Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Wszyscy wiemy, że marihuana najlepiej rośnie na obszarach, na których panują ciepłe lata i jest duża ilość słońca. Jednak to wszechstronna i odporna roślina, więc możesz się zastanawiać, czy można uprawiać konopie indyjskie podczas zimnej pogody. Na szczęście tak, ale jest kilka kluczowych wskazówek i kwestii, o których musisz pamiętać.

W tym artykule przeprowadzimy cię przez wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie konopi indyjskich podczas chłodnych zimowych miesięcy.


Właściwe postępowanie od samego początku – wybór idealnej genetyki

Każda uprawa marihuany jest podyktowana genetyką. Jeśli planujesz uprawę zimową lub gdy jest zimno, najlepszym sposobem na osiągnięcie dobrych zbiorów jest zainwestowanie w odpowiednią genetykę od samego początku.

Idealnie byłoby, gdybyś szukał odmian z genetyką powiązaną z chłodniejszymi obszarami globu. Na przykład odmiany z przewagą genów indica i odmiany lokalne z górskich obszarów Azji wydają się być znacznie lepiej przystosowane do niższych temperatur niż odmiany sativa.

Odmiany automatycznie kwitnące to kolejna świetna opcja dla hodowców mieszkających w zimnych regionach. Cannabis ruderalis, odmiana marihuany wyhodowana z genów indica i sativa, która zapewnia potomstwu właściwości automatycznego kwitnienia, pochodzi z Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji i jest znana ze swojej wyjątkowej odporności. Ponadto fakt, że odmiany automatyczne mogą przejść od nasion do pąków w ciągu zaledwie 8 tygodni, pozwala na zbiory wczesną wiosną lub późną jesienią.

Jak zimna pogoda wpływa na rośliny marihuany

Są dwa główne problemy dotyczące uprawy marihuany w chłodne dni lub zimą. Pierwszym jest szok dla systemów korzeniowych rośliny.

Zdrowe korzenie są sercem i duszą zdrowej rośliny marihuany, a zimna pogoda może bezpośrednio wpłynąć na ich zdrowie.

Cómo afecta el frío a las plantas de marihuana

Gdy temperatura gleby spadnie poniżej 12°C, metabolizm rośliny marihuany zaczyna znacznie zwalniać. Roślina będzie miała trudności z pobieraniem wody, składników odżywczych i tlenu z gleby, a wiele procesów enzymatycznych potrzebnych do napędzania jej wzrostu zostanie zatrzymanych. Z biegiem czasu jej wzrost zahamuje się i może ona nawet zacząć więdnąć.

U niektórych odmian zimna pogoda może również wywołać hermafrodytyzm, co oznacza, że roślina rozwija zarówno woreczki pyłkowe, jak i pąki, co z kolei prowadzi do samozapylenia i znacznego zmniejszenia plonów.

Cómo afecta el frío a las plantas de marihuana

Pleśń jest drugim poważnym problemem podczas uprawy marihuany w chłodne dni, zwłaszcza jeśli w powietrzu jest wilgoć.

Wilgoć pochodząca z opadów deszczu, śniegu lub mrozu może gromadzić się na liściach lub kwiatach rośliny, wywołując problemy z pleśnią, których bardzo trudno się pozbyć. To z kolei może spowodować gnicie kwiatów, zanim będą gotowe do zbiorów.

Cómo afecta el frío a las plantas de marihuana

Jak nisko może spaść temperatura?

Pojawia się kolejne pytanie: jak bardzo mogą zmarznąć rośliny marihuany, zanim pojawią się problemy? Cóż, aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw musimy określić idealną temperaturę.

W większości rośliny konopi najlepiej się czują w temperaturach między 20 a 25°C, w zależności od etapu cyklu życiowego, na którym się znajdują. Na przykład rośliny wegetujące lubią, gdy jest cieplej, ponieważ zwykle znajdują się na tym etapie w szczytowych miesiącach letnich. Analogicznie, rośliny kwitnące lubią nieco niższe temperatury, ponieważ zwykle znajdują się na tym etapie na początku jesieni. Tymczasem idealna temperatura gleby dla zdrowego, stabilnego wzrostu korzeni wynosi 15–20°C.

Odejście od tych idealnych temperatur nie zabije jednak roślin. W końcu marihuana rosnąca dziko nie zawsze jest wystawiona na ten idealny zakres. Jeśli jednak uprawiasz w pomieszczeniu i masz możliwość skrupulatnej kontroli każdego aspektu swojej uprawy, utrzymanie tych temperatur zapewni Twoim roślinom najlepszy wzrost.

Uzyskanie bardzo późnych (lub wczesnych) zbiorów

Jednym z powodów, dla których możesz rozważać uprawę marihuany w najzimniejszych miesiącach w roku, jest uzyskanie dodatkowych zbiorów, przed lub po sezonie wegetacyjnym. W takim przypadku zalecamy sadzenie automatów i kiełkowanie późną jesienią lub najlepiej późnym latem.

W zależności od czasu kwitnienia konkretnej odmiany, którą uprawiasz, rośliny mogą być gotowe do zbioru w połowie zimy (jeśli kiełkowałeś jesienią) lub w połowie jesieni (jeśli kiełkowałeś latem).

Należy pamiętać, że ta technika działa tylko w regionach z łagodną zimą lub ciepłą wiosną. Nie próbuj jej, jeśli mieszkasz na obszarze o surowych, mroźnych zimach i niestabilnych temperaturach wiosną. Na tych obszarach będziesz musiał zbudować szklarnię, aby chronić rośliny przed niskimi temperaturami.

Jaki wpływ mają niskie temperatury na kwitnące rośliny marihuany?

Wielu hodowców indoor decyduje się na obniżenie temperatury w pomieszczeniu podczas fazy kwitnienia. Pomaga to naśladować naturalny spadek temperatury, na jaki byłyby narażone rośliny podczas uprawy na zewnątrz, a także może pomóc we wspieraniu rozwoju pąków, gdy roślina przygotowuje się do zimy i koncentruje się na rozmnażaniu. Hodowcy odkryli również, że stopniowe obniżanie temperatury w pomieszczeniu do uprawy może pomóc zachęcić rośliny do produkcji pąków o fioletowych odcieniach.

Consejos para cultivar marihuana en climas fríos

Czy zimą można uprawiać marihuanę na zewnątrz?

Nie. Jeśli nie mieszkasz na obszarze z bardzo łagodnymi zimami i niskimi opadami deszczu, nie zalecamy uprawy marihuany na zewnątrz zimą, ponieważ zwykle kończy się to chorymi roślinami i/lub słabymi zbiorami.

Jeśli jednak spróbujesz wyhodować kilka roślin ogrodowych zimą, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zachować je w zdrowiu i uzyskać najlepsze możliwe wyniki.

  • Utrzymuj korzenie roślin w cieple. Używanie mat grzewczych w celu utrzymania temperatury gleby powyżej 12°C może pomóc zminimalizować stres w strefie korzeniowej rośliny i wspierać zdrowy wzrost wegetatywny i kwitnienie.
  • Chroń rośliny przed deszczem lub śniegiem. Pamiętaj, że jakakolwiek wilgoć uwięziona na liściach lub pąkach rośliny może powodować poważne problemy z pleśnią.
  • Orientuj się w datach. Jeśli masz rośliny rosnące na zewnątrz, pamiętaj, aby przenieść je do pomieszczenia, zanim temperatura stanie się zbyt niska.

Unikaj lekkiego stresu lub ponownej wegetacji podczas przenoszenia roślin do środka

Jeśli musisz przenieść rośliny marihuany do pomieszczenia, aby uchronić je przed surową zimą, upewnij się, że robisz to ostrożnie. Zwróć szczególną uwagę na godziny i temperatury w ciągu dnia i postaraj się osiągnąć te same warunki w pomieszczeniu.

Jeśli rośliny zaczęły kwitnąć, musisz być jeszcze bardziej ostrożny. Gdy dasz im więcej światła w pomieszczeniu niż na zewnątrz, mogą powrócić do cyklu wegetatywnego. Ten proces jest znany jako re-wegetacja i powoduje ekstremalny stres dla rośliny.

Consejos para cultivar marihuana en climas fríos

Wymuszone kwitnienie na zewnątrz

Jeśli nie możesz przenieść roślin do pomieszczenia na czas, aby uratować je przed zimą, rozważ wymuszenie kwitnienia na zewnątrz. Najłatwiej to zrobić, przykrywając rośliny nieprzepuszczającą światła konstrukcją lub tkaniną (np. plandeką) podczas ich nowych „nocnych” godzin. To da im wrażenie, że pory roku zaczynają się zmieniać i przejdą do fazy kwitnienia.

Przenieś rośliny do szklarni

Szklarnie zasadniczo dają swobodę uprawy marihuany przez cały rok, pod warunkiem, że masz odpowiednią kontrolę nad oświetleniem, temperaturą i wilgotnością. Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem szklarni do uprawy własnego zioła, oto kilka rzeczy do rozważenia:

  • Początkowy koszt budowy i ustawienia szklarni może być wysoki i zazwyczaj przekracza koszty ustawienia pomieszczenia/namiotu do uprawy w pomieszczeniach.
  • Szklarnie pozwalają wykorzystać moc słońca przez cały rok (pod warunkiem, że na danym obszarze naturalnie jest dużo światła słonecznego).
  • Uprawa w szklarni pomaga trzymać rośliny z dala od wścibskich oczu.

Dlaczego oldschoolowy hodowca indoor lubi zimną pogodę

Oldschoolowe systemy HID produkują dużo ciepła. Utrzymywanie roślin marihuany w fazie wegetatywnej pod żarówką MH w cyklu świetlnym trwającym ponad 18 godzin jest w rzeczywistości łatwiejsze w chłodne dni i jest prostą metodą dbania o rośliny-matki i/lub sadzonki w miesiącach zimowych.

Faza kwitnienia z oświetleniem HPS i wegetacja z żarówkami MH zwykle wymaga intensywnego chłodzenia powietrzem. Oldschoolowy hodowca może obrócić zimną pogodę na swoją korzyść i jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach za klimatyzację. Niektórzy nawet dodają dodatkowe światła, aby zwiększyć plony, gdy robi się chłodniej.

Dlaczego hodowca nowej generacji musi zimą podkręcać ogrzewanie

Systemy oświetlenia LED szybko wyprzedzają żarówki HID jako lampy uprawowe wybierane przez milenijnych hodowców marihuany, ale ta technologia wciąż wymaga udoskonalenia. Światła LED nie wydzielają tak dużo ciepła, ponieważ prawie 75% swojej energii emitują w postaci światła. Jest to fantastyczne i zwykle ułatwia kontrolę środowiska w namiocie do uprawy.

Jednak diody LED mogą być zbyt zimne w miesiącach zimowych. Prostym rozwiązaniem jest podkręcenie ogrzewania. Niestety, może to zniweczyć oszczędności na rachunkach za energię elektryczną uzyskane dzięki wykorzystaniu diod LED o niskim poborze elektryczności.

Wysoka wilgotność względna może również stanowić problem z systemami LED w chłodne dni, może więc być również konieczne dodanie osuszacza podczas fazy wzrostu i zdecydowanie podczas fazy kwitnienia.

Świetlówki CFL nie są zbyt przydatne podczas dłuższych okresów zimnej pogody, nawet żarówki o najwyższej dostępnej mocy 300W, nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła, aby powstrzymać mroźną zimę.

Zgnilizna pąków jest prawdziwym zagrożeniem dla hodowców uprawiających rośliny w niskich temperaturach przy użyciu oświetlenia nowej generacji, takiego jak diody LED i świetlówki kompaktowe. Hydroponika i diody LED mogą być receptą na katastrofę w chłodne dni, ponieważ zarówno zgnilizna korzeni, jak i pleśń pąków mogą stanowić realne zagrożenie, jeśli temperatura wody zasilającej jest niższa niż temperatura pokojowa, a wilgotność względna przekracza 60% podczas kwitnienia.

Consejos para cultivar marihuana en climas fríos

Utrzymanie kontroli środowiska przez cały rok jest jedynym długoterminowym rozwiązaniem; miej oko na te termometry i w razie potrzeby dokonuj regulacji. O wiele łatwiej jest ogrzać pomieszczenie do uprawy zimą niż schłodzić upał pochodzący z HID w środku lata.

Oldschoolowi hodowcy HID mogą uniknąć włączania ogrzewania podczas cyklu ciemności, jeśli włączają światła podczas mroźnych zimowych nocy. Temperatury w ciągu dnia są zwykle nieco wyższe, więc może to być możliwe.

Miłośnicy LED stoją przed perspektywą ogrzewania praktycznie bez przerwy. Być może kombinacja HID i LED jest najlepszym kompromisem w mroźnych warunkach dla nowoczesnego hodowcy marihuany w pomieszczeniach.

Prawie zapomnieliśmy wspomnieć, że uprawa marihuany w chłodne dni ma ogromną zaletę, ponieważ zwiększa szanse niektórych odmian na uzyskanie pięknych odcieni jasnego i ciemnego fioletu, których pragnie każdy hodowca marihuany.

Pięć najlepszych odmian do uprawy w niskich temperaturach

Mając najlepszy system uprawy dla twoich potrzeb, powinieneś osiągnąć jak najlepsze wyniki. Ponieważ tak dbasz o konfigurację uprawy, możesz również ostrożnie wybrać magiczny składnik, czyli odpowiednie nasiona. Wszystkie te nasiona są dostępne do zamówienia u nas.

CRITICAL

Niewiele roślin marihuany jest tak odpornych, jak nasza odmiana Critical. Będzie dobrze rosnąć nawet w zimnym klimacie na północy. Czas kwitnienia wynoszący około 7 tygodni zapewnia szybkie rezultaty. Niewielka wysokość jest również łatwa do opanowania w ograniczonych warunkach wzrostu. Odmiana Critical dorasta tylko do 80–140 cm w pomieszczeniach. Pąki mają słodki, ziemisty zapach i zapewniają plony rzędu 550–600 g/m².

Ta hybryda zawdzięcza swoje właściwości typu sativa odmianie Skunk, a dominujące geny indica afgańskim odmianom. Rośliny afgańskie wywodzą się z bardzo silnych i odpornych roślin z gór Hindukuszu. Dlatego będziesz cieszyć się czystym uczuciem mrowienia, które zrelaksuje zarówno ciało, jak i umysł, częściowo dzięki zawartości THC wynoszącej około 18%. Nie dowiesz się, czego brakuje twojej uprawie, dopóki nie wypróbujesz naszych nasion Critical.

Critical

Critical
23_genetic background_1 Afghani x Skunk
33_Yield indoors_1 550 - 600 gr/m2
31_plant height outdoor_1 80 - 140 cm
25_flowering time_1 7 - 9 tygodnie
29_THC_1 THC: 18%
28_Type Blend_1 Sativa 40% Indica 60%
34_yield outdoor_1 600 - 650 gr/plant
32_plant height outdoors_1 180 - 220 cm
27_harvest period_1 Późny wrzesień
22_Effect_1 Ciężkie, Relaksujące fizycznie, Upalające

Kup Critical

WHITE WIDOW

White Widow jest znana na całym świecie, szczególnie wśród podróżujących do Amsterdamu. Amsterdam i inne holenderskie miasta, które pozwalają turystom palić marihuanę, zawsze oferują White Widow w swoich coffeeshopach. Jest coś w tej odmianie, co sprawiło, że dobrze się sprzedaje w Holandii. Może to przez wyjątkowy zapach sosny. Może to zmysłowy haj, który zapewnia równowagę między właściwościami sativa i indica. Może to potężny psychodeliczny wpływ THC przekraczającego 19%.

Dla wielu początkujących palaczy White Widow to wprowadzenie do marihuany. Rozważ wprowadzenie tej odmiany do swojej uprawy. Chociaż zapach ostrych, ziemistych przypraw jest intensywny, rośliny domowe mają dyskretne rozmiary, osiągając od 60 do 100 cm wysokości. Będziesz bardzo szczęśliwy, gdy zbierzesz plony w wysokości do 450–500 g/m².

White Widow

White Widow
23_genetic background_1 White Widow S1
33_Yield indoors_1 450 - 500 gr/m2
31_plant height outdoor_1 60 - 100 cm
25_flowering time_1 8 - 10 tygodni
29_THC_1 THC: 19%
28_Type Blend_1 Sativa 50% Indica 50%
34_yield outdoor_1 550 - 600 gr/plant
32_plant height outdoors_1 150 - 190 cm
27_harvest period_1 Wczesny październik
22_Effect_1 Mocne, Upalające

Kup White Widow

SKUNK XL

Skunk stała się sławna na całym świecie. Została nawet wybrana przez media jako szczególnie silna odmiana marihuany o wysokiej zawartości THC. W rzeczywistości zawartość THC w odmianach Skunk może się znacznie różnić i ta roślina jest bardziej ceniona ze względu na euforyczny haj, jaki wywołuje oraz bogaty, pikantny smak. Na przykład odmiana, którą oferujemy, ma zawartość THC na poziomie 17%, dobrze zbalansowaną dzięki podwyższonej zawartości CBD. Oznacza to, że powinna wywoływać kojące, radosne doznania. Geny sativa i indica są również zrównoważone.

Jeśli to doświadczenie brzmi dobrze, może być twoje w stosunkowo krótkim czasie. Okres kwitnienia naszej odmiany Skunk XL wynosi zwykle 7–8 tygodni. Rośliny uprawiane na zewnątrz mogą osiągnąć maksymalnie 2 m wysokości. W pomieszczeniu łatwo się nimi zajmować, ponieważ nie przekraczają 100 cm. Odmiana ta może produkować 625–675 g na roślinę na zewnątrz, podczas gdy plony w pomieszczeniach wynoszą około 600–650 g/m².

Skunk XL

Skunk XL
23_genetic background_1 Skunk 1 x Afghan
33_Yield indoors_1 600 - 650 gr/m2
31_plant height outdoor_1 60 - 100 cm
25_flowering time_1 8 - 9 tygodni
29_THC_1 THC: 17%
28_Type Blend_1 Sativa 50% Indica 50%
34_yield outdoor_1 625 - 675 gr/plant
32_plant height outdoors_1 160 - 200 cm
27_harvest period_1 Październik
22_Effect_1 Klarowne, Upalające, Zrównoważony

Kup Skunk XL

ROYAL DWARF

Nasza zdobywczyni pucharów konopnych zapewnia dużo zalet jak na tak małą roślinę. Royal Dwarf to kompaktowa hybryda, która wywołuje buzujący haj w całym ciele. Jest to wynik zawartości THC na poziomie 13% i silnych efektów typu sativa. Genetyka tej rośliny również wiele zawdzięcza ruderalis, co daje jej pewnego rodzaju siłę, stabilność i niewielkie rozmiary, cechy umożliwiające roślinie marihuany przetrwanie. Tak silna genetyka wspiera tę krzyżówkę Skunk i Easy Bud, łącząc to, co najlepsze z obu światów, w szczególności słodko-kwaśny smak cytrusów.

Wygodne rozmiary tej rośliny ułatwiają dyskretną uprawę. Nawet na zewnątrz Royal Dwarf rzadko przekracza 90 cm, a wysokość w pomieszczeniu wynosi 40–60 cm. Skromne plony wynoszą 30–80 g na roślinę na zewnątrz lub 150–200 g/m² w pomieszczeniu. Potrzeba 8–9 tygodni od wysiania, aby doświadczyć satysfakcji z tej łatwej w uprawie rośliny.

Royal Dwarf

Royal Dwarf
23_genetic background_1 Skunk x Ruderalis
33_Yield indoors_1 150 - 200 gr/m2
31_plant height outdoor_1 40 - 70 cm
25_flowering time_1 6 - 7 Tygodnie
29_THC_1 THC: 13%
28_Type Blend_1 Sativa 10% Indica 60% Ruderalis 30%
34_yield outdoor_1 30 - 80 gr/plant
32_plant height outdoors_1 50 - 90 cm
27_harvest period_1 9-10 tygodnie po wykiełkowaniu
22_Effect_1 Motywujące, Wzmacniające kreatywność

Kup Royal Dwarf

NORTHERN LIGHT AUTO

Klasyczna indica Northern Lights to kolejna popularna odmiana holenderskich coffeeshopów. Przychodnie w Ameryce Północnej również odnotowały duże zapotrzebowanie na tę odmianę. Jej cechy indica są dostarczane z charakterystycznym smakiem. Pikantne odcienie ziemi i sosny przywodzą na myśl afgańskie korzenie tej rośliny. Owocowe smaki łączą się, tworząc złożony i zmysłowy profil. Jedyną rzeczą, która może sprawić, że ta odmiana będzie jeszcze lepsza, jest szybszy wzrost. I tu właśnie wkracza Royal Queen Seeds.

Ponieważ to tak atrakcyjna roślina, byłoby szkoda, gdyby hodowcy w niektórych częściach świata nie mogli jej uprawiać. Dlatego skrzyżowaliśmy ją z genetyką ruderalis, aby stworzyć naszą ekskluzywną odmianę Northern Light Auto. Teraz ty też możesz cieszyć się tą kultową odmianą, ale gotową na zbiory po okresie kwitnienia wynoszącym zaledwie 5–7 tygodni. Zawartość THC na poziomie 14% prowadzi do podnoszącego na duchu, przyjemnego haju. A plony są przyzwoite. Można spodziewać się 170–220 g na roślinę na zewnątrz i 500–550 g/m² w pomieszczeniu.


Northern Light

Northern Light Auto
23_genetic background_1 Northern Light x Ruderalis
33_Yield indoors_1 500 - 550 gr/m2
31_plant height outdoor_1 80 - 120 cm
25_flowering time_1 6 - 8 tygodni
29_THC_1 THC: 14%
28_Type Blend_1 Sativa 0% Indica 80% Ruderalis 20%
34_yield outdoor_1 170 - 220 gr/plant
32_plant height outdoors_1 130 - 160 cm
27_harvest period_1 10-12 tygodni po wykiełkowaniu
22_Effect_1 Klarowne, Polepszające nastrój

Kup Northern Light Auto

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji