Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Max Sargent

Wiedza o tym, kiedy wywołać fazę kwitnienia, jest bardzo ważna i zapewnia sukces roślinom. Zbyt wczesna zmiana może skutkować mniejszymi plonami. I odwrotnie, zbyt późna zmiana może spowodować przerost lub spalenie pąków. Decyzja o tym, kiedy wywołać kwitnienie powinna opierać się na starannym rozważeniu wielu czynników, takich jak wiek rośliny, maksymalna wysokość, jaką roślina może osiągnąć w danym środowisku, rodzaj odmiany, źródło rośliny (nasiona lub klon) oraz stosowane metody uprawy.

Dokonując zmiany, hodowcy muszą być świadomi wszystkich tych warunków oraz sposobów, w jakie mogą one wpłynąć na produkt końcowy. Ponieważ każda uprawa jest wyjątkowa, hodowcy powinni zachować ostrożność podczas kopiowania metod i technik stosowanych przez innych. Mogą one w rzeczywistości dać radykalnie inne wyniki niż zamierzone.

Czy wiek roślin ma znaczenie?

W pewnym sensie – niezupełnie. Niektórzy hodowcy uważają, że rośliny wyhodowane z nasion muszą mieć 60 dni dojrzewania w stanie wegetatywnym. Jednak niekoniecznie jest to prawdą. Należy pamiętać, że młode siewki nie mogą zacząć prawidłowo kwitnąć przez pierwsze 2–3 tygodnie. Jednak przy uprawie z klonów wiek nie stanowi problemu. Hodowcy mogą przejść do fazy kwitnienia, gdy tylko szczepka utworzy solidny system korzeniowy.

W optymalnych warunkach rośliny powinny być utrzymywane w fazie wegetatywnej przez około 60 dni. Ten okres czasu powinien dać roślinie możliwość maksymalizacji plonów i aklimatyzacji do warunków wzrostu. Jest to ważne, ponieważ komplikacje i błędy są znacznie trudniejsze do naprawienia w fazie kwitnienia. Należy zauważyć, że okres 60 dni to tylko zalecenie. Jeśli maksymalna wydajność nie jest priorytetem lub jeśli warunki uprawy nie pozwalają na długą fazę wegetacji, rośliny mogą zakwitnąć na długo przed upływem 60 dni.

Vegetative to Flowering

Czynnik nr 1: maksymalna wysokość rośliny

Najważniejszą kwestią jest ilość miejsca dostępnego dla roślin. Im dłużej rośliny są utrzymywane w stanie wegetatywnym, tym będą wyższe. W związku z tym zbyt długa faza wzrostu w ograniczonej przestrzeni może spowodować przerośnięcie. Rośliny, które rosną zbyt wysoko, mogą potencjalnie sięgać zbyt blisko lamp i w rezultacie ponieść szkody. Idealnie byłoby, gdyby rośliny nigdy nie zbliżały się na mniej niż 30 cm do lamp. To jest przybliżone oszacowanie. Jednak hodowcy ryzykują spalenie lub usmażenie pąków, jeśli pozwolą im sięgnąć bliżej źródła światła.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę lampy używane w uprawie. Niektóre żarówki produkują więcej ciepła niż inne, a to z pewnością wpłynie na minimalną odległość, jaką należy zachować między roślinami a lampami. To, jak długo pozwolisz roślinom rosnąć w stanie wegetatywnym, powinno również zależeć od rodzaju uprawianej odmiany.

Czynnik nr 2: odmiana – indica czy sativa?

Przy przejściu na fazę kwitnienia należy wziąć pod uwagę różnice genetyczne między odmianami indica i sativa. To dlatego, że rośliny indica i sativa zachowują się inaczej podczas kwitnienia. Odmiany indica są znane z produkcji niższych, grubszych i bardziej krzaczastych roślin w porównaniu do ich odpowiedników sativa. Zazwyczaj zyskują tylko 25–50% swojej wysokości w fazie kwitnienia. Dla porównania, rośliny sativa osiągają wyższy wzrost mają zdolność do ciągłego wzrostu w fazie kwitnienia. Wiadomo, że podwajają swoją wysokość od pierwszego dnia kwitnienia do zbiorów.

Należy pamiętać, że te cechy dotyczą czystych odmian sativa i indica. Większość odmian będzie wykazywać typowe cechy obu rodzajów, ponieważ nie są one w 100% roślinami indica lub sativa. Kiedy masz do czynienia z hybrydami, upewnij się, że zbadałeś skład genetyczny rośliny, aby mieć lepsze wyobrażenie o tym, czego można się spodziewać podczas wzrostu. Podstawową praktyczną zasadą przy uprawie hybryd jest oczekiwanie, że roślina osiągnie dwa razy większą wysokość w porównaniu do końca stanu wegetatywnego.

Sativa or Indica Strains Grow at different Speed

Czynnik nr 3: klony czy nasiona?

To, jak powstała roślina, powinno być wzięte pod uwagę przy wywołaniu kwitnienia. Różnica między uprawą z nasion lub klonów wpłynie na tempo wzrostu systemu korzeniowego rośliny. Jeśli roślina nie ma solidnego systemu korzeniowego, mogą wystąpić problemy i komplikacje podczas fazy kwitnienia.

Klony mogą urosnąć bardzo szybko, zmuszając hodowców do przejścia na kwitnienie w oparciu o samą wielkość rośliny. Jednak należy upewnić się, że klony mają odpowiednią ilość czasu na zadomowienie się przed kwitnieniem. Siewki można przestawić na kwitnienie znacznie wcześniej, ale pamiętaj, że będą potrzebować 2–3 tygodni, zanim będą mogły zakwitnąć.

Czynnik nr 4: metody uprawy

Różne metody uprawy, takie jak metoda morza zieleni (SOG), metoda ekranu zieleni (ScrOG), lollipopping i super cropping mogą wpływać na wywołanie kwitnienia. W zależności od wybranej metody czas kwitnienia będzie prawdopodobnie inny.

  • Morze zieleni (SOG)

Ta metoda polega na wczesnym kwitnieniu roślin, tak aby wytwarzały tylko jeden duży pąk. Jest zwykle stosowana w przypadku odmian indica, które ciasno ustawia się w pokoju czy namiocie. Przy zastosowaniu tej metody rośliny powinny zakwitnąć, gdy osiągną wysokość 15–30 cm.

  • Ekran zieleni (ScrOG)

Ta metoda wykorzystuje siatkę, która jest zawieszona poziomo nad roślinami. Ekran jest zwykle umieszczany 30–60 cm nad podstawą roślin. To pozwala im rosnąć przez siatkę. Przy zastosowaniu tej metody rośliny muszą pozostawać w stanie wegetatywnym przez kilka tygodni dłużej niż przy metodzie SOG.

Sea of Green and Screen of Green, SOG vs SCROG

  • Lollipoping

Lollipopping to technika polegająca na usuwaniu dolnych liści i gałęzi, które otrzymują bardzo mało światła lub nie otrzymują go wcale. Ponieważ rośliny potrzebują światła do wzrostu, te miejsca będą wytwarzać mniejsze pąki i wysysać roślinę z energii, którą można lepiej spożytkować gdzie indziej. Kiedy usuwa się dolne liście i pąki, roślina może skoncentrować swoją energię na górnych topach, które tworzą gęstsze, grubsze bryłki. Ta metoda zazwyczaj obejmuje wywołanie kwitnienia ze względu na wysokość. U odmian sativa wywołuje się kwitnienie kiedy osiągną 30–45 cm, ponieważ dużo rosną podczas fazy kwitnienia. U odmian indica rozpoczyna się kwitnienie, kiedy roślina osiągnie wysokość około 100 cm, co daje im więcej czasu w stanie wegetatywnym.

  • Super cropping

Ta metoda ma na celu uzyskanie bardzo dużych plonów z minimalnej liczby roślin. W związku z tym rośliny uprawiane tą techniką muszą dłużej pozostawać w fazie wegetatywnej. Super cropping polega na wyginaniu górnych gałęzi w dół, aby więcej światła docierało do dolnych części rośliny. Utrzymuje to kontrolę nad wysokością rośliny przez cały okres wzrostu i pozwala na dłuższy okres wegetacji.

Lollipopping and Super Cropping

Kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy uprawie outdoor

Zazwyczaj hodowcy outdoor pozwalają swoim roślinom na samodzielne kwitnienie. Zwykle ma to miejsce po połowie lata, kiedy dni stają się krótsze niż 12 godzin. Hodowcy outdoor powinni zadbać o to, aby ich rośliny nie otrzymywały żadnego światła w nocy. Obejmuje to źródła światła, takie jak oświetlenie ogrodowe, oświetlenie uliczne lub reflektory.

Jednak rośliny zewnętrzne niekoniecznie muszą być pozostawione samym sobie. Podobnie jak w przypadku roślin domowych, mogą one zostać zmuszone do kwitnienia przez zmianę warunków. Niektóre klimaty po prostu nie dają roślinom wystarczająco dużo czasu na kwitnienie przed zimą. Inne klimaty mogą wymagać od hodowcy wymuszenia kwitnienia, aby utrzymać roślinę w ryzach. Ponadto niektórzy hodowcy decydują się na wymuszenie kwitnienia, aby przeprowadzać kilka zbiorów w tym samym sezonie.

Bez względu na przyczynę, zmuszanie roślin do kwitnienia na zewnątrz jest prostym procesem. Hodowcy zwykle wywołują kwitnienie, zakrywając swoje rośliny, zmniejszając w rezultacie ich ekspozycję na światło słoneczne. Ci, którzy korzystają ze szklarni muszą po prostu zasłonić okna.

Related story

Czego można się spodziewać podczas kwitnienia

W przypadku większości odmian marihuany okres kwitnienia trwa od 7 do 10 tygodni. To, co dzieje się w tym okresie, będzie się zmieniać z tygodnia na tydzień i w zależności od odmiany. Aby uzyskać więcej informacji o tym, czego możesz się spodziewać w okresie kwitnienia, zapoznaj się z tygodniowym przewodnikiem kwitnienia Royal Queen Seeds.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37806 recenzji