Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Max Sargent Reviewed by: Mr José

Czynniki, które określają, ile roślin można wyhodować na metrze kwadratowym.


Zanim rozpoczniesz uprawę w pomieszczeniu, musisz mieć plan. Wśród rzeczy, o których musisz pomyśleć, jest to, ile roślin marihuany możesz zmieścić w swojej przestrzeni do uprawy.

CZYNNIKI OKREŚLAJĄCE LICZBĘ ROŚLIN MARIHUANY, KTÓRE MOŻESZ UPRAWIAĆ

Kilka czynników wpływa na liczbę roślin, które można rozsądnie zmieścić na metrze kwadratowym, od dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu do uprawy, po wielkość doniczek i rodzaj używanego oświetlenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie prostokątnych doniczek, zwłaszcza jeśli chcesz uprawiać więcej roślin na metr kwadratowy i w pełni wykorzystać dostępną powierzchnię do uprawy. Okrągłe doniczki do sadzenia zmarnują cenną przestrzeń.

GENETYKA ODMIANY MARIHUANY

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest rodzaj uprawianej rośliny – genetyka danej odmiany. Odmiany sativa mają tendencję do wysokiego wzrostu, podczas gdy odmiany indica są krępe i bardziej krzaczaste. Automatycznie kwitnące odmiany pozostają niskie, a niektóre z nich osiągają zaledwie 50–60 cm.

Nawet osoby bez znacznych ograniczeń przestrzennych mają tendencję do wybierania niższych odmian marihuany podczas uprawy w pomieszczeniach. W końcu jesteś odpowiedzialny za zapewnienie oświetlenia, więc musisz wziąć pod uwagę miejsce zajmowane przez lampy do uprawy. Co więcej, jeśli hodujesz różne odmiany, a niektóre z nich są znacznie wyższe od innych, może to pozbawić mniejsze okazy światła, co spowoduje wyciąganie się i zmniejszone końcowe plony.

Jeśli nie planujesz trenować roślin, rozważ uprawę tego samego rodzaju odmiany lub dwóch odmian o bardzo podobnej wysokości, aby uniknąć problemów z odstępami i oświetleniem. Oczywiście im mniejsze i bardziej zwarte rośliny, tym więcej można ich zmieścić na metrze kwadratowym. Do ciebie należy decyzja, czy wolisz wyhodować kilka małych automatycznie kwitnących odmian, czy tylko jedną lub dwie bardzo energiczne hybrydy.

¿Cuántas Plantas De Marihuana Puedes Cultivar Por Metro Cuadrado?

ROZMIAR UPRAWY INDOOR

Wymiary obszaru uprawy będą w dużej mierze decydować o tym, ile roślin możesz wyhodować na metrze kwadratowym i w ogóle. Jeśli jesteś jak większość hodowców domowych, prawdopodobnie będziesz używać namiotu do uprawy ustawionego w odpowiednim miejscu w domu.

Namioty do uprawy są dostępne w wielu różnych rozmiarach, od małych namiotów o rozmiarach 50 × 50 cm po duże, które mogą wypełnić połowę pokoju. Właściwy rozmiar zależy od tego, jakie odmiany uprawiasz, jak duża jest przestrzeń do uprawy w pomieszczeniu i jaki rodzaj uprawy planujesz (intensywny trening, pozostawienie roślin do samodzielnego rozwoju itp.).

Na przykład, jeśli chcesz wyhodować tylko jedną, niewytrenowaną, fotoperiodyczną roślinę indica, namiot o wymiarach 1 × 1 m powinien wystarczyć. Gdy dodasz więcej roślin, będziesz musiał odpowiednio zwiększyć skalę. Ale pamiętaj, musisz uwzględnić nie tylko ostateczny rozmiar samych roślin, ale także oświetlenie, wentylację i inny sprzęt.

¿Cuántas Plantas De Marihuana Puedes Cultivar Por Metro Cuadrado?

ROZMIAR DONICZEK

W zależności od średnicy doniczek, na jednym metrze kwadratowym zmieści się ich mniej lub więcej. Ale rozmiar pojemników wpływa nie tylko na to, ile roślin zmieści się na metr kwadratowy, ale także na to, jak duże będą ogólnie rośliny. Inaczej mówiąc: im większe doniczki, tym większe będą rośliny.

Zalecenia dotyczące rozmiarów doniczek:

 • ½ litra: siewki i młode rośliny do około 15 cm;
 • 2–3 litry: wysokość rośliny do około 25 cm;
 • 5 litrów: wysokość rośliny do 60 cm;
 • 11 litrów i więcej: średnia szacowana wysokość danej odmiany (sprawdź opis).

W przypadku przeciętnej uprawy w pomieszczeniu można zmieścić dziewięć 11-litrowych doniczek na metrze kwadratowym.

Użyj prostokątnych doniczek, aby w pełni wykorzystać dostępną powierzchnię do uprawy. Okrągłe doniczki marnują cenną przestrzeń.

Zobacz nasz kalkulator doniczek, aby znaleźć optymalny rozmiar pojemników dla roślin marihuany.

Arrows Rośliny na metr kwadratowy
Powierzchnia uprawy (m²) (m²)
Rozmiar doniczki
Razem:
25 plant/s
Arrows Rośliny na metr kwadratowy
Powierzchnia uprawy (m²) (m²)
Rozmiar doniczki
Razem:
25 plant/s

SZKOLENIE ROŚLIN

Dzięki technikom treningu roślin możesz ograniczyć liczbę roślin marihuany do minimum, jednocześnie maksymalizując ich potencjał. Każda z tych technik szkoleniowych ma na celu optymalizację przestrzeni i zwiększenie wydajności.

MORZE ZIELENI (SOG)

 • 4–16 roślin na metr kwadratowy
 • Rezultaty: szybkie plony, niewysokie rośliny, łatwa uprawa, stosunkowo mniejsze plony z jednej rośliny

Metoda Sea of Green (SOG) polega na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni. Jest to dobry sposób na osiągnięcie spójnych rezultatów w przypadku roślin fotoperiodycznych, klonów i odmian automatycznie kwitnących. Ta technika jest szybka i dochodowa.

W SOG rośliny mają tylko 1–2 tygodnie wzrostu wegetatywnego, zanim zostaną zmuszone do przestawienia się na kwitnienie. Nie wymaga to przycinania ani szkolenia. Ponieważ rośliny nie mają czasu na rozgałęzienie się, rezultatem jest wiele niskich roślin z krótkimi głównymi szczytami.

Pod lampą HPS o mocy 400 W można zmieścić 4–16 roślin na m² w pojemnikach o pojemności 5–12 l. Optymalna uprawa SOG może zapewnić wielokrotne zbiory 500 g/m² rocznie.

SOG

TOPPING I FIMMING

 • 2 duże lub 5–10 małych roślin na metr kwadratowy
 • Rezultaty: proste w wykonaniu, kontrolują wzrost, zwiększają plony, przedłużają fazę wzrostu

Topping i fimming to bardzo stresujące metody treningowe. Odcinając lub ściskając główny wierzchołek, zmieniasz dominację wierzchołkową rośliny, co powoduje, że rozwija się wiele głównych szczytów zamiast jednego. To w naturalny sposób powoduje bardziej krzaczasty wzrost i sprawia, że rośliny przestają rosnąć w swoim charakterystycznym kształcie choinki.

Każda technika treningu o wysokim poziomie stresu, która wiąże się z uszkodzeniem roślin (zarówno topping, jak i fimming), spowalnia wzrost i wydłuża fazę wegetatywną. Jeśli przycinasz, odcinasz i/lub fimmujesz, pozwól roślinom się zregenerować i spodziewaj się późniejszego terminu zbiorów. Pamiętaj, aby nie przesadzić; wykonuj tę technikę 2–3 razy w sezonie wegetacyjnym.

FIMMING

MAINLINING I LOLLIPOPPING

 • 1 duża / 2–4 małe rośliny na metr kwadratowy
 • Wyniki: trudne do wykonania, spójne wyniki, opcje dla początkujących i bardziej zaawansowanych hodowców

Mainlining i lollipopping to dwie techniki treningu roślin, które wspierają wzrost dużych pąków na końcach gałęzi.

 • Mainlining

Mainlining to mieszanka toppingu, LST, lollipoppingu i ScrOG. Rośliny są przycinane w trzecim węźle i obcina się wszystkie dolne gałęzie. To powoduje, że nowe przyrosty rozwijają się równomiernie z jednego centralnego węzła, a rośliny są często przecinane po raz drugi lub trzeci, aby rozwinąć wiele szczytów i równy baldachim. Może to znacznie wypełnić przestrzeń do uprawy, w zależności od liczby coli i wielkości doniczek, więc pamiętaj, że możesz zmieścić mniej roślin na jednym metrze kwadratowym.

MAINLINING

 • Lollipopping

Lollipopping jest uzupełnieniem innych metod, ale można go również wykonać na niewyszkolonych roślinach. Wszystkie gałęzie – w tym główna łodyga – są przycinane z niepotrzebnych liści, pozostawiając tylko główny pąk i gałęzie boczne z dużymi pąkami. Podobnie jak w przypadku mainliningu, roślina kieruje teraz energię w kierunku dużych pąków.

LOLLIPOPPING

TRENING NISKO STRESOWY (LST)

 • 2–4 duże / 4–6 średnich roślin na metr kwadratowy
 • Rezultaty: nadaje się do automatycznie kwitnących odmian (nie wymaga toppingu), najlepsza metoda dla początkujących, nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji roślin

LST to przyjazna dla początkujących technika treningowa. Zasadniczo po prostu wyginasz i wiążesz łodygi podczas wzrostu wegetatywnego, aby zmusić rośliny do poziomego wzrostu. LST można łączyć z innymi technikami, takimi jak ScrOG. Często robi się to razem z toppingiem, aby przełamać dominację wierzchołkową, ale można to również wykonać bez toppingu na automatycznie kwitnących roślinach. Od 2 do 4 roślin wytrenowanych LST może skutecznie wypełnić 1 m².

LST

Dumbbell Trenowane rośliny na metr kwadratowy
Powierzchnia uprawy (m²) (m²)
Low Stress Training (LST)
4 plant/s
Sea of Green (SOG)
12 plant/s
Screen of Green (SCROG)
1 plant/s
Przycinanie
1.5 plant/s
Dumbbell
Trenowane rośliny na metr kwadratowy
Powierzchnia uprawy (m²) (m²)
Low Stress Training (LST)
4 plant/s
Sea of Green (SOG)
12 plant/s
Screen of Green (SCROG)
1 plant/s
Przycinanie
1.5 plant/s

EKRAN ZIELENI (SCROG)

 • 1–2 duże rośliny / 4 średnie rośliny na metr kwadratowy
 • Wyniki: najlepsze plony z metra kwadratowego; elastyczna metoda w zależności od liczby roślin, które chcesz użyć; tylko dla zaawansowanych hodowców

ScrOG to najlepszy sposób na wykorzystanie jednego metra kwadratowego powierzchni do uprawy. W tej zaawansowanej metodzie treningowej ekran jest siatką ogrodzeniową, przez którą przeplatane są pędy rozwijających się roślin marihuany w celu kontrolowania wzrostu. Hodowcy zwykle zaczynają tkać gałęzie w fazie wegetatywnej i kończą ją przed trzecim tygodniem kwitnienia.

ScrOG trzyma pod światłem tylko główne szczyty, więc energia rośliny idzie na produkcję pąków. Przycinaj rośliny wcześnie, aby uzyskać więcej gałęzi, a następnie kontynuuj trenowanie ich w wielu kierunkach na siatce. W ten sposób możesz uzyskać maksymalne plony z dostępnej przestrzeni do uprawy.

Możesz wybrać, ile roślin/doniczek użyjesz do ScrOG. Możesz wypełnić swoją przestrzeń tylko jedną monstrualną rośliną w dużej 20-litrowej doniczce, ale możesz też wyhodować kilka mniejszych roślin, na przykład cztery średniej wielkości rośliny w 10-litrowych doniczkach.

SCROG

ŚWIATŁA, KTÓRYCH UŻYWASZ

Ostatnim czynnikiem, który określa, ile roślin możesz zmieścić na każdym metrze kwadratowym swojej przestrzeni do uprawy, jest rodzaj i intensywność lamp. Staje się to jeszcze bardziej jasne, gdy zdasz sobie sprawę, że lampy do uprawy nie rozprowadzają światła równomiernie na całym obszarze.

Największa intensywność światła (a tym samym najgrubsze pąki) jest tuż pod światłem, a następnie znacznie spada ona po bokach. Może to sprawić, że uprawa mniejszej liczby roślin będzie bardziej rozsądna, ponieważ prawdopodobnie poświęcisz plony na rzecz słabego rozproszenia światła, jeśli umieścisz ich zbyt wiele pod jedną lampą. Nie ma sensu pozbawiać żadnej rośliny światła.

Jeśli uprawiasz marihuanę za pomocą lamp HID (wyładowania o dużej intensywności), prosta formuła może dać przybliżone oszacowanie zalecanej liczby roślin. Podziel moc swojego światła przez 75 i zaokrąglij ułamki w górę.

WYTYCZNE DOTYCZĄCE LICZBY ROŚLIN POD OŚWIETLENIEM HID

 • 150W HID ÷ 75 = 2 rośliny
 • 250W HID ÷ 75 = 3,3 czyli 4 rośliny
 • 400W HID ÷ 75 = 5,3 czyli 6 roślin
 • 600W HID ÷ 75 = 8 roślin
 • 1000W HID ÷ 75 = 13,3 czyli 14 roślin

Używając lamp CFL podziel moc przez 150. Na przykład, jeśli używasz świetlówki kompaktowej 400W: 400W ÷ 150 = 2,6 czyli 3 rośliny

OŚWIETLENIE LED

Nowoczesne diody LED mogą generować takie samo natężenie światła jak lampy HPS, zużywając przy tym około 60–70% energii. Dlatego pokrywają tę samą przestrzeń przy mniejszym zużyciu energii. Dobra dioda LED o mocy 250W odpowiada lampie HPS o mocy 400W, która może być odpowiednia dla około 5–6 roślin. Dla porównania, dioda LED o dużej mocy 1200W powinna być w stanie wystarczyć dla około 8–9 roślin.

Należy jednak pamiętać, że moc to tylko jedna wartość, którą należy wziąć pod uwagę przy określaniu mocy diod LED, ponieważ wiele innych zmiennych – w tym rodzaj diody LED – również wpływa na ich skuteczność.

W przypadku korzystania z diod LED najlepiej skonsultować się z zaleceniami producenta w sprawie liczby roślin i optymalnej odległości między lampami a baldachimem roślin. Renomowani producenci zazwyczaj udostępniają tego typu informacje.

 • PRO WSKAZÓWKA: jeśli nie masz pewności, ile roślin chcesz uprawiać, zawsze lepiej jest zachować „bezpieczeństwo” z mniejszą liczbą roślin. Dwie duże, ale szczęśliwe rośliny z grubymi pąkami będą ostatecznie lepsze niż namiot pełen małych, pozbawionych światła roślin marihuany, które dadzą tylko mini pąki. Oprócz tego zaoszczędzisz również na nasionach.

Nie zapomnij monitorować środowiska

Wielkość roślin zależy również w dużej mierze od środowiska. Na przykład wyższe natężenie światła prowadzi do niższych roślin, podczas gdy niższe natężenie światła ma odwrotny skutek, wpływając na skupiska pąków i końcowe plony.

Znaczne różnice temperatur między dniem a nocą również wpływają na rozwój roślin, co skutkuje wyższymi roślinami o słabszych łodygach i gałęziach. Ponadto wahania temperatury i wilgotności mogą prowadzić do zwiększenia objętości wody w roślinach. Chociaż może to prowadzić do wyższych roślin z większymi liśćmi, kwiaty stają się puszyste i luźne.

Sprawdź wykres VPD, aby uzyskać lepszą kontrolę nad rozwojem swoich roślin. Jeśli masz trudności z pogodzeniem temperatury i wilgotności w swoim pomieszczeniu do uprawy, lepiej będzie uprawiać maksymalnie cztery rośliny na metr kwadratowy.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji