Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter

Jak radzić sobie z suchymi i kruszącymi się liśćmi roślin marihuany.


Zdjęcia zdrowych i soczystych okazów roślin marihuany dominują w mediach społecznościowych. Te rośliny mają jędrne, ciemnozielone liście wachlarzowe z woskowym połyskiem, wystające z mocnych łodyg. Każdy hodowca dąży do uzyskania roślin, które wyglądają na choć w połowie tak zdrowe. Jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem.

Czy kiedykolwiek wszedłeś do swojej przestrzeni do uprawy i zobaczyłeś suche, kruche liście, które wiszą i wyglądają, jakby umierały? To przygnębiające i dalekie od soczystych liści na Instagramie. Jeśli liście twoich roślin wyglądają trochę gorzej, zapoznaj się z poniższym przewodnikiem. Omówimy każdą możliwą przyczynę tego stanu i sposoby radzenia sobie z nim.

Cómo evitar y tratar las hojas de marihuana secas y quebradizas

Co powoduje suche, kruche liście u roślin marihuany?

Rozwiązywanie problemów jest ważne dla każdego hodowcy marihuany. Aby zebrać zdrowe pąki, trzeba często rozwiązać sporo problemów podczas uprawy, od niedoborów składników odżywczych po inwazje szkodników. Suche, kruche liście to jeden z potencjalnych problemów. Dzieje się tak, gdy rośliny tracą wilgoć, zwijają się i stają się kruche w dotyku. Przyczynami tego problemu są czynniki środowiskowe – m.in. problemy ze składnikami odżywczymi, zbyt duża ilość wody i nadmiar ciepła.

Na szczęście znaleźliśmy rozwiązania. Skorzystaj z poniższego przewodnika, aby dowiedzieć się, co dokładnie powoduje wysychanie liści marihuany i co możesz zrobić, aby uratować rośliny.

Starość

Rośliny marihuany nie pozostają wiecznie młode. Suche, kruche liście pojawiają się naturalnie pod koniec cyklu życiowego rośliny. W fazie późnego kwitnienia, gdy rośliny kierują większość swoich zasobów na tworzenie żywicznych pąków, zauważysz, że niektóre liście wachlarzowe zaczynają wysychać i odbarwiać się.

Starość w dużej mierze wpływa na dolne liście, ale te rosnące wyżej mogą również zacząć tracić wilgoć i soczysty, zielony wygląd. Jeśli twoje rośliny są poza tym zdrowe, wolne od szkodników i w pokoju do uprawy panuje idealna temperatura, są szanse, że po prostu się starzeją.

Liście wachlarzowe będą wyglądać szczególnie sucho i krucho podczas płukania, które polega na ograniczaniu nawozów na około dwa tygodnie przed zbiorami w celu poprawy smaku pąków. Celowy brak kluczowych składników odżywczych odbija się na liściach i często powoduje, że wiele liści wachlarzowych spada na ziemię.

Vejez

Rozwiązanie

Ponieważ jest to zjawisko naturalne, nie masz się czym martwić. Pozwól naturze iść swoim torem. Weź czystą parę nożyc do przycinania i usuń wysuszone i umierające liście, aby poprawić napowietrzenie baldachimu i poprawić wygląd roślin.

Problemy z substancjami odżywczymi

Rośliny marihuany wymagają równowagi kluczowych składników odżywczych, aby przetrwać i rozwijać się. Te naturalne związki odgrywają istotną rolę w fizjologii marihuany, od wspomagania fotosyntezy po ułatwianie wzrostu tkanek i kwitnienia.

Rośliny wymagają dwóch kluczowych grup składników odżywczych: makroelementów i mikroelementów. Jak sugerują ich nazwy, rośliny wymagają tego pierwszego w większych ilościach, a drugiego w mniejszych. Większości hodowców udaje się zapewnić swoim roślinom odpowiednie składniki odżywcze przy użyciu wysokiej jakości kompostu lub suplementów.

Mimo to rośliny mogą nadal wykazywać objawy niedoboru z powodu wahań pH. Jeśli pH podłoża staje się zbyt niskie lub zbyt wysokie, rośliny tracą zdolność wchłaniania składników odżywczych. Niski poziom cząsteczek, takich jak żelazo i magnez – ważnych dla tworzenia chlorofilu i syntezy enzymów – może prowadzić do kruchych, suchych liści.

Nadmiar składników odżywczych może również powodować suche i uszkodzone liście wachlarzowe. Nadmiar azotu może spalić korzenie, powodując, że liście wachlarzowe stają się wyjątkowo ciemnozielone i kruche.

Problemas nutricionales

Rozwiązanie

Dostosuj pH podłoża, aby przywrócić zdrową równowagę. Rośliny marihuany rozwijają się najlepiej w pH między 6,0–7,0, podczas gdy rośliny hydroponiczne preferują pH 5,5–6,5. Użyj testera pH, aby określić stan gleby. Najpierw spróbuj przepłukać podłoże wodą o zrównoważonym pH i ponownie przetestuj podłoże. Jeśli poziom pH nadal jest nieprawidłowy, zastosuj produkty korygujące pH dostępne w każdym sklepie ogrodniczym.

Rozważ również dodanie grzybów mikoryzowych do gleby. Te pożyteczne grzyby tworzą wzajemnie korzystny związek z korzeniami roślin, pomagając im wydobywać składniki odżywcze w zamian za cukry.

Nadmierne podlewanie roślin

Nie jest tajemnicą, że rośliny marihuany potrzebują wody, aby przetrwać. Rośliny wykorzystują ten cenny zasób podczas fotosyntezy do transportu składników odżywczych oraz do utrzymywania jędrności i siły. Jednak jak ze wszystkim, zbyt duża ilość wody wyrządza więcej szkody niż pożytku.

Nadmierne podlewanie zwykle ma miejsce, gdy początkujący hodowcy za bardzo dbają o swoje rośliny – widzą jedną plamkę suchej gleby i zaczynają panikować. Stały dopływ wody oznacza, że zaczyna ona gromadzić się w glebie. Kiedy rośliny pobierają zbyt dużo wody, komórki w liściach wybrzuszają się i ostatecznie pękają. Powoduje to powstawanie suchych plam na końcach oraz suchy wygląd. Nie wspominając o tym, że nadmiar wody tworzy pożywkę dla szkodliwych grzybów i wypłukuje cenne składniki odżywcze z gleby.

Riego excesivo

Rozwiązanie

Podlewaj swoje rośliny inteligentnie. Lekka suchość gleby jest właściwie dobrą rzeczą. Praktyczną zasadą jest ponowne podlewanie rośliny dopiero po wyschnięciu górnych pięciu centymetrów gleby. Aby lepiej monitorować sytuację, zważ doniczki, gdy są suche i ponownie, gdy są w pełni podlane. Przed ponownym podlaniem poczekaj, aż waga doniczki zbliży się do wartości suchej.

Szkodniki i grzyby

Ludzie nie są jedynymi istotami na Ziemi, które mają słabość do trawki. Wiele różnych gatunków drobnoustrojów, owadów i pleśni lubi delektować się smakiem świeżych roślin marihuany. Mszyce, gąsienice i ślimaki lubią żywić się liśćmi marihuany, podczas gdy nicienie pasożytujące na roślinach preferują smak korzeni. Grzyby osiedlą się w dowolnym miejscu na roślinie, o ile zapewni się im to ich ulubione warunki – wilgoć.

Rośliny konopi indyjskich mogą znieść niewielkie szkody spowodowane przez szkodniki, a obecność kilku owadów wskazuje na dużą różnorodność biologiczną w ogrodzie. Ale długotrwałe i intensywne ataki mogą powodować u roślin duży stres, co może skutkować suchymi i kruchymi liśćmi.

Plagas y hongos

Rozwiązanie

Chroń swoje rośliny! Różne gatunki szkodników wymagają różnych taktyk. Użyj drapieżnych owadów, takich jak biedronki, pasożytnicze osy i modliszki, aby odstraszyć szkodniki. Aby uzyskać drugą linię obrony, na początku sezonu zasiej rośliny towarzyszące, takie jak koperek, bazylia, słonecznik i lawenda, aby odstraszyć szkodliwe owady i odwrócić ich uwagę.

Czy masz wrażenie, że atakowane są korzenie? Zaszczep glebę grzybami mikoryzowymi; ich cienkie włókna – strzępki – wiążą i chwytają gryzące nicienie. A co z tą paskudną pleśnią? To proste. Utrzymuj przepływ powietrza w pokoju do uprawy za pomocą wentylatorów lub naturalnej bryzy. Unikaj nadmiernego podlewania gleby i przykryj rośliny podczas fazy kwitnienia, aby chronić je przed ulewami.

Nadmierne ciepło

Upał sprawia, że wszystko staje się nieco bardziej suche i kruche: bekon, tosty, a nawet skóra po zbyt długim czasie spędzonym na plaży. Pozostaw rośliny marihuany wystawione na palące słońce w szklarni lub ogrodzie, a przekonasz się, że ich liście wachlarzowe również tak zareagują. Intensywne ciepło powoduje, że liście tracą wilgoć, wysychają i kurczą się.

Calor excesivo

Rozwiązanie

Jeśli uprawiasz marihuanę na zewnątrz w szczególnie gorącym regionie, przygotuj się na obronę swoich roślin przed falą upałów. Trzymaj w gotowości jakiś materiał i kołki, a jeśli słońce będzie świecić zbyt długo, zrób własnoręcznie zacienienie.

Jeśli zauważysz, że pomieszczenie do uprawy staje się nieznośnie gorące, użyj wentylatorów i klimatyzacji, aby obniżyć temperaturę. Możesz nawet użyć czujnika i kontrolera podłączonych do wentylatora wyciągowego, aby zautomatyzować tę funkcję.

Oparzenie słoneczne

Światło, kolejny filar życia roślin, umożliwia roślinom marihuany wytwarzanie energii. Bez światła możesz całkowicie pożegnać się z pąkami marihuany. Jednak zbyt dużo światła spali górne części rośliny, powodując kruszenie się liści, a nawet uszkodzenie wysoko umieszczonych coli. Jeśli pozwolisz, aby baldachim urósł zbyt wysoko, spodziewaj się przebarwień, wysuszenia i zmniejszonych plonów.

Quemaduras por luz

Rozwiązanie

Uważnie monitoruj rośliny w pomieszczeniu. W miarę jak rosną, podciągaj swój system oświetleniowy. Jeśli masz do czynienia z ograniczoną przestrzenią, użyj technik LST i ScrOG, aby utrzymać rośliny nisko nad ziemią bez utraty wydajności.

Światła LED stają się coraz bardziej popularne wśród hodowców marihuany. Oprócz tego, że są tańsze w eksploatacji, te światła produkują mniej ciepła i dają więcej miejsca na błędy, jeśli rośliny wymkną się spod kontroli.

Zwalczanie suchych, kruszących się liści marihuany

Jeśli zauważysz, że liście wachlarzowe stają się kruche i suche, nie panikuj! Podejdź do problemu spokojnie i zapamiętaj, czego się właśnie nauczyłeś. Zajrzyj ponownie do naszego przewodnika, zidentyfikuj problem i zastosuj właściwe leczenie. Jeśli będziesz działać skutecznie, uratujesz swoje rośliny, rozwiążesz problem i jednocześnie staniesz się lepszym hodowcą.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji