Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter Reviewed by: Gloria Payá

Anatomia rośliny cannabis: od korzeni po wierzchołek

Anatomia rośliny cannabis: od korzeni po wierzchołek


Bez wątpienia, marihuana należy do jednych z najpiękniejszych roślin na ziemi — od błyszczących włosków i charakterystycznych liści, po złożony system korzeniowy. Wielu hodowców często udaje się do swoich grow roomów tylko po to, aby podziwiać to, co w nich rośnie.

Mimo że to kwiaty przyciągają najwięcej uwagi — i słusznie — każda część tego złożonego gatunku posiada istotną i interesującą funkcję. Jeśli jesteś hodowcą, z pewnością powinieneś zapoznać się z jego anatomią. Dzięki temu łatwiej będzie Ci rozpoznać to, czego potrzebuje Twoja roślina, czego nie i kiedy powinieneś zbierać swoje plony.

Przeczytaj nasz szczegółowy przewodnik, aby poznać roślinę marihuany z kompletnie innej perspektywy.

MYKORYZA

Mimo że nie są genetycznie częścią rośliny marihuany, grzyby mikoryzowe tworzą wzajemnie korzystny związek z korzeniami cannabis, który pomaga obu gatunkom przetrwać i rozwijać się. Grzyby te występują w naturze i tworzą fascynującą symbiozę z praktycznie 90% gatunkami roślin.

MYKORYZA

FUNKCJE

Grzyby mikoryzowe tworzą obopólnie korzystną relację z roślinami cannabis. Gatunki te wytwarzają w glebie sieci cienkich włókien włosowatych — znanych jako grzybnia — i produkują enzymy rozkładające materię organiczną.

Po uwolnieniu składników odżywczych z podłoża, grzybnia pobiera je i przenosi do roślin. Ze względu na to, że korzenie marihuany same nie są w stanie wykonać tej imponującej funkcji, muszą wykorzystywać grzybnię, aby uzyskać dostęp do tych składników odżywczych. Na szczęście, podczas procesu fotosyntezy rośliny produkują cukry i transportują wiele z tych cząsteczek do korzeni. Tutaj zamieniają te nasycone energią substancje na składniki odżywcze, których potrzebują do spełnienia ważnych funkcji fizjologicznych.

Grzyby mikoryzowe działają jako rozszerzenie systemu korzeniowego. Nie tylko rozkładają materię organiczną w celu uwolnienia składników odżywczych, ale także transportują te ważne cząsteczki z obszarów, do których rośliny nie są w stanie dotrzeć same. Grzyby mikoryzowe odgrywają podstawową rolę w żywieniu roślin oraz w biologii i chemii gleby.

LOKALIZACJA

To połączenie między roślinami i grzybami zachodzi w ryzosferze lub strefie korzeniowej. Grzybnia tworzy otoczkę wokół wierzchołka korzenia, która osłania komórki roślinne znajdujące się w korze pierwotnej korzenia. Strzępki — pojedyncze pasma grzybni — rozciągają się w glebie, gdzie rozkładają materię organiczną, a nawet łączą jedną roślinę z drugą, tworząc biologiczny internet.

JAK ZWIĘKSZYĆ ILOŚĆ GRZYBÓW MIKORYZOWYCH

Grzyby mikoryzowe występują naturalnie w wielu różnych typach gleby. Istnieje jednak wiele różnych gatunków. Aby w pełni wykorzystać tą synergiczną relację, podczas sadzenia lub przesadzania, zaaplikuj do gleby wypróbowane i przetestowane produkty zawierające grzyby mikoryzowe.

NASIONA

Bez nasion nie byłoby marihuany. Te małe nasionka przekazują DNA następnemu pokoleniu, zapewniając zbiory przez wiele kolejnych lat.

NASIONA

FUNKCJE

Po zapłodnieniu, żeńska roślina cannabis tworzy pojedynczą komórkę lub inaczej zygotę. Po krótkim czasie, komórka ta dzieli się na dwie, a następnie cztery — podwajając swój rozmiar bardzo szybko. Po znacznym namnażaniu komórkowym, ziarno tworzy wielokomórkową strukturę w postaci zarodka.

Ta struktura składa się z korzenia zarodkowego — pierwsza część sadzonki — pędu zarodkowego i dwóch liścieni. Rozproszone przez naturę lub rękę człowieka i w odpowiednich warunkach, nasiona kiełkują. Aby wyrosnąć, nasiona potrzebują znacznej wilgotności i względnej ciemności.

LOKALIZACJA

Nasiona marihuany powstają w kwiatach, rozpoczynając swoje życie w osłonce w kształcie łezki, znanej jako włochaty przylistek. Ta osłonka otwiera się po osiągnięciu dojrzałości i odsłania solidne, brązowe ziarno gotowe do zasadzenia.

SPOSOBY PIELĘGNACJI NASION CANNABIS

Włochate przylistki chronią nasiona marihuany, dopóki nie będą one gotowe do wyjęcia z kwiatu. W tym czasie hodowcy muszą dbać o dobre nawodnienie i odżywienie roślin.

Nasiona należy zbierać tylko w momencie, kiedy są w pełni dojrzałe. Młodsze nasiona są mniejsze i posiadają jasny, beżowy kolor. Starsze nasiona są duże, ciemnobrązowe i często mają paski. Usuń nasiona ręcznie i przechowuj je w szczelnej torbie lub słoiku zamykanym hermetycznie.

KORZENIE

Korzenie są istotną częścią anatomii rośliny cannabis. System korzeniowy wspiera roślinę i utrzymuje ją nawodnioną, a także wykonuje znacznie bardziej złożone i niezbędne funkcje życiowe.

KORZENIE

FUNKCJE

Korzenie roślin cannabis pełnią wiele funkcji, które są kluczowe do przetrwania roślin. Absorbują wodę potrzebną do transportu składników odżywczych i przechowują żywność. Czy kiedykolwiek Twoje rośliny doświadczyły horroru w postaci wietrznej burzy? Możesz podziękować sieci korzeniowej za utrzymanie ich mocno w ziemi.

Korzenie działają również jako platforma komunikacyjna, dzięki której rośliny mogą kierować mikrobiologicznym światem ryzosfery. Składniki odżywcze nie są po prostu zawieszone w glebie i pobierane przez korzenie. Wiele z nich jest uwięzionych w materii organicznej. Korzenie potrzebują pożytecznych organizmów — takich jak bakterie, grzyby, robaki — aby uwolnić te cząsteczki.

Podczas fotosyntezy, rośliny wytwarzają cukry, a wiele z tych słodkich substancji chemicznych jest uwalnianych do ryzosfery poprzez korzenie. Cukry te przyciągają bakterie, które pozostają w strefie korzenia. Po zakończeniu życia, bakterie uwalniają składniki odżywcze, które z kolei mogą zostać pobrane przez korzenie. Rośliny wymieniają również cukry z grzybami mikoryzowymi (jak omówiliśmy powyżej), formami życia, zdolnymi do degradacji materii organicznej.

Tak — korzenie roślin skutecznie hodują mikroby. Niesamowite, prawda?

LOKALIZACJA

Korzenie znajdują się u podstawy łodygi. Wrastają w głąb ziemi i tworzą zwitą sieć, która zapewnia roślinom bezpieczeństwo, nawodnienie i prawidłowe odżywienie.

SZYJA KORZENIOWA

Łodyga rośliny wyrasta z górnej części systemu korzeniowego, zwanej szyją korzeniową. Ta część systemu korzeniowego wykazuje anatomiczne różnice w stosunku do reszty korzeni. Z powodu zmiany tkanki korzenia w tkankę macierzystą, w tym miejscu następuje także zmiana układu naczyniowego. Szyja korzeniowa musi być lekko odsłonięta, aby pobierać tlen — kolejny element niezbędny do życia roślin.

SPOSOBY PIELĘGNACJI KORZENI ROŚLIN CANNABIS

Hodowcy często mają problemy z korzeniami, zwłaszcza jeśli chodzi o podlewanie. Nadmierne podlewanie prowadzi do słabszego pobierania wody i składników odżywczych oraz zgnilizny korzeni. Natomiast niedostateczna ilość wody powoduje niedożywienie roślin i obumieranie z głodu, kiedy próbują one transportować składniki odżywcze.

Zasadniczo, aby ocenić poziom wilgotności, zaleca się włożenie palca do ziemi. Rośliny marihuany należy podlewać tylko wtedy, gdy 3 cm gleby od góry są całkowicie suche. Możesz także dbać o korzenie, stosując metodę „air pruning”, czyli „przycinanie powietrzem”. Uprawiając rośliny cannabis w materiałowych doniczkach, pomożesz im w wytworzeniu gęstej i napowietrzonej masy korzeniowej.

Video id: 265566358

CO WARTO WIEDZIEĆ O KORZENIACH CANNABIS

Korzenie rośliny marihuany mogą wypełnić doniczkę, gdy mają za mało miejsca. Może to prowadzić do niedoborów składników odżywczych i niestabilnych, słabo rozwiniętych roślin. Pamiętaj, aby zawsze przesadzać je na czas oraz wybrać donicę odpowiednią do rozmiaru rośliny.

Korzenie rośliny nie są w glebie same. Dzielą one swój dom z milionami drobnoustrojów. Chociaż niektóre z tych stworzeń są przyjazne, inne mogą siać niemałe spustoszenie. Grzyb _pythium_, patogen korzeniowy, może atakować korzenie, a nawet zabijać całe rośliny. W związku z tym powinieneś nauczyć się, jak utrzymywać swoje podłoże wolne od chorób.

CO MOŻNA ZROBIĆ Z KORZENIAMI ROŚLIN CANNABIS PO PRZEPROWADZENIU ZBIORÓW?

Poczekaj! Zanim wyrzucisz wszystkie korzenie na kompost, powinieneś poznać ich imponujące korzyści. Korzenie roślin cannabis zawierają szereg substancji[1] chemicznych, które różne kultury świata wykorzystywały od stuleci (jeśli nie tysiącleci) do produkcji herbat i nalewek.

Warto jednak zaznaczyć, że alkaloidy zawarte w korzeniach nie będą odpowiednie dla wszystkich. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed zaparzeniem porcji herbaty z korzeni marihuany.

LIŚCIENIE

Te maleńkie liście są pierwszą oznaką wzrostu rośliny marihuany po wykiełkowaniu. Wyłaniają się z ziemi pod postacią dwóch małych liści, czasem trzech. Te struktury są odpowiedzialne za fotosyntezę oraz wczesny okres wzrostu siewki.

W końcu, ze środka liścieni wyrastają pierwsze prawdziwe liście. W miarę dojrzewania rośliny, liścienie zmieniają kolor na żółty, umierają i spadają na glebę.

LIŚCIENIE

ŁODYGA

Łodyga rośliny marihuany zapewnia naziemne wsparcie i z niej wyrastają węzły oraz gałęzie. Ta centralna kolumna pozwala roślinom cannabis rosnąć bezpośrednio w górę oraz rozrastać się gałęziom na boki.

FUNKCJE

Łodyga nadaje roślinie strukturę i kształt. Oferuje wsparcie dla gałęzi i pozwala liściom przeprowadzić fotosyntezę. Łodyga zawiera również ksylem, tkankę przenoszącą wodę, która pochodzi z korzeni i rozciąga na wszystkie części rośliny.

KSZTAŁT

Łodygi roślin marihuany są sztywne i mocne. Rosną bezpośrednio w górę i mogą stać się dość duże. Niektóre większe odmiany sativa rozwijają dłuższą łodygę, która bardziej przypomina drzewo niż miękką tkankę roślinną.

ŁODYGA

CZY MOŻNA TRENOWAĆ ŁODYGI?

Hodowcy często przycinają swoje rośliny, tworząc dwie główne łodygi za pomocą technik takich jak „main-lining”. Inne metody treningowe, takie jak LST, pozwalają na manipulowanie łodygą, aby rosła równolegle do ziemi, powodując, że gałęzie rosną do góry. Trenowanie łodyg naszych roślin posiada wiele zalet, takich jak zwiększona wydajność, lepsza ekspozycja na światło i odpowiedni przepływ powietrza.

CO MOŻNA ZROBIĆ Z ŁODYGAMI ROŚLIN CANNABIS PO PRZEPROWADZENIU ZBIORÓW?

Wierzcie lub nie, łodygi roślin cannabis zawierają niewielką ilość kannabinoidów. Oznacza to, że zasługują na coś więcej, niż tylko miejsce na stosie kompostu. Łodygi możesz wykorzystać do zrobienia koncentratów, herbaty, masła THC, a nawet likieru konopnego.

GAŁĘZIE

Zasadniczo, bez gałęzi rośliny cannabis byłyby tylko patykiem. Gałęzie tworzą gęsty baldachim wypełniony żywicznymi kwiatami.

GAŁĘZIE

FUNKCJE

Gałęzie odgrywają rolę wspierającą, wystając z głównej łodygi i zapewniając liściom odpowiednią strukturę do przeprowadzenia fotosyntezy. Gałęzie zawierają również ksylem i transportują wodę oraz składniki odżywcze do liści i kwiatów.

LOKALIZACJA

Gałęzie wyrastają z głównej łodygi, zaczynając od podstawy rośliny aż do jej szczytu.

WĘZŁY I MIĘDZYWĘŹLA

Węzły to punkty, w których gałęzie stykają się ze sobą lub z główną łodygą. W tych ważnych, anatomicznych miejscach powstają kwiaty marihuany. Sekcje umiejscowione między każdym węzłem są znane jako międzywęźla.

Palisty

Po tisíci letech kultivace jsme se o konopné rostlině dozvěděli mnoho informací. Nicméně některé vlastnosti této byliny jsou stále záhadou a to včetně aspektů její anatomie. Palisty jsou malé, listovité útvary, které se tvoří u nodů konopné rostliny - tam, kde se větve protínají s hlavním stonkem.

Palisty se objevují buď v párech, a nebo o samotě a mají tenký, nůž připomínající vzhled. Jelikož se objevují na stejném místě jako pestíky, pěstitelé si je občas pletou s těmito strukturami a považují je za první náznaky kvetení.

Botanici si ještě nejsou úplně jisti tím, jakou úlohu palisty mají. Nicméně se předpokládá, že hrají roli v ochraně nových listů.

CZY MOŻNA TRENOWAĆ GAŁĘZIE?

Podobnie jak łodygi, hodowcy mogą także trenować gałęzie, aby zwiększyć plony i poprawić ogólną strukturę roślin. „Super cropping” pomaga hodowcom osiągnąć te wyniki, choć technika ta może być czasami dość ryzykowna. Dowiedz się, jak naprawić złamane łodygi na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

CO MOŻNA ZROBIĆ Z GAŁĘZIAMI ROŚLIN CANNABIS PO PRZEPROWADZENIU ZBIORÓW?

Gałęzie roślin marihuany zawierają małą ilość kannabinoidów i posiadają podobną teksturę do łodyg. Możesz je wykorzystać w ten sam sposób, co łodygi, do przygotowania herbaty, ekstraktów, a nawet ściółki.

LIŚCIE WIATRAKOWE

Te duże liście pomagają roślinom marihuany wytwarzać energię, jednocześnie umożliwiając im oddychanie.

LIŚCIE WIATRAKOWE

FUNKCJE

Liście wiatrakowe są największym rodzajem liści występującym na roślinach cannabis. Struktury te są łatwo rozpoznawalne i stanowią siłę napędową procesu fotosyntezy. Posiadają również małe otwory zwane szparkami, które pomagają w transpiracji i pobieraniu dwutlenku węgla.

LOKALIZACJA

Liście wiatrakowe są umieszczone wzdłuż wszystkich gałęzi, które wyrastają z głównej łodygi.

KSZTAŁT

Liście wiatrakowe roślin marihuany różnią się w zależności od morfologii konkretnej odmiany. Odmiany, w których dominują geny sativa zwykle wytwarzają liście wiatrakowe o dziewięciu cienkich palcach. Natomiast odmiany, w których dominują geny indica, często posiadają liście o siedmiu palcach, które są znacznie szersze. Odmiany ruderalis posiadają małe liście wiatrakowe, z zaledwie pięcioma palcami, z których dwa są znacznie mniejsze i znajdują się blisko osadki liścia.

CZEGO MOŻEMY DOWIEDZIEĆ SIĘ OBSERWUJĄC LIŚCIE

Doświadczeni hodowcy liczą na to, że liście wiatrakowe będą informować ich o stanie zdrowia roślin. Odbarwienia, więdnięcie, lub zwijanie się liści może poinformować hodowców o tym, jakich składników odżywczych brakuje lub czy roślina jest odpowiednio, czy niedostatecznie podlana.

CZY MOŻNA TRENOWAĆ LIŚCIE WIATRAKOWE?

Usuwanie liści wiatrakowych — znane jako defoliacja — jest techniką treningową powszechnie znaną przez wielu hodowców. Usuwanie niepotrzebnych liści wiatrakowych poprawia przepływ powietrza, zwiększa ekspozycję na światło i zmniejsza ryzyko wystąpienia pleśni.

CO MOŻNA ZROBIĆ Z LIŚĆMI WIATRAKOWYMI PO PRZEPROWADZENIU ZBIORÓW?

Po kwiatach, liście wiatrakowe są drugim najważniejszym skarbem pozyskiwanym z roślin marihuany. Zawierają niewielką ilość kannabinoidów i można je wykorzystać do produkcji:

 • haszyszu;
 • ekstraktów;
 • nalewek;
 • herbat;
 • surowych koktajli;
 • sałatek.

LIŚCIE CUKROWE

Przyglądając się cennym kwiatom marihuany możesz zauważyć, że są one otoczone małymi, kolczastymi liśćmi. Są to liście cukrowe. Choć małe, są tak samo ważne jak ich większe odpowiedniki.

LIŚCIE CUKROWE

FUNKCJE

Jako biologiczne panele słoneczne, liście cukrowe również przeprowadzają proces fotosyntezy. Wyrastają z dojrzałych kwiatów i służą do produkcji cukru.

LOKALIZACJA

Liście cukrowe wystają z kwiatów cannabis. Niektóre odmiany cechują się niewielką ilością liści cukrowych, podczas gdy inne posiadają cole zdominowaną przez te małe struktury.

KSZTAŁT

Liście cukrowe są spiczaste i długie, przypominając swoim kształtem grot włóczni.

CO MOŻNA ZROBIĆ Z LIŚĆMI CUKROWYMI PO PRZEPROWADZENIU ZBIORÓW?

Liście cukrowe zostały nazwane od oszronionej, podobnej do cukru powłoki, która pokrywa ich powierzchnię. Odpowiedzialne za tę błyszczącą estetykę trichomy wytwarzają imponujący poziom kannabinoidów — mniej niż kwiaty, ale więcej niż jakakolwiek inna część rośliny. Po przeprowadzeniu zbiorów, możesz wykorzystać liście cukrowe do produkcji takich rzeczy jak:

 • bubble hasz;
 • masło konopne;
 • kief

PRZYCINANIE

Po zebraniu kwiatów będziesz potrzebować nożyc do przycinania, aby usunąć wszystkie liście cukrowe i uzyskać ładnie wypielęgnowane pąki. Masz dwie opcje: możesz je przyciąć od razu, jest to praktyka znana jako przycinanie na mokro, lub poczekać, aż wyschną.

KWIATY

Kwiaty marihuany: główny powód, dla którego hodowcy umieszczają nasiona w ziemi. Te znakomite kwiaty posiadają wszystkie pożądane przez hodowców fitochemikalia — od psychoaktywnych kannabinoidów po smaczne terpeny.

KWIATY

FUNKCJE

Kwiaty marihuany to narządy rozrodcze roślin żeńskich. Posiadają strukturę, która po zapłodnieniu pyłkiem wytwarza nasiona.

LOKALIZACJA

Kwiaty marihuany powstają w węzłach łodyg oraz gałęzi.

RÓŻNICA MIĘDZY ROŚLINAMI MĘSKIMI, ŻEŃSKIMI ORAZ HERMAFRODYTAMI

Oczywiście, nie wszystkie rośliny marihuany są płci żeńskiej. Męskie rośliny cannabis nie produkują kwiatów. Zamiast tego, wytwarzają woreczki pyłkowe, które otwierają się i rozpylają pyłek. Kiedy ta substancja wyląduje na żeńskich kwiatach, zostają one zapłodnione i zaczynają tworzyć nasiona.

Mimo że cannabis posiada wyraźne rośliny męskie i żeńskie, niektóre rośliny wytwarzają zarówno męskie jak i żeńskie narządy rozrodcze. Może się to zdarzyć z powodu stresu środowiskowego lub genetyki. Rośliny te są znane jako hermafrodyty.

PĄKI POPCORNOWE

Uprawa kwiatów konopi nie zawsze idzie zgodnie z planem. Genetyka, słaba ekspozycja na światło i inne warunki środowiskowe mogą prowadzić do powstawania mniejszych i jakościowo gorszych „pąków popcornowych”, których powinieneś nauczyć się unikać.

CO MOŻNA ZROBIĆ Z KWIATAMI PO PRZEPROWADZENIU ZBIORÓW?

Kannabinoidy zawarte w kwiatach marihuany możesz wykorzystać w dowolny możliwy sposób. Aby odkryć swój ulubiony, polecamy eksperymentowanie z:

 • paleniem;
 • wapowaniem;
 • ekstraktami;
 • olejami;
 • artykułami spożywczymi;
 • herbatami.

KIELICHY

Cola marihuany wygląda jak jedna kompletna jednostka, ale w rzeczywistości składają się z wielu różnych małych części, w tym kielichów.

KIELICHY

FUNKCJE

Kielichy posiadają kształt łzy i chronią narządy rozrodcze roślin żeńskich. Znajdują się u podstawy kwiatów i odpadają, gdy tylko kwiaty zaczynają dojrzewać. Można je dostrzec po raz pierwszy przed rozpoczęciem etapu kwitnienia.

LOKALIZACJA

Kielichy tworzą gniazda w węzłach, gdy rośliny przechodzą z fazy wegetatywnej do fazy kwitnienia.

SŁUPKI I ZNAMIONA

Słupki i znamiona również tworzą mikrostruktury, które składają się na kwiaty cannabis.

SŁUPKI I ZNAMIONA

FUNKCJE

Słupki to aparat seksualny kwiatów cannabis, zawierający pojedynczy zalążek, który prowadzi do powstania dwóch wystających znamion.

Znamiona są strukturami wystającymi z kielicha podobnymi do włosów, całkowicie wystawionymi na działanie powietrza. Wyciągają się one prosto i mocno w nadziei, że spadną na nie cząsteczki pyłku.

CZEGO MOŻEMY DOWIEDZIEĆ SIĘ OBSERWUJĄC SŁUPKI I ZNAMIONA

Hodowcy mogą przyglądać się kolorowi słupków, aby sprawdzić, na jakim etapie dojrzałości są ich rośliny. Młode kwiaty posiadają białe, lekko zielonkawe włoski, które stają się ciemnopomarańczowe, brązowe lub czerwone, gdy pąki są gotowe do zbioru.

Możesz również sprawdzić słupki, aby dowiedzieć się, czy roślina żeńska uległa zapłodnieniu przez roślinę męską. Aby to zrobić, przygotuj pęsetę i delikatnie oderwij przylistek u podstawy struktury.

TRICHOMY

To trichomy sprawiają, że marihuana jest tak wyjątkowa. Gruczoły te produkują wszystkie fitochemikalia, które doprowadziły do uprawy marihuany w prawie każdym kraju na ziemi.

TRICHOMY

FUNKCJE

Trichomy to małe gruczoły w kształcie grzybów, które zajmują powierzchnię kwiatów i liści marihuany. Produkują żywicę bogatą w kannabinoidy, terpeny i flawonoidy. W naturze, rośliny wytwarzają te wtórne metabolity, aby chronić się przed szkodnikami i nadmiernym ciepłem. Żywica pomaga również pyłkowi przyklejać się do kwiatów.

Cała magia zachodzi w bulwiastej głowie trichomów. To tutaj wytwarzane są wysokie poziomy THC, CBD, oraz terpenów, takich jak mircen, kariofilen i pinen. Trichomy wytwarzają znacząco różne poziomy tych fitochemikaliów w zależności od danej odmiany marihuany.

CZY MOŻNA TRENOWAĆ TRICHOMY?

Trichomy nie do końca można „trenować”, natomiast można na nie wpływać. Hodowcy mogą podnieść poziom trichomów, stosując szereg różnych technik, w tym selekcję genetyczną, jakość gleby, oświetlenie, oraz kontrolowanie poziomu stresu.

CZEGO MOŻEMY DOWIEDZIEĆ SIĘ OSBSERWUJĄC TRICHOMY

Trichomy, oprócz sygnalizowania, jak wyśmienite będą pąki, pomagają również hodowcom w określeniu, kiedy należy przeprowadzić zbiory. Przezroczyste trichomy pokazują, że kwiaty są jeszcze zbyt młode i jest za wcześnie na zbiory. Wraz z upływem czasu, stają się one mniej przejrzyste, jakby mleczne. Kiedy większość z nich posiada mleczny kolor, a część z nich staje się bursztynowa, możesz być pewien, że przyszedł czas na zbiory.

CO MOŻNA ZROBIĆ Z KWIATAMI PO PRZEPROWADZENIU ZBIORÓW?

Trichomy można usunąć z powierzchni kwiatów marihuany, aby wyprodukować koncentraty o dużej mocy, które zapewniają bardziej intensywne efekty oraz doskonały smak. Trichomy możesz użyć do produkcji:

 • charasu;
 • kiefu;
 • haszyszu.
External Resources:
 1. Cannabis Pharmacology: The Usual Suspects and a Few Promising Leads - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji