Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Steven Voser

Jak każda inna roślina, marihuana może być narażona na szkodniki, infekcje grzybicze, wirusy i wiele innych problemów, które mogą negatywnie wpływać na jakość i wielkość zbiorów. Wiedza o tym, jak odróżnić niedobory składników odżywczych od zgnilizny korzeni czy pleśni, jest kluczem do wczesnego wyleczenia dolegliwości konopi i zminimalizowania jej wpływu na zdrowie roślin.


Problemy związane z substancjami odżywczymi

Zarówno nadmiar, jak i brak składników odżywczych powodują stres u rośliny, który może wywoływać objawy takie jak odbarwienie lub zniekształcenie liści i zahamowanie wzrostu. Niektóre z najczęstszych problemów konopi indyjskich związane ze składnikami odżywczymi obejmują:

Niedobory składników odżywczych

Niedoświadczeni hodowcy często myślą, że rośliny marihuany potrzebują tylko trzech składników odżywczych: azotu (N), fosforu (P) i potasu (K). Chociaż te makroelementy są rzeczywiście niezbędne do zdrowego wzrostu, marihuana potrzebuje złożonej mieszanki mikro- i makroelementów, i drugorzędnych składników odżywczych, aby napędzać zarówno wzrost wegetatywny, jak i kwitnienie. Kiedy rośliny nie otrzymują odpowiedniej ilości składników odżywczych, rozwijają się u nich niedobory, które powodują obumieranie starych i młodych liści oraz ich przebarwienia.

Niedobory składników odżywczych są zwykle spowodowane niedożywieniem, brakiem równowagi pH i blokadą składników odżywczych. Nieleczony niedobór składników odżywczych może poważnie zahamować rozwój rośliny i zmniejszyć zarówno jakość, jak i wielkość plonów.

Dokładne objawy niedoborów składników odżywczych różnią się w zależności od tego, jakiego składnika odżywczego brakuje roślinie. Niektóre typowe objawy to:

 • obumieranie starych lub młodych liści,
 • zmiana koloru liści na żółty lub brązowy,
 • zmiana koloru łodyg na czerwony lub fioletowy,
 • plamki na liściach lub ich wysychanie,
 • zwinięte końcówki i krawędzie liści,
 • wyciąganie się,
 • deformacje liści i łodyg.

Niektórym niedoborom składników odżywczych można zaradzić po prostu zwiększając ilość składników odżywczych, jaką karmisz rośliny. Jednak w przypadkach, gdy niedobór jest wynikiem braku równowagi pH i/lub blokady składników odżywczych, rośliny będą wymagały innych metod leczenia.

Niedobory składników odżywczych

Spalenie składnikami odżywczymi

Przeciwieństwo niedoboru – spalenie składnikami odżywczymi – występuje, gdy rośliny otrzymują więcej składników odżywczych, niż potrzebują. Przekarmianie jest oczywistą przyczyną spalenia składnikami odżywczymi, ale również tutaj częstymi przyczynami jest brak równowagi pH lub blokada składników odżywczych. Charakterystycznymi oznakami spalenia składnikami odżywczymi są suche, brązowe, a czasem zwinięte końce i krawędzie liści.

Musisz przestrzegać ścisłego kalendarza karmienia i sprawdzać wartości pH i EC przed i po każdym karmieniu, aby upewnić się, że rośliny nie tylko otrzymują składniki odżywcze, ale także są w stanie je odpowiednio wchłonąć.

Warto zauważyć, że spalenie składnikami odżywczymi jest zwykle związane tylko ze stosowaniem nawozów chemicznych. Organiczne składniki odżywcze, które mają formułę o powolnym uwalnianiu, zwykle nie powodują spalenia składnikami odżywczymi, ponieważ rozkładanie i wchłanianie ich przez rośliny zajmuje więcej czasu.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Blokada składników odżywczych

Blokada składników odżywczych jest spowodowana reakcją chemiczną między rośliną, jej podłożem i nawozem. Ta reakcja zasadniczo hamuje zdolność rośliny do wchłaniania składników odżywczych z podłoża, co ostatecznie prowadzi do niedoboru składników odżywczych.

Blokada składników odżywczych zwykle występuje, gdy używasz skoncentrowanych nawozów chemicznych przez dłuższy czas. Śladowe ilości składników odżywczych i soli z nawozu mogą gromadzić się w podłożu, zmieniając jego pH i zakłócając zdolność rośliny do wchłaniania składników odżywczych w przyszłości.

Zazwyczaj blokadę składników odżywczych leczy się przez przepłukanie podłoża wodą o zrównoważonym pH i ponowne rozpoczęcie nawożenia. Wielu hodowców decyduje się również na nieco mniejsze dawki, aby uniknąć ponownego napotkania tego samego problemu.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Problemy z roślinami marihuany związane z pH

W przeciwieństwie do innych roślin, konopie indyjskie są w stanie wchłonąć składniki odżywcze tylko w małym przedziale pH. Jeśli gleba, woda lub nawóz nie mają odpowiedniego pH, roślina nie będzie mogła prawidłowo się odżywiać. Nie tylko będziesz marnować drogie składniki odżywcze, ale możesz także mieć do czynienia z niedoborami i/lub blokadą w przyszłości.

Rośliny marihuany lubią rosnąć w lekko kwaśnej glebie, o optymalnym pH około 6–7. Odkryliśmy jednak, że pewne wahania pH między 6 a 7 optymalizują zdolność marihuany do pobierania różnych mikro- i makroelementów, i drugorzędnych składników odżywczych.

W instalacjach hydroponicznych lub bezglebowych marihuana rośnie najlepiej przy pH 5,5–6,5. Ponownie, pewne fluktuacje mogą pomóc roślinom we właściwym pobieraniu różnych składników odżywczych.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Oznaki przelania lub niedostatecznego nawodnienia roślin marihuany

Niedostateczne i nadmierne podlewanie marihuany zakłóca wiele procesów biologicznych rośliny, powodując stres i zahamowanie wzrostu. Zbyt wilgotna lub sucha gleba przyciąga również szkodniki, takie jak ziemiórki, przędziorki i inne, w zależności od warunków.

Niestety, przelane i niedostatecznie nawodnione rośliny mają te same objawy; ich liście opadają, a z czasem zaczną więdnąć i umierać. Jednak gleba często powie ci, gdzie robisz błąd; jeśli jest sucha, podlewasz za mało, a jeśli jest mokra i błotnista, prawdopodobnie przesadzasz.

Aby uniknąć przelania lub niedostatecznego podlewania, zastosuj poniższe kroki.

 • Włóż palec do gleby na głębokość mniej więcej jednego kłykcia i podlewaj tylko wtedy, gdy gleba jest całkowicie sucha.
 • Upewnij się, że uprawiasz rośliny w lekkiej, dobrze napowietrzonej glebie, w doniczkach z wystarczającą liczbą otworów drenażowych.
 • Przeprowadzaj defoliację lub lollipopping rośliny, aby poprawić przepływ powietrza wokół gleby, dzięki czemu będzie szybciej wysychać.
 • Przeczytaj nasz obszerny przewodnik na temat prawidłowego podlewania roślin marihuany.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Problemy konopi indyjskich związane z korzeniami

Korzenie nie tylko zakotwiczają roślinę w miejscu, ale także pobierają tlen, wodę i składniki odżywcze z podłoża i transportują je do łodygi, liści i kwiatów. Korzenie rośliny również przechowują i uwalniają energię wytwarzaną podczas fotosyntezy, aby napędzać wzrost i w razie potrzeby radzić sobie z urazami.

Niektóre z najczęstszych problemów związanych z korzeniami dotykające hodowców marihuany obejmują:

Zwijanie się korzeni wokół siebie

Rośliny korzeni zaczynają owijać się wokół siebie, gdy całkowicie przerastają swoje pojemniki. Korzenie będą rosły na obwodzie doniczki, tworząc ciasny węzeł. To nie tylko stresuje roślinę, ale także wpływa na jej zdolność do pobierania wody i składników odżywczych, co może prowadzić do niedoborów, braku równowagi pH i blokady składników odżywczych.

Jeśli twoje rośliny mają splątane korzenie, musisz przesadzić je do większych pojemników. Robiąc to, postaraj się rozplątać korzenie (jeśli to możliwe). W ciężkich przypadkach może być konieczne przycięcie korzeni za pomocą ostrych nożyczek lub noża. Po przesadzeniu, daj roślinom co najmniej tydzień na regenerację.

Aby zapobiec zaplątaniu się korzeni u roślin w przyszłości, przesadzaj rośliny doniczkowe regularnie i we właściwym czasie; to znaczy tuż przed tym, kiedy ich korzenie osiągną obwód swoich pojemników. Na przykład siewki można przesadzać, gdy osiągną odpowiedni wzrost i rozwiną prawdziwe liście pokrywające obwód startowych doniczek.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Gnicie korzeni

Jak sama nazwa wskazuje, zgnilizna korzeni charakteryzuje się gniciem i chorymi korzeniami. W konfiguracjach z glebą lub włóknem kokosowym jest to zwykle spowodowane problemami z drenażem lub przelaniem, które sprawiają, że woda gromadzi się wokół korzeni, tworząc pożywkę dla bakterii lub grzybów.

W instalacjach wodnych gnicie korzeni jest zwykle spowodowane ciepłem, wyciekami światła, brakiem tlenu w wodzie lub rozkładającą się materią w zbiorniku. Wszystkie te przyczyny zapraszają do zbiornika bakterie i grzyby powodujące gnicie korzeni (takie jak Fusarium).

Gnijące korzenie wyglądają na brązowe i śluzowate, a czasem brzydko pachną. Nad ziemią rośliny ze zgnilizną korzeni więdną, produkując żółte lub białe liście. Gnicie korzeni może również powodować niedobory, ponieważ roślina ma trudności z pobieraniem składników odżywczych z podłoża.

Aby wyleczyć zgniliznę korzeni, musisz podać korzeniom pożyteczne bakterie, które zwalczają wszelkie patogeny. Jeśli uprawiasz rośliny w glebie, przesadź je do świeżej gleby i nowych pojemników, upewniając się, że gleba jest dobrze napowietrzona, a doniczki mają wystarczającą liczbę otworów drenażowych. Jeśli uprawiasz hydroponicznie, wyczyść i zdezynfekuj całą konfigurację, stwórz nowy zbiornik z dużą ilością tlenu i rozwiąż jakiekolwiek wycieki światła lub problemy z ciepłem.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Problemy środowiskowe roślin konopi indyjskich

Niezależnie od tego, czy uprawiasz w pomieszczeniu, czy na zewnątrz, czynniki środowiskowe, takie jak temperatura, wilgotność, światło i przepływ powietrza, mogą stresować rośliny, jeśli nie są odpowiednio regulowane.

Stres cieplny lub zbyt niska temperatura

Rośliny marihuany preferują różne temperatury na różnych etapach swojego cyklu życiowego. Gdy temperatury stają się zbyt wysokie, rośliny rozwijają liście zwijające się w górę, które wyglądają na suche i takie są w dotyku. Z biegiem czasu rośliny poddawane stresowi cieplnemu mogą również rozwinąć brązowe lub białe plamy wzdłuż krawędzi liści wachlarzowych.

Pierwszym krokiem do radzenia sobie ze stresem cieplnym w pomieszczeniach jest użycie wentylatorów do cyrkulacji powietrza wokół roślin oraz systemu wentylacji w celu usunięcia starego powietrza i zastąpienia go świeższym, chłodniejszym powietrzem z zewnątrz. Jeśli to nie wystarczy, być może będziesz musiał użyć klimatyzacji, aby uzyskać większą kontrolę nad temperaturami w swojej przestrzeni do uprawy. Wreszcie, jeśli twoje światła wydzielają zbyt dużo ciepła, być może będziesz musiał zainwestować w inne rozwiązanie oświetleniowe (takie jak na przykład diody LED).

Tak jak ekstremalne upały mogą uszkodzić rośliny, tak samo może działać zimno. Jeśli twoje rośliny są wystawione na temperatury poniżej 15°C, ich wzrost zwolni (z powodu zmniejszonej fotosyntezy) i będą one bardziej narażone na ataki patogenów, takich jak pleśń. Nawet jeśli nie wykazują oznak stresu, rośliny rosnące w niskich temperaturach zwykle nie dają takich samych plonów, jak te uprawiane w optymalnych temperaturach.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Aby uniknąć tych problemów, postępuj zgodnie z naszymi wytycznymi dotyczącymi temperatury i wilgotności oraz pamiętaj o poniższych krokach.

 • Używaj termometru i higrometru, aby zmierzyć temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu do uprawy.
 • Używaj wentylatorów, aby poruszać powietrze wokół roślin.
 • Używaj systemu wentylacji, aby zapewnić cyrkulację powietrza w pomieszczeniu do uprawy i na zewnątrz.
 • Używaj świateł LED, ponieważ nie wydzielają one dużo ciepła.

Jeśli uprawiasz na zewnątrz i masz do czynienia z ekstremalnymi upałami lub zimnem, zwracaj uwagę na prognozę pogody i przenieś rośliny do środka, gdy spodziewane są wysokie lub niskie temperatury. Rozważ również użycie szklarni lub tunelu foliowego, aby uzyskać większą kontrolę nad temperaturą i/lub wilgotnością.

Oparzenia światłem

Oparzenia światłem to częsty problem niedoświadczonych hodowców, którzy mają do czynienia z ograniczeniami przestrzennymi. Występują one, gdy rośliny marihuany znajdują się zbyt blisko świateł, co powoduje wybielenie pąków (podczas kwitnienia) i żółte liście.

Na szczęście radzenie sobie z oparzeniem światłem jest zwykle dość proste; po prostu odsuń światła dalej od roślin. Jeśli nie ma takiej opcji, zalecamy użycie LST, aby zachęcić rośliny do niskiego i szerokiego wzrostu, a nie cienkiego i wysokiego.

Jeśli jesteś hodowcą outdoor, generalnie nie będziesz musiał martwić się poparzeniem światłem; słońce jest zbyt daleko, aby wyrządzić roślinom poważniejsze szkody. Jeśli jednak hodujesz siewki w pomieszczeniu, pamiętaj o stopniowym przyzwyczajaniu młodych roślin do światła słonecznego, aby uniknąć problemów.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Obrażenia spowodowane przez wiatr

Rośliny marihuany uwielbiają rosnąć na wietrze. Niestety, silne wiatry mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia roślin, niszcząc zdrowe liście, łamiąc młode gałęzie lub całkowicie je wyrywając.

Na szczęście hodowcy indoor na ogół nie muszą się martwić o szkody spowodowane wiatrem. Na zewnątrz zaś jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swoje rośliny przed wiatrem:

 • sadź je blisko innych roślin, ogrodzeń, grządek ogrodowych lub ścian, które mogą służyć jako wiatrochrony.
 • przycinaj i trenuj swoje rośliny. Niskie, krzaczaste rośliny rzadziej przewracają się na wietrze.
 • siej koniczynę i lucernę wokół korzeni roślin, aby zapobiec ich wyrywaniu.
 • unikaj nadmiernego obstawiania roślin marihuany palikami. Rośliny potrzebują elastyczności, aby poruszać się z wiatrem i uniknąć łamania się.
Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Pleśń: zgnilizna pąków i mączniak prawdziwy

Pleśń jest dużym problemem dla hodowców marihuany. Nie tylko wysysa życie z roślin konopi, niektóre pleśnie atakują też pąki, niszcząc je zanim jeszcze je zbierzesz. Pleśnie najczęściej atakujące rośliny marihuany to biały mączniak prawdziwy i Botrytis (zgnilizna pąków).

Jak sama nazwa wskazuje, biały mączniak prawdziwy pozostawia drobny, biały, przypominający mąkę proszek na powierzchni liści rośliny. W końcu pleśń rozprzestrzenia się na resztę rośliny, przerywając fotosyntezę i powoli zmieniając kolor liści na żółty zanim całkowicie je zabije. W zaawansowanych stadiach mączniak może pozostawiać małe czarne zarodniki na roślinach, które mogą unosić się w powietrzu i rozprzestrzeniać. Nie ma sposobu na całkowite wyleczenie zainfekowanej rośliny; będziesz musiał walczyć z pleśnią i próbować zminimalizować jej rozprzestrzenianie się, jednocześnie pozwalając rosnąć zdrowym częściom rośliny.

Botrytis, inaczej zgnilizna pąków, zwykle zagnieżdża się u podstawy łodygi rośliny i powoli przedostaje się do poszczególnych gałęzi, niszcząc wszystkie pąki, z którymi się zetknie. Niektóre z pierwszych oznak infekcji Botrytis to suche, więdnące i odbarwione liście na pojedynczych pąkach lub całych topach. Przyjrzyj się uważnie dotkniętym pąkom, a znajdziesz na nich szarą lub niebieskawą pleśń. W miarę dojrzewania, Botrytis wytwarza również małe, czarne zarodniki, które mogą przenosić się na inne rośliny poprzez bezpośredni kontakt lub przez powietrze.

Walka z pleśnią na roślinach marihuany jest trudna. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to ocenić konkretną infekcję, z którą ma do czynienia twoja roślina. Następnie możesz zdecydować, czy warto próbować ją ratować, czy nie.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis
*Bud *rot *and *powdery *mildew

IDENTYFIKACJA POSPOLITYCH INFEKCJI GRZYBICZYCH

Infekcja grzybicza może być szkodliwa dla wielkości i jakości zbiorów. Niestety, problemy z grzybami są bardzo powszechne zarówno wśród hodowli indoor, jak i outdoor. Zapobieganie im jest więc kluczowe.

Zgorzel siewek

Zgorzel jest częstym problemem grzybiczym, który najczęściej dotyka siewki. Zwykle jest to spowodowane przez grzyby Pythium, Botrytis i Fusarium (więcej informacji poniżej). Niezależnie od tego, czy są obecne w glebie, czy też zostały przeniesione do pokoju/ogrodu przez inną roślinę, grzyby te atakują łodygi młodych siewek, powodując ich wiotkość i zabijając je w mniej niż 24 godziny.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Septoria

Septoria, znana również jako żółta plamistość liści, to grzyb, który atakuje liście roślin, pokrywając je żółtymi lub brązowawymi plamami. Zwykle atakuje rośliny zaraz po rozpoczęciu kwitnienia i pojawia się najpierw na niskich liściach. Nieleczona Septoria przedostaje się w górę rośliny i chociaż zwykle nie atakuje pąków, może zniszczyć wiele liści. To nie tylko stresuje rośliny, ale także wpływa na ich zdolność do fotosyntezy, skutecznie hamując ich wzrost i zmniejszając plony.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Fusarium

Fusarium to śmiercionośny grzyb zdolny do zniszczenia całej uprawy marihuany. Może być w stanie uśpienia w glebie przez lata i atakuje bez żadnych charakterystycznych objawów, dlatego jest bardzo trudny do wykrycia. Kiedy uderzy, idzie prosto do korzeni, powodując ich gnicie, jednocześnie przerywając przepływ składników odżywczych i wody przez roślinę. Dotknięte rośliny więdną, a czasami w ciągu kilku dni umierają. Nie ma lekarstwa na Fusarium, a hodowcom, którzy mają do czynienia z tym grzybem, zwykle zaleca się zakończenie uprawy, wyrzucenie ziemi i doniczek, zdezynfekowanie miejsca do uprawy i rozpoczęcie od nowa.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Pythium

Pythium to rodzaj pasożytniczych alg, wcześniej klasyfikowanych jako grzyby, które atakują korzenie roślin konopi indyjskich. Jest to jedna z głównych przyczyn gnicia korzeni. Podczas gdy Pythium może atakować rośliny marihuany na każdym etapie życia, siewki są szczególnie zagrożone ze względu na ich wilgotne podłoże.

Jeśli uprawiasz w systemie hydroponicznym, będziesz miał przewagę przy wykrywaniu inwazji Pythium; brązowe przebarwienia i lepka lub śliska masa wokół korzeni rośliny to charakterystyczne oznaki gnicia korzeni. Nie wspominając już o tym, że Pythium odpowiada za prawie 90% przypadków zgnilizny korzeni.

Niestety, jeśli uprawiasz w glebie lub w pasywnych systemach wodnych (takich jak włókno kokosowe lub perlit), wykrycie Pythium jest niezwykle trudne, ponieważ objawy nad ziemią mogą przypominać wszystko, od niedoborów składników odżywczych po oparzenia światłem.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Alternaria

Szacuje się, że inwazje Alternaria są odpowiedzialne za psucie się do 20% wszystkich upraw rolnych.

Alternaria uwielbia ciepłe, wilgotne warunki. Te grzyby atakują rośliny rosnące na ubogich glebach, te, które w przeszłości miały inne problemy z grzybami lub te, które mają problemy ze składnikami odżywczymi. Chociaż mogą zaatakować na dowolnym etapie cyklu życiowego rośliny, grzyby Alternaria mają największy wpływ na rośliny kwitnące. Znakiem rozpoznawczym inwazji Alternaria są fioletowo-brązowe plamy o żółtych obwódkach na liściach. Czasami możesz również wykryć małe, czarne zarodniki grzyba pokrywające liście (znane jako konidia).

Niestety nie ma sposobu na wyleczenie Alternarii. Jest to grzyb przenoszony przez nasiona, który szybko rozprzestrzenia się z jednej rośliny na drugą, infekuje owoce i sprawia, że są niejadalne.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Verticillium

Verticillium to kolejny niszczycielski grzyb roślinny. Może pozostawać w stanie uśpienia w glebie przez lata, zanim wykiełkuje i zaatakuje korzenie. W końcu grzyb namnaża się do ksylemu – tkanki naczyniowej, która transportuje wodę i składniki odżywcze z korzeni do reszty rośliny.

W miarę wzrostu grzyb blokuje ksylem, wpływając na przepływ wody i składników odżywczych oraz powodując obumieranie i więdnięcie części rośliny (w tym liści, gałęzi i kwiatów). Verticillium może również powodować brązowe przebarwienia wokół łodygi w pobliżu gleby.

Podobnie jak wiele innych grzybów, Verticillium rozprzestrzenia się szybko i wyrządza poważne szkody. Jeśli zauważysz go w swoim ogrodzie, najlepiej jest usunąć zainfekowane rośliny i wysterylizować sprzęt do uprawy, aby uniknąć rozprzestrzeniania się grzybów. Aby uniknąć przyszłych infekcji, należy usunąć całą wierzchnią warstwę gleby.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Wirusowe problemy roślin marihuany

Niestety, wirusy mogą być trudne do wykrycia, zwłaszcza dla niedoświadczonych hodowców. Mogą też wyrządzić poważne szkody w krótkim czasie.

Wirus mozaiki tytoniu

Po raz pierwszy zidentyfikowany na plantacjach tytoniu, wirus mozaiki tytoniu (TMV) powoduje zniekształcone, zakrzywione liście z wyraźnymi żółtymi, przypominającymi mozaikę plamami. Niektóre rośliny mogą również rozwijać słabe, przebarwione łodygi (zwykle czerwone lub fioletowe), podczas gdy inne mogą przenosić wirusa bez żadnych objawów. Chociaż występuje on rzadko, na wirus mozaiki tytoniu nie ma lekarstwa. Jeśli zauważysz go w swoim ogrodzie, najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie zainfekowanych roślin, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Wykrywanie powszechnych szkodników w uprawie cannabis

Szkodniki są częstym problemem hodowców marihuany, zwłaszcza na zewnątrz.

Ziemiórki

Ziemiórki to małe, czarne robaki, które bardzo przypominają muszki owocówki. W przeciwieństwie do innych szkodników nie atakują liści ani kwiatów rośliny. Jednak ich larwy żyją w glebie pod roślinami i powoli zjadają ich korzenie. Z biegiem czasu może to powodować żółknięcie liści, więdnięcie, objawy niedoborów składników odżywczych i zahamowanie wzrostu.

Niestety, ziemiórki są bardzo częstym problemem dla hodowców marihuany. Ich larwy mogą być obecne w glebie kupionej w sklepie, ale nadmierne podlewanie i wysoki poziom wilgotności również przyciągają te małe, irytujące robale do ogrodu lub pomieszczenia do uprawy.

Na szczęście ziemiórki nie są najgorszymi szkodnikami. Olejek neem, ziemia okrzemkowa oraz pożyteczne bakterie i owady (takie jak na przykład Bacillus thuringiensis i biedronki) mogą pomóc w powstrzymaniu ziemiórek, o ile wykryjesz je w uprawie wcześnie.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Przędziorki

Przędziorki to kolejny pospolity szkodnik, który może siać spustoszenie w twoich zbiorach. Te małe pająki mogą być czarne lub czerwone i uwielbiają gorące, suche warunki. Co najgorsze, rozmnażają się one niezwykle szybko (samice składają do 20 jaj dziennie przez 2–4 tygodnie), co oznacza, że musisz szybko złapać inwazję, aby zminimalizować szkody.

Niektóre początkowe oznaki przędziorków obejmują małe plamki na liściach, a także delikatne, białe pajęczyny na spodniej stronie liści (które mogą później rozprzestrzenić się na całą roślinę). Mogą zabijać liście, hamując wzrost roślin i zmniejszając plony.

Przędziorki są szczególnie odporne na wiele komercyjnych pestycydów. Aby usunąć inwazję przędziorków, zalecamy przycinanie dotkniętych nimi liści, spryskiwanie roślin mieszanką oleju neem i wody oraz używanie biedronek do zabijania i zapobiegania przyszłej inwazji.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Mszyce

Mszyce to jedne z najbardziej niszczycielskich szkodników atakujących rośliny uprawne, w tym konopie indyjskie. Pod mikroskopem te owady wyglądają jak małe, zielone, czarne, czerwone lub białe koniki polne lub świerszcze, które mają wielkość od 1 do 10 mm.

Samice mszyc wylęgają się zwykle na początku wiosny, a ich liczebność szybko wzrasta w ciągu zaledwie kilku tygodni. Gdy znajdą drogę do twojego pokoju lub ogrodu, będą żerować na roślinach, pozostawiając na liściach, łodygach i kwiatach substancję przypominającą sok, znaną jako spadź. Spadź przyciąga mrówki i pleśń, które mogą szkodzić roślinom i zwalczać drapieżne owady, takie jak biedronki, pozwalając jedynie na nasilenie inwazji mszyc.

Mszyce nie tylko zabijają zdrowe liście, ale mogą również przenosić choroby z jednej rośliny na drugą. Podobnie jak w przypadku przędziorków lub komarów, zalecamy przycinanie dotkniętych liści, podlewanie roślin mieszanką wody i olejku neem oraz wprowadzanie pożytecznych owadów drapieżnych, aby zwalczać mszyce i zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Owady minujące

Owady minujące to larwy różnych owadów, które – jak sugeruje ich nazwa – zakopują się w liściach, aby się żywić i rosnąć. Zwykle wyglądają jak małe robaki o wielkości 1 mm i o bladożółtym lub zielonym kolorze.

Młode owady minujące zwykle ukrywają się w glebie zimą i pojawiają się wiosną. Kiedy dojrzeją, przebiją się do liści, aby złożyć jaja. Ta nowa partia potomstwa następnie wykluje się i będzie żywić się liśćmi, dopóki nie spadną na ziemię, aby powtórzyć proces.

Owady minujące pozostawiają charakterystyczne białe lub żółte linie na liściach, na których żerują. Podobnie jak w przypadku przędziorków i mszyc, należy usunąć wszystkie dotknięte liście, polać rośliny mieszanką wody i olejku neem i wprowadzić drapieżne owady.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Gąsienice

Istnieje ponad 20 000 gatunków gąsienic i wszystkie mają ze sobą coś wspólnego: mogą całkowicie zniszczyć rośliny marihuany.

Niezależnie od tego, czy są to larwy ćmy czy motyli, gąsienice będą żywić się roślinami, a z czasem nawet zrobią sobie z nich dom (przynajmniej tymczasowo), gdy zwiną się w kokon. Większość gąsienic zjada liście i składa na nich jaja, a przezierka prosowianka przebija się przez łodygi roślin.

Jedynym sposobem ochrony roślin przed gąsienicami jest regularne sprawdzanie ich za pomocą lupy jubilerskiej lub mikroskopu i usuwanie wszystkich znalezionych gąsienic i ich jaj (które mogą być czarne, białe lub czerwone). Uważaj także na dziury w łodygach i brązowe ślady, które są charakterystycznymi oznakami gąsienic.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Inne powszechne problemy związane z konopiami indyjskimi

W pomieszczeniu do uprawy może pojawić się wiele innych problemów, od ponownej wegetacji po zapylenie. Oto, co musisz wiedzieć, aby zapobiec problemom związanym z konopiami indyjskimi.

Hermafrodyty i banany

Konopie indyjskie są dwupienne, co oznacza, że wytwarzają rośliny z odrębnymi męskimi i żeńskimi narządami rozrodczymi. Jednak hermafrodyty mogą wytwarzać oba narządy płciowe na tej samej roślinie. Może to być wynikiem genetyki, manipulacji nasion lub stresu.

Hermafrodytyzm to instynkt przetrwania. Produkcja sinsemilla jest daleka od naturalnej – rośliny żeńskie są niezapylane przez bardzo długi czas, w celu maksymalnej produkcji żywicy i poprawy smaku i mocy kwiatów. Niestety, te długie okresy kwitnienia (a także stresory środowiskowe, takie jak niewłaściwa wilgotność i temperatura, słabe oświetlenie, niewłaściwe karmienie i problemy z pH) mogą spowodować, że samica rozwinie męskie narządy rozrodcze zwane „bananami” w ostatecznej próbie rozmnażania.

Dostrzeżenie hermafrodyt nie jest trudne, jeśli wiesz, czego szukać. Należy szybko je zauważyć, aby uniknąć zapylania roślin żeńskich i zrujnowania zbiorów.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis
*Hermaphrodites *and Bananes

Powrót do fazy wegetatywnej

Kwitnąca roślina marihuany może powrócić do fazy wegetatywnej, jeśli przerwiesz jej cykl świetlny. Podczas gdy niedoświadczeni hodowcy mogą przypadkowo przywrócić fazę wzrostu, doświadczeni hodowcy czasami celowo ponownie wegetują rośliny, aby uzyskać wiele zbiorów z tego samego okazu. Chociaż brzmi to świetnie, ponowne wegetowanie wiąże się z ryzykiem; takie rośliny zwykle dają mniejsze plony i mogą wykazywać oznaki hermafrodytyzmu.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Zapylone rośliny

Zapylenie jest głównym grzechem, kiedy zależy nam na sinsemilla. Gdy rośliny żeńskie zostaną zapylone, przestaną produkować żywicę i zainwestują całą swoją energię w produkcję nasion. Znakiem rozpoznawczym zapylonej rośliny żeńskiej są nabrzmiałe przylistki. Weź pęsetę i otwórz przylistek; jeśli w środku jest ziarno – masz zapyloną roślinę.

Niestety, nic nie można zrobić, aby odwrócić zapylanie. Najlepszym rozwiązaniem jest pozbycie się wszystkich samców, przeanalizowanie stopnia zapylania innych samic i podjęcie decyzji, czy zachować je przy życiu, czy też pozbyć się ich i rozpocząć nową uprawę od zera.

Identificación y tratamiento de las enfermedades más comunes del cannabis

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji