Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter Reviewed by: Miguel Ángel Garcia


Jak może sugerować nazwa, hydroponika to bezglebowa metoda uprawy marihuany przy użyciu wody jako podstawowego podłoża. W konfiguracji hydroponicznej rośliny marihuany są uprawiane w wiadrach lub koszach wypełnionych obojętnym podłożem i zawieszane nad zbiornikiem pełnym wody. Woda jest nasycona wszystkimi substancjami odżywczymi potrzebnymi roślinom do przetrwania i rozwoju, a do napowietrzenia zbiornika używane są kamienie napowietrzające. Ten podstawowy model przejawia się w wielu różnych formach i systemach, przy czym różni hodowcy preferują różne konfiguracje. Uprawa hydroponiczna ma wiele zalet, z których wszystkie zostaną omówione w tym artykule. Ale najpierw zagłębimy się w historię tej fascynującej formy sztuki.

Historia hydroponiki

Uprawa hydroponiczna może początkowo wydawać się wynikiem nowoczesnych postępów technologicznych. Ale jest to dalekie od prawdy. Początki uprawy roślin w wodzie sięgają tysięcy lat wstecz. Uważa się, że słynne wiszące ogrody Babilonu zbudowane w 600 roku p.n.e. wykorzystywały zasady hydroponiczne. Region położony nad Eufratem był naturalnie suchy i jałowy. Uprawy w ogrodzie mogły więc być pielęgnowane przy użyciu systemu strumieniowego zaczynającego się od rzeki.

W X i XI wieku cywilizacja Azteków była również znana z wykorzystywania hydroponiki do zapewniania pożywienia społeczeństwu. Po tym, jak byli zmuszeni do opuszczenia swojej ziemi przez konflikt, ludzie ci osiedlili się nad jeziorem Tenochtitlan. Zbudowali pływające tratwy pokryte ziemią, umożliwiając uprawom wzrost korzeni do wody.

Nowsze, ale wciąż odległe przykłady upraw hydroponicznych dotyczą angielskiego naukowca Johna Woodwarda w 1699 r. Jego praca obejmowała uprawę mięty zielonej w wodzie. Odkrył, że rośliny rosły szybciej w źródle wody zmieszanym z glebą.

Historia hydroponiki pokazała, jak skuteczna może być ta metoda w wielu różnych sytuacjach i scenariuszach, a uprawa marihuany nie jest wyjątkiem. Zbadajmy zalety tej interesującej metody i jak ją zastosować do uprawy wspaniałych roślin cannabis.

The History of Hydroponics

Zalety uprawy hydroponicznej

Jeśli porozmawiasz z hodowcą, który ma doświadczenie w uprawie hydroponicznej, jedną z pierwszych rzeczy, którą prawdopodobnie Ci powie będzie to, że jego rośliny hydroponiczne rosną dużo, dużo szybciej niż te w glebie. Jest to główna zaleta tej metody uprawy — rośliny hydroponiczne zwykle rosną o 30–50% szybciej i często zapewniają większe plony. Głównym powodem jest to, że składniki odżywcze w systemie hydroponicznym są znacznie łatwiej dostępne dla roślin. Substancje odżywcze są zawieszone w wodzie i dostają się bezpośrednio do systemu korzeniowego, ponieważ nie ma gleby, przez którą muszą się przedostać. Natomiast rośliny rosnące w glebie muszą przeszukiwać podłoże, aby pobierać składniki odżywcze. Łatwy dostęp do składników odżywczych pozwala roślinom zachować energię, która jest następnie kierowana na wzrost.

Koszt uprawy hydroponicznej

Myśląc o hydroponice, możesz wyobrazić sobie zaawansowaną technicznie konfigurację: automatyczne przełączniki, migające światła, tykające zegary. Jednak koszt systemu hydroponicznego zależy od tego, ile pieniędzy chcesz na niego przeznaczyć. Możesz użyć prostego plastikowego wiadra lub zainwestować w system przepływowo-odpływowy. Aby zaoszczędzić czas, zainwestuj w tani zestaw startowy do hydroponiki. Takie zestawy obejmują wszystkie materiały potrzebne do przejścia od nasion do zbiorów. Możesz je kupić za około 1000 PLN.

Materiały potrzebne do wykonania systemu hydroponicznego

Jeśli zamierzasz sam przygotować system hydroponiczny, koniecznie zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem umieszczonym poniżej. Nasza lista obejmuje cały sprzęt potrzebny do zbudowania podstawowej konfiguracji indoor. Po prostu znajdź produkty, który najbardziej Ci odpowiadają. Kupowanie wyposażenia osobno pozwala na większe inwestycje w ważny sprzęt taki jak oświetlenie, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów w innych obszarach.

Oto, czego będziesz potrzebować:

a) oświetlenie (LED lub HPS)

b) Wieszaki do lamp

c) Namiot do uprawy

d) Zbiornik i taca hydroponiczna

e) Kamień napowietrzający i pompa

f) Podłoże (np. włókno kokosowe)

g) Doniczki do hydroponiki

h) <Nasiona

i) Wentylator i kanały wentylacyjne

j) Filtr węglowy

k) Wentylator oscylacyjny

l) Nawozy hydroponiczne

m) Mierniki pH i PPM

n) Higrometr/p>

Hydroponics

1. Na początek wybierz odpowiednie podłoże do uprawy

Teraz, gdy omówiliśmy historię i korzyści płynące z uprawy hydroponicznej, czas zacząć. Na sam początek, musisz wybrać podłoże do uprawy — substancję, która utrzyma skrzyżowanie łodygi i korzeni. Z tego miejsca korzenie wyrosną do wody w poszukiwaniu składników odżywczych. Obojętne podłoże zapewnia również dobry dostęp powietrza do końcówek korzeni. Istnieje ogromna lista różnych opcji używanych przez hodowców, przy czym te wymienione poniżej są najbardziej popularne. Każde podłoże ma swoje unikalne zalety, a niektóre działają lepiej z konkretnymi systemami. Na początku należy poeksperymentować, aby zobaczyć, które z nich będzie najlepsze dla Ciebie.

 • Keramzyt
  Clay Pebbles

  Jako jedna z najpopularniejszych opcji, keramzyt doskonale nadaje się do napowietrzania systemów korzeniowych. Te gliniane kamyczki czasami wymagają od hodowców zmiany pH w celu zapewnienia optymalnego środowiska wzrostu, jednak można je kupić już odpowiednio przygotowane. Musisz umieścić keramzyt w plastikowym koszu hydroponicznym, w którym jest miejsce na wzrost korzeni.

  • Wełna mineralna
   Rockwool

   Inną popularną opcją jest stworzona jest ze skał wulkanicznych wełna mineralna, która jak nazwa wskazuje jest substancją o fakturze wełny. Wełna mineralna ma ogromną zdolność zatrzymywania wody, co pozwala na dobre nawilżenie górnego systemu korzeniowego. Wełna mineralna może być umieszczona w koszu hydroponicznym, albo bezpośrednio w górnej części wiadra lub w pokrywie zbiornika.

   • Perlit
    Perlite

    Perlit to szkło wulkaniczne, które rozszerza się pod wpływem wysokich temperatur. Jest często stosowany w glebach ogrodowych w celu napowietrzenia, dlatego właśnie jest korzystny jako hydroponiczne podłoże do uprawy marihuany.

    • Włókno kokosowe
     Coco Coir
     Włókno kokosowe jest dobrą, nienaruszającą równowagi ekologicznej opcją, ponieważ zapewnia dobre napowietrzenie i zatrzymuje wilgoć. Wiadomo również, że włókno kokosowe chroni korzenie przed infekcjami ze względu na obecność hormonów stymulujących rośliny.

     2. Wybierz konfigurację hydroponiczną

     Wybrałeś już podłoże do uprawy, nadszedł więc czas, aby wybrać typ konfiguracji hydroponicznej. Wszystkie systemy są podobne pod tym względem, że wykorzystują roztwór wodny wzbogacony o składniki odżywcze. Jednak ustawienia mogą się znacznie różnić w zależności od czynników, takich jak ekspozycja na wodę oraz cyrkulacja powietrza. Większość z poniższych systemów można kupić, ale osoby z umiejętnościami majsterkowania mogą z łatwością wykonać je same, używając wiader, wierteł, pomp i kamieni napowietrzających.

     Kultura głębinowa

     Kultura głębinowa to dobry punkt startowy dla początkujących i prawdopodobnie najtańsza opcja. Rośliny umieszcza się w wiadrach wypełnionych pożywką, a pompa powietrza zapewnia stały dopływ tlenu.

     Deep Water Culture

     System przepływowo-odpływowy

     System przepływowo-odpływowy wykorzystuje wodę, która przypływa i odpływa. Systemy te składają się z kilku wiader zawieszonych nad tacą do uprawy z wlotem i wylotem wody. Obie te drogi wodne są podłączone do zewnętrznego zbiornika, który zawiera składniki odżywcze, kamień napowietrzający do napowietrzania źródła wody oraz pompę do tłoczenia wody. Korzenie w tych systemach nie są stale zanurzone w wodzie. Zamiast tego woda okresowo zalewa tacę do uprawy świeżym tlenem i wodą wzbogaconą w składniki odżywcze. Po zakończeniu cyklu pompy, cała woda spływa z powrotem do zbiornika zewnętrznego.

     System ten pozwala na okresowe karmienie roślin. Czas, w którym taca do uprawy jest pusta, umożliwia hodowcom łatwe zajmowanie się korzeniami i zbieranie plonów.

     Ebb and Flow

     System kroplujący

     System kroplujący w hydroponice jest bardzo podobny do systemu nawadniania kroplowego podczas uprawy w glebie. System ten składa się z dużej tacy wypełnionej podłożem do uprawy takim jak keramzyt. Rośliny są umieszczane bezpośrednio w podłożu, a każda z nich ma w pobliżu własną rurkę. Zewnętrzny zbiornik na wodę z pompą i kamieniami napowietrzającymi stale dostarcza wodę każdej roślinie. Korzenie tych roślin są zawsze wystawione na działanie powietrza, a nadmiar wody spływa z powrotem do zbiornika zewnętrznego.

     Drip System

     Cienkowarstwowe kultury przepływowe

     Jeśli uprawa głębinowa jest odpowiednikiem uprawy marihuany w stawie, wówczas cienkowarstwowe kultury przepływowe są odpowiednikiem uprawy marihuany w rzece. System ten polega na umieszczeniu roślin w rurze, która jest ustawiona pod odpowiednim kątem, a grawitacja sprawia, że woda może wpływać z jednej strony i wypływać z drugiej. Korzenie wrastają w rurę, gdzie są wystawione na działanie płynącej wody. Woda wypływa ze zbiornika z kamieniem napowietrzającym i pompą i wraca po zakończeniu cyklu.

     Nutrient Film Technique

     System wchłaniający wilgoć

     System wchłaniający wilgoć to podstawowa konfiguracja hydroponiczna, która wykorzystuje tacę do uprawy, podobną do systemu kroplowego, wypełnioną keramzytem. Pod tacą znajduje się zbiornik z wodą, z którego do podłoża wchodzi i wychodzi kilka knotów. Woda przemieszcza się w górę knotów i biernie nawilża medium. Ten system nie wymaga pompy.

     Wick System

     Aeroponika

     Aeroponika jest prawdopodobnie najbardziej futurystyczną wersją uprawy hydroponicznej i wykorzystuje wodę rozproszoną w powietrzu, aby zoptymalizować napowietrzanie i nawodnienie. Rośliny umieszcza się w górnej części dużego zbiornika z wodą wypełniającą dno w 25%. Pod wodą znajduje się pompa, która wysyła wodę do spryskiwaczy pod systemami korzeniowymi. Ta delikatna mgiełka nieustannie nawilża korzenie, umożliwiając roślinom jednoczesne pobieranie ogromnych ilości powietrza i wody.

     Aeroponics

     3. Przygotuj swój system, aby zapewnić pomyślny rozwój roślin

     Po wybraniu systemu należy dobrze go przygotować, aby zapobiec wszelkim problematycznym sytuacjom. Wilgotny i ciemny charakter zbiorników wodnych jest idealnym środowiskiem do wzrostu patogenów. Przed uruchomieniem systemu należy wysterylizować sprzęt, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Wytrzyj wszystkie wiadra, tace, rury i zbiorniki alkoholem do dezynfekcji, gorącą wodą oraz wodą utlenioną. Po wysterylizowaniu systemu należy postępować zgodnie z instrukcjami, aby prawidłowo go skonfigurować.

     Regularnie konserwuj system

     Każdy system hydroponiczny wymaga częstej konserwacji, aby zapewnić optymalne środowisko wzrostu roślinom. Poniżej znajdują się wszystkie główne czynniki, o których należy pamiętać.

     A) Zawsze sprawdzaj poziom pH

     Będziesz musiał stale testować pH wody, aby zapewnić optymalne środowisko wzrostu. Składniki odżywcze są bardziej dostępne dla roślin, gdy środowisko jest nieco bardziej kwaśne. Dlatego wymagane jest pH 5,5–5,8. Używaj zestawu do testowania pH, aby wykonywać regularne odczyty i co tydzień zmieniać roztwór, aby utrzymać ten zakres. Podczas fazy kwitnienia preferowane jest pH na poziomie 6.

     How PH Affects Plant Nutrient Uptake
     How PH Affects Plant Nutrient Uptake

     B) Staraj się utrzymać temperaturę wody na poziomie 20°C

     Dla roślin uprawianych hydroponicznie idealna temperatura to 20°C. Czynnik ten można monitorować za pomocą termometru wodnego i zmieniać za pomocą podgrzewacza wody, jeśli temperatura jest zbyt niska.

     C) Zapewnij odpowiednią ilość składników odżywczych

     Rośliny hydroponiczne wymagają tych samych składników odżywczych, co ich odpowiedniki w glebie. Najlepiej jest kupować hydroponiczne roztwory odżywcze, które zawierają wszystkie potrzebne substancje zarówno w okresie wegetacji, jak i kwitnienia. Produkty będą również posiadać instrukcje dotyczące częstotliwości podawania i odpowiedniego rozcieńczenia.

     D) Utrzymuj system w czystości, aby uniknąć zanieczyszczenia

     Zarówno tace do uprawy, jak i zbiorniki wymagają opróżniania i czyszczenia co dwa tygodnie. Ten proces zapewni ochronę korzeni roślin przed atakiem patogenów i chorób. Powtórz ten sam proces, który przeprowadziłeś podczas wstępnego przygotowywania systemu.

     E) Wybór odmiany do uprawy hydroponicznej

     Wybór odmiany jest ważnym czynnikiem w uprawie hydroponicznej. Rośliny uprawiane w tych systemach mogą bardzo szybko pobierać składniki odżywcze, co często skutkuje gwałtownym i szybkim wzrostem. Z tego powodu duża, strzelista odmiana sativa nie będzie najlepszym wyborem, zwłaszcza jeśli system znajduje się w namiocie do uprawy.

     Mniejsze i bardziej kompaktowe odmiany są idealne do systemów hydroponicznych indoor. Rozpoczęcie od mniejszej rośliny jest korzystne z kilku powodów. Po pierwsze, pozwala na uprawę kilku roślin na mniejszej przestrzeni, co oznacza większą różnorodność i potencjalnie większe plony. Dodatkowo, jeśli rośliny przejdą okres przyspieszonego wzrostu, będziesz miał miejsce, aby poradzić sobie z takimi nagłymi skokami wysokości.

     Poniżej znajdują się dwie odmiany, które polecamy do uprawy hydroponicznej.

     White Widow

     White Widow to doskonale zbalansowana hybryda, która zawiera 50% genów indica i 50% genów sativa. Została stworzona przy użyciu odmiany rodzicielskiej White Widow S1 i zapewnia zrównoważony, stymulujący haj, jednocześnie relaksując i upalając ciało. THC na poziomie 19% zapewnia potężne doznanie psychoaktywne, które trwa kilka godzin. Te kwiaty mają profil terpenowy, który emanuje smakiem i zapachem ziemi i sosny.

     White Widow osiąga wysokość 60–100 cm, gdy jest uprawiana w pomieszczeniach, co czyni ją idealną kandydatką do wymagań przestrzennych uprawy hydroponicznej. Oczekuj dobrych plonów w wysokości 450–500 g/m² po okresie kwitnienia trwającym 8–9 tygodni.

     White Widow

     White Widow
     23_genetic background_1 White Widow S1
     33_Yield indoors_1 450 - 500 gr/m2
     31_plant height outdoor_1 60 - 100 cm
     25_flowering time_1 8 - 10 tygodni
     29_THC_1 THC: 19%
     28_Type Blend_1 Sativa 50% Indica 50%
     34_yield outdoor_1 550 - 600 gr/plant
     32_plant height outdoors_1 150 - 190 cm
     27_harvest period_1 Wczesny październik
     22_Effect_1 Mocne, Upalające

     Kup White Widow

     Royal Dwarf

     Royal Dwarf to kolejna logiczna opcja dla instalacji hydroponicznej w pomieszczeniach. Odmiana ta łączy w sobie geny Skunk i ruderalis, oferując zwarte rośliny o dobrych plonach i umiarkowanej sile działania. Royal Dwarf zawiera dominację genów sativa i oferuje motywujące oraz inspirujące efekty umysłowe, zasilane THC na poziomie 13%. Każde zaciągnięcie się tą odmianą nasycone jest smakiem słodyczy uzupełnionym nutami cytrusów.

     Spodziewaj się, że rośliny domowe osiągną dyskretną wysokość 40–70 cm i wyprodukują plony do 200 g/m², a cała uprawa zajmie zaledwie 8 tygodni.

     Royal Dwarf

     Royal Dwarf
     23_genetic background_1 Skunk x Ruderalis
     33_Yield indoors_1 150 - 200 gr/m2
     31_plant height outdoor_1 40 - 70 cm
     25_flowering time_1 6 - 7 Tygodnie
     29_THC_1 THC: 13%
     28_Type Blend_1 Sativa 10% Indica 60% Ruderalis 30%
     34_yield outdoor_1 30 - 80 gr/plant
     32_plant height outdoors_1 50 - 90 cm
     27_harvest period_1 9-10 tygodnie po wykiełkowaniu
     22_Effect_1 Motywujące, Wzmacniające kreatywność

     Kup Royal Dwarf

     Hydroponika może wydawać się skomplikowana, ale efekty są tego warte

     Dla zewnętrznego obserwatora hydroponika może wydawać się przerażająca i skomplikowana. Wszystkie te części, systemy i metody sprawiają, że proces wydaje się bardzo złożony. Najważniejsze jest, aby zacząć od najprostszego systemu, wybrać odpowiednią odmianę i monitorować potrzeby roślin. Uprawa w konfiguracji hydroponicznej jest bardzo satysfakcjonująca, a nagrodą są szybki czas wzrostu i duże plony.

     Myśl o rozpoczęciu uprawy w hydroponice może być przerażająca, ale w rzeczywistości jest to znacznie łatwiejsze niż się wydaje. Mamy nadzieję, że ten przewodnik będzie dla Ciebie pomocny w konfiguracji i utrzymaniu systemu hydroponicznego.

     Masz 18 lat lub więcej?

     Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

     Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

     Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
     że masz ukończone
     18 lat lub więcej.

     Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

     eKomi silver seal
     4.7 z 5
     z 37804 recenzji