Cannabis Grow guide by Royal Queen Seeds

By RQS Editorial Team

Hodowcy marihuany mogą wybierać spośród różnych podłoży uprawowych i technik, aby osiągnąć udane zbiory. Chcesz uprawiać rośliny w glebie, włóknie kokosowym czy wolisz wybrać skomplikowaną konfigurację hydroponiczną? Jakie są zalety i wady każdej opcji i którą wybrać? Ponieważ wybór odpowiedniego podłoża uprawowego jest ważnym krokiem na drodze do uprawy wspaniałej marihuany, pomyśleliśmy, że przygotujemy przewodnik, który ułatwi ten proces.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE PODŁOŻE DLA MARIHUANY

Rośliny marihuany rozwijają swój system korzeniowy w podłożu. Wielu hodowców upraszcza sprawę hodując rośliny w doniczkach z ziemią, ale można również użyć włókna kokosowego, perlitu, wełny mineralnej lub postawić na pełnowartościowy zestaw hydroponiczny.

Ważne jest, aby wiedzieć, że tak naprawdę nie ma „najlepszego” sposobu na uprawę. Każde podłoże ma swoje zalety i wady, chociaż możesz mieć swoje preferencje. Tak długo, jak korzenie roślin będą miały dostęp do wody, składników odżywczych i tlenu, będą rosły.

Przyjrzyjmy się teraz różnicom między poszczególnymi podłożami uprawowymi.

GLEBA/KOMPOST

 • Trudność: łatwa
 • Koszt: niski

Uprawa w glebie jest najprostszym sposobem na uzyskanie ładnych roślin marihuany, ale nie myśl, że oznacza to, że gleba daje gorsze wyniki niż inne metody. To nieprawda! Wielu hodowców twierdzi, że gleba wzbogacona wysokiej jakości kompostem sprawia, że rośliny produkują najsmaczniejsze pąki, nawet jeśli plony nie są tak dobre jak w przypadku włókna kokosowego lub hydroponiki.

Główną zaletą gleby jest to, że wybacza błędy i jest przyjazna dla początkujących, a ponadto nadal można uprawiać w niej marihuanę najwyższej jakości. Gleba jest również powszechnie dostępna i stosunkowo niedroga.

Difficulty: Easy
Cost: Low

Growing in soil is the simplest way to get some nice weed plants going, but don’t think that means soil produces poorer results than other methods. Far from it! Many growers say that soil enriched with high-quality compost grows them the best-tasting weed, even if yields aren’t quite as good as in coco or hydro.

The main advantage of soil is that it is forgiving and beginner-friendly, and you can still crop cannabis of top-notch quality. Soil is also widely available and relatively inexpensive.

ADVANTAGES DISADVANTAGES
Nasiona, doniczka, trochę ziemi i trochę miłości to wszystko, czego potrzebujesz. Doskonały wybór dla początkujących! Stosunkowo wyższe ryzyko inwazji szkodników, pleśni i grzybów.
Wahania pH są zwykle mniej dotkliwe lub problematyczne. Rośliny dają niższe plony w porównaniu z innymi metodami uprawy.
Wiele gleb komercyjnych zawiera wystarczającą ilość składników odżywczych na 3–4 tygodnie wzrostu. Rośliny rosną wolniej, więc wykrycie problemów ze wzrostem może zająć więcej czasu.
Gleba to najlepsza metoda, jeśli chcesz uprawiać naturalnie i organicznie. Nie wszystkie gleby są optymalne dla marihuany.
Uprawa w glebie może dać najlepsze w smaku pąki marihuany. -

WŁÓKNO KOKOSOWE/PERLIT

 • Trudność: średnia
 • Koszt: niski do średniego

Uprawa w mieszance włókna kokosowego i perlitu zapewnia zalety uprawy hydroponicznej i łatwość uprawy w glebie.

Ponieważ mieszanka kokosowo-perlitowa nie zawiera żadnych składników odżywczych, jesteś odpowiedzialny za dostarczanie hydroponicznych składników odżywczych od samego początku. Dużą zaletą jest to, że masz pełną kontrolę, a rośliny będą rosły tak szybko, jak w hydroponice. Wady: podobnie jak w przypadku hydroponiki, będziesz musiał uważnie obserwować poziom pH. To podłoże jest bardziej wymagające niż gleba.

ADVANTAGES DISADVANTAGES
Możesz uprawiać duże rośliny i osiągać bardzo dobre plony! You need to administer nutrients from the start.
Masz pełną kontrolę nad poziomami składników odżywczych i pH. You need to watch pH and EC levels carefully: A small mistake can quickly lead to problems.
Nie jest potrzebny żaden specjalny sprzęt. Not as widely available as soil. You may need to order coco online.
Włókno kokosowe jest zasobem odnawialnym. -
Włókno kokosowe/perlit są (prawie) tak łatwe jak uprawa w ziemi. -

WEŁNA MINERALNA

 • Trudność: średnia/wysoka
 • Koszt: średni

Wcześniej używana tylko w budownictwie, gdzie jest szeroko stosowana jako materiał izolacyjny, wełna mineralna stała się często wybieranym podłożem w ogrodnictwie. Podobnie jak perlit i włókno kokosowe, jest to tak zwane „obojętne” podłoże uprawowe, które nie zawiera żadnych składników odżywczych. Wełna mineralna jest wykonana z włókna przypominającego watę cukrową, przędzonego z bazaltowej skały i ma doskonałe właściwości zatrzymywania wilgoci. Możesz znaleźć wełnę mineralną do uprawy w różnych kształtach i rozmiarach, od mniejszych bloków i kostek po duże płyty.

Wełna mineralna jest najczęściej używana w hydroponice. Korzenie roślin otrzymują wsparcie wełny mineralnej, a kroplowniki dostarczają wodę i składniki odżywcze.

ADVANTAGES DISADVANTAGES
Wełna mineralna zapewnia sterylną uprawę i niewielkie ryzyko wystąpienia szkodników, chorób i zarazy. Musisz podawać składniki odżywcze od samego początku.
Podobnie jak przy hydroponice lub włóknie kokosowym, masz pełną kontrolę nad poziomem pH i składników odżywczych. Musisz obserwować pH i poziomy składników odżywczych.
Możesz kiełkować nasiona marihuany w kostkach wełny mineralnej. Podczas przesadzania możesz po prostu bezpiecznie pozostawić siewkę w kostce. Nie możesz uprawiać marihuany organicznie.
- Przed użyciem należy namoczyć wełnę mineralną w wodzie o niskim pH.
- Wełna mineralna nie jest naturalna i nie ulega biodegradacji. Ponowne użycie wełny mineralnej nie jest zalecane.

HYDROPONIKA

 • Trudność: średnia/wysoka
 • Koszt: wysoki

Istnieją różne rodzaje konfiguracji hydroponicznych używanych do uprawy marihuany. Niektóre systemy trzymają rośliny w doniczkach wypełnionych hydroponicznym podłożem uprawowym, takim jak gliniane kamyczki, perlit lub wełna mineralna, z kroplownikami dozującymi wodę i składniki odżywcze.

Można również znaleźć konfiguracje, które w ogóle nie wykorzystują stałego podłoża uprawowego. W tych systemach rośliny są zawieszone nad zbiornikiem, z korzeniami sięgającymi do wody lub roztworu z nawozem. Niektóre systemy mogą wykorzystywać kombinację obu ustawień, z roślinami w podłożu stałym i korzeniami zawieszonymi w zbiorniku. Proste konfiguracje kroplowników są stosunkowo niedrogie, podczas gdy bardziej skomplikowane systemy wykorzystujące pompy i inny sprzęt mogą być dość drogie.

ADVANTAGES DISADVANTAGES
Rośliny będą rosły szybko i osiągną dużą wysokość, zapewniając maksymalne plony. Musisz utrzymać prawidłowe pH i poziomy składników odżywczych.
Masz kontrolę nad pH i poziomami składników odżywczych. Od czasu do czasu musisz opróżnić zbiornik i wyczyścić system.
Nie musisz podawać dużo nawozów (jeśli posiadasz system recyrkulacyjny). Odżywki hydroponiczne należy podawać od samego początku.
Niskie ryzyko szkodników i chorób glebowych. Konfiguracja hydroponiczna będzie kosztować więcej niż kilka doniczek i worek ziemi.
- Twoje zioło może nie smakować tak „naturalnie”.

JAKIE JEST NAJLEPSZE PODŁOŻE DO UPRAWY MARIHUANY?

Podsumowując, tak naprawdę nie ma „najlepszego” podłoża do uprawy marihuany – każde ma swoje wady i zalety. Często wybór sprowadza się do kosztów, w którym to przypadku tradycyjna gleba nadal jest nie do pobicia.

 • Rozważ uprawę w glebie lub kompoście, jeśli dopiero zaczynasz lub po prostu chcesz wybrać najbardziej naturalną drogę.
 • Rozważ uprawę we włóknie kokosowym lub perlicie, jeśli masz już doświadczenie uprawy w glebie i czujesz, że chcesz podnieść poprzeczkę. Uprawa we włóknie kokosowym ma ten plus, że zapewnia prawie wszystkie zalety hydroponiki, ale nadal jest zasadniczo tak łatwa, jak uprawa w glebie.
 • Rozważ użycie systemu hydroponicznego, jeśli chcesz uzyskać najszybszy wzrost, największe plony i pełną kontrolę nad większością aspektów uprawy. W wielu konfiguracjach hydroponicznych możesz swobodnie używać obojętnego podłoża uprawowego (gliniane kamyki, perlit, wełna mineralna itp.), więc jest dużo miejsca na eksperymenty.

JAK UPRAWIAĆ MARIHUANĘ PRZY UŻYCIU GLEBY, WŁÓKNA KOKOSOWEGO, HYDROPONIKI LUB WEŁNY MINERALNEJ: CZYTAJ DALEJ

Nadal wahasz się, jakie podłoże wybrać? Oto kilka artykułów, które polecamy przeczytać:


Przewodnik dla hodowców domowych po najlepszej glebie dla roślin marihuanyWybór najlepszej gleby dla roślin marihuany: przewodnik dla hodowców domowych.

Uprawa marihuany we włóknie kokosowym: Uprawa marihuany we włóknie kokosowym to fantastyczna alternatywna metoda uprawy.

• Hydroponiczny przewodnik po uprawie marihuany Hydroponika to metoda uprawy roślin, w tym przypadku w szczególności marihuany, w roztworze wody i składników odżywczych.

Wełna mineralna do hydroponicznej uprawy marihuany Wełna mineralna to świetne podłoże do uprawy marihuany.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 36683 recenzji