Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Adam Parsons

Jak przesadzać rośliny cannabis: wskazówki i porady.


Zdrowe korzenie to mocne rośliny i ciężkie, pokryte żywicą pąki marihuany. Chcesz wszystkiego, co duże — im większe, tym lepsze!

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się uprawiać z wykorzystaniem SOG, ScrOG, czy prostszych procesów, powinieneś przesadzić swoje rośliny do większych doniczek co najmniej dwa razy. Są oczywiście wyjątki od tej reguły — które wyjaśnimy później — ale najpierw zadajmy najważniejsze pytanie.

Dlaczego przesadzanie roślin marihuany jest tak ważne?

W przeciwieństwie do hydroponiki, uprawa w stałym podłożu, takim jak gleba lub kokos, sprawia, że przesadzanie do większych doniczek jest konieczne wraz z wzrostem roślin. Dlaczego?

Gdy korzenie sięgają w głąb podłoża i szukają składników odżywczych, rozrastają się i obejmują jak najwięcej przestrzeni. Kiedy korzenie całkowicie wypełniają doniczkę, tworząc kółka wokół wewnętrznego obwodu pojemnika, wzrost roślin zwalnia, ostatecznie ograniczając również potencjalne plony.

Przesadzając rośliny do większych doniczek, możemy temu zapobiec i zapewnić korzeniom miejsce do swobodnego i energicznego wzrostu.

Video id: 275636482

Jak często powinno się przesadzać rośliny?

W przeciwieństwie do tego, co powiedzieliśmy na początku tego artykułu, z technicznego punktu widzenia nie ma potrzeby przesadzania roślin; ale powinieneś to zrobić — zwłaszcza jeśli chcesz maksymalnie zwiększyć wydajność swoich roślin.

Rośliny rosną szybciej w mniejszych doniczkach, ale są bardziej podatne na nadmierne podlewanie i przekarmianie. Kiedy zaczynasz od małych doniczek lub pojedynczych kubków, ryzyko wystąpienia grzybów i innych problemów związanych z uprawą jest w znacznym stopniu zmniejszone. Jednak gdy Twoje rośliny chcą wykształcić silny system korzeniowy, zaczynają pojawiać się problemy.

Dobrym pomysłem jest trzymanie młodych roślin w pojemnikach na siewki, dopóki każda z nich nie rozwinie co najmniej trzech węzłów. W tym momencie możesz przesadzić swoje okazy do większych doniczek, aż podwoją swój rozmiar. W końcu będziesz mógł przenieść je do ostatecznych, największych pojemników, w których będą mogły naprawdę osiągnąć pełen potencjał.

Zazwyczaj należy przesadzić roślinę fotoperiodyczną 2–3 razy. Nie zaleca się częstszego przesadzania, ponieważ powoduje to znaczny stres.

Kiedy przesadzać rośliny marihuany

Przeanalizujmy listę oznak, które pomogą Ci określić, czy Twoje rośliny wymagają przeniesienia do większych doniczek.

 • Wielkość rośliny: jeśli roślina w widoczny sposób wyrosła z doniczki, czas na przesadzenie. Niech liczba wykształconych przez nią węzłów będzie dla Ciebie wskazówką.
 • Szybkość wzrostu: jeśli zauważysz przyspieszenie wzrostu rośliny w zbyt małej doniczce, przesadź ją, zanim ten wzrost spadnie. Wskazówka: im więcej liści wachlarzowych mają Twoje rośliny, tym skuteczniejszy proces fotosyntezy oraz większy wzrost.
 • Rozwój korzeni: jeśli korzenie wypełniają doniczkę lub z niej wychodzą, należy przesadzić roślinę.
 • Problemy z podlewaniem: Twoje wzrastające rośliny są spragnione! Jeśli doniczka wysycha zbyt szybko, prawdopodobnie Twoje okazy potrzebują większego pojemnika.
 • Problemy związane ze wzrostem: jeśli zauważysz powolny wzrost lub chorobliwy wygląd roślin, może to być spowodowane wielkością pojemnika, w którym się znajdują.
Kiedy przesadzać rośliny marihuany

Ile miejsca potrzebują rośliny marihuany?

W naturze rozstaw roślin wpływa na ich wzrost. Kiedy konopie uprawiane są do celów przemysłowych, sadzi się je bardzo blisko siebie. Wynikające z tego splątanie korzeni uwalnia hormony, które pobudzają wzrost rośliny w górę, bez większych bocznych rozgałęzień. Ta cecha była wykorzystywana przez ludzi przez długi czas, aby uzyskać doskonałe włókna.

Jednak uprawiając marihuanę na własny użytek, zazwyczaj chcesz, aby każda roślina miała więcej miejsca — nie tylko po to, aby zachęcić do rozgałęziania i silnego wzrostu, ale także po to, aby rośliny były ogólnie zdrowe. Jak duże powinny być Twoje pojemniki na każdym etapie wzrostu?

Jako przewodnik, który pomoże Ci efektywnie wykorzystać przestrzeń i czas, poniżej znajduje się lista standardowych rozmiarów doniczek wraz z etapem wzrostu, w którym są one zwykle używane. W ostatecznym pojemniku o średnicy 30 cm wyhodujesz roślinę o dobrym wzroście, a wyjątkowo duży okaz uzyskasz w doniczce około 60 cm. Wszystkie standardowe doniczki są podobne do siebie pod tym względem, że ich średnica na krawędzi jest równa ich głębokości. Zdrowa roślina cannabis może z łatwością wykształcić baldachim trzykrotnie większy od średnicy doniczki.

Dla siewek i młodych roślin w fazie wzrostu

Dla wyrośniętych roślin w fazie wzrostu

Początek końcowego progu wielkości rośliny
10cm = 0.5l  25cm = 11l  46cm = 57l 
13–15cm = 1l 30cm = 19l  61cm = 95l
18–20cm = 4l 36cm = 26l  76cm = 114l
22cm = 7.5l 41cm = 38l -


Dlaczego nie powinno się siać roślin w ostatecznych donicach?

To zależy od Ciebie. Jednak duża donica z dużą ilością gleby, która nie została jeszcze spenetrowana przez korzenie stwarza ryzyko nadmiernego zatrzymywania wody. Oznacza to, że podczas podlewania należy zachować ostrożność, aby nie spowodować powstania pleśni, zgnilizny lub innego rodzaju patogenu lub infekcji.

Marihuana lubi mieć suche korzenie, więc zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli siejesz bezpośrednio do ostatecznej donicy, podlewaj rośliny oszczędnie przez pierwszy tydzień po wysianiu. Weź pod uwagę, że mniejsze doniczki są łatwiejsze w pielęgnacji, szczególnie we wczesnych tygodniach wzrostu roślin. Można je też łatwo obrócić w celu uzyskania lepszego światła oraz przesunąć w inne miejsce w razie potrzeby.

Jaki rodzaj doniczek wybrać?

Większość hodowców cannabis wybiera standardowe białe plastikowe doniczki z otworami drenażowymi w dnie. Dlaczego białe? Czarne lub inne ciemne kolory będą generować ciepło, kiedy świeci słońce, podczas gdy białe pojemniki pomogą glebie pozostać stosunkowo chłodną. Alternatywnie, niektórzy hodowcy lubią używać doniczek typu Air-Pot lub doniczek z tkaniny, które w naturalny sposób „przycinają powietrzem” korzenie i zapewniają ich optymalne zdrowie i rozwój. W przypadku siewek, hodowcy zwykle używają pojedynczych plastikowych kubków lub specjalnie zaprojektowanych doniczek.

Jak przesadzać marihuanę

Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać jest to, że szok związany z przesadzaniem powoduje duży stres u roślin. Bądź bardzo ostrożny; im mniej uszkodzeń korzeni, tym lepiej! Nie ma pośpiechu.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest czystość. Upewnij się, że miejsce pracy jest czyste i umyj ręce przed przystąpieniem do przesadzania. Jeszcze lepiej — załóż rękawiczki.

Nie przesadzaj marihuany w ciągu dnia w jasnym słońcu lub pod intensywnym światłem przeznaczonym do uprawy. Aby uniknąć wystawiania korzeni na nadmierne światło, przesadzaj rośliny marihuany w nocy.

Przesadzanie roślin marihuany: przewodnik krok po kroku

  1. Podlej siewki 1–2 dni przed przesadzeniem. Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Kiedy przesadzasz starsze rośliny, sucha gleba pomoże korzeniom pozostać razem.
  2. Przygotuj nową doniczkę, wypełniając ją dobrej jakości ziemią. Nie wypełniaj jej jednak do końca. Podlej glebę. Zrób na środku wystarczająco duży otwór dla nowej rośliny.
  3. Przykryj ręką ziemię w starej doniczce (z rośliną) i ostrożnie ją odwróć. Roślina powinna wystawać między Twoimi palcami.
  4. Ostrożnie wysuń korzenie oraz wyjmij roślinę ze starej donicy. Jeśli korzenie nie wyjdą z niej od razu, delikatnie ściśnij i poklep boki doniczki, aby poluzować glebę. Jeśli nadal nie chcą wyjść, połóż doniczkę poziomo na podłodze i spróbuj powoli wysunąć z niej całą bryłę korzeniową. Jeśli nadal napotykasz problemy, użyj noża i przesuń nim po wewnętrznej stronie doniczki, aby uwolnić z niej roślinę (rób to tylko i wyłącznie w ostateczności). Nie chwytaj rośliny i nie próbuj jej wyciągnąć na siłę!
  5. Kiedy roślina zostanie w końcu uwolniona, trzymaj rękę pod bryłą korzeniową i przenieś ją do otworu w nowym pojemniku. Użyj dodatkowej gleby i wypełnij luki. Delikatnie przyklep, aby utrzymać roślinę w miejscu.
  6. Lekko podlej roślinę, aby pomóc jej osiedlić się w nowym domu. To dobry moment na użycie stymulatora korzeni. Stymulatory korzeni pomagają złagodzić szok związany z przesadzaniem i wspierać zdrowy rozwój korzeni.
Jak przesadzać marihuanę
Jak przesadzać marihuanę
Jak przesadzać marihuanę

Dodatkowe wskazówki:

 • Zalecamy przygotowanie nowej gleby z dodatkiem organicznej odżywki do roślin Easy Boost. Dodaj około 50–100 g Easy Boost na 20 l gleby. Easy Boost to organiczny nawóz, który zapewnia roślinom pokarm na 10–12 tygodni.
 • Jak długo trwa szok związany z przesadzaniem? To zależy, ale kilka dni powolnego lub zahamowanego wzrostu po przesadzeniu jest jak najbardziej normalne. Pozwól roślinom zregenerować się przez co najmniej dwa tygodnie przed wywołaniem kwitnienia lub przeprowadzeniem treningu o wysokim stopniu stresu.
 • Jeśli rośliny wyglądają słabo zaraz po przesadzeniu, podeprzyj je palikami.
 • Wysterylizuj stare pojemniki do ponownego wykorzystania w przyszłości.

Rozmiar doniczek w uprawie indoor i outdoor

Jeśli chodzi o zalecane rozmiary doniczek, będą się one różnić w zależności od tego, czy uprawiasz marihuanę indoor, czy outdoor.

Indoor jesteś ograniczony wielkością namiotu czy grow roomu oraz liczbą roślin i ich oczekiwaną wielkością. W przypadku uprawy na wolnym powietrzu często istnieje mniej ograniczeń.

Outdoor możesz w zasadzie wyhodować tak dużą roślinę, jak chcesz. Gwarantuje to, że korzenie Twojej marihuany mogą rosnąć, aby uzyskać jak największe plony. Z drugiej strony doniczki, które są zbyt duże, też nie są optymalne: jeśli korzenie nie mogą wypełnić zbyt dużej doniczki, zmarnujesz składniki odżywcze.

Duże i ciężkie donice ogrodowe również mogą stanowić problem, jeśli trzeba będzie je przenieść. Alternatywnie, jeśli uprawiasz marihuanę na dziko, możesz po prostu posadzić rośliny bezpośrednio w ziemi. W ten sposób nie są one ograniczone wielkością doniczek i mogą osiągnąć swój pełny potencjał.

Rozmiar doniczek w uprawie indoor i outdoor

A co z przesadzaniem odmian kwitnących automatycznie?

Generalnie sugerujemy unikanie przesadzania automatów i zamiast tego sianie automatycznie kwitnących nasion bezpośrednio do ich ostatecznych doniczek. Oto dlaczego:

Zrozumienie automatycznie kwitnących odmian marihuany

Automatycznie kwitnące odmiany marihuany kwitną w zależności od wieku, a nie zmian ich cyklu świetlnego. Otrzymują tę cechę od Cannabis ruderalis, unikalnej odmiany konopi pochodzącej z niektórych obszarów Europy Wschodniej, Azji i Rosji.

W związku z tym, mimo że odmiany fotoperiodyczne kwitną, gdy dni stają się krótsze (lub zmieniasz ich cykl świetlny z 18/6 na 12/12), automaty zakwitną bez interwencji hodowcy po około czterech tygodniach, chociaż może się to różnić w zależności od odmiany.

Czy można przesadzać siewki odmian kwitnących automatycznie?

Tak, technicznie można przesadzać siewki odmian automatycznych, jednak ma to swoje wady.

Kiedy przesadzasz odmianę fotoperiodyczną, zazwyczaj utrzymujesz ją w fazie wzrostu przez dodatkowy tydzień, aby pomóc roślinie zregenerować się po stresie związanym z przesadzaniem. Kiedy przesadzasz automaty, nie masz tego samego luksusu, a wywołany stres będzie miał zwykle większy wpływ na wzrost rośliny i ostateczne plony.

Jak przesadzanie wpływa na automatycznie kwitnące odmiany cannabis?

Korzenie roślin są bardzo wrażliwe. Bez względu na to, jak delikatny jesteś podczas przesadzania, wywołasz u swoich roślin stres, przenosząc je do nowych doniczek.

Średnio, całkowite poradzenie sobie z szokiem może zająć roślinom cannabis do 7 dni, chociaż może się to różnić w zależności od ogólnego stanu zdrowia rośliny (zdrowsze rośliny potrzebują mniej czasu na regenerację).

Ze względu na to, że nie masz możliwości zrekompensowania tego stresu podczas uprawy odmian automatycznych, rośliny będą zazwyczaj wykazywać oznaki zahamowania wzrostu po przesadzeniu, co ostatecznie przełoży się na mniejsze plony i niższą jakość kwiatów.

Kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie automatycznie kwitnących odmian marihuany?

Jeśli musisz przesadzić automaty, czas jest absolutnie kluczowy, aby zminimalizować negatywny wpływ tego działania na ostateczne plony. Spróbuj przesadzić swoje rośliny, gdy rozwiną już mocne korzenie i przynajmniej 4–5 prawdziwych liści.

Kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie automatycznie kwitnących odmian marihuany?

Jak przesadzać automatycznie kwitnące odmiany marihuany

Podczas przesadzania automatycznej rośliny cannabis pamiętaj, aby wykonać następujące czynności, aby zminimalizować szok, który doświadczą korzenie.

Potrzebne będą:

 • czyste miejsce pracy,
 • rękawiczki ogrodnicze lub chirurgiczne,
 • nowe doniczki i ziemia.

Przygotuj swoje rośliny, doniczki i miejsce pracy

Unikaj podlewania roślin w dniu przesadzania, ponieważ suchą ziemię łatwiej będzie usunąć z pojemnika. Znajdź również czyste miejsce do pracy — świetnie sprawdzi się duży, czysty stół.

Na koniec przygotuj nową doniczkę dla swojej rośliny. Konieczne może być wypełnienie dna ziemią, aby roślina znalazła się na odpowiedniej wysokości. Pamiętaj również, aby upewnić się, że Twoja nowa doniczka posiada otwory drenażowe.

Wyjmij roślinę ze starej doniczki

Aby wyjąć roślinę z doniczki, przechyl ją i delikatnie popchnij, pomasuj lub uderz dno i brzegi pojemnika. Nie ciągnij za łodygę swojej rośliny, ponieważ ryzykujesz jej uszkodzenie lub złamanie!

Umieść roślinę w nowej doniczce

Umieść roślinę w nowej doniczce i wypełnij ją ziemią do około 2 cm od góry. Podlej obficie i w razie potrzeby uzupełnij większą ilością gleby. Uważnie obserwuj swoją roślinę przez następne 3–7 dni, aby sprawdzić, jak poradziła sobie z przesadzeniem.

Planuj z wyprzedzeniem, aby uniknąć przesadzania automatów

Aby uzyskać najlepsze wyniki podczas uprawy automatów, zalecamy sianie ich bezpośrednio w ostatecznych doniczkach. Większość odmian automatycznych świetnie radzi sobie w doniczkach o pojemności 11–12 l.

Kiedy rośliny są młode, unikaj nadmiernego podlewania, aby zapobiec utopieniu ich małych, delikatnych korzeni. Zamiast tego regularnie rozpylaj wodę na liście. Podlewaj je w razie potrzeby, gdy już rozwiną kilka prawdziwych liści.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37754 recenzji