Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter


Nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w uprawie konopi indyjskich, powinieneś rozważyć wypróbowanie treningu o niskim poziomie stresu. Trening niskiego stresu (w skrócie LST) to prosty i metodyczny sposób na zwiększenie plonów przy jednoczesnym kontrolowaniu wysokości i kształtu roślin.

Co to jest trening niskostresowy i dlaczego go wykonujemy?

Jako metoda treningowa zwiększająca plony, LST pozwala hodowcom maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i światło. Najprościej mówiąc, ta technika treningowa polega na delikatnym zginaniu i wiązaniu gałęzi i łodyg roślin marihuany. Robimy to z dwóch powodów: po pierwsze, rośliny marihuany zwykle wyrastają z jednej dużej głównej łodygi, z której rozwija się jedna duża, wydłużona cola. Istnieje obok innych, mniejszych gałęzi bocznych z mniejszymi pąkami. Naturalna tendencja marihuany do wyrastania na kształt choinki jest znana jako dominacja wierzchołkowa. W przypadku LST celem jest przełamanie tej dominacji wierzchołkowej i spłaszczenie korony, aby rosła na tej samej wysokości.

To prowadzi nas do drugiego powodu stojącego za LST: lepszego rozproszenia światła. Poprzez zginanie i zabezpieczanie roślin w sposób, który przełamuje dominację wierzchołkową i wyrównuje wysokość korony, wszystkie obszary rośliny będą wystawione na lepszą dystrybucję światła, tworząc w ten sposób lepsze skupiska pąków i większe plony! Nie tylko to, ale LST nie wymaga nawet zmiany konfiguracji uprawy, aby osiągnąć wspaniałe wyniki. Wszystko czego potrzebujesz to trochę wiedzy i kilka niezbędnych narzędzi.

Vídeo aneu: 569373769

Historia treningu o niskim poziomie stresu

Jeśli jesteś zaznajomiony z uprawą marihuany, wiesz, że rośliny zwykle rozwijają kilka grubych pąków w kierunku wierzchołka rośliny i kilka mniejszych pąków poniżej. Dotyczy to nie tylko konopi indyjskich, ale także wielu innych kwiatów, owoców i warzyw uprawianych przez ludzi.

Przez wieki ogrodnicy wymyślali sposoby na lepsze wykorzystanie swoich roślin za pomocą prostych technik szkoleniowych. Techniki te mogą obejmować topping i przycinanie roślin, a także zginanie, ScrOG i wszelkie inne metody. Chociaż wszystkie się nieznacznie różnią, każda zapewnia optymalne wykorzystanie światła, przestrzeni i zasobów.

Trening niskiego stresu to nowoczesna odmiana starej techniki, która zmusza drzewka owocujące do wzrostu w płaskiej strukturze. Uważa się, że ponad 3000 lat temu starożytni Egipcjanie stosowali podobne metody do poziomej uprawy drzew figowych. Metoda znana jako szpaler stała się bardzo popularna w XVII-wiecznej Europie i sprawiła, że szpalerowane (tj. starannie przycięte i ukształtowane) żywopłoty z drzew owocowych stały się powszechnym widokiem. Praktyka ta była również szeroko stosowana w sadach jabłoniowych i gruszowych – nie tylko dla lepszych zbiorów, ale także jako sposób na upiększenie krajobrazu.

¿Qué Es El Entrenamiento De Bajo Estrés?

LST: technika treningowa, która nie przeszkadza roślinom marihuany

Kluczowy element tej techniki treningowej leży po prostu w jej nazwie; „niski stres” i odróżnia tę metodę od technik „wysokiego stresu”, takich jak topping. Podczas gdy ta ostatnia technika polega na odcięciu głównego wierzchołka rośliny w celu redystrybucji hormonu wzrostu, LST jest znacznie łagodniejsze. Nie tylko zmniejsza ryzyko nadmiernego obciążenia rośliny, ale także oznacza mniej czasu spędzonego na oczekiwaniu, aż roślina zregeneruje się i przystosuje do dużych zmian. W przypadku LST nie ma nieodłącznego przycinania, chociaż ta metoda jest często używana w połączeniu z innymi, bardziej radykalnymi technikami. Podsumowując, rośliny poddane LST reagują bardzo pozytywnie i wynagradzają twoje wysiłki i finezję zdrowymi, obfitymi plonami ogromnych pąków.

Czego potrzebujesz do LST

Aby prawidłowo przeprowadzić LST na swoich roślinach, potrzebujesz następującego sprzętu:

  • drut do roślin powlekany gumą/miękkie opaski do roślin,
  • cienkie tyczki drewniane/bambusowe,
  • mała wiertarka ręczna,
  • taśma klejąca.

Chociaż ta metoda wymaga pewnych narzędzi, poważnie odradzamy używanie zwykłego sznurka do przytrzymywania roślin. Zwykły drut jest często zbyt cienki, a sznurek zbyt szorstki, dlatego wcinają się w łodygi i wyrządzają więcej szkody niż pożytku. O wiele lepiej jest poszukać specjalnych produktów do roślin odpowiednich do tego zadania.

Low Stress Training o LST (trenzado de bajo stress)

Przygotuj pojemnik do LST

Ciągle mówimy o wiązaniu łodyg i gałęzi, ale do czego? Wszystko, co musisz zrobić, to wywiercić kilka otworów wokół krawędzi pojemnika do uprawy. Teraz możesz przeciągnąć sznurek przez otwory i wokół gałęzi, aby bezpiecznie przytrzymać pędy.

Aby uzyskać jeszcze więcej opcji wsparcia, cienkie drewniane lub bambusowe tyczki o długości około 30 cm świetnie sprawdzają się, aby utrzymać wszystko na swoim miejscu. I na koniec, ponieważ wypadki mogą się zdarzyć, gdy zginamy gałęzie, przygotuj taśmę klejącą, abyś mógł naprawić jakiekolwiek złamania.

Jak przeprowadzić trening LST na roślinach marihuany

Przejdźmy do najciekawszej części: jak przeprowadzić trening LST na roślinach marihuany!

Cómo Aplicar el LST

Przełam dominację wierzchołkową

Na początek chodzi o przełamanie dominacji wierzchołkowej. Zacznij od delikatnego wygięcia głównej łodygi w kierunku krawędzi pojemnika. Używając miękkiego drutu do roślin i wstępnie wywierconych otworów, bezpiecznie przywiąż łodygę. I to tyle! Właśnie spłaszczyłeś baldachim i zrobiłeś miejsce dla przyszłego, poziomego wzrostu. W ten sposób światło dotrze do znacznie większej liczby pąków, co z kolei spowoduje większe plony.

Wskazówki: niektórzy hodowcy decydują się najpierw na wierzchołek głównej łodygi, a następnie wyginają pędy drugorzędne na bok. W ten sposób roślina nabierze bardziej kształt „pająka”. Ale nawet jeśli wykonujesz standardowe LST – bez toppingu – możesz rozważyć lekką defoliację, aby zwiększyć penetrację światła.

Kształtuj i pielęgnuj swoje rośliny

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku LST, jest to, że należy zachować płaski baldachim, więc żadna gałąź nie powinna być wyższa od drugiej. Jeśli chodzi o kształtowanie, ważne jest, aby wyginać pędy na zewnątrz i z dala od głównej łodygi. To nie jest trudne do zrozumienia, ale warto mieć na uwadze pożądany kształt, a nie tylko przeprowadzanie treningu bez celu. To może zadziałać, ale początkującym lepiej jest zrobić podstawowe planowanie, aby uniknąć pułapek.

Co więcej, czasami zdarzają się wypadki, na przykład przypadkowe złamanie gałęzi podczas jej zginania. Nie ma powodu do paniki! Rośliny są w rzeczywistości bardziej wytrzymałe, niż mogłoby się wydawać. O ile gałąź nie odpadła całkowicie, zawsze możesz naprawić takie problemy za pomocą taśmy klejącej. Rekonwalescencja rośliny zajmie około tygodnia, ale to nie będzie koniec świata.

Podobnie, wiedz, że LST nie jest czymś, co robisz raz, a potem jest już gotowe. Ta technika wymaga konsekwentnego działania. Powodem jest to, że roślina będzie rosła niezależnie od tego, w jaki kształt ją uformujesz. Z czasem pędy będą rosły, a liście będą większe. Z tego powodu od czasu do czasu będziesz musiał ponownie wyregulować gałęzie, aby upewnić się, że czasza pozostaje ładna i równa.

Jak i kiedy przeprowadzać trening LST

Niektórzy myślą, że LST jest tylko dla hodowców w pomieszczeniach – ale to dalekie od prawdy! Nie zapominaj, że szkolenie roślin nie jest całkiem nowe i zaczęło się jako metoda trenowania roślin na zewnątrz. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, takim jak Wielka Brytania i inne części północnej Europy, LST na zewnątrz może być dobrym sposobem na zwiększenie plonów w sezonie letnim, nawet jeśli nie masz dużo słońca. Podobnie, LST może być również pomocnym narzędziem do utrzymania dyskrecji na zewnątrz. Roślina, którą przywiązałeś, aby uzyskać bardziej płaski baldachim, nie tylko zapewni lepsze plony, ale także przyciągnie mniej uwagi w porównaniu z wysokimi roślinami, które tylko czekają na to, by ktoś je odkrył!

Jeśli chodzi o to, kiedy powinieneś zacząć LST, odpowiedź brzmi: tak szybko, jak to możliwe. Gdy twoja roślina będzie czuć się komfortowo w fazie wegetatywnej, będzie gotowa do manipulacji. Nie chcesz przeprowadzać treningu zbyt wcześnie, zanim roślina utworzy kilka dobrych węzłów, ale nie chcesz też zbytnio czekać. Jest tylko jeden moment, w którym LST może być naprawdę problematyczne, a jest to moment, w którym roślina jest już w fazie pełnego kwitnienia. Na tym etapie łodygi rośliny mogą być zbyt sztywne, aby się zgiąć, a ty ryzykujesz złamaniem gałęzi trzymającej cenne pąki. Poza tym jednak możesz rozpocząć LST w prawie dowolnym momencie fazy wegetatywnej. Im wcześniej, tym lepiej.

Low Stress Training o LST (trenzado de bajo stress)

A co z LST i automatycznie kwitnącymi odmianami?

Automatycznie kwitnące odmiany marihuany rosną szybko i nie wymagają zmiany cyklu światła, aby zainicjować kwitnienie, co oznacza, że nie mają dużo czasu na regenerację po stresujących metodach treningowych, takich jak topping i defoliacja. Jednak dzięki LST rośliny mogą nadal korzystać z optymalnej ekspozycji na światło i nie będą potrzebowały czasu na regenerację, ponieważ ta metoda nie powoduje żadnych rzeczywistych szkód. Chociaż stare odmiany automatyczne prawdopodobnie nie wytrzymałyby LST, nowa generacja jest więcej niż w stanie sobie z tym poradzić.

W rzeczywistości LST może być świetnym sposobem na zwiększenie wydajności odmian automatycznie kwitnących! Po prostu wiedz, że automaty zaczną kwitnąć po około 4 tygodniach, więc powinieneś już zdecydować, czy chcesz przeprowadzać LST czy nie! Zacznij jak najwcześniej, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Oto 5 najlepszych odmian do treningu LST:

1. Chocolate Haze

Chocolate Haze to absolutna uczta dla kubków smakowych, z nutami czekolady, słodyczy i ziemistości, które rozpalają podniebienie podczas palenia lub wapowania. Unikalny profil terpenowy w kwiatach został nadany tej odmianie poprzez skrzyżowanie odmian rodzicielskich OG Chocolate Thai i Cannalope Haze. Chocolate Haze to roślina z przewagą genów sativa (95% sativa i 5% indica). Powoduje to silny haj, który jest umysłowy, motywujący i bardzo energetyzujący. Ten haj, napędzany 20% THC, szybko się pojawia i często jest źródłem bardzo interesujących i głębokich rozmów.

Chocolate Haze może być z powodzeniem uprawiana zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, i jest silnym pretendentem do metody LST. Rośliny uprawiane w pomieszczeniach do uprawy lub w namiotach są w stanie wynagrodzić hodowców plonami wynoszącymi 475–525 g/m². Rośliny uprawiane na zewnątrz na grządkach lub w doniczkach są w stanie zapewnić zbiory do 500 g na roślinę i są gotowe pod koniec października. Chocolate Haze lubi łagodny klimat i charakteryzuje się czasem kwitnienia wynoszącym 9–10 tygodni.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji