Anatomia roślin konopnych

Hodowcy, użytkownicy medyczni oraz zwykli, uczciwi palacze – każdy z nich powinien znać anatomię rośliny konopnej. Podobnie jak to się ma z owocami czy warzywami, warto zapoznać się z podstawową wiedzą na ich temat. W innym przypadku, można wrócić do domu z zakupów z zielonymi bananami czy zgniłymi pomidorami.

Dyplom ukończenia studiów z botaniki nie będzie nam potrzebny, ale warto poznać podstawowe informacje z zakresu anatomii roślin. Na przykład, czy hodowla roślin męskich jest stratą czasu albo jak rozpoznać androgynię (hermafrodytę). Albo czy wiecie, co tak naprawdę oznacza słowo kielich? To wszystko i wiele innych rzeczy zostało wyjaśnionych w tym artykule.

Spojrzymy na wszystkie części rośliny konopnej, od korzeni aż po kwiaty. Ponadto, postaramy się w prostym języku wyjaśnić funkcję każdej z nich.

KORZENIE

Cannabis Roots

Pod powierzchnią podłoża uprawowego korzenie wykonują ciężką pracę mocując roślinę i jednocześnie dostarczając jej składników odżywczych. System korzeniowy składa się z jednego korzenia palowego, od którego odchodzi wiele mniejszych korzeni, aż wspólnie stworzą włóknistą masę.

Korzenie są częścią układu naczyniowego konopi. W środku, tkanka drzewna (ksylem) odpowiada za przepompowywanie wody i minerałów z korzeni do innych części rośliny. Można powiedzieć, że ksylem to instalacja wodociągowa marihuany.

LIŚCIE ZARODKOWE

Liście Zarodkowe

Liścień to liść zarodkowy występujący w roślinach nasiennych. Liście zarodkowe powstają podczas embriogenezy, wraz z korzonkiem i merystemami. Jest to pierwszy liść, który pojawia się w czasie kiełkowania. Zielony kolor liścienia wynika z obecności chlorofilu, dzięki czemu małe listki mogą dokonywać fotosyntezy we wczesnych fazach wzrostu. Niedługo po tym pojawi się pierwszy zestaw prawdziwych liści. konopie to rośliny dwuliścienne, czyli takie, które podczas kiełkowania będą miały dwa liście zarodkowe, jednakże zdarzają się przypadki, że nienormalne rozwój prowadzi do pojawienia się 3 lub nawet 4 liścieni.

GŁÓWNA ŁODYGA I ODGAŁĘZIENIA

Cannabis Stem

Główna łodyga wyrasta z korzenia i tworzy konopie rosnąc w pionie. Oczywiście, łodyga jest głównym przekaźnikiem wody i minerałów, które pobiera z systemu korzeniowego. Jest również połączona z łykiem, co zostanie omówione nieco później. Przyrost wtórny odchodzi z łodygi głównej i nosi nazwę liścia terminalnego.

Odgałęzienia wyrastają się z liścia terminalnego po obu stronach łodygi. Odległość pomiędzy gałęziami nazywa się międzywęźlem. Zazwyczaj odmiany z dominującą Indicą mają krótsze międzywęźle niż rośliny o charakterystyce Sativy.
Czasami, w wyniku mutacji wyrastają nieprawidłowe rozgałęzienia. Zmutowane rośliny konopi nadal mogą być silne i produktywne, chociaż większość hodowców natychmiast je usuwa. Naszym zdaniem, jeżeli wyglądają na zdrowe to najlepiej zastosować zasadę „żyj i pozwól żyć”.

DUŻE LIŚCIE

Cannabis Fan Leaves

Duże liście także rosną symetrycznie w parach. Wyrastają z głównej łodygi i rozgałęzień. Dzięki nim można ustalić, czy dana roślina to Indica czy Sativa. Zasada jest taka, że ciemne, rozległe liście wskazują na Indicę, a jasnozielone, cieńsze i mniejsze są typowe dla odmiany Sativa. Hybrydy są mieszanką obu tych typów.

Co bardziej istotne, duże liście pełnią funkcję paneli słonecznych dla roślin konopnych. Absorbują całe dostępne światło, a w środku łyko transportuje energię po całej roślinie. Wyobraźmy sobie, że łyko to całe okablowanie instalacji elektrycznej w naszym domu.

Duże liście są niezbędne w procesie fotosyntezy i nigdy nie powinno się ich zbyt krótko przycinać. Liście, które zasłaniają dostęp do światła, o ile blokują pąki znajdujące się niżej, można usunąć w późniejszej fazie kwitnienia.

KWIATY KONOPI – RÓŻNICE POMIĘDZY ROŚLINAMI MĘSKIMI I ŻEŃSKIMI

Cannabis Male and Female

Colą nazywamy górne pąki, rosnące na roślinach żeńskich. Oczywiście, przycinanie szczytów czy zastosowanie metod LST lub ScrOG spowoduje wyrośnięcie licznych pąków. Niemniej jednak, największe z nich uważane są za cole. Pąki i szczyty to terminy, którymi opisuje się wszystkie kwiaty wyrastające z pąków na łodygach. Aby upewnić się, że dana roślina jest płci żeńskiej trzeba znaleźć biały włosek wyrastający z liścia terminalnego na preflowerze.

Męskie rośliny w okresie kwitnienia, który zaczyna się około 2 tygodnie wcześniej niż u żeńskich odpowiedników, nie mają pąków. Męskie rośliny konopne niekoniecznie muszą być największymi czy najbardziej żywymi w waszym ogródku. Wytwarzają one pręciki z pylnikami, w których znajdują się pyłki.

W każdym przypadku, najlepiej wstrzymać się z wyciąganiem wniosków, dopóki nie zauważymy preflowerów. Jeżeli nie ma białego włoska, a pojawiły się już kiście, oznacza to, że mamy do czynienia z osobnikiem męskim.

CZYM SĄ KIELICHY

Cannabis Calyx

Pąki to nie tylko plątanina liści i lepkiej żywicy. Kielichy to niewielkie klastry w kształcie łzy, tworzące pąki konopi. Liście rosną pomiędzy kielichami i wokół nich. Nieuchwytne kielichy są najlepiej widoczne gołym okiem w późniejszej fazie kwitnienia, gdy pąki zaczynają puchnąć i stają się coraz większe.

Obfity rozkwit charakteryzuje tylko niezapylone kwiaty. Jeżeli zapylony zostanie słupek, to kielich poniżej staje się zalążnią. W ten sposób zmienia swoją funkcję i przekształca się w inkubator nasiona.

Niektóre pąki mogą być bardzo twarde, w małych pogrupowaniach wielu niewielkich kielichów; inne posiadają większe kielichy i są mniej zbite. Ogólnie rzecz ujmując, większa zbitość charakteryzuje odmiany zdominowane przez Indicę. Natomiast kwiaty tradycyjnych, czystych odmian Sativa są bardziej przewiewne i rozwichrzone.

SŁUPKI A NIE „WŁOSKI”

Cannabis Pistils

Słupki, są częścią rośliny, na którą potocznie mówi się „włoski” na pąkach. Dzięki nim łatwiej rozpoznać w swoim ogródku konopnym rośliny żeńskie. Przed zakwitnięciem, osobniki żeńskie wypuszczą pojedyncze słupki z liści terminalnych, co jest wyraźnym sygnałem dla hodowcy.

W okresie kwitnięcia, ich kolor zmieni się z białego na pomarańczowy/czerwony w miarę dojrzewania pąka. Słupki te pełnią funkcję żeńskich organów reprodukcyjnych i posiadają zalążki.
Słupki są w zasadzie odrostami z kielichów, a ich głównym zadaniem jest uchwycenie pyłków. Żeńskie rośliny konopne wymagają nawożenia, a w przypadku, gdy nie otrzymają go w okresie kwitnięcia, to ich głównym zadaniem będzie wówczas wytwarzanie kwiatów.

ŻYWICA KONOPNA

Cannabis Resin

Włoski są błyszczącą, lepką warstwą żywiczną, pokrywającą wszystkie ładne pąki konopne. W czasie kwitnienia, kielichy wraz z przyległymi listkami pokrywają się niewielkimi, zagrzybionymi łodyżkami. Ich główki w czasie kwitnienia zmieniają kolor z przeźroczystego na biały, a następnie żółty.

Włoski są niezwykle istotne, ponieważ to one są mikroskopijnymi fabryczkami kannabinoidów, które dają pąkom efekty, które wszyscy tak bardzo cenimy i kochamy. Haszysz oraz inne zbite koncentraty są ekstraktami/wyciągami z włosków.

UWAGA! PYŁKI W OGRÓDKU

Jeżeli pyłki dostaną się do słupków kwitnących żeńskich roślin konopnych, to może to oznaczać kłopoty dla waszego ogródka. Ponadto, męskie rośliny zamiast słupków posiadają pręciki, wytwarzające woreczki pyłkowe, które zawierają… pyłki.

Te pylniki czy też woreczki pyłkowe zwisają i mają zazwyczaj kolor zielony lub żółtawy. Hermafrodyty również posiadają takie zielone/żółtawe woreczki pyłkowe, które wyrastają pomiędzy klastrami kwiatów. Nazywamy je „nanners”.

Jeżeli roślina posiada woreczki pyłkowe, to należy ją natychmiast usunąć. W innym przypadku pozostała jej część również ulegnie wysianiu. Należy rozpoznać osobniki męskie/obojnacze i natychmiast się ich pozbyć. Główną przyczyną pojawienia się cech transpłciowych może być napięcie, dlatego trzeba upewnić się, że wasze poletko ma odpowiednią wielkość.

 

External Resources:
  1. Cannabis Pharmacology: The Usual Suspects and a Few Promising Leads - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.