światła nie tylko powoduje wyciąganie się roślin, ale także negatywnie wpływa na wielkość i jakość końcowego plonu.

Jak więc zapobiec nadmiernemu wzrostowi marihuany? Masz do dyspozycji wiele opcji, a niektóre pomogą również zwiększyć plony!

Dlaczego należy zapobiegać zbyt wysokiemu wzrostowi roślin konopi indyjskich?

Istnieje wiele dobrych powodów, aby powstrzymać rośliny marihuany przed nadmiernym wzrostem. Niezależnie od tego, czy chcesz zmaksymalizować potencjał przestrzeni do uprawy, czy też ukryć uprawę, musisz zadbać o to, aby rośliny nadmiernie nie rosły.

Oto kilka powodów, dla których warto powstrzymać wzrost rośliny marihuany:

Prywatność i bezpieczeństwo

duże rośliny będą przyciągać więcej uwagi – zarówno swoim rozmiarem, jak i zapachem.

Okres kwitnienia

niektóre rośliny mogą podwoić swoją wielkość we wczesnej fazie kwitnienia. Jeśli nie jesteś na to przygotowany, możesz odkryć, że nie masz wystarczająco dużo miejsca w swojej przestrzeni do uprawy.

Równy rozkład światła

wyższe rośliny będą miały dużo światła w koronach, ale bardzo mało w pobliżu podstawy. Oznacza to, że dolne pąki prawie się nie rozwiną, co zmniejszy potencjalne plony.

Dostęp światła dla mniejszych roślin

jeśli uprawiasz wiele odmian, niektóre będą mniejsze od innych. Jeśli nie będziesz kontrolować wysokości wyższych okazów, uniemożliwią one mniejszym roślinom uzyskanie wystarczającej ilości światła.

Zapobieganie oparzeniom świetlnym

jeśli twoje rośliny urosną zbyt wysoko i zbliżą się zbyt blisko światła, spalą się. Może to utrudnić ogólny wzrost i zniszczyć główne topy na górze.

Dlaczego moja roślina marihuany jest wysoka i chuda?

Jeśli twoje rośliny marihuany stają się zbyt wysokie, jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić, jest ustalenie, dlaczego tak się dzieje. W przeciwnym razie możesz zastosować niewłaściwe rozwiązanie, co negatywnie wpłynie na uprawę.

¿Por qué mi marihuana crece demasiado alta y flacucha?

Powody, dla których Twoje rośliny marihuany mogą być zbyt wysokie, to:

Nieprawidłowa odległość światła

jeśli światła są zbyt wysoko, rośliny będą się wyciągać, próbując się do nich zbliżyć. Jest to naturalne zachowanie zrodzone z prób wzniesienia się ponad konkurencyjne życie roślinne.

Słabe światło

jeśli światła nie są wystarczająco mocne, rośliny będą się do nich wyciągać, niezależnie od tego, jak wysoko lub nisko umieszczone są lampy – rośliny będą polować na światło, dopóki nie będą usatysfakcjonowane.

Widmo światła z dominacją czerwieni

w naturze rośliny konopi indyjskich rosną wiosną i latem. W tych porach roku, gdy światło słoneczne jest najsilniejsze, rośliny są wystawione na widmo światła niebieskiego i białego. Jesienią światło słoneczne słabnie i przechodzi w widmo czerwone. Aby zapewnić roślinom wystarczającą ilość fotopaliwa, upewnij się, że używasz widma światła odpowiedniego dla danego etapu rozwoju.

Zbyt długo trzymałeś rośliny w stanie wegetacyjnym

fotoperiodyczne rośliny marihuany utrzymywane w fazie wegetatywnej będą nadal rosły. Jeśli więc będziesz je wegetować zbyt długo i nie będziesz tego kontrolować, rośliny wyrosną na bardzo duże.

Genetyka

niektóre odmiany marihuany lubią rosnąć wysokie i wrzecionowate – na przykład oryginalne odmiany sativa. Chociaż można je kontrolować, jeśli masz naprawdę ograniczoną przestrzeń, bardziej odpowiedni będzie wybór odmian indica.

Jak kontrolować wysokość rośliny marihuany w fazie wegetatywnej

Faza wegetatywna jest na ogół najlepszym etapem, podczas którego można powstrzymać wzrost rośliny. Dzieje się tak dlatego, że możesz sobie pozwolić na wyrządzenie jej szkód, a ona zregeneruje się, zanim zacznie kwitnąć. Jednak na etapie kwitnienia uszkodzenia mogą po prostu prowadzić do zmniejszenia plonów. Więc nie czekaj z działaniem!

 • Zginanie lub trening o niskim stresie

Trening niskiego stresu (LST) i zginanie to świetne metody na kontrolowanie wyciągania się roślin. Tak naprawdę są to po prostu dobre praktyki. Nie tylko utrzymają rośliny niżej nad ziemią, ale zwiększą przenikanie światła do wszystkich skupisk pąków, co skutkuje większymi plonami.

Kiedy przywiążesz główną łodygę w poziomie, bok rośliny staje się baldachimem. Zapewnia to wystawienie znacznie większej całkowitej powierzchni na działanie silnego światła. W związku z tym zginanie kontroluje wzrost i pozwala na większy i bardziej równomierny rozwój pąków na całej roślinie.

Jest to metoda, którą najlepiej stosować już na wczesnym etapie. Jest szczególnie dobra w przypadku roślin automatycznie kwitnących, ponieważ źle znoszą one techniki wymagające dużego stresu.

Entrenamiento de bajo estrés o doblar las plantas
 • Topping

Jest to bardziej agresywna metoda treningu. Topping polega dosłownie na odcięciu wierzchołka rośliny, gdzie zacznie rosnąć główna cola. W ten sposób roślina regeneruje się, produkując nie jedną, ale dwie nowe główne cole. Mają one tendencję do wzrostu na zewnątrz, a nie w górę. Zatem po raz kolejny nie tylko kontrolujesz wysokość rośliny, ale także tworzysz więcej pąków!

Tylko upewnij się, że robisz to w fazie wegetatywnej, w przeciwnym razie po prostu odetniesz główny top!

Topping
 • ScrOG

Metoda zielonego ekranu (ScrOG) polega na uprawie roślin przez siatkę i wiązaniu ich. Dlatego zamiast rosnąć w górę, zaczynają rosnąć na zewnątrz. Po raz kolejny technika ta eksponuje maksymalną powierzchnię roślin na działanie światła.

ScrOG
 • Topping przed kwitnieniem

Pozwolenie roślinom rosnąć w fazie wegetatywnej, a następnie przycięcie tuż przed kwitnieniem, również kontroluje wysokość. Kiedy rośliny prawie wchodzą w fazę kwitnienia, przytnij wszystkie gałęzie. Spowoduje to ograniczenie wyciągania się podczas kwitnienia; Zamiast skupiać energię na wyciąganiu się, rośliny muszą wytworzyć nowe kwiaty.

Czasami przycinanie przed kwitnieniem wymaga przycięcia wszystkich gałęzi. Jeśli twoje rośliny wypełniają całą przestrzeń do uprawy w fazie wegetatywnej, nie ma mowy, że będą miały wystarczająco dużo miejsca na kwitnienie. Czas na drastyczne kroki. Agresywnie przytnij rośliny do połowy ich wielkości i zmień oświetlenie na odpowiednie dla cyklu kwitnienia, 12/12.

Nie martw się, konopie indyjskie są bardzo odporne i mogą zregenerować się nawet po zredukowaniu ich do łodygi, na której pozostaje tylko jeden lub dwa liście. Staraj się nie zamartwiać się tym, że tracisz czas czy zmniejszysz końcowe plony. Wszystkie lekcje są dobrymi lekcjami na drodze do stania się ekspertem w uprawie marihuany.

Topping previo a la floración
 • Przesuń wysokie rośliny na obrzeża

Jeśli jest już za późno i niektóre rośliny się wyciągnęły, możesz je po prostu przenieść, aby uniknąć oparzeń światłem. Intensywność światła jest największa na środku, dlatego przesuwając rośliny na obrzeża przestrzeni do uprawy, zmniejszasz ryzyko poparzenia. Co więcej, mniejsze rośliny otrzymają więcej światła, co sprawi, że będą mniej podatne na wyciąganie.

Należy jednak pamiętać, że jeśli wyższe rośliny już się wyciągają, przeniesienie ich z najbardziej intensywnego światła może tylko pogorszyć problem.

Można to zrobić zarówno w fazie wegetatywnej, jak i kwitnienia.

Jak kontrolować wysokość w fazie kwitnienia

Idealnie byłoby, gdybyś zauważył, że roślina konopi indyjskich jest zbyt wysoka w fazie wegetatywnej i wtedy coś z tym zrobił. Ale życie nie zawsze jest idealne! Jak wspomnieliśmy, niektóre odmiany mogą podwoić swój rozmiar we wczesnej fazie kwitnienia, podczas gdy inne nie zmieniają się tak bardzo. Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś danej odmiany, możesz nie wiedzieć, jak bardzo jest ona podatna na wyciąganie podczas kwitnienia. W rezultacie może się okazać, że przestrzeń do uprawy zostanie nagle przeciążona i będzie wymagać zmian.

 • Podnieś oświetlenie tak wysoko, jak to możliwe

Na tym etapie twoje możliwości są ograniczone i, miejmy nadzieję, wzrost roślin wkrótce dobiegnie końca. Mając to na uwadze, jedną z najlepszych opcji może być przeniesienie świateł wyżej i po prostu próba uniknięcia poparzeń. Rośliny nie wyciągają się przez całą fazę kwitnienia.

W zależności od miejsca uprawy może to nie być możliwe.

Eleva las luces de cultivo lo máximo posible
 • Zmniejsz liczbę godzin światła dziennie

Rośliny potrzebują światła do wzrostu (prawdopodobnie o tym wiesz). Dlatego ograniczenie dopływu światła do rośliny zmniejszy jej zdolność do wzrostu. Nie chcesz go zbytnio zmniejszać, bo wtedy po prostu zniszczysz swoje plony. Miejmy jednak nadzieję, że zmniejszenie do 11, a nawet 10 godzin światła dziennie powinno zminimalizować wyciąganie się roślin w tym momencie.

 • Lollipopping

Lollipopping to jedna z niewielu metod treningowych przeznaczonych do stosowania w fazie kwitnienia. Może nie tylko zapobiec zbyt wysokiemu wzrostowi rośliny, ale także zmniejszy wilgotność i ryzyko wystąpienia pleśni, a także, miejmy nadzieję, zwiększy plony. Pamiętaj tylko, że jeśli używasz lollipoppingu do kontroli wzrostu, musisz to zrobić przed wyciąganiem się. Nie da się mu zaradzić, gdy już nastąpi.

Aby wykonać lollipopping, usuń wszystkie dolne liście i gałęzie rośliny. Choć możesz pomyśleć, że to wszystko jest cenne, liście i pąki na dole nie będą miały prawie żadnego światła, ale nadal pochłaniają energię rośliny. W rzeczywistości rośliny marihuany w naturalny sposób zrzucają dolne liście, które zużywają więcej energii, niż produkują. Lollipopping tylko przyspiesza ten proces.

Haz lollipopping a tus plantas
 • Zbiory progresywne

Jeśli twoje rośliny są zbyt wysokie i ulegają poparzeniom światłem, najlepiej jak najszybciej zebrać górne pąki. Gdy ich trichomy zaczną robić się mleczne, odetnij je. Może nie jest to idealne rozwiązanie, ale prawdopodobnie jest to najlepsza opcja. Dzięki temu niższe topy otrzymają więcej światła i, miejmy nadzieję, wyprodukują pąki wyższej jakości.

Cosecha progresivamente
 • Zmniejsz intensywność światła

Jeśli nie masz możliwości przeniesienia świateł wyżej, a rośliny już się wyciągnęły, jedną z niewielu pozostałych opcji może być zmniejszenie intensywności świateł, aby zmniejszyć poparzenie światłem. Jeśli dojdzie do tego, być może będziesz musiał zaakceptować oparzenia lub zmniejszenie plonów.

Ale postaraj się zrównoważyć redukcję mocy świateł i wysokość roślin, a powinieneś wyjść bez szwanku.

 • Supercropping podczas kwitnienia

Jest to desperacki krok, który powinien zostać przeprowadzony jedynie w ostateczności. Polega na drastycznym zgięciu najwyższej gałęzi rośliny w fazie kwitnienia.

Twoja roślina będzie zużywać energię na odzyskanie tej części, więc może to być ogólnie szkodliwe.

Jeśli jednak dojdzie do tego etapu, chodzi o kontrolę szkód. Jest prawdopodobne, że gdybyś nic nie zrobił, ta gałąź uległaby spaleniu – więc lepiej zareagować!

Jeśli zrobisz to wystarczająco wcześnie, dolne gałęzie i pąki urosną wyższe i większe i, miejmy nadzieję, w jakiś sposób zrekompensują stratę.

Related story

Faza kwitnienia

Supercropping durante la floración

Zbyt wysokie rośliny marihuany: ucz się na swoich błędach

Każda uprawa to okazja do nauki i jeśli przeanalizujesz, co poszło nie tak, porażka nie jest taka zła. Tak naprawdę, jeśli będziesz wyciągać wnioski na przyszłość, nie ma mowy o żadnej porażce. Mając to na uwadze, jak następnym razem możemy zapobiec wyciąganiu się roślin?

 • Używaj mniejszych doniczek

Rozmiar doniczki częściowo określa maksymalną możliwą wielkość rośliny. Im większa roślina, tym większy będzie system korzeniowy. Jeśli więc twoja ostatnia roślina urosła zbyt wysoko, następnym razem zmniejsz rozmiar pojemnika – to powinno ograniczyć wzrost. Największą zaletą tej opcji jest to, że nie wymaga ona interwencji podczas wzrostu i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia roślin (o ile doniczki nie są bardzo małe).

 • Utrzymuj lampy do uprawy w optymalnej odległości

Utrzymywanie świateł w idealnej odległości od roślin zapobiegnie ich wyciąganiu się, szczególnie w fazie wegetatywnej. Chcesz, żeby były tak blisko, jak to możliwe, bez ryzyka poparzenia. Pamiętaj tylko, aby w miarę wzrostu roślin przesuwać światła wyżej!

 • Rozważ rodzaj światła

Różne rodzaje światła zapewniają większą lub mniejszą moc i mają różne widma. Użycie odpowiedniej mocy i widma światła sprawi, że twoje rośliny będą rosły gęste i mocne, zamiast piąć się w górę w poszukiwaniu światła.

Ten en cuenta el tipo de luz
 • Poznaj dobrze swoje odmiany

Jeśli kupisz komercyjne nasiona marihuany lub wiesz, jaką odmianę uprawiasz, dostępne będą informacje o średnim wzroście – zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Dzięki temu dowiesz się, jaką wysokość osiągnie roślina, jeśli będzie uprawiana w optymalnych warunkach.

Jeśli średnia wysokość rośliny może być za wysoka do twojej przestrzeni, rozważ zakup mniejszej odmiany, aby dać jej trochę swobody w przypadku wyciągania się. Ogólnie rzecz biorąc, odmiany indica rosną nisko i są krzaczaste, podczas gdy odmiany sativa rosną wysokie i wrzecionowate.

 • Nie czekaj zbyt długo z kwitnieniem

Jak już wspomnieliśmy, im dłużej będziesz wegetować roślinę, tym wyższa będzie ona rosła. Więc zmień to we właściwym czasie. Jeśli roślina zrobi się za duża, należy ją przesadzić, pozwolić jej zregenerować się, a następnie przestawić ją na kwitnienie. Możesz eksperymentować, gdy jesteś jeszcze w fazie wegetatywnej.

Ponieważ rośliny mogą podwoić swój rozmiar podczas wczesnego kwitnienia, spójrz na maksymalną wysokość podaną dla odmiany, a następnie wprowadź roślinę w fazę kwitnienia, gdy jej wielkość będzie o połowę mniejsza. Roślina może nie urośnie do maksymalnej wysokości, ale jest mało prawdopodobne, że będzie znacznie większa niż wskazuje maksymalna wysokość.

 • Rozważ uprawę w wyższej przestrzeni do uprawy

To luksus, którego wielu po prostu nie ma. Jeśli jednak ostatnim razem twoja uprawa stała się zbyt duża w stosunku do przestrzeni, następnym razem rozważ wykorzystanie większej przestrzeni. Większa przestrzeń nie tylko pozwoli na dodatkowe wyciąganie się, ale także pomoże w wentylacji, zwiększając prawdopodobieństwo uzyskania zdrowych plonów.

Ważne uwagi dotyczące wysokich roślin konopi indyjskich w pomieszczeniach

Kiedy rośliny rosną w pomieszczeniach, należy zwrócić uwagę na dwie główne rzeczy.

 • Wilgotność

Rośliny marihuany transpirują znaczną ilość wody. Marihuana preferuje wilgotność względną (RH) wynoszącą 50–65%. Kiedy rośliny staną się zbyt duże, problemem może stać się wilgoć, ponieważ rośliny stale uwalniają parę wodną do powietrza. Następnie woda gromadzi się na liściach i innych powierzchniach w pomieszczeniu, potencjalnie powodując pleśń i inne problemy.

Jeśli problemem staje się wilgoć, pomocne może być zastosowanie osuszacza lub zwiększenie mocy wentylatora wyciągowego. Usuwanie liści może również zwiększyć przepływ powietrza, aby kontrolować wilgoć. Usuń tylko dolne i środkowe liście wiatrakowe. Ma to dodatkową zaletę polegającą na zwiększeniu przenikania światła do niższych gałęzi kwiatowych.

 • Temperatura

Podobnie jak w przypadku wilgoci, gdy rośliny stają się zbyt duże, temperatura w pomieszczeniu hodowlanym może wzrosnąć. Zmniejszony przepływ powietrza i nadmierna wysokość mogą podnieść temperaturę i ustawić rośliny zbyt blisko źródeł światła. Rośliny marihuany kwitną, gdy średnia temperatura wynosi 25°C. Gdy temperatura przekracza tę wartość, rośliny są bardziej podatne na wyciąganie. Wysokie temperatury mogą również wpływać na formowanie się liści i kwiatów, a także na ostateczny smak i moc pąków.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37751 recenzji