Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Steven Voser

„Dlaczego moje rośliny rosną tak wolno?”. Czasami problemy z roślinami marihuany pojawiają się niespodziewanie. Twoje zielone dziecko mogło nie wykazywać żadnych oznak problemu, ale teraz zauważasz, że rozwój się zatrzymał i nie masz pojęcia, dlaczego. Oto kilka możliwych czynników odpowiedzialnych za spowolniony wzrost siewki lub rośliny marihuany.


18 powodów powolnego lub zahamowanego wzrostu roślin konopi indyjskich

Vídeo aneu: 771062113

1. Nasiona stare lub niskiej jakości

Stare nasiona nie tylko kiełkują dłużej (jeśli w ogóle kiełkują); rośliny wyhodowane ze starych nasion mogą czasami rosnąć w zwolnionym tempie. Podobnie dobra genetyka jest niezbędna dla zdrowego i energicznego wzrostu od nasion do zbiorów. Przypadkowe nasiona nie będą tak dobre, jak nasiona pozyskane z renomowanego banku nasion.

2. Stres po pobraniu sadzonek

Czasami sadzonki nie ukorzeniają się dobrze, co utrudnia im wzrost. Aby temu zapobiec, natychmiast po pobraniu sadzonek zastosuj odrobinę hormonu ukorzeniającego.

Upewnij się również, że środowisko sprzyja wzrostowi korzeni. Podłoże powinno być wilgotne (ale nie za wilgotne) o pH około 6,0. Trzymaj sadzonki w temperaturze około 22ºC. Jeśli zrobi im się za zimno, w ogóle się nie ukorzenią, a jeśli będzie za gorąco, korzenie umrą.

3. Zdrowie korzeni

Kiedy korzenie rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, funkcje metaboliczne spowalniają. W niektórych przypadkach brak tlenu może całkowicie zatrzymać ich wzrost. Jednym z częstych powodów jest nadmierne podlewanie lub używanie podłoża o słabym drenażu.

Co z tym zrobić? Stwórz lekkie i przewiewne podłoże z dobrym drenażem. Możesz poprawić słabo przepuszczalną glebę, dodając do niej trochę perlitu.

Strefa korzeni roślin marihuany nigdy nie powinna być znacznie cieplejsza lub zimniejsza niż temperatura pokojowa. Podobnie fizyczne uszkodzenie korzeni, pleśń lub bakterie mogą poważnie wpłynąć na wzrost roślin. Zawsze używaj nieprzezroczystych donic, aby światło nie docierało do korzeni, ponieważ to również nie jest korzystne.

Root Helath

4. Rośliny marihuany za bardzo się wyciągają

Szczególnie problematyczne może być wyciąganie się siewek. Wiele czynników może wywołać tę reakcję, ale najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest brak światła.

Jeśli siewki są wrzecionowate, zwiększ intensywność światła lub przybliż je do roślin. Podeprzyj je kołkami jako pomoc podczas rekonwalescencji. W ostateczności możesz (ostrożnie) przesadzić je głębiej do nowej doniczki.

5. Rośliny nie mają wystarczającej ilości światła

Chociaż wymagania mogą się różnić w zależności od odmiany, światło jest jednym z najważniejszych czynników dla rozwoju wszystkich roślin marihuany. Brak „dobrego” światła może absolutnie doprowadzić do spowolnienia wzrostu. Jeśli uprawiasz marihuanę w pomieszczeniu i podejrzewasz, że twoje rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości światła, spróbuj zmniejszyć odległość między lampami a wierzchołkami roślin. Jeśli uprawiasz na zewnątrz w doniczkach, przenieś rośliny w bardziej nasłonecznione miejsce.

6. Rośliny dostają za dużo światła

Każdy rodzaj stresu, w tym wiele godzin wystawienia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych bez odpoczynku, może również zatrzymać lub spowolnić wzrost. Jeśli uprawiasz w pomieszczeniu i podejrzewasz, że ekspozycja na światło jest źródłem stresu, zmniejsz intensywność lub przesuń lampy wyżej, jeśli to możliwe. Wiedz, że siewki są szczególnie wrażliwe na intensywne światło! Jeśli uprawiasz na zewnątrz i możesz to zrobić, przenieś rośliny w miejsce, w którym światło jest rozproszone, na przykład wokół cienistego drzewa.

7. Nieprawidłowe spektrum światła

Na to, jak szybko i energicznie rosną rośliny, wpływa widmo światła, które otrzymują. Upewnij się, że używasz odpowiedniego rodzaju światła w zależności od etapu wzrostu. Dla zdrowego wzrostu wegetatywnego potrzebujesz chłodniejszego światła z większą ilością niebieskiego w jego spektrum, tak zwanego „światła wegetacyjnego”. W fazie kwitnienia stosuje się światła o cieplejszym, bardziej czerwonawym spektrum.

Calcium Deficency

8. Lekki stres: przerwanie cyklu ciemności

Światło jest niezbędne do wzrostu wszystkich roślin. Wszelkie zmiany natężenia światła lub ekspozycji będą miały wpływ na wzrost. Kwitnąca marihuana jest szczególnie podatna na przerwy w cyklu ciemności. Przeciek światła w namiocie, rozproszone światło z latarni ulicznej, a nawet czerwone światło z kamery może zakłócić kwitnienie, a w najgorszym przypadku spowodować, że rośliny staną się hermafrodytami. Z tego powodu bardzo ważne jest zachowanie całkowitej ciemności w godzinach zgaszenia światła.

Narażanie roślin marihuany na nieregularne godziny światła może powodować brak równowagi hormonalnej, która dezorientuje ich wewnętrzny zegar. Twoje rośliny mogą zakwitnąć przedwcześnie lub powrócić do fazy wegetatywnej. Jeśli tak się stanie, znacznie ucierpią na tym wzrost i plony. Z tego powodu upewnij się, że cykl światła jest spójny. Powyższe sugestie odnoszą się głównie do odmian fotoperiodycznych, ponieważ automatycznie kwitnących odmian marihuany opierają się na wieku, a nie ekspozycji na światło.

9. Nadmierne podlewanie

Nadmierne podlewanie jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez nowych hodowców marihuany. To jak duszenie roślin i jedna z głównych przyczyn powolnego wzrostu, niedoborów składników odżywczych, gnicia korzeni, grzybów i wielu innych problemów. Nie podlewaj zbyt często i nie podlewaj według ustalonego harmonogramu. Lepiej podlewać rzadziej, aby gleba mogła wyschnąć między podlewaniami. Dobrym sposobem sprawdzenia, czy należy podlewać, jest podniesienie samej doniczki. Jeśli wydaje się, że jest dość lekka, nadszedł czas, aby ponownie podlać rośliny.

10. Za mało składników odżywczych

Chociaż nie jest to tak powszechne jak przekarmianie roślin marihuany, niewystarczająca ilość składników odżywczych potrzebnych roślinie może być przyczyną powolnego wzrostu. Składniki odżywcze znajdujące się w większości komercyjnych mieszanek doniczkowych wystarczą tylko na 3–4 tygodnie; potem będziesz musiał podawać więcej wysokiej jakości składników odżywczych. Sprawdź etykietę swoich produktów odżywczych pod kątem zalecanej dawki dla zdrowego wzrostu. Wiedz również, że wymagania rośliny są ściśle powiązane z intensywnością światła, na którą jest ona wystawiona. Rośliny w intensywnym świetle rosną szybciej i będą wymagać więcej składników odżywczych niż na przykład rośliny w świetle fluorescencyjnym.

11. Niedobór wapnia

Wapń jest jednym z niezbędnych elementów, których roślina potrzebuje do zdrowego rozwoju. Brak wapnia może objawiać się następującymi objawami:

  • Nowe liście rosną powoli, są skręcone i zwinięte
  • Młode pędy są przebarwione i stają się fioletowe lub żółte
  • Ogólny wzrost rośliny jest powolny i brakuje mu wigoru i witalności
  • Możesz uniknąć niedoboru wapnia, dodając wapno dolomitowe do gleby lub podłoża

Natychmiast zajmij się niedoborem wapnia za pomocą komercyjnych produktów CalMag, które zawierają płynny wapń. Możesz dodać te produkty do roztworu z nawozem lub podawać je dolistnie.

Należy pamiętać, że niektóre podłoża uprawowe, takie jak kokos, zwiększają ryzyko niedoboru wapnia. Jeśli uprawiasz we włóknie kokosowym, powinieneś używać specjalnych nawozów i/lub regularnie dodawać CalMag.

Pots Are Too Big

12. Nieprawidłowy poziom pH

Nieprawidłowy poziom pH roztworu z nawozem jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z uprawą marihuany, w tym powolnego wzrostu. Powodem jest to, że marihuana rozwija się tylko w stosunkowo małym przedziale odpowiednich wartości pH. Jeśli pH jest nieodpowiednie, rośliny nie są w stanie pobierać składników odżywczych, nawet jeśli są one obecne.

Upewnij się, że ustawiłeś właściwy poziom pH w zależności od metody uprawy. Jeśli uprawiasz w glebie, upewnij się, że poziom pH wynosi od 6,5 do 7,0. Jeśli uprawiasz w hydro, optymalny poziom pH wynosi od 5,6 do 5,8. W przypadku upraw bezglebowych, takich jak włókno kokosowe, optymalny jest poziom pH od 6,0 do 6,3.


13. Temperatury są za niskie lub za wysokie

Rośliny marihuany lubią ciepło i najlepiej radzą sobie w dziennych temperaturach między 25 a 30°C. Niższe temperatury spowolnią metabolizm rośliny, co spowoduje wolniejszy wzrost. Ale zbyt wysokie temperatury też nie są optymalne. W bardzo wysokich temperaturach stres cieplny może również spowolnić lub nawet całkowicie zatrzymać wzrost roślin. Jeśli uprawiasz rośliny indoor, dostosuj temperaturę do komfortowego poziomu. Możesz również zapewnić chłodzenie za pomocą wentylatorów, które skierują łagodny strumień powietrza na rośliny. Może to pomóc w zapobieganiu tworzenia się kieszeni gorącego powietrza w pomieszczeniu do uprawy.

14. Za duże doniczki

Hodowcy marihuany często rozpoczynają od umieszczenia siewki w małym kubku. Później, gdy rośliny osiągną odpowiedni rozmiar, będą przesadzać je do większych pojemników.

Jeśli zaczniesz uprawiać rośliny marihuany w zbyt dużych pojemnikach, istnieje duże ryzyko, że je przelejesz. Problem polega na tym, że siewki nie mogą wchłonąć całej wilgoci znajdującej się w dużym pojemniku, w przeciwieństwie do dojrzałych roślin, które mogą „wypić” znacznie więcej. Co więcej, duża donica będzie również potrzebowała dużo więcej czasu na wyschnięcie.

Aby uniknąć problemów związanych ze zbyt dużą ilością gleby i wilgoci, rozpocznij od umieszczenia siewek w mniejszych pojemnikach, aż zaczną intensywnie rosnąć. Gdy będą miały zestaw 5–6 prawdziwych liści (nie licząc liścieni), przenieś je do większego pojemnika, co najmniej dwa razy większego od obecnego.

Jeśli siewka jest już w dużym pojemniku i nie chcesz lub nie możesz przenieść jej do mniejszego kubka, podlewaj tylko niewielki obszar wokół niej.

Jaka jest odpowiednia wielkość doniczki dla roślin marihuany?

Skorzystaj z tego przybliżonego przewodnika, aby określić, jakiego rozmiaru doniczkę powinieneś użyć dla swojej rośliny marihuany:

  • wysokość rośliny 30 cm: pojemnik 7,5–11 l;
  • wysokość rośliny 60 cm: pojemnik 11–19 l;
  • wysokość rośliny 90 cm: pojemnik 18–26 l;
  • wysokość rośliny 120 cm: pojemnik 22–37 l;
  • wysokość rośliny 150 cm: pojemnik 30–37 l lub więcej.
Stress Training

15. Stres wywołany przez szkodniki/choroby

Owady, szkodniki i choroby mogą powodować uszkodzenia i osłabiać układ odpornościowy rośliny. W najlepszym przypadku roślina może przetrwać, ale plony będą słabe. W najgorszym przypadku może umrzeć.

Owady mogą żerować na liściach, wpływając na zdolność rośliny do zatrzymywania wody i transpiracji. Inne szkodniki mogą uszkodzić korzenie lub spowodować dodatkowe problemy. Za każdym razem, gdy twoja roślina jest chora lub zaatakowana przez owady, poświęci większość energii na obronę i regenerację po uszkodzeniach, co spowolni wzrost.

Jeśli twoje rośliny są zainfekowane, należy im natychmiast zaaplikować odpowiednie środki. Co więcej, możesz zastosować metody zapobiegawcze (np. olejek z miodli indyjskiej, bariery przeciw ślimakom itp.), aby zminimalizować ryzyko inwazji szkodników. Podczas wszystkich etapów wzrostu należy regularnie sprawdzać objawy inwazji szkodników, w tym pod liśćmi.

16. Stres spowodowany uszkodzeniem tkanek

Uszkodzenia fizyczne, takie jak połamane gałęzie, mogą znacznie spowolnić wzrost rośliny. Każde uszkodzenie sprawi, że roślina przekieruje cenne zasoby na naprawę ran – zasoby, które można lepiej spożytkować na wzrost lub produkcję kwiatów.

Jeśli uprawiasz na wolnym powietrzu, umieść rośliny w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów i ulewnych deszczy oraz użyj siatki drucianej i palików, aby utrzymać wsparcie.

Szczególnie wrażliwe są siewki i młode rośliny marihuany. Pozwól swoim siewkom dojrzewać w pomieszczeniu przez kilka tygodni, zanim wystawisz je na zewnątrz.

17. Stres związany z technikami treningowymi roślin marihuany

Uszkodzenie tkanek spowodowane technikami treningu o wysokim poziomie stresu zawsze powoduje pewne opóźnienie w rozwoju roślin. Ale kiedy przycinasz nadmiernie lub zbyt często, twoja roślina może ostatecznie wydać więcej energii na naprawę niż na wzrost.

Jeśli planujesz przycinanie, nie przesadzaj. Pamiętaj, że każde przycinanie może opóźnić rozwój rośliny o kilka dni, jeśli nie tygodni.

Jeśli używasz innych technik treningu roślin, takich jak topping, upewnij się, że zaczynasz tak wcześnie, jak to możliwe. Jeśli uprawiasz automatycznie kwitnące rośliny, nie stosuj żadnych technik treningu roślin, które wiążą się z uszkodzeniem tkanek, takich jak przycinanie.

18. Stres związany z wiekiem

Starsze rośliny marihuany mają inne wymagania żywieniowe niż młode. Ich tkanki stają się twarde i zdrewniałe, są mniej energiczne i nie są w stanie przyjąć tylu składników odżywczych.

Z tego powodu należy odpowiednio dostosować schemat nawożenia. W przeciwnym razie ryzykujesz przekarmieniem, co z kolei skutkuje zahamowaniem wzrostu, niedoborami i chorobami. Pamiętaj o tym, jeśli trzymasz rośliny-matki przez długi czas.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji