Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Jeśli nie używasz sadzonek, uprawa marihuany zaczyna się od kiełkowania nasion. Jeśli nasiona nie wykiełkują z jakiegokolwiek powodu, uprawa zakończy się, zanim będzie miała szansę się rozpocząć. Ale jeśli znasz przyczyny problemów z kiełkowaniem, twoje szanse na dobry początek uprawy znacznie wzrosną!


Dlaczego nasiona marihuany nie kiełkują

Istnieje wiele powodów, które mogą uniemożliwić kiełkowanie nasion marihuany. Oto niektóre z najczęstszych:

1. Twoja metoda kiełkowania nie działa

Istnieje wiele różnych sposobów kiełkowania nasion marihuany, a każdy hodowca ma swoją ulubioną. Ogólnie rzecz biorąc, nie zalecamy zmiany metody kiełkowania, jeśli stosujesz ją z powodzeniem od jakiegoś czasu, ponieważ etapy kiełkowania i siewki są bardzo niepewne.

Jeśli jednak masz problemy z kiełkowaniem nasion marihuany, dobrym rozwiązaniem może być zmiana techniki. W RQS zalecamy kiełkowanie nasion na jeden z dwóch sposobów:

  • Między wilgotnymi ręcznikami papierowymi, w ciemnym miejscu lub pomieszczeniu.
  • Bezpośrednio w wysterylizowanej, wilgotnej glebie – zgodnie z zamysłem natury.

Inne metody kiełkowania (takie jak moczenie nasion w wodzie) mogą być popularne, ale przynajmniej z naszego doświadczenia wynika, że nie zapewniają one najszybszego kiełkowania.

Germination

2. Brakuje ci odpowiedniego sprzętu

Czasami odpowiedni sprzęt może zdziałać cuda. Ponieważ etap kiełkowania może być dużym wyzwaniem dla początkujących hodowców, stworzyliśmy linię produktów specjalnie zaprojektowanych, aby maksymalnie uprościć ten proces. Jeśli więc masz trudności z kiełkowaniem nasion, rozważ następujące produkty:

  • Krążki glebowe: wykonane z najwyższej jakości torfowca i włókna kokosowego, krążki glebowe RQS zostały zaprojektowane tak, aby zatrzymywać wilgoć, zapewniając nasionom jednocześnie przestrzeń i powietrze potrzebne do prawidłowego kiełkowania. Ponadto sprawiają, że przesadzanie jest niezwykle łatwe i nadają się do nasion automatycznie kwitnących, ponieważ można je sadzić bezpośrednio w ostatecznych doniczkach.
  • Easy Start: zawierające sterylną glebę wzbogaconą pożytecznymi bakteriami, nasze pojemniki Easy Start tworzą idealny dom dla twoich nasion, maksymalizując szybkość kiełkowania. Po prostu rozpuść dołączone opakowanie Bacto (wypełnione pożytecznymi bakteriami) w wodzie, zanurz kapsułki Easy Start w mieszance na 10 sekund i zasiej nasiona!
  • Zestaw startowy: nasz zestaw startowy zawiera pojemniki Easy Start, automatyczne lub feminizowane nasiona oraz Propagator Pro w komplecie z perlitem i chłodnymi, niskowatowymi diodami LED. Podczas gdy pojemniki Easy Start zapewniają idealną glebę startową dla nasion, Propagator Pro pomaga stworzyć idealne środowisko dla kiełkowania i wzrostu nasion.

3. Złe nasiona

Masz worek „tajemniczych nasion” z lokalnego źródła lub „okazyjne nasiona” od nieznanego sprzedawcy z internetu? Jeśli tak, są szanse, że nie wykiełkują. Renomowane banki nasion, takie jak Royal Queen Seeds, zawsze testują swoje nasiona pod kątem jakości i szybkości kiełkowania.

Aby twoja uprawa miała dobry początek, pozyskiwanie wysokiej jakości nasion marihuany to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić. Nie tylko tempo kiełkowania będzie lepsze, ale rośliny będą także zdrowsze i bardziej wydajne.

Vídeo aneu: 484382081

4. Niewłaściwe przechowywanie

Podobnie jak żywność, nasiona są żywymi organizmami, które należy odpowiednio przechowywać, w przeciwnym razie ulegną degradacji, umrą lub nie wykiełkują. Przechowując nasiona, trzymaj je z dala od światła, ekstremalnych temperatur i wilgoci. Ciemna szafka ze stabilną temperaturą jest najlepsza. W celu dłuższego przechowywania, umieść nasiona w szczelnym pojemniku i przechowuj je w lodówce.

Aby uzyskać więcej informacji na temat prawidłowego przechowywania nasion marihuany, zobacz nasz artykuł na temat „Jak przechowywać nasiona”.

Vídeo aneu: 747962506

5. Obchodzenie się z nasionami gołymi rękami

Obchodzenie się z nasionami marihuany gołymi rękami może zanieczyścić je wszelkiego rodzaju bakteriami i grzybami. Niestety nasiona i siewki są szczególnie podatne na tego typu szkodliwe patogeny.

Aby zapobiec psuciu się nasion, unikaj niepotrzebnego dotykania. Użyj czystych rękawiczek i zdezynfekowanej pęsety lub czegoś podobnego. To znacznie zminimalizuje ryzyko zanieczyszczenia nasion.

HANDLING SEEDS WITH BARE HANDS

6. Nasiona zakopane zbyt płytko lub zbyt głęboko

Siejąc bezpośrednio w glebie, nie zakopuj nasion zbyt głęboko. Jeśli są zbyt głęboko, nie będą miały dostępu do wystarczającej ilości tlenu, a wilgoć w glebie może spowodować gnicie.

Podobnie, jeśli nasiona są zbyt blisko powierzchni, istnieje ryzyko, że wyschną przed wykiełkowaniem lub wzejdą, ale nie zrzucą osłonki. Najlepszym sposobem jest umieszczenie nasion na głębokości około 0,5–1 cm i lekkie przysypanie ich ziemią.

Not Too Shallow Nor Too Deep

7. Nie używanie nowej lub wysterylizowanej gleby i doniczek

Jednym z największych czynników hamujących kiełkowanie nasion jest grzyb. Stara, ponownie wykorzystana gleba, która nie jest wysterylizowana, może zawierać pleśń i inne szkodliwe organizmy, takie jak bakterie i owady.

Twoje nasiona mogą w ogóle nie wykiełkować lub mogą wynurzyć się z gleby, ale zwiędnąć kilka dni później. Siewki mogą nagle zginać się i brązowieć z powodu choroby zwanej „zgorzelą”. Nadmierne podlewanie, słaby drenaż i brak napowietrzenia również zwiększą prawdopodobieństwo obumarcia.

Rozwiązanie: siej nasiona tylko w wysterylizowanej (tj. nowej) mieszance doniczkowej, ponieważ nie będzie ona zawierała szkodliwych organizmów. Ale podłoże nie jest jedyną rzeczą, na którą musisz mieć oko. Musisz również upewnić się, że pojemniki są czyste, ponieważ mogą one również przenosić pleśń i inne szkodliwe patogeny. Jeśli napotkasz problemy z grzybami podczas kiełkowania, najlepiej pozbyć się nasion i zanieczyszczonego podłoża i zacząć od nowa.

8. Za dużo wilgoci

Jeśli substrat słabo drenuje, nadmiar wody w glebie uniemożliwi nasionom dostęp tlenu i będzie sprzyjał wzrostowi grzybów. Możesz poprawić odprowadzanie wody z gleby, dodając do niej trochę perlitu. Ponadto zawsze upewnij się, że pojemniki mają otwory w dnie, przez które woda może odpływać.

Jeśli używasz kaptura do zatrzymywania wilgoci, upewnij się, że w nim też są otwory. Często go podnoś, aby umożliwić wymianę świeżego powietrza. Zdejmij kaptur, gdy tylko siewka zrzuci osłonkę nasienną.

9. Za mało wilgoci

Pamiętając o powyższym, nasiona potrzebują wilgoci do kiełkowania. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą. Najlepszym podejściem jest użycie opryskiwacza ręcznego z ustawieniem delikatnej mgiełki. Użyj przezroczystej osłony do kiełkowania lub folii spożywczej, aby gleba nie wysychała.

10. Tonące nasiona

Niektórzy hodowcy lubią kiełkować nasiona w szklance wody. Chociaż ta metoda jest technicznie wykonalna, istnieje również ryzyko, że nasiona utoną, jeśli zostaną pozostawione tam zbyt długo. W końcu nasiona potrzebują dobrego zaopatrzenia w tlen, aby rosnąć.

Wykiełkuj swoje nasiona bezpośrednio w glebie, a jeszcze lepiej użyj zestawu startowego Royal Queen Seeds.

Vídeo aneu: 356435387

11. Pozwalanie nasionom na zbyt długie kiełkowanie

Jeśli pozwolisz swoim nasionom kiełkować zbyt długo, bezpieczne przesadzenie ich stanie się trudne. Powodem tego jest to, że im dłużej korzenie są wystawione na działanie powietrza i światła, tym bardziej prawdopodobne jest ich uszkodzenie. Co więcej, im dłuższy korzeń palowy, tym większe ryzyko przypadkowego uszkodzenia podczas przesadzania.

Miej oko na swoje nasiona i przesadzaj je, gdy korzeń ma najwyżej 1–2 cm.

12. Zła jakość wody

Podczas gdy woda z kranu może być odpowiednia dla bardziej dojrzałych roślin marihuany, może stanowić problem dla nasion i siewek. Woda z kranu zawiera chlor, fluor i sole, które mogą być szkodliwe dla zdrowego wzrostu, a nawet mogą całkowicie uniemożliwić kiełkowanie nasion.

Do kiełkowania używaj wody butelkowanej. Jeśli musisz użyć wody z kranu, napełnij wiadro gorącą wodą i pozostaw ją na zewnątrz na jeden dzień. Pozwala to na odparowanie chloru, dzięki czemu woda jest bezpieczniejsza do kiełkowania.

13. Zbyt wysoka temperatura

Zbyt wysokie temperatury w środowisku kiełkowania mogą prowadzić do powolnego i zahamowanego wzrostu, a także powodować wysychanie gleby. Optymalna temperatura do kiełkowania nasion to 20–25°C.

Jeśli kiełkujesz w pomieszczeniu, a temperatura jest zbyt wysoka, sprawdź, czy możesz ją schłodzić za pomocą wentylatorów lub otwierając okna. Jeśli to nie zadziała, rozważ wstawienie klimatyzatora do pokoju do uprawy, aby utrzymać odpowiednią temperaturę.

-15 °C ⚠️ Danger Zone
17 °C Ideal Night Temperature
23 °C Ideal Day Temperature
+25 °C ⚠️ Danger Zone

14. Zbyt niska temperatura

Podobnie, gdy temperatury są zbyt niskie, może to wprowadzić cały szereg problemów, w tym hamowanie kiełkowania nasion. Niższe temperatury zwiększają również ryzyko innych chorób roślin. Co z tym zrobić? Jeśli chcesz uprawiać marihuanę na zewnątrz, nie wystawiaj tam roślin zbyt wcześnie. Zamiast tego wykiełkuj w pomieszczeniu i pozwól siewkom rosnąć przez kilka tygodni.

Sprawdź, kiedy lokalne temperatury są wystarczająco wysokie, aby wystawić rośliny na zewnątrz. Zwykle warto poczekać kilka tygodni na wyższe, wiosenne temperatury!

TEMPERATURE TOO LOW

15. Za dużo światła

Nasiona nie potrzebują światła do kiełkowania. W rzeczywistości zbyt dużo światła może zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się siewki. O zapewnienie światła musisz się martwić dopiero wtedy, gdy siewki wyjdą z gleby. Ale upewnij się, że zaczynasz od niskiego natężenia światła, zanim zaczniesz je stopniowo zwiększać.

16. Szkodniki, ptaki, owady…

Wierzcie lub nie, nasiona konopi są głównym składnikiem wielu rodzajów karmy dla ptaków! Zgadza się; ptaki kochają je tak samo jak ty. Ale ptaki nie są jedynymi stworzeniami, które uwielbiają pożerać twoje nasiona.

Wśród innych stworzeń mrówki szczególnie chętnie zjadają korzenie palowe z kiełkujących nasion. Aby zapewnić bezpieczeństwo nasion, używaj siatek na ptaki, pułapek na mrówki i innych środków zapobiegawczych, takich jak olej neem lub pułapki na ślimaki. Często sprawdzaj swoje nasiona, aby wykryć inwazję i podjąć działania, zanim stanie się ona problemem.

17. Zbyt twarda gleba

Jeśli twoja gleba jest zbyt twarda, może to zapobiec pękaniu nasion. Zwarta gleba pozbawia nasiona tlenu, a słaby drenaż zwiększa ryzyko chorób i pleśni. Używając (czystych) rąk, przykryj nasiona tylko lekką warstwą gleby.

18. Zbyt luźna gleba

Gdy gleba jest zbyt luźna, nasiona otacza zbyt dużo powietrza, przez co nie mogą one odpowiednio wchłonąć wilgoci. Po umieszczeniu nasion w glebie delikatnie spulchnij ziemię palcami. Jeśli dodajesz perlit, aby gleba była bardziej przewiewna, wystarczy około 10–20%.

Soil

19. Zbyt „gorąca” gleba

„Zbyt gorąca” gleba oznacza, że zawiera zbyt dużo składników odżywczych. Jest to szczególnie ważne w przypadku nasion i siewek, ponieważ tak naprawdę nie potrzebują one żadnych składników odżywczych. Z tego powodu najlepiej nie karmić ich w pierwszych tygodniach wzrostu.

Komercyjne gleby są zazwyczaj nieodpowiednie do kiełkowania, ponieważ zawierają poziomy składników odżywczych lepiej dostosowane do dojrzałych roślin marihuany. Do kiełkowania używaj „lekkich” gleb do siewek bez składników odżywczych.

20. Zatłoczone donice

Po wykiełkowaniu nasion korzenie roślin marihuany będą potrzebowały dużo miejsca do wzrostu, więc upewnij się, że używasz doniczek o odpowiedniej wielkości. Z drugiej strony, hoduj tylko jedno nasiono w każdej doniczce, aby nie konkurowały o dostępne światło lub składniki odżywcze w glebie.

Jeśli twoja przestrzeń lub zasoby są ograniczone, lepiej uprawiać mniej roślin, które mogą dobrze się rozwijać, niż hodować ich zbyt wiele na zatłoczonym obszarze.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji