Cannabis Grow guide by Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Napraw wyciąganie się siewek marihuany i zapobiegaj ponownemu jego wystąpieniu.


Podobnie jak niemowlęta, siewki marihuany są bardzo delikatne i potrzebują dużo czułej, troskliwej opieki, aby dobrze się rozwijać. Niestety, wielu hodowców napotyka ten sam problem na wczesnych etapach życia roślin marihuany; ich siewki wytwarzają długie, wyciągnięte i słabe łodygi. To z kolei może prowadzić do wielu problemów, które stwarzają ryzyko uzyskania słabych wyników.

Poniżej dowiesz się, jak zapobiegać i naprawiać wyciąganie się siewek marihuany.

Zrozumienie fazy siewki

Nasiona są jak małe bomby genetycznej kapsuły czasu. Oznacza to, że mają tylko jedną pracę i mają tylko jedną szansę, aby ją wykonać. Są zaprogramowane na przetrwanie. Ziarno zawiera absolutnie wszystko, czego potrzebuje przyszła roślina, aby zacząć rosnąć. Po aktywacji przez wilgoć i ciemność następuje kiełkowanie, a kiedy to się zacznie, nie ma odwrotu.

Siewka nie potrzebuje pokarmu przez pierwsze dobre kilka dni swojego życia. Jej geny zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Siewki mają niewielką rezerwę, aby pomóc im zadomowić się w ich środowisku uprawy.

W optymalnych warunkach skorupa lub łuska nasienna pęknie i wyskoczy korzeń palowy, natychmiast kopiąc dalej w poszukiwaniu wody. Wkrótce zobaczysz, jak kiełek wyrasta spod ziemi, rozpościera swoje pierwsze młode liście (liścienie), a potem zaczniesz zauważać pierwszy zestaw prawdziwych liści. Liście mają równie ważną pracę jak korzeń palowy, ale szukają innego ważnego czynnika – światła. Roślina wykorzystuje światło do trawienia tego, co wydobywa z gleby.

How to Prevent and Fix Stretching in Cannabis Seedlings

Idealne warunki świetlne dla siewek marihuany

Aby wyrosły zdrowe siewki, ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią ilość i rodzaj światła, gdy tylko wyjdą z łusek. Siewki marihuany lubią otrzymywać około 16 godzin światła dziennie o natężeniu 375 lumenów i 4000 luksów.

Aby spełnić te wymagania, zalecamy stosowanie jednej żarówki CFL o mocy 12W na 1–2 siewki. Trzymaj żarówkę w odległości 5–7,5 cm od wierzchołka siewek i uważnie monitoruj wzrost, upewniając się, że rośliny nie stykają się z żarówkami.

Uprawa siewek w świetle o wysokim udziale światła czerwonego może spowodować ich wyciąganie się. Z drugiej strony niebieskie światło pomaga ograniczyć odstępy międzywęzłowe do minimum i zachęca rośliny do ładnego i zwartego wzrostu od samego początku.

Co powoduje nieprawidłowe wyciąganie?

Nieprawidłowe wyciąganie się w fazie siewki jest oznaką stresu. Zdecydowanie najczęstszą sytuacją, która powoduje wyciąganie się i przewracanie się sadzonek, jest brak światła.

W ten sam sposób, w jaki korzenie palowe sięgają po wodę i składniki odżywcze, górna część rośliny będzie się energicznie wyciągać, jeśli nie otrzyma wystarczającej ilości światła. Jest to mechanizm przetrwania, w którym roślina zużywa całą swoją zmagazynowaną energię, aby wznieść się ponad konkurencyjną florę. W przypadku uprawy w pomieszczeniu nie ma konkurencji, ale siewka tak to odbiera. Na przykład pozostawienie doniczki pod parapetem w cieniu prawdopodobnie wywoła takie zachowanie. W sztucznym świetle sytuacja może stać się jeszcze bardziej dramatyczna.

Może to wydawać się nieco mylące dla początkujących hodowców indoor, ponieważ mogą oni sądzić, że zapewniają swoim roślinom więcej niż wystarczającą ilość światła. Należy jednak wziąć pod uwagę następujące kwestie: umieszczenie żarówki metalohalogenkowej (MH) o mocy 200W stosunkowo daleko od doniczki będzie mniej skuteczne niż umieszczenie żarówki CFL o mocy 20W kilka centymetrów od powierzchni liścia. Chociaż kompaktowe świetlówki są znacznie słabsze niż żarówki metalohalogenkowe, intensywność światła znacznie spada, im dalej rośliny znajdują się od jego źródła.

Ponadto siewki mają bardzo małe i nieliczne liście. Całkowita powierzchnia dostępna do pochłaniania światła jest bardzo mała. Tak więc ta 200-watowa żarówka będzie promieniować na bardzo dużym obszarze, ale siewka może wykorzystać tylko niewielką część światła. Z drugiej strony świetlówka CFL umieszczona tuż nad rośliną będzie w stanie bezpośrednio przekazać większość swoich 20W.

How to Prevent and Fix Stretching in Cannabis Seedlings

Inne potencjalne przyczyny wyciągania się siewek marihuany

Oprócz braku światła istnieje kilka innych czynników, które mogą powodować wyciąganie się siewek marihuany. Jedną z częstych przyczyn jest niska zawartość składników odżywczych w glebie.

Mówiąc dokładniej, siewki marihuany korzystają z azotu pochodzącego z azotanów. W przeciwieństwie do azotu amonowego, azot azotanowy jest dużo łatwiej wchłaniany przez rośliny i wspiera krótszy, bardziej krzaczasty wzrost. Jeśli twoje siewki wyciągają się pomimo idealnych warunków świetlnych, zdecydowanie zalecamy sprawdzenie zawartości azotu amonowego w glebie i nawozie.

Inną przyczyną wyciągania się siewek jest upał.

Podczas gdy siewki marihuany lubią ciepłe i wilgotne warunki, zbyt wysoka temperatura może spowodować, że liście rośliny będą rosły wolniej niż jej łodyga, co spowoduje wysoki i rozciągliwy wzrost. Aby wspierać zdrowy wzrost, zalecamy utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu do uprawy lub w kopule na poziomie 19–20°C w ciągu dnia i około 13°C w nocy.

Wreszcie, siewki marihuany mogą się również wyciągać, jeśli otrzymują za dużo lub za mało światła dziennie.

Podczas gdy niektórzy hodowcy decydują się na dawnie siewkom 24 godzin światła dziennie, my zalecamy trzymanie się 16 godzin. Siewki są delikatne, a zapewnienie im zbyt dużej ilości światła może powodować stres i wyciąganie się. Pamiętaj, że ciemność jest tak samo ważna dla młodych roślin, aby mogły rozwijać zdrowe korzenie i oddychać.

Jak chronić siewki marihuany przed wyciąganiem i przewracaniem się

Rozciągliwe siewki marihuany być trudne w uprawie i przesadzaniu. Ich łodygi mogą być bardzo kruche, a kiedy zaczną rosnąć, ich liście mogą być przesunięte z powodu wyciągania się, jakie przeszły jako siewki.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, zalecamy ponowne sadzenie wyciągających się siewek głębiej w glebie, skorygowanie oświetlenia i sprawdzenie poziomu azotu i/lub nawozów w glebie (jak wspomniano powyżej). Gdy masz pewność, że stworzyłeś odpowiednie środowisko dla swoich siewek, umieść je z powrotem pod lampami i obserwuj ich wzrost. Z czasem zakopana, przerośnięta łodyga powinna wypuścić korzenie.

Jeśli to możliwe, możesz rozważyć uprawę siewek na zewnątrz w bezpośrednim świetle słonecznym. Po prostu nie ma substytutu dla matki natury, a siewki w świetle słonecznym wytworzą zdrowe, mocne łodygi z krótkimi międzywęźlami. Gdy rośliny rozwiną 2–3 dojrzałe liście, możesz przenieść je do pomieszczenia, upewniając się, że światła są na odpowiedniej wysokości, aby zapobiec dalszemu wyciąganiu.

Jeśli musisz hodować siewki w pomieszczeniu, użyj konfiguracji opisanej powyżej, aby zapewnić im wystarczającą ilość bezpośredniego światła o odpowiedniej intensywności.

Wkrótce powinieneś zauważyć, że siewki rozwijają się zdrowiej. Krótkie międzywęźla i zwarte, zielone liście to oznaki, że rosną doskonale.

Uwaga: niektórzy hodowcy próbują przywiązać swoje wyciągnięte siewki do palika. Nie zalecamy tej metody, ponieważ nie pomaga ona w walce ze słabymi, przerośniętymi łodygami ani trudnościami, jakie będą stwarzać w dalszej fazie wzrostu.

How to Prevent and Fix Stretching in Cannabis Seedlings

Przerzedzanie siewek marihuany, aby zapobiec wyciąganiu

Przerzedzanie to powszechna technika rolnicza, o której często zapominają hodowcy marihuany. Jak sama nazwa wskazuje, przerzedzanie polega na ograniczeniu konkurencji między roślinami poprzez przerzedzenie populacji.

Rośliny marihuany rosną bardzo szybko i naturalnie konkurują ze sobą o przestrzeń, światło i składniki odżywcze. Tak więc chociaż pomyślałeś, że więcej roślin w naturalny sposób przełoży się na większe, lepsze zbiory – może tak nie być. W rzeczywistości wielu doświadczonych hodowców decyduje się na usunięcie swoich najsłabszych siewek i hodowanie tylko tych roślin, które wykazują najzdrowszy wzrost. W ten sposób skupiają swoje wysiłki na roślinach, które z największym prawdopodobieństwem wydadzą najlepsze kwiaty.

Przerzedzanie pomaga również hodowcom w utrzymaniu równomiernego baldachimu w całym pomieszczeniu do uprawy, co pozwala lepiej wykorzystać ograniczoną ilość światła i przestrzeni. Wreszcie, przerzedzanie może pomóc ci uniknąć szkodników i innych plag, ponieważ mniej prawdopodobne jest, że skończysz z zatłoczoną przestrzenią do uprawy.

Aby przerzedzić rośliny, po prostu uważnie obserwuj swoje siewki przez pierwsze 1–2 tygodnie ich życia i trzymaj tylko te okazy, które wykazują najzdrowszy oraz najszybszy wzrost.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 36683 recenzji