Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Steven Voser


Nowy trend mikrouprawy marihuany rzuca wyzwanie normom dotyczącym przestrzeni potrzebnej do uprawy wspaniałej marihuany w domu.

Dzięki nowemu i ulepszonemu sprzętowi do uprawy (zwłaszcza lampom) i wzrostowi wiedzy na temat marihuany, hodowcy są w stanie uzyskiwać wspaniałe zbiory na bardzo małych przestrzeniach.

W tym artykule przeprowadzimy cię przez wszystko, co musisz wiedzieć o mikrouprawach i przygotujemy cię do uprawy wspaniałej marihuany w (prawie) dowolnej przestrzeni.

Zrozumienie podstaw mikrouprawy

Mikrouprawa to regularna uprawa w pomieszczeniach, ale na mniejszą skalę. Wszystko polega na wytwarzaniu pąków z najwyższej półki o pożądanym smaku, aromacie i mocy, ale w ograniczonych przestrzeniach (takich jak małe namioty, szafki, lodówki barowe, a nawet puste wieże komputerów stacjonarnych). Alternatywnie, niektórzy hodowcy decydują się na zakup gotowych pudełek do dyskretnej uprawy.

Minimalna ilość miejsca potrzebna do uprawy marihuany w konfiguracji mikro to 35 × 35 × 75 cm. Aby dostosować się do braku miejsca w mikrouprawie, będziesz musiał wziąć pod uwagę oświetlenie, wentylację, odmianę, którą wybierzesz do uprawy, podłoże oraz harmonogram podlewania/naważania.

Odpowiednia ilość gleby

Mikrouprawa jest zwykle prowadzona przy użyciu gleby, ponieważ ustawienie systemu bezglebowego lub wodnego na przestrzeni tak małej jak niewielka lodówka może być bardzo trudne. Tak więc, aby dostosować się do braku miejsca, należy użyć mniej gleby, aby rośliny nie przerosły swojego małego pokoju lub namiotu.

System korzeniowy jest kluczową częścią rośliny, a jego wielkość ma ogromny wpływ na wysokość rośliny. Większość roślin zwykle zajmuje taką samą ilość miejsca pod ziemią, jak na górze. W mikro uprawie możemy wykorzystać tę korelację między wielkością systemu korzeniowego (a więc ilością podłoża) a wielkością rośliny, aby kontrolować wzrost roślin marihuany i dopasować go do ograniczeń przestrzennych.

Poniżej zobaczysz, jak różne rozmiary doniczek wpłyną na wysokość roślin marihuany:

  • Doniczki 12 l: ~ 1–1,5 m
  • Doniczki 5 l: ~ 60 cm
  • Doniczki 2–3 l: ~ 24 cm
  • Doniczki 500 ml: ~ 13 cm

Pamiętaj, że te liczby są tylko szacyunkowe, a dokładna wielkość roślin marihuany będzie się różnić w zależności od ich genetyki. Należy również pamiętać, że rośliny uprawiane w małych pojemnikach będą wymagały częstszego karmienia i podlewania niż rośliny uprawiane w większych pojemnikach z dostępem do większej ilości gleby.

W przypadku mikroupraw ogólnie zalecamy trzymanie się doniczek 3-litrowych. Jednak niektórzy hodowcy pracujący na nieco większych przestrzeniach używają doniczek o pojemności do 9 litrów. To, jak duże lub małe doniczki wybierzesz, zależy od ciebie; pamiętaj tylko, że użycie większych doniczek prawdopodobnie ograniczy liczbę roślin, które możesz wyhodować (ale więcej roślin niekoniecznie przełoży się na większy plon z mikroupraw).

Microcultivos de marihuana: cómo conseguir hierba de calidad en espacios minúsculos

Odpowiednie oświetlenie

Przede wszystkim należy przejść na diody LED. Światła HPS i HPI po prostu nie nadają się do małych upraw, ponieważ wytwarzają o wiele za dużo ciepła.

W celu uzyskania najlepszych rezultatów, zalecamy stosowanie paneli LED. Panel o mocy 15 W jest w stanie wytworzyć do 3000 lumenów, prawie nie wytwarzając ciepła i praktycznie nie zajmując miejsca (panel ma wymiary zaledwie 130 × 110 mm).

Alternatywnie zalecamy użycie dowolnego małego panelu LED o mocy 60 W. W zależności od tego, jak mała jest przestrzeń, w której uprawiasz rośliny, prawdopodobnie nigdy nie będziesz musiał utrzymywać tego panelu przy 100% wydajności. Zalecamy utrzymywanie go na poziomie 25–50%, aby pomóc kontrolować wyciąganie się rośliny podczas wegetacji, a następnie zwiększenie go do 50–75% podczas kwitnienia, w zależności od wyciągania się rośliny. Możesz także sterować harmonogramem oświetlenia panelu za pomocą kontrolera obsługiwanego przez aplikację.

Prawidłowe umieszczenie lamp

Jednym z częstych pytań, z jakimi borykają się mikrohodowcy, jest to, gdzie umieścić oświetlenie do uprawy.

Tradycyjne konfiguracje do uprawy w pomieszczeniach umieszczają główne światło bezpośrednio nad baldachimem roślin. Ale ponieważ mikrohodowcy często pracują na bardzo małych przestrzeniach, ta konfiguracja może nie zawsze być najlepszą opcją.

W małych przestrzeniach pionowych (takich jak pudełko do uprawy, mała szafka, mebel lub wieża komputerowa) zwykle lepiej będzie umieścić główne światła do uprawy wzdłuż jednej lub kilku stron rośliny. Umożliwi to wyhodowanie większego baldachimu, poprawi przenikanie światła przez baldachim i zapobiegnie wyciąganiu się roślin w kierunku górnej części przestrzeni do uprawy.

Aby uzyskać jeszcze większą kontrolę, możesz rozważyć zbudowanie dwóch oddzielnych skrzynek do uprawy; jednej dla fazy wegetacji, a drugiej dla fazy kwitnienia. W pojemniku na wegetację nie musisz umieszczać światła tuż nad rośliną, ponieważ penetracja światła nie jest tak dużym problemem podczas wegetacji, jak podczas kwitnienia. Pamiętaj, aby pamiętać o szybkości, z jaką rosną rośliny i spróbuj znaleźć odmiany, które rosną z prędkością odpowiadającą wielkości twojej przestrzeni.

Jeśli zdecydujesz się zainstalować oświetlenie wegetacyjne nad roślinami, pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość i intensywność. Jeśli światło do uprawy jest zbyt blisko lub jest zbyt mocne, rośliny prawdopodobnie rozwiną bardzo krótkie międzywęźla i mogą wykazywać oznaki stresu świetlnego. Z drugiej strony, jeśli światło jest zbyt daleko lub jest zbyt słabe, rośliny będą się wyciągać i rozwijać długie międzywęźla.

Zalecamy umieszczenie lampy wzdłuż boków roślin. Zapewni to najlepszą penetrację światła i pozwoli wyhodować dłuższy pionowy baldachim pąków. Zalecamy również użycie pionowej siatki, aby utrzymać rośliny w środku. Możesz także użyć tej siatki do delikatnego trenowania roślin i kontrolowania ich wzrostu według własnego uznania, biorąc pod uwagę przestrzeń.

Microcultivos de marihuana: cómo conseguir hierba de calidad en espacios minúsculos

Wentylacja i kontrola zapachu w mikrouprawie marihuany

Choć może się to wydawać trywialnym szczegółem, właściwa wentylacja mikrouprawy marihuany jest koniecznością. Podczas pracy z tak małą przestrzenią powietrze może szybko ulec stagnacji i zacząć stwarzać wiele problemów dla roślin. Dzieje się tak, ponieważ rośliny zużywają CO₂ w swoim środowisku do fotosyntezy. Podczas uprawy na tak małej przestrzeni rośliny mają bardzo ograniczony dostęp do świeżego, bogatego w CO₂ powietrza, co sprawia, że odpowiednia wentylacja jest koniecznością.

Na szczęście wietrzenie mikroprzestrzeni do uprawy marihuany jest łatwe.

Jeśli zdecydujesz się zbudować własną mikroinstalację, wszystko, czego potrzebujesz do wentylacji przestrzeni, to mały wentylator wyciągowy, taki jak bezszczotkowy, elektryczny wentylator odśrodkowy 24 V. Chociaż może wyglądać niepozornie, ten mały wentylator wykona doskonałą robotę, usuwając stare, zastałe powietrze z przestrzeni do uprawy. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zalecamy zainstalowanie go bezpośrednio nad roślinami.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz nawet rozważyć umieszczenie małego, ręcznego wentylatora w swojej przestrzeni, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza wokół roślin.

Aby uzyskać jeszcze lepszą wentylację i cyrkulację powietrza, zalecamy zainstalowanie małego wentylatora wlotowego u podstawy mikrouprawy. Na przykład szybki wentylator chłodzący pozwoli na stały dopływ świeżego powietrza.

Ponieważ mikrohodowle zwykle pozwalają na wyhodowanie tylko jednej małej rośliny marihuany (lub dwóch), nie powinieneś potrzebować filtrów węglowych do kontroli zapachu. Jeśli jednak chcesz być wyjątkowo bezpieczny, zainstalowanie filtra węglowego w wentylatorze wyciągowym, o którym wspominaliśmy powyżej, jest proste. Filtr musi być zainstalowany przed wentylatorem wylotowym, dlatego może pozbawić cię trochę miejsca w pokoju/pudełku do uprawy.

Jak podlewać rośliny marihuany w mikrouprawie

Podlewanie roślin marihuany w mikrokonfiguracji indoor może być trudne ze względu na brak miejsca. Jeśli budujesz własną mikrokonfigurację, weź to pod uwagę i postaraj się zostawić wystarczająco dużo miejsca wokół podstawy roślin, aby móc je wygodnie podlewać. Pamiętaj, że woda rozpryskująca się na liście i pąki roślin może powodować problemy grzybicze, więc za wszelką cenę należy tego uniknąć.

Jeśli uprawiasz na naprawdę małej przestrzeni – takiej, po której nie możesz chodzić ani zajmować dobrej pozycji nad roślinami – upewnij się, że możesz wyciągnąć rośliny do podlewania, aby nie zrobić bałaganu.

Biorąc pod uwagę małą skalę mikroupraw, generalnie uważamy, że nie potrzebują one instalacji jakichkolwiek automatycznych systemów nawadniania. Wystarczy mieć cierpliwość i ręcznie podlewać rośliny za pomocą małej konewki lub butelki.

Jak korzystać z technik treningowych w mikrouprawie marihuany

Mikrouprawy zwykle wymagają mniejszych, bardziej krzaczastych roślin. Aby osiągnąć tego rodzaju strukturę i uzyskać przyzwoite zbiory na tak małej przestrzeni, można zastosować kilka technik uprawy, takich jak LST, HST lub ScrOG i defoliacja. Poniżej podzielimy się kilkoma podstawowymi wskazówkami, jak dostosować te techniki do mikroupraw.

LST

LST jest z pewnością jedną z naszych ulubionych technik i może być bardzo przydatna podczas uprawy na małych przestrzeniach. Jedynym sposobem, w jaki technika LST może się różnić w przypadku mikroupraw, jest sposób, w jaki kieruje się wzrostem rośliny. Pamiętaj, że celem LST jest otwarcie rośliny i poprawa penetracji światła. Pomyśl o tym, jak to osiągniesz, biorąc pod uwagę oświetlenie w swoim mikropokoju do uprawy.

LST

HST (topping, super cropping, FIM, itp.)

Techniki wysokiego stresu mogą być nieco trudniejsze do zastosowania w mikrouprawach. Topping lub fimming, na przykład, tworzą wiele dominujących coli, co może nie być idealne w małych, wąskich, pionowych ogrodach wewnętrznych.

Jeśli uprawiasz na niewysokiej, ale szerokiej przestrzeni (na przykład na półce), możesz wcześniej wykorzystać super cropping lub fimming, aby stworzyć krótki baldachim wypełniony grubymi szczytami. W rzeczywistości super cropping może się przydać w obu przypadkach, ponieważ wzmacnia roślinę na czas kwitnienia i, podobnie jak LST, może skierować wzrost we właściwym kierunku, aby lepiej wykorzystać lampy.

HST (Topping, Super Cropping, FIM, etc.)

ScrOG

Zielony ekran to kolejna z naszych ulubionych technik treningowych i ucieszy cię wiadomość, że możesz z niej skorzystać nawet w małych mikroogrodach cannabis. Jeśli na przykład pracujesz z wąską przestrzenią pionową z bocznymi światłami, użycie pionowego ekranu może być jednym z najlepszych sposobów na stworzenie dużego baldachimu, który otrzyma mnóstwo światła.

Z drugiej strony, w krótkiej, poziomej szafce do mikroupraw, możesz użyć ScrOG tak jak w zwykłym ogrodzie wewnętrznym, aby stworzyć gruby, równy baldachim, który w czasie żniw będzie wypełniony lepkimi pąkami.

ScrOG

Defoliacja

Defoliacja jest niezbędna do mikroupraw. W wąskim, pionowym pomieszczeniu do uprawy z bocznymi światłami defoliacja pomoże usunąć niepotrzebne liście i zapewni, że wszystkie części rośliny otrzymają wystarczającą ilość światła, aby rozwinąć duże, grube pąki.

Defoliación

Kiedy przestawić mikrouprawę na fazę kwitnienia

Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy inicjację kwitnienia, gdy rośliny osiągną połowę wysokości pojemnika do uprawy. Zapewni to, że nadal będą miały wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wyciąganie się przed kwitnieniem, bez sięgania zbyt blisko górnej części pudełka/pokoju.

Pamiętaj, że tempo wzrostu roślin jest bezpośrednio związane z ilością światła, które otrzymują. Więcej światła spowoduje krótsze międzywęźla, podczas gdy rośliny uprawiane przy mniejszej ilości światła będą się wyciągać, co spowoduje większe odstępy między każdym węzłem. Być może będziesz musiał pobawić się oświetleniem w swoim mikropomieszczeniu, aby znaleźć najlepsze miejsce dla każdej ze swoich odmian.

Mikrouprawa marihuany: spodziewaj się realistycznych rezultatów

Podobnie jak w przypadku każdej uprawy marihuany, ważne jest, aby postawić sobie realistyczne oczekiwania dotyczące wielkości i jakości zbiorów, a także czasu potrzebnego na przejście od nasion do zbiorów.

Ogólnie rzecz biorąc, uprawiając na małej przestrzeni 35 × 35 × 75 cm przy użyciu lamp o mocy około 30 W przez cały okres uprawy, możesz spodziewać się zbiorów od 25 do 45 g, w zależności od odmiany, substancji odżywczych, technik treningowych i umiejętności. Zwykle będziesz w stanie przejść od nasion do zbiorów w ciągu 3–4 miesięcy, w zależności (oczywiście) od cyklu światła i genetyki roślin.

Wreszcie, koszt założenia mikrouprawy będzie się znacznie różnić. Jeśli zdecydujesz się zbudować własną mikroprzestrzeń do uprawy, możesz to zrobić stosunkowo tanio (pamiętaj, że panel LED będzie największym kosztem początkowym).

Wybór odpowiedniej odmiany

Jeśli chodzi o mikrouprawy, wybór odpowiedniej odmiany jest bardzo ważny ze względu na ograniczoną dostępną przestrzeń. Jedną z rzeczy, na które należy uważać, jest wysokość odmiany marihuany. Rośliny sativa rosną wyżej i są smuklejsze niż indica, które są zwykle krótkie i krzaczaste.

Co więcej, podczas fazy kwitnienia rośliny o genach sativa rosną o 200–300%, podczas gdy odmiany indica rosną tylko o 50–100%, co pokazuje, że odmiany indica są bardziej kompatybilne z mikrouprawami.

Inną rozsądną opcją byłyby odmiany automatycznie kwitnące. Bez względu na warunki, automatycznie kwitnące odmiany pozostają małe ze względu na swoją genetykę (wiele z nich jest nawet mniejszych niż indica) i nie są zależne od światła, co oznacza, że będą miały krótszy czas zbiorów.

Trzy świetne odmiany do mikrouprawy

Oczywiście, niektóre rośliny są bardziej odpowiednie do mikroupraw niż inne, a poniższe trzy to najlepsze przykłady wysokiej jakości odmian. Zauważysz, że łączy je automatyczne kwitnienie.

ROYAL DWARF

Royal Dwarf to naprawdę miniaturowa odmiana marihuany, która może urosnąć maksymalnie do 40 cm, gdy jest szkolona w sposób opisany powyżej. Ta roślina została wyhodowana z jednego i tylko jednego powodu: dla dyskrecji. Hodowcy mogą z łatwością uprawiać wiele roślin Royal Dwarf w swoim domu bez wzbudzania podejrzeń. Można ją hodować w zmodyfikowanych szafkach kuchennych, szafach, pudełkach i wieżach komputerowych. Małe diody LED mogą być również używane w tych małych przestrzeniach, aby uniknąć wydzielania zbyt dużej ilości ciepła. Royal Dwarf to zasadniczo automatycznie kwitnąca wersja legendarnej Skunk, która została stworzona przy użyciu odmiany Skunk wraz z pewną odmianą ruderalis. Oferuje stymulujący, ale subtelny haj typu sativa, napędzany 13% THC. Dlatego można ją palić przez cały dzień, bez ryzyka zbytniego upalenia. Jej małe, ale zwarte kwiaty oferują słodki i cytrusowy smak.

Royal Dwarf będzie gotowa do zbioru już po 8–9 tygodniach od wykiełkowania nasion. Rośliny uprawiane w pomieszczeniach zapewnią plony do 200 g/m² i nie przekroczą 70 cm wysokości. Rośliny uprawiane na wolnym powietrzu na grządkach ogrodowych lub na partyzanckich plantacjach dają plony w wysokości 30–80 g na roślinę i osiągają wysokość między 50 a 90 cm.

Royal Dwarf

Royal Dwarf
23_genetic background_1 Skunk x Ruderalis
33_Yield indoors_1 150 - 200 gr/m2
31_plant height outdoor_1 40 - 70 cm
25_flowering time_1 6 - 7 Tygodnie
29_THC_1 THC: 13%
28_Type Blend_1 Sativa 10% Indica 60% Ruderalis 30%
34_yield outdoor_1 30 - 80 gr/plant
32_plant height outdoors_1 50 - 90 cm
27_harvest period_1 9-10 tygodnie po wykiełkowaniu
22_Effect_1 Motywujące, Wzmacniające kreatywność

Kup Royal Dwarf

EASY BUD

Nie trzeba być geniuszem, aby domyślić się się, w jaki sposób ta odmiana otrzymała swoją nazwę. Easy Bud to idealna odmiana dla początkujących, a jeszcze lepsza dla tych, którzy chcą zacząć spokojnie, zwracając na siebie jak najmniej uwagi. Odmiana ta pozostaje w większości niezauważona, gdziekolwiek jest uprawiana, osiągając średnią wysokość 50 cm. Dzięki temu można ją hodować na niskich strychach, w pustych szafkach i ukrytych zakamarkach ogrodu. Easy Bud zawiera głównie genetykę indica i zapewnia bardzo subtelny i łagodny efekt, który odpręża użytkowników i pobudza apetyt. Poziom THC wynoszący 12% sprawia, że Easy Bud jest jeszcze bardziej odpowiednia dla początkujących. Jej kwiaty są pełne smaków cytrusów i ziół, co czyni ją doskonałym dodatkiem do niektórych produktów spożywczych o niskiej intensywności.

Utworzona z macierzystych odmian White Indica i ruderalis, Easy Bud jest w stanie wytworzyć znaczne plony odpowiednie dla jej niskiego wzrostu. Rośliny uprawiane w pomieszczeniach wyprodukują do 325 g/m² i osiągną wysokość 50–60 cm. Rośliny uprawiane na wolnym powietrzu dają plony rzędu 30–80 g na roślinę i osiągają wysokość 60–110 cm. Easy Bud będzie gotowa do zbiorów już po 8–9 tygodniach od zasiania nasion w glebie.

Easy Bud

Easy Bud
23_genetic background_1 White Indica x Ruderalis
33_Yield indoors_1 275 - 325 gr/m2
31_plant height outdoor_1 50 - 60 cm
25_flowering time_1 5 - 7 tydzień
29_THC_1 THC: 12%
28_Type Blend_1 Sativa 15% Indica 55% Ruderalis 30%
34_yield outdoor_1 30 - 80 gr/plant
32_plant height outdoors_1 60 - 110 cm
27_harvest period_1 9-10 tygodnie po wykiełkowaniu
22_Effect_1 Relaksujące fizycznie

Kup Easy Bud

QUICK ONE

Quick One to kolejna kompaktowa odmiana marihuany, którą można uprawiać w całkowitej prywatności. Większość automatycznie kwitnących odmian ma szybki czas kwitnienia, ale Quick One ma prawdziwą żądzę szybkości. To dziecko Lowryder 1 i Old School Indica jest w stanie wyrosnąć na w pełni dojrzałą roślinę zaledwie 8 tygodni po wykiełkowaniu. Jeśli chcesz szybkiego wyhodować kwiaty z przewagą genów indica, to jest to odmiana dla ciebie. Zawartość THC na poziomie 13% zapewnia odurzenie ciała, co jest idealne do wieczornego relaksu bez utraty zmysłów. Te przyjemne efekty idą w parze ze smakami słodyczy i cytrusów.

Nie daj się zwieść rozmiarowi Quick One; jest więcej niż zdolna do wypompowania wystarczającej liczby pąków do użytku osobistego przez dłuższy czas. Rośliny uprawiane w pomieszczeniach dostarczają 275–325 g/m² i osiągają wysokość 50–60 cm. Rośliny uprawiane na zewnątrz, łatwo ukrywane przez inne gatunki roślin, oferują 100–150 g owocowych kwiatów na roślinę.

Quick One

Quick One
23_genetic background_1 Lowryder 1 x Old School Indica
33_Yield indoors_1 275 - 325 gr/m2
31_plant height outdoor_1 50 - 60 cm
25_flowering time_1 5 - 6 Tygodnie
29_THC_1 THC: 13%
28_Type Blend_1 Sativa 10% Indica 60% Ruderalis 30%
34_yield outdoor_1 100 - 150 gr/plant
32_plant height outdoors_1 60 - 100 cm
27_harvest period_1 9-10 tygodnie po wykiełkowaniu
22_Effect_1 Relaksujące fizycznie

Kup Quick One

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji