Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Steven Voser Reviewed by: Gloria Payá

Mimo że może to być zniechęcający temat, zrozumienie pH gleby jest kluczem do uprawy zdrowych roślin cannabis. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o pH gleby i jak utrzymać je na odpowiednim poziomie podczas uprawy marihuany.


Co to jest pH gleby?

Wartość pH jest miarą tego, jak coś jest kwaśne lub zasadowe. Skala pH waha się od 1 do 14, przy czym pH 7 oznacza wartość neutralną (pH czystej wody). Jeśli pH jest niższe niż 7, substancję uważa się za kwaśną (na przykład ocet lub sok z cytryny). Jeśli pH jest wyższe niż 7, substancja ma odczyn zasadowy, jak w przypadku mydeł, wybielaczy i amoniaku.

Mówiąc bardziej naukowo, poziom pH ma związek ze stężeniem jonów wodorowych, powiedzmy w wodzie, którą podajesz swoim roślinom. Skala pH jest logarytmiczna o podstawie 10, co oznacza, że woda o pH 6 jest już 10 razy bardziej kwaśna niż woda o pH 7.

Poniżej znajduje się podstawowy wykres różnych poziomów pH kilku produktów:

1.0 - kwas akumulatorowy
2.0 - sok z cytryny i ocet
3.0 - sok pomarańczowy i napoje gazowane
4.0 - sok pomidorowy
5.0 - czarna kawa i banany
6.0 - mocz i mleko
7.0 - czysta woda, nie woda z kranu czy woda butelkowana (pH bieżącej lub butelkowanej wody może się znacznie różnić)
8.0 - woda morska i jajka
9.0 - soda oczyszczona
10.0 - mleko magnezjowe i woda Wielkiego Jeziora Słonego w stanie Utah

Dlaczego pH jest ważne podczas uprawy marihuany?

Więc teraz już wiesz, co to jest pH. Ale jak dokładnie pH Twojego podłoża wpływa na wzrost oraz zdrowie Twoich roślin?

Wszystkie rośliny potrzebują składników odżywczych do zdrowego wzrostu. Wymagają one makroelementów: azotu, fosforu i potasu, a także mikroelementów i minerałów, w tym wapnia, magnezu, żelaza, miedzi i wielu innych. Jeśli rośliny nie mają dostępu do tych składników odżywczych, doprowadzi to do niedoborów i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Problem z roślinami cannabis polega na tym, że są one w stanie pobierać składniki odżywcze tylko w małym oknie pH, które waha się od około 6 do 7 podczas uprawy w glebie.

Jeśli pH jest niższe lub wyższe niż to okno, roślina nie jest w stanie pobierać składników odżywczych, nawet jeśli są one tam obecne, co wywołuje niedobory substancji odżywczych poprzez blokadę składników odżywczych.

W miejscach, w których marihuana dobrze rośnie dziko, gleba jest zwykle lekko kwaśna; dlatego też rośliny marihuany hodowane w domu preferują lekko kwaśne środowisko. Rolę w optymalnym poziomie pH dla Twoich roślin odgrywa również sposób, w jaki uprawiasz marihuanę. Marihuana uprawiana hydroponicznie lub bez gleby wymaga jeszcze niższego pH niż marihuana uprawiana w glebie.

Video id: 484379208

Korzyści płynące z utrzymywania idealnego poziomu pH

Korzyści z pielęgnacji i utrzymywania idealnego pH roślin są całkiem proste; będziesz mieć zdrowsze rośliny, które będą lepiej rosnąć, a co za tym idzie, dadzą lepsze zbiory. Poza tym upewnisz się, że czas i pieniądze włożone w nawożenie roślin się opłacą.

Regularnie sprawdzając pH podłoża, sprawisz, że rośliny będą w stanie wchłonąć wszystkie składniki odżywcze, jakich im dostarczasz. Będziesz także mógł wcześnie wykryć wszelkie zaburzenia równowagi pH, minimalizując ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych w późniejszym okresie uprawy (więcej na ten temat poniżej).

Problem z zaburzeniami równowagi pH

Brak równowagi pH jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoborów składników odżywczych w roślinach marihuany. Jak wspomnieliśmy wcześniej, rośliny cannabis mogą pobierać pewne składniki odżywcze tylko w małym oknie pH. Jeśli pH podłoża jest poniżej lub powyżej tego idealnego okna, rośliny nie będą w stanie wchłonąć składników odżywczych zawartych w nawozach i zaczną wykazywać oznaki niedoboru składników odżywczych.

Zrozumienie i sposoby na uniknięcie blokady składników odżywczych

Blokada składników odżywczych występuje, gdy rośliny marihuany nie są w stanie wchłonąć składników odżywczych z gleby lub nawozów, których używasz do ich karmienia. Jedną z głównych przyczyn blokady składników pokarmowych jest brak równowagi pH, ale może to być również spowodowane gromadzeniem się soli w pobliżu strefy korzeni w wyniku żywienia roślin nawozami mineralnymi (które zwykle posiadają wysoką zawartość soli).

Najlepsze pH do uprawy marihuany

Wspominaliśmy już o tym, ale najlepsze pH do uprawy marihuany to dość wąskie okno. Ale czy w tym oknie istnieje optymalny odczyt, który powinieneś spróbować osiągnąć? I czy ten odczyt zmienia się w zależności od tego, w jaki sposób uprawiasz marihuanę? Sprawdźmy to!

 • Wykres pH gleby: 6,0–7,0

Jeśli uprawiasz cannabis w glebie, optymalny poziom pH dla strefy korzeniowej wynosi od 6,0 do 7,0. W tym zakresie nie ma numeru, który byłby „najlepszy”. Zamiast tego dobrze jest pozwolić na pewne naturalne fluktuacje w tym oknie, aby wspierać optymalne wchłanianie się składników odżywczych.

Dlatego podczas dostosowywania poziomu pH, za każdym razem staraj się osiągnąć delikatnie inny wynik. Możesz na przykład ustawić pH na 6,2 przy jednym podlewaniu, a następnie na 6,6 przy kolejnym. O ile utrzymuje się ono w granicach 6,0–7,0, wszystko powinno być dobrze. Gleba jest również bardziej wyrozumiała, jeśli chodzi o brak równowagi pH.

Jeśli uprawiasz marihuanę wyłączenie ekologicznie — gdzie nie podajesz roślinom mineralnych składników odżywczych — pH jest mniejszym problemem. Jeśli stosujesz ulepszoną lub kompostowaną glebę z materią organiczną, zawarte w niej mikroorganizmy sprawią, że składniki odżywcze będą bardziej dostępne dla korzeni. Jednak większość hodowców używających standardowych mieszanek ogrodniczych i mineralnych składników odżywczych będzie musiała liczyć się z pH.

Zrozumienie pH i jego wpływu na rośliny cannabis
 • Postaw na organiczne produkty i zapomnij o pomiarze poziomu pH

W RQS jesteśmy wielkimi zwolennikami organicznej uprawy marihuany; nie tylko dlatego, że zapewnia ona znacznie lepszy produkt, ale także dlatego, że taka uprawa sprawia o wiele mniej kłopotów, szczególnie jeśli chodzi o pH.

Chociaż stosowanie chemicznych składników odżywczych może wydawać się proste, w rzeczywistości może zająć trochę czasu i praktyki, aby nauczyć się prawidłowo nawozić rośliny marihuany za pomocą płynnych nawozów mineralnych. Z drugiej strony organiczne składniki odżywcze w naturalny sposób wzmacniają zdrowie roślin, wspierając rozwój pożytecznych drobnoustrojów w podłożu.

Używanie naturalnych nawozów, takich jak kompost, biohumus i mączka kostna, tworzy pożywkę dla zdrowych bakterii i grzybów, które utrzymują optymalne warunki gleby, więc zwykle nie ma potrzeby tak dokładnego monitorowania pH gleby.

 • Wykres pH dla hydroponiki i uprawy bezglebowej: 5,5–6,5

Uprawy hydroponiczne i bezglebowe to inna bajka, jeśli chodzi o pH. W przypadku uprawy bezglebowej, powiedzmy z użyciem włókna kokosowego, optymalny poziom pH w strefie korzeni powinien być nieco niższy niż w glebie i wynosić między 5,5–6,5. To samo dotyczy wszystkich metod wodnych.

W przypadku tych metod równie ważne jest, aby poziom pH wahał się w dopuszczalnym zakresie, aby wspierać odpowiednie pobieranie składników odżywczych. Na przykład w hydroponice, wapń i magnez są wchłaniane głównie przy pH powyżej 6, podczas gdy inne składniki odżywcze, takie jak mangan, preferują nieco niższe pH.

Z drugiej strony, nie powinno to stanowić problemu, ponieważ poziomy pH będą naturalnie nieznacznie wahać się przy każdym nawożeniu w konfiguracji hydroponicznej. Korektę trzeba będzie przeprowadzić tylko wtedy, gdy poziom pH znajdzie się poza optymalnym zakresem wynoszącym 5,5–6,5.

Podczas uprawy z wykorzystaniem włókna kokosowego, perlitu lub hydroponiki, jesteś odpowiedzialny za podawanie składników odżywczych bezpośrednio do strefy korzeni przez wodę, co oznacza, że duże wahania pH są bardziej ryzykowne niż w przypadku gleby. Podłoże stosowane w uprawach hydroponicznych i bezglebowych jedynie zatrzymuje wodę i stanowi podporę dla korzeni. Tak więc podając składniki odżywcze, uważaj, aby nie przeciążać swoich roślin.

Zrozumienie pH i jego wpływu na rośliny cannabis

Jak sprawdzić pH gleby

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu pH oznacza testowanie wody lub roztworu odżywczego i odpowiednie dostosowywanie tej wartości. Może się to wydawać skomplikowane, ale tak naprawdę wcale nie jest trudne.

Aby sprawdzić pH, możesz użyć cyfrowego miernika pH lub zestawu do pomiaru pH z kroplami. Istnieje wiele różnych opinii dotyczących tego, która metoda jest „najlepsza”. Niektórzy wolą cyfrowe mierniki pH, ponieważ są one dokładne i łatwe do odczytania, podczas gdy inni lubią krople, ponieważ są super proste i nie wymagają kalibracji. Wypróbuj zarówno jedną, jak i drugą metodę i sprawdź, którą preferujesz.

Często zadawane pytania na temat pH cannabis

Odpowiedzmy na niektóre z najczęstszych pytań związanych z pH cannabis. Zajrzyj tu, jeśli podczas uprawy napotkasz jakiekolwiek problemy związane z pH.

Często zadawane pytania: pH

? Czy powinienem sprawdzać pH nawozu przed czy po dodaniu składników odżywczych?
Zawsze mierz pH po dodaniu jakichkolwiek składników odżywczych lub nawozów, ponieważ zmieniają one wartość pH wody. Po wymieszaniu roztworu odżywczego, użyj miernika pH lub kropli, aby sprawdzić obecny poziom pH.

Jeśli uprawiasz marihuanę hydroponicznie, przetestuj próbkę ze zbiornika wody kilka minut po dodaniu składników odżywczych.
? Czy muszę mierzyć pH odpływu składników odżywczych?
Tak. Zawsze pamiętaj o sprawdzeniu pH odpływu składników odżywczych, ponieważ da Ci to wyobrażenie o pH podłoża.
? Jak dokładny muszę być w uzyskiwaniu pożądanego poziomu pH podczas uprawy cannabis?
Nie denerwuj się, jeśli Twoje składniki odżywcze są nieco poniżej lub powyżej optymalnych wartości, o których wspomnieliśmy powyżej. Reaguj tylko na duże zmiany pH, które mogą hamować zdolność rośliny do wchłaniania składników odżywczych.

Pomiar poziomu pH za pomocą kropli

Zestawy do pomiaru pH zwykle zawierają probówkę, butelkę z roztworem testowym i kolorowy wykres pH. Testowanie pH gleby za pomocą tych zestawów jest bardzo proste:

1. Przygotuj nawóz jak zwykle i delikatnie zamieszaj. Uważaj, aby nadmiernie nie natlenić nawozu, ponieważ może to wpłynąć na odczyt pH.

2. Wypełnij probówkę do połowy nawozem i dodaj do niej 3 krople płynu testowego.

Zrozumienie pH i jego wpływu na rośliny cannabis

3. Delikatnie potrząśnij probówką, aby wymieszać roztwór do testowania pH z nawozem.

4. Użyj kolorowego wykresu, aby odczytać pH swojego nawozu i, jeśli to konieczne, użyj produktów podwyższających/ obniżających pH, aby dostosować jego odpowiedni poziom.

5. Powtórz ten proces z odpływem składników odżywczych. Jeśli odczyt odpływu jest znacznie niższy lub wyższy od tego z nawozu i znajduje się w strefie niebezpiecznej (poniżej 5 lub powyżej 7), konieczne może być uregulowanie pH gleby.

Zrozumienie pH i jego wpływu na rośliny cannabis

Pomiar pH za pomocą cyfrowego miernika pH

Pomiar pH za pomocą cyfrowego miernika pH (takiego jak nasz miernik pH) nie może być prostszy. Po skalibrowaniu urządzenia, po prostu umieść je w nawozie, odpływie oraz glebie, aby uzyskać dokładny odczyt pH w swoim ogrodzie.

Jak dostosować poziom pH podczas uprawy marihuany

Jeśli pH Twojego nawozu, gleby lub wody jest daleko poza optymalnym zakresem, musisz szybko je dostosować. Można to zrobić za pomocą produktów zakwaszających i odkwaszających, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli twoje pH jest zbyt wysokie, będziesz oczywiście musiał je obniżyć i odwrotnie.

 • Obniżanie pH

Biorąc pod uwagę zasadowość większości wód kranowych, przeważnie należy obniżyć pH, a nie je podnosić. Aby to zrobić, dodaj niewielkie ilości roztworu obniżającego pH (na rynku jest dostępnych wiele marek) do wody lub podłoża, zamieszaj i ponownie przetestuj pH. Powtarzaj ten proces, aż poziom pH będzie prawidłowy.

 • Podwyższanie pH

Proces podwyższania pH wody lub gleby jest taki sam, jak jego obniżanie. Po prostu dodaj niewielkie ilości produktu podwyższającego pH do nawozu lub wody, aż odczyty pH będą odpowiednie.

 • Alternatywne sposoby obniżania lub podnoszenia pH podczas uprawy marihuany

Oprócz stosowania regulatorów pH, możesz również obniżyć lub podnieść pH gleby, używając różnych naturalnych produktów. Obornik, kompost, biohumus, herbaty kompostowe, igły sosnowe i wióry drzewne pomagają z czasem delikatnie obniżyć pH gleby.

I chociaż te produkty działają dłużej, wspomagają one również zdrowe życie drobnoustrojów wokół korzeni rośliny, co pomaga promować wzrost roślin i chroni je przed patogenami i szkodnikami.

Bardzo skuteczne w obniżaniu pH są także sok z cytryny oraz ocet. Pamiętaj tylko o rozcieńczeniu ich w wodzie, aby uniknąć zbytniego obniżenia pH i/ lub uszkodzenia korzeni rośliny.

Najczęściej stosowanym produktem do podnoszenia pH gleby jest wapno lub wapień, które mogą występować w postaci proszku, granulatu lub rozcieńczone w wodzie. Alternatywnie zalecamy użycie popiołu drzewnego, który pomaga stopniowo podnosić pH, a także dostarcza glebie potas, wapń i inne mikroelementy.

Alternatywne sposoby obniżania lub podnoszenia pH podczas uprawy marihuany

Jak wyregulować pH cannabis (w glebie i hydroponice)

   1. Zawsze sprawdzaj pH gleby lub zbiornika przed dokonaniem jakichkolwiek korekt.
   2. Jeśli twoje pH jest zbyt wysokie (zbyt zasadowe), zalecamy dodanie niewielkiej ilości soku z cytryny lub octu do wody podczas podlewania roślin (podczas uprawy w glebie). Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy rozcieńczyć sok lub ocet w co najmniej 5–10 częściach wody, dodawać stopniowo i kontynuować testowanie pH, aż do uzyskania zadowalającego poziomu. Jeśli używasz hydroponiki, zalecamy dodawanie niewielkich ilości produktu obniżającego pH (1–2 ml) do zbiornika na raz, aż uzyskasz właściwy odczyt pH.
   3. Jeśli pH jest zbyt niskie (zbyt kwaśne), zalecamy użycie płynnego wapna dolomitowego w celu podniesienia pH gleby. Jeśli potrzebujesz szybkiej korekty, możesz również spróbować podnieść pH, dodając do wody sodę oczyszczoną, ale większość hodowców uważa, że wyniki są krótkotrwałe i ostatecznie przechodzą na wapno dolomitowe, aby uzyskać bardziej stabilne wyniki. W hydroponice zalecamy stosowanie naturalnego roztworu podwyższającego pH w celu regulacji poziomu pH.
Zrozumienie pH i jego wpływu na rośliny cannabis

Marihuana i pH — podsumowanie

Monitorowanie i regulacja pH gleby lub zbiornika jest jednym z kluczy do uprawy zdrowych roślin marihuany i uzyskania wspaniałych zbiorów. Jeśli posiadasz dodatkowe porady dotyczące regulacji pH w ogrodzie, koniecznie podziel się nimi w komentarzach!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji