Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter Reviewed by: Silvia Maroto


Melasa służy jako ważne narzędzie w arsenale wielu ekologicznych hodowców marihuany. Ta słodka i lepka substancja wprowadza do podłoża mnóstwo cukrów i korzystnych składników, dzięki czemu odżywia zarówno same rośliny, jak i korzystne drobnoustroje glebowe.

Co to jest melasa?

Ciemna, słodka i syropowata substancja, melasa, pochodzi z przetwarzania cukrów ze źródeł takich jak buraki i trzcina cukrowa [1]. Melasa to pozostałość po procesie krystalizacji cukru, z której nie można już otrzymać cukru metodami fizycznymi. Otrzymuje się ją gotując np. sok z trzciny cukrowej, aż do częściowego odparowania wody, co tworzy na wpół skrystalizowany syrop o gęstej konsystencji [2].

 • Dlaczego cukier jest ważny dla roślin marihuany?

Może to być trochę zaskakujące, ale cukier jest niezbędny do zdrowego i silnego rozwoju roślin konopi indyjskich [3]. Cukier jest nie tylko odpowiedzialny za metabolizm energetyczny, ale służy również jako rodzaj przekaźnika chemicznego, który pomaga wspierać zdrowie w całym cyklu życia marihuany [4]. Produkcja i dystrybucja cukrów jest czymś, co rośliny marihuany robią naturalnie, ale mogą skorzystać z pomocy w postaci różnych praktyk i suplementów.

Jakie są zalety stosowania melasy w uprawie roślin marihuany?

Chociaż czasami jest używana jako słodzik lub składnik do gotowania, melasa jest również stosowana do poprawy zdrowia i wydajności roślin marihuany. Ten lepki syrop zawiera bogactwo składników odżywczych, które wspomagają rozwój roślin i zdrowie gleby, a w tym:

 • Węglowodany: te cukry proste służą jako życiodajne źródło energii dla pożytecznych drobnoustrojów w glebie. Kiedy karmisz bakterie i grzyby w ryzosferze, rozmnażają się one i pomagają roślinom czerpać składniki odżywcze.
 • Wapń: ten minerał odgrywa kluczową rolę w fizjologii roślin, przyczyniając się do wzrostu tkanek i strukturalnej integralności ścian komórkowych.
 • Żelazo: ten niezbędny mikroelement roślinny odgrywa fundamentalną rolę w procesach metabolicznych, takich jak synteza DNA, oddychanie i fotosynteza.
 • Selen: selen pomaga zmniejszyć stres roślin i aktywuje ważne przeciwutleniacze i enzymy.
 • Miedź: miedź pomaga roślinom wytwarzać energię i oddychać, a także odgrywa rolę w rozkładzie węglowodanów i białek.
 • Magnez: magnez tworzy rdzeń cząsteczki chlorofilu w tkance roślinnej, co oznacza, że niedobory mogą prowadzić do braku chlorofilu i zahamowania wzrostu.
¿Cómo beneficia la melaza a las plantas de marihuana?

Rodzaje melasy

Teraz znasz wiele korzyści, jakie melasa może zaoferować hodowcom marihuany, od kluczowych składników odżywczych roślin po cukry, które odżywiają mikroorganizmy [5]. Kupując melasę, szybko odkryjesz kilka jej rodzajów. Sprawdź ich cechy poniżej, aby zobaczyć, który rodzaj jest idealny dla marihuany.

 • Melasa jasna

Lekka melasa, znana również jako „pierwsza” lub „słodka” melasa, ma jaśniejszy kolor niż inne rodzaje. Powstaje z pierwszego wrzenia soku z buraków lub trzciny cukrowej. Lekka melasa ma, jak można się domyślić, jasny kolor i oferuje łagodniejszy lub słodszy smak, który jest smaczniejszy, ponieważ wyekstrahowano tylko niewielki procent cukru. Lekką melasę znajdziesz głównie w wypiekach, marynatach i sosach.

Melaza
 • Średnia lub ciemna melasa

Ciemna lub „druga” melasa ma głębszy kolor i powstaje po drugim gotowaniu soku z trzciny cukrowej lub buraków. Te rodzaje charakteryzują się znacznie silniejszym smakiem niż melasy jasne, a ciemny kolor wynika ze zwiększonej koncentracji węglowodanów. Ciemna melasa jest mniej słodka i ma smak piernikowych ciasteczek.

Melaza
 • Końcowy melas (blackstrap)

Melasa blackstrap wynosi bogactwo i ciemny kolor na inny poziom. Powstaje po trzecim gotowaniu i jako taka jest znacznie mniej słodka i znacznie bardziej gorzka niż inne melasy. Jest niezwykle lepka, gęsta i często pojawia się w wytrawnych przepisach, takich jak na fasolkę po bretońsku.

Melaza
 • Syrop z melasy

Chociaż jest słodszy niż wszystkie rodzaje melasy, ma również lekko gorzki smak. Jednak, podobnie jak melasa, ten nieskrystalizowany syrop pochodzi również z gotowania surowego soku. Producenci po prostu usuwają syrop na wcześniejszym etapie procesu.

Melaza

 • Melasa siarkowana a niesiarkowana

Czasami producenci dodają dwutlenek siarki do melasy. Działa on jako środek konserwujący i wydłuża okres przydatności do spożycia. Jednak proces ten może wpłynąć na smak melasy, a także sprawić, że nie będzie ona nadawała się do użytku w ogrodzie.

Jeśli chodzi o smak, dodatek dwutlenku siarki pozostaw chemiczny posmak. Ten środek konserwujący zabija też drobnoustroje, co oznacza, że uszkodzi pożyteczne życie w glebie. Z tego powodu do użytku w ogrodzie zawsze wybieraj melasę niesiarkowaną.

Melasa czy miód?

Jeśli melasa zawiera cukry, które pomagają rozwijać się drobnoustrojom i rosnąć roślinom, dlaczego nie użyć zamiast niej miodu? Miód zawiera dużo cukru, a nawet działa jako stymulator ukorzeniania podczas klonowania sadzonek. Jednak melasa to coś więcej niż tylko cukier. Duże ilości niezbędnych składników odżywczych sprawiają, że melasa jest najlepszym wyborem, gdy dąży się do uzyskania ogromnych plonów.

Jak i kiedy stosować melasę w uprawie marihuany

Mając więc na uwadze powyższą wiedzę, jak powinieneś używać melasy, w uprawie marihuany? Zapoznaj się z poniższymi technikami, aby odkryć różne sposoby wykorzystania melasy w swoim ogrodzie lub pomieszczeniu do uprawy.

Który rodzaj melasy jest najlepszy dla konopi indyjskich?

Zanim zagłębimy się w to, jak jej używać, zdecydujmy się na najlepszy rodzaj melasy do użycia. Zalecamy niesiarkowaną melasę blackstrap. Ta gęsta i ciemna wersja oferuje znacznie bardziej skoncentrowane źródło cukrów, które pobudzą mikroorganizmy w glebie.

Wykorzystanie melasy w glebie

Możesz szybko i łatwo wzbogacić swoją glebę melasą. Istnieją dwa sposoby dodania jej do podłoża uprawowego: przez wodę lub w postaci suchej.

Podlewanie melasą

 1. Wykonaj następujące kroki, aby podlać rośliny melasą:
 2. Napełnij konewkę letnią wodą.
 3. Dodaj 4–5 ml melasy na litr wody i dokładnie wymieszaj.
 4. Utrzymuj te proporcje przez całą fazę wegetatywną i stosuj 1–2 razy w tygodniu.
 5. Uważnie obserwuj wszelkie oznaki spalania przez składniki odżywcze i wstrzymaj podlewanie melasą, jeśli takie wystąpią.
 6. Zwiększ dawkę do 8–10 ml w fazie kwitnienia, aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie na potas.
Riego con melaza

Ulepsz glebę suchą melasą

Sucha melasa to mieszanka ziaren zalanych melasą. Oto, jak jej używać.

 1. Za pomocą miarki odmierz 500 g melasy.
 2. Zastosuj tę ilość na każde 4–6 m² gleby, aby wzbogacić swoje podłoże na początku cyklu wzrostu.
 3. Zastosuj tę samą ilość tuż pod wierzchnią warstwę gleby na początku fazy kwitnienia.
Mejora el suelo con melaza seca

Używanie melasy jako nawozu dolistnego

Nawozy dolistne umożliwiają przechodzenie składników odżywczych bezpośrednio przez liście, przez naskórek i maleńkie aparaty szparkowe (pory). Pozwala to hodowcom szybko reagować na wszelkie oznaki niedoborów.

Aby zrobić własny spray dolistny z melasy, wykonaj następujące czynności:

 1. Wlej litr letniej wody do butelki z rozpylaczem.
 2. Dodaj ćwierć łyżeczki melasy do butelki.
 3. Dokładnie wymieszaj roztwór, mieszając i wstrząsając.
 4. Spryskaj obficie liście roślin marihuany.
 5. Aplikuj ponownie raz na dwa tygodnie przez cały cykl wzrostu.

Wykorzystanie melasy jako naturalnego środka owadobójczego

Możesz również użyć powyższej formuły do rozprawienia się ze szkodnikami [6]. Ten preparat nie tylko dostarczy kluczowych składników odżywczych bezpośrednio przez liście, ale także pomoże zapobiegać pojawianiu się owadów ssących, które uszkadzają liście, łodygi i gałęzie.

Ta formuła dobrze radzi sobie ze szkodnikami, takimi jak mszyce, mączliki i pluskwy.

Uso de melaza para pulverización foliar

Używanie melasy w herbacie kompostowej

Herbata kompostowa wykorzystuje moc życia drobnoustrojów i kluczowych składników odżywczych [7]. Ta formuła daje roślinom życiodajne substancje, które pomagają poprawić zdrowie roślin i zwiększyć ich produktywność.

Dodaj jedną łyżeczkę niesiarkowanej melasy blackstrap do herbaty kompostowej, aby dostarczyć więcej węglowodanów i minerałów.

Wskazówki dotyczące stosowania melasy z konopiami indyjskimi

Korzystanie z powyższych przepisów i metod pomoże poprawić zdrowie roślin i gleby, jednocześnie poprawiając plony. Przedstawione poniżej wskazówki pomogą ci udoskonalić pracę z melasą podczas uprawy marihuany. Dowiedz się, kiedy przestać jej używać, jak łączyć ją z innymi dodatkami i jakie są najlepsze alternatywy.

 • Kiedy przestać używać melasy

Stosowanie melasy może w pewnych okolicznościach stać się problematyczne [8]. Na przykład, można dać roślinom zbyt wiele dobrego. Gdy dodasz zbyt wiele składników odżywczych do gleby, korzenie i liście mogą ulec spaleniu. Jeśli zauważysz oznaki spalania przez składniki odżywcze, przestań stosować melasę, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 • Łączenie melasy z ryzobakteriami

Melasa pomaga odżywiać drobnoustroje, które już istnieją w glebie. Ale możesz dodać dodatkową moc do swojego preparatu, dodając również ryzobakterie [9]. Ten rodzaj bakterii robi wiele dobrego, pomagając uwolnić składniki odżywcze i zwalczając patogeny.

 • Melasa kontra komercyjne suplementy

Spójrz na listę składników wielu suplementów organicznych. Zauważyłeś coś spójnego? Mnóstwo z nich zawiera melasę! Melasa osiąga bardzo podobne rezultaty do wielu gotowych produktów dostępnych na półkach sklepowych. Jednak niektóre z tych produktów zawierają dodatkowe korzyści, a niektórzy hodowcy po prostu wolą stosować te suplementy, zamiast poświęcać czas na tworzenie własnych.

 • Alternatywy dla melasy

Melasa jest z pewnością jednym z najtańszych i najskuteczniejszych ulepszaczy gleby. Jeśli jednak nie masz dostępu do melasy, istnieje kilka alternatyw, które również dobrze się sprawdzają. Obejmują one:

 • miód,
 • agawę,
 • syrop kukurydziany.

Dlaczego melasa jest doskonałym suplementem dla zdrowego wzrostu roślin konopi indyjskich

Melasa zawiera szeroką gamę kluczowych minerałów potrzebnych roślinom marihuany do przetrwania i rozwoju. Oprócz tej ogromnej korzyści, pomaga ożywić glebę poprzez karmienie pożytecznych bakterii i grzybów. Umożliwia to roślinom wykorzystanie jeszcze większej ilości składników odżywczych już obecnych w glebie. Co najlepsze, melasa jest niedroga, ale bardzo skuteczna!

External Resources:
 1. The effects of fulvic acid and sugar cane molasseson yield and qualities of tomato https://irjabs.com
 2. Experimental investigation of molasses as a sole nutrient for the production of an alternative metabolite biosurfactant https://www.sciencedirect.com
 3. The Effects of Sugar Beet Molasses Applications on Root Yield and Sugar Content of Sugar Beet https://www.biotechstudies.org
 4. Effect of Molasses and Organic Fertilizer in Soil fertility and Yield of Spinach in Khotang, Nepal https://www.nepjol.info
 5. Evaluation of baker's yeast strains exhibiting significant growth on Japanese beet molasses and compound analysis of the molasses types https://www.sciencedirect.com
 6. Effect of Molasses as a Spray Additive for Control of the Bollworm and Tobacco Budworm https://academic.oup.com
 7. Effect of Molasses on Regrowth of E. coli O157:H7 And Salmonella in Compost Teas https://www.tandfonline.com
 8. Efecto del uso de melaza y microorganismos eficientes sobre la tasa de descomposición de la hoja de caña (Saccharum officinarum) https://dialnet.unirioja.es
 9. Plant Associated Rhizobacteria for Biocontrol and Plant Growth Enhancement https://www.frontiersin.org
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji