Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Istnieje wiele sposobów na interwencję we wzrost rośliny marihuany, aby poprawić jakość i wielkość plonów. Jedna z tych metod, defoliacja, polega na usunięciu nadmiaru liści w celu poprawy przenikania światła i przepływu powietrza.

Chociaż jest to metoda kontrowersyjna, mocno wierzymy w jej zdolność do poprawy jakości i wielkości plonów marihuany.

Co to jest defoliacja marihuany?

Chociaż jest to dość proste, defoliacja wiąże się z pewnym ryzykiem. Łatwo jest usunąć zbyt wiele liści z rośliny, zahamować jej wzrost i usunąć węzły, z których mogły powstać wspaniałe pąki.

Wielu hodowców kwestionuje defoliację. Dlaczego roślina miałaby marnować energię na produkcję niepotrzebnych liści? Cóż, w naturze rośliny marihuany używają liści do przechowywania składników odżywczych na stresujące czasy, takie jak susze, niedobory i inwazje szkodników.

Kiedy jednak uprawiasz marihuanę w pomieszczeniu, wiele liści staje się niepotrzebne. W końcu w przeciwieństwie do dzikiej przyrody, rośliny w pomieszczeniach rosną w dokładnie kontrolowanych środowiskach z idealną temperaturą i wilgotnością oraz niskim ryzykiem szkodników. W tym środowisku gęste liście stają się większym obciążeniem.

I tu pojawia się defoliacja; usuwając nadmiar liści, nie tylko uwalniasz część energii rośliny (zmniejszając ilość liści utrzymywanych przy życiu), ale pomagasz roślinie lepiej wykorzystać jej ograniczone źródło światła. Wreszcie, defoliacja poprawia również przepływ powietrza wokół roślin, co z kolei pomaga zmniejszyć problemy z temperaturą/wilgotnością oraz ryzyko wystąpienia szkodników/pleśni.

Uwaga: niektórzy hodowcy mylą defoliację z lollipoppingiem. Podczas gdy lollipopping wymaga usunięcia liści, polega na usunięciu całej dolnej części rośliny, w tym węzłów (a czasem nawet na usunięciu całych gałęzi), pozostawiając gałęzie w większości nagie jak patyczek od lizaka. Z drugiej strony defoliacja polega na strategicznym usuwaniu liści z różnych obszarów rośliny i nie obejmuje usuwania pąków ani gałęzi.

Defoliation – A High Risk Way To Increase Yield

Korzyści z defoliacji roślin marihuany

Aby lepiej zrozumieć korzyści płynące z defoliacji, warto najpierw zrozumieć, że rośliny marihuany mają do dyspozycji ograniczoną ilość energii do wzrostu. Zależy to od kilku czynników, głównie ilości dostępnej gleby, zawartości składników odżywczych w glebie, poziomu wilgotności i temperatury oraz ilości światła.

W pomieszczeniu do uprawy możesz swobodnie dostarczać roślinom odpowiednich składników odżywczych dokładnie wtedy, gdy ich potrzebują, i możesz kontrolować zarówno temperaturę, jak i wilgotność. Jednak ilość światła, gleby i przestrzeni, jaką rośliny mają do dyspozycji w pomieszczeniach, jest znacznie mniejsza niż w naturze. Ostrożnie usuwając liście, które nie wspierają rozwoju pąków, pomożesz swojej roślinie lepiej wykorzystać ograniczoną ilość energii, którą może wytworzyć przy swoich ograniczonych zasobach.

Usunięcie tych liści ułatwi również cyrkulację powietrza wokół roślin i w pomieszczeniu. To samo w sobie ma wiele zalet; nie tylko pomoże utrzymać stałą temperaturę i wilgotność w całej przestrzeni do uprawy, ale zmniejszy ryzyko pleśni i inwazji szkodników (które naturalnie rozwijają się w ciepłych, wilgotnych warunkach).

Korzyści z defoliacji
pomaga roślinie wykorzystać ilość energii, którą może wyprodukować
zwiększa cyrkulację powietrza
zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni i szkodników

Wybór odpowiednich roślin marihuany do defoliacji

Usuwanie zdrowych liści stresuje rośliny. Dlatego należy defoliować tylko rośliny, które są w 100% zdrowe. Mocne, wyprostowane łodygi, zielone liście, szybki wzrost i dobrze przepuszczalne, szybkoschnące podłoże to charakterystyczne oznaki, że rośliny są szczęśliwe.

Nie usuwaj liści z roślin, które wyglądają na widocznie słabe lub wykazują objawy niedoboru składników odżywczych, nadmiernego lub niedostatecznego podlewania, oparzeń składnikami odżywczymi lub światłem, uszkodzeń spowodowanych przez wiatr lub szkodniki/choroby. Defoliacja tych roślin spowoduje jedynie większy stres, niż są one w stanie znieść.

Zalecamy również defoliację wyłącznie roślin domowych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, rośliny marihuany przechowują energię w liściach, gdy są narażone na stres. Ponieważ rośliny uprawiane na wolnym powietrzu są narażone na stały stres środowiskowy (taki jak susze, burze, silne wiatry lub wahania temperatury/wilgotności), a także na szkodniki, nie zalecamy ich defoliacji.

Ponadto, w przeciwieństwie do lamp do uprawy w pomieszczeniach, słońce zmienia swoją pozycję w ciągu dnia i jest w stanie przeniknąć przez nawet bardzo krzaczaste rośliny, co oznacza, że rośliny na zewnątrz mają znacznie większą (i znacznie lepszą) ekspozycję na światło. W związku z tym nie korzystają z defoliacji w taki sam sposób jak rośliny domowe.

Cechy roślin, które nadają się do defoliacji
mocne, wyprostowane łodygi
zielone liście
szybki wzrost
dobrze drenujące, szybkoschnące podłoże./td>

Jak defoliować rośliny marihuany

Kluczem do prawidłowej defoliacji roślin marihuany jest oczywiście wiedza, które liście należy usunąć. Jednocześnie należy wiedzieć, kiedy wykonać defoliację. Idealnie zalecamy defoliację roślin raz podczas wegetacji i raz podczas kwitnienia.

Jeśli jesteś niedoświadczonym hodowcą, przeprowadź defoliację tylko raz, podczas wegetacji. Jeśli jesteś bardziej doświadczony, możesz spróbować kilkukrotnej defoliacji (biorąc pod uwagę, że twój harmonogram uprawy zapewnia wystarczającą ilość czasu, aby rośliny mogły się zregenerować po każdej defoliacji).

Faza wegetatywna

  1. Zalecamy defoliację roślin w fazie wzrostu tuż przed przestawieniem ich na kwitnienie.
  2. Zacznij od usunięcia dużych liści wiatrakowych wielkości dłoni. Mają one tendencję do przesłaniania prawie wszystkiego, co znajduje się pod nimi, co utrudnia prawidłowe przenikanie światła przez baldachim rośliny.
  3. Następnie usuń wszystkie liście, które rosną w kierunku wnętrza rośliny marihuany. Mają one również tendencję do przyćmiewania ważnych miejsc pąków.

Na koniec usuń stare, pożółkłe liście.

Jeśli to twój pierwszy raz, zalecamy defoliację tylko dolnej połowy rośliny. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do usunięcia konkretnego liścia, zachowaj ostrożność i pozostaw go na miejscu. Nie usuwaj więcej niż 10–15% liści jednej rośliny.

Jeśli jednak jesteś bardziej doświadczony, zalecamy defoliację od dołu rośliny do 3–4 węzłów od szczytu. Zdrowe rośliny powinny poradzić sobie z usunięciem 20–25% liści (biorąc pod uwagę, że nie usuwasz niczego istotnego dla rozwoju rośliny).

Aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, połącz defoliację z lollipoppingiem i przycinaniem, aby naprawdę pomóc roślinie w pełni wykorzystać jej ograniczoną energię. Na koniec, po zakończeniu defoliacji roślin wegetatywnych, daj im 2–3 dni odpoczynku przed przełączeniem oświetlenia na 12/12.

Defoliación: un método arriesgado para aumentar la cosecha

Faza kwitnienia

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zalecamy drugą defoliację roślin, około 3 tygodni przed fazą kwitnienia. Wykonaj te same czynności, które wymieniono powyżej, ale bądź nieco bardziej ostrożny w stosunku do usuwanych liści. Ponownie, jeśli jesteś początkujący, zachowaj bezpieczeństwo i usuwaj tylko duże liście. Pamiętaj też, aby zachować szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z roślinami, aby nie uszkodzić ich młodych pąków.

Po lekkiej defoliacji wystarczy nakarmić i podlać rośliny zgodnie z harmonogramem, dając im czas na rozwinięcie kwiatów.

Defoliation Cannabis Plant in the Flowering Phase

Wiedza, które liście (i ile) usunąć

Defoliacja jest formą sztuki, choćby w tym sensie, że nie ma ostatecznych wskazówek, jak to zrobić. Z czasem jednak automatycznie będziesz wiedzieć, jakie liście należy usunąć z roślin i ile możesz ich obciąć.

Jeśli nigdy wcześniej nie defoliowałeś roślin, zalecamy, abyś zawsze postępował ostrożnie i usuwał tylko liście, które w oczywisty sposób utrudniają wytwarzanie pąków. W szczególności skup się na dużych liściach wachlarzowych i liściach wewnętrznych, które już pokrywają miejsca pąków.

Szybkie wskazówki dotyczące optymalizacji defoliacji

  • Kluczem do uzyskania dużych zbiorów w pomieszczeniu jest uprawa niska, płaska i szeroka. Twoje rośliny potrzebują solidnego baldachimu, aby napędzać wzrost.
  • Zacznij od dołu. Większość dolnych liści rośliny można całkiem bezpiecznie usunąć.
  • Zacznij powoli. W procesie defoliacji łatwo się zgubić; potem, zanim się zorientujesz, pozbawiłeś swoją roślinę połowy liści. Zachowaj koncentrację i działaj powoli, aby uniknąć usunięcia zbyt dużej liczby liści. Osoby początkujące powinny dążyć do usunięcia nie więcej niż 10–15% wszystkich liści na raz.
  • Użyj ostrych nożyczek. Nasze zakrzywione nożyczki do przycinania doskonale nadają się do wykonywania precyzyjnych cięć podczas defoliacji i przycinania po zbiorach. Pamiętaj, aby zawsze utrzymywać nożyczki w czystości w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia chorób i infekcji.
  • Różne odmiany radzą sobie inaczej z różnymi stopniami defoliacji. Na przykład krzaczaste odmiany indica szczególnie dobrze radzą sobie z defoliacją, podczas gdy odmiany sativa mają tendencję do naturalnego wytwarzania mniejszej liczby liści, a zatem nie są w stanie poradzić sobie z dużą defoliacją.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37751 recenzji