Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Steven Voser Reviewed by: Mr José

Czas zbiorów to bez wątpienia ulubiona data w kalendarzu każdego hodowcy. Jednak ze względu na to, że czas zbiorów może znacząco wpłynąć na moc i efekty marihuany, ważne jest, aby zbierać pąki we właściwym momencie.


Jak sprawdzić, kiedy rośliny marihuany są gotowe do zbiorów

Banki nasion często podają przybliżone daty zbiorów dla swoich odmian, co może służyć jako przybliżona pora, kiedy można spodziewać się, że rośliny będą gotowe do zbiorów. Genetyka odmiany może również dać ci pewne wyobrażenie o tym, ile czasu zajmie roślinom osiągnięcie dojrzałości.

Odmiany sativa zazwyczaj kwitną dłużej niż indica, prawdopodobnie dlatego, że pochodzą z ciepłych regionów o długim lecie. Na przykład, nasza odmiana Shining Silver Haze ma czas kwitnienia wynoszący około 11 tygodni (co jest uważane za krótki okres dla odmiany typu Haze), podczas gdy nasza odmiana Special Kush 1 potrzebuje zaledwie 7–8 tygodni, aby zakończyć kwitnienie.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy rośliny są gotowe do zbiorów, jest po prostu obserwacja. Dojrzałe rośliny marihuany wykształcają szereg znaków sygnalizujących dojrzałość, a w tym:

1. Żółknące liście

When is My Cannabis Plant Ready for Harvest

Żółknięcie liści w fazie wzrostu wegetatywnego jest zwykle oznaką niedoboru składników odżywczych lub problemu z patogenami czy szkodnikami. Jednak w fazie kwitnienia, żółknięcie liści roślin marihuany jest jak najbardziej normalne. Zwykle zaczyna się to od liści wachlarzowych (tzn. dużych, szerokich liści znajdujących się pod pąkami i węzłami) i stopniowo rozprzestrzenia się na mniejsze liście bliżej kwiatów, ponieważ rośliny zużywają składniki odżywcze przechowywane w starych liściach i koncentrują całą swoją energię na rozwijaniu większych, cięższych pąków.

U zdrowych, dojrzewających roślin marihuany, starsze liście w dolnej części baldachimu zaczynają żółknąć jako pierwsze. W miarę dojrzewania, starsze liście w środkowej i górnej części rośliny zaczną żółknąć. Pozostawione same sobie, rośliny marihuany mogą w końcu również rozwinąć żółte liście i pąki cukrowe, gdy powoli zbliżają się do końca swojego cyklu życia – oczywiście powinieneś tego uniknąć i zbierać kwiaty, gdy są nadal żywe i zielone.

Uwaga: w zależności od genetyki, z jaką pracujesz, możesz również zobaczyć, jak rośliny rozwijają różowe, fioletowe, a nawet głębokie czarne odcienie w miarę dojrzewania. Jest to w dużej mierze zależne od genów i warunków środowiskowych (niższe temperatury podczas fazy kwitnienia mogą sprzyjać rozwojowi fioletowych kwiatów).

2. Pomarańczowe słupki

When is My Cannabis Plant Ready for Harvest

Pamiętasz białe włoski, które zaczęły wyrastać z kwiatów twoich roślin, gdy zaczęły one kwitnąć? Są to słupki, które w rzeczywistości są organami płciowymi żeńskich roślin marihuany, przeznaczonymi do wychwytywania pyłku uwalnianego przez rośliny męskie. W miarę dojrzewania kwiatów, słupki zmieniają kolor z białego na pomarańczowy lub bursztynowy. Większość hodowców zbiera kwiaty, gdy około 90% słupków rośliny zmieni kolor na pomarańczowy, ponieważ uważa się, że stężenie THC jest wtedy najwyższe.

3. Nabrzmiałe kielichy

When is My Cannabis Plant Ready for Harvest

Kielichy to cebulki, w których znajdują się słupki żeńskiej rośliny marihuany. Są one najbardziej żywiczną częścią rośliny marihuany i oprócz tego, że tworzą strukturę kwiatów marihuany, mogą być dobrym wskaźnikiem dojrzałości rośliny. Ogólnie rzecz biorąc, kielichy marihuany nabrzmiewają w miarę dojrzewania kwiatów i pozostają niezapłodnione przez dłuższy czas.

Gdy rośliny marihuany zaczną kwitnąć, powinieneś zauważyć, że ich kielichy stają się z czasem znacznie „grubsze”. Gdy wyglądają już ładnie i pulchnie i wystają z nich pomarańczowe słupki, nadszedł czas, aby wyjąć mikroskop i obejrzeć trichomy rośliny, aby ostatecznie sprawdzić, czy rzeczywiście nadszedł czas zbiorów.

4. Mleczne, bursztynowe lub przezroczyste trichomy

When is My Cannabis Plant Ready for Harvest

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy rośliny marihuany są gotowe do zbiorów, jest przyjrzenie się ich trichomom za pomocą mikroskopu lub lupy jubilerskiej. Trichomy są gruczołami żywicznymi i tworzą lepką powłokę znajdującą się na kwiatach marihuany. W izolacji i pod mikroskopem, pojedyncze trichomy wyglądają jak małe szklane grzybki, koraliki lub włoski. W miarę dojrzewania kwiatów marihuany, ich trichomy zmieniają kolor z krystalicznie czystego na mlecznobiały i wreszcie bursztynowy.

Większość hodowców decyduje się na zbiór kwiatów, gdy około 70% trichomów zmieni kolor na mleczny lub mętny, co sygnalizuje szczytową produkcję THC. Około 15% trichomów powinno pozostać przejrzyste, a 15% powinno zmienić kolor z mlecznego na bursztynowy.

Uważa się, że kwiaty zebrane w tym czasie wytwarzają silniejszy haj, podczas gdy kwiaty zebrane później są bogatsze w CBN (kannabinol), a zatem wytwarzają bardziej relaksujące, fizyczne upalenie. Uważa się, że pąki z przeważnie przezroczystymi trichomami są mniej silne i mają bardziej klarowne efekty.

Ttichomes Colours

Jak zbierać pąki z roślin marihuany

Po potwierdzeniu, że rośliny marihuany są dojrzałe, nadszedł czas na zbiory! Mimo że większość hodowców ma swoje własne sposoby na zbiory marihuany, które mogą się od siebie nieznacznie różnić, podstawowe kroki podczas zbiorów marihuany to:

  1. Ścięcie żywych roślin.
  2. Przycinanie dużych liści wachlarzowych oraz liści cukrowych z kwiatów (przycinanie na mokro). Możesz pominąć ten krok, jeśli wolisz przycinać rośliny na sucho.
  3. Wieszanie całych roślin lub oddzielnych gałęzi do wyschnięcia w ciemnym, suchym pomieszczeniu.
  4. Przycinanie liści wachlarzowych i cukrowych (możesz pominąć tę czynność, jeśli przycinałeś rośliny na mokro). Dowiedz się więcej o różnicach i zaletach *przycinania na mokro i na sucho tutaj.
  5. Konserwacja kwiatów w szklanych słoikach, aby wzmocnić ich smak i moc.
Vídeo aneu: 540076385

Najlepszy czas na zbiory roślin marihuany

Wiedząc, w jaki sposób czas zbiorów wpływa na moc i efekty kwiatów, będziesz dokładnie wiedział, kiedy ściąć rośliny, aby upewnić się, że pąki mają najbardziej pożądane przez ciebie efekty. Pamiętaj, że generalnie im później zbierzesz kwiaty, tym bardziej relaksujące będą ich efekty. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat wczesnego lub późniejszego zbioru pąków w sezonie, kliknij tutaj.

Czy można zbierać rośliny marihuany z mączniakiem prawdziwym?

Mączniak prawdziwy to grzyb, który często atakuje konopie indyjskie i inne rośliny. Jak sama nazwa wskazuje, tworzy biały, podobny do mąki proszek na liściach i pąkach roślin marihuany. Chociaż można go leczyć, gdy zostanie wykryty na roślinach wegetujących, wszelkie kwiaty marihuany z mączniakiem prawdziwym należy wyrzucić, ponieważ zawierają zarodniki grzybów, które mogą być bardzo szkodliwe dla ludzi w przypadku spożycia.

Jeśli zauważysz mączniaka prawdziwego podczas cyklu wegetacyjnego, szybko potraktuj swoje rośliny kombinacją mydła owadobójczego i oleju neem lub fungicydu Propolix. Zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym zapobiegania i leczenia infekcji pleśni w uprawie marihuany, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zwalczania białej pleśni i innych pleśni marihuany. Pamiętaj, że większość pleśni jest niezwykle skuteczna w produkcji zarodników, więc musisz postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w naszym artykule, aby zminimalizować powodowane przez nie szkody.

Z drugiej strony, jeśli zauważysz mączniaka prawdziwego na kwitnących roślinach marihuany, poza usunięciem zainfekowanych roślin niewiele możesz zrobić, aby uniknąć rozprzestrzeniania się grzyba. Podczas gdy niektórzy hodowcy próbują uratować te pąki, które nie są w widoczny sposób dotknięte grzybem, odradzamy takie działanie, ponieważ nawet nieuszkodzone pąki prawdopodobnie zawierają zarodniki grzyba.

When is My Cannabis Plant Ready for Harvest

Kiedy należy zbierać nasiona marihuany

Chociaż uprawa marihuany sinsemilla (beznasiennych) zrewolucjonizowała uprawę kwiatów marihuany do celów rekreacyjnych i medycznych, nie wszystkie rośliny marihuany są uprawiane dla pąków. Hodowcy, banki nasion i producenci nasion marihuany potrzebują żeńskich roślin w celu zapylania. Podobnie jak niezapylone kwiaty, rośliny marihuany uprawiane na nasiona również muszą być zbierane we właściwym czasie, aby zapewnić najwyższą jakość nasion.

Pamiętaj, że zapylone kwiaty marihuany dojrzewają dłużej niż kwiaty niezapylone. Ponadto, podczas zbioru nasion marihuany istnieje większa możliwość popełnienia błędu, ponieważ zbieranie nasion przed osiągnięciem przez nie dojrzałości może wpłynąć na ich szybkość kiełkowania. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy zapylona żeńska roślina marihuany jest gotowa do zbiorów, jest sprawdzenie jednego z jej nasion. Dojrzałe nasiona będą miały duży, pełny kształt i ciemniejszy brązowy odcień z czarnymi tygrysimi paskami. Niedojrzałe nasiona marihuany będą wyglądały na mniejsze i będą miały bladozielony lub beżowy odcień, bez pasków.

Jak zbierać pyłek marihuany

Podczas gdy większość hobbystycznych hodowców usuwa rośliny męskie lub hermafrodytyczne, hodowcy marihuany cenią je za ich pyłek, który może zawierać genetykę silnych, odpornych hybryd. Aby mieć pewność, że zebrany pyłek jest najwyższej jakości, ważne jest, aby zebrać go, gdy tylko roślina męska otworzy swoje woreczki pyłkowe. Zwykle ma to miejsce kilka tygodni po rozpoczęciu kwitnienia przez rośliny męskie. Najłatwiejszym sposobem zbierania pyłku jest usunięcie całych kwiatów męskich i suszenie ich w szczelnym pojemniku przez kilka dni. Wysuszone kwiaty można następnie umieścić w mikronowym sicie, aby oddzielić pyłek od materii roślinnej. Aby przechowywać pyłek, konserwować go, a zwłaszcza chronić przed wilgocią, wielu hodowców miesza go z mąką.

Co się stanie, jeśli nie zbierzesz kwiatów roślin marihuany?

Jeśli kwiaty z rośliny marihuany pozostaną niezebrane, zazwyczaj dokończą swój cykl życia i uschną. W naturze, gdy tak się stanie, nasiona zapylonej rośliny żeńskiej zostaną uwolnione do powietrza i ziemi, torując drogę przyszłej generacji roślin marihuany. Co więcej, rośliny marihuany mają wrodzoną potrzebę rozmnażania się. Jeśli nie zostaną zapłodnione męskim pyłkiem, niektóre rośliny doświadczają podwyższonego poziomu stresu, co może skutkować hermafrodytyzmem – stanem, w którym wytwarzają męskie kwiaty w desperackiej próbie samozapylenia. Jeśli to przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, doprowadzi to do powstania gorszej jakości pąków, które zawierają dużą liczbę nasion. Proces ten jest powszechnie znany jako „rodelizacja”.

Przeprowadź żniwa!

Teraz, gdy wiesz, jak skutecznie zbierać kwiaty, nasiona i pyłek marihuany, czas wrócić do ogrodu. Pamiętaj, aby mieć ten artykuł pod ręką, aby pomóc sobie w identyfikacji dojrzałych kwiatów marihuany i zbieraniu pąków we właściwym czasie, aby mieć pewność, że mają moc i efekty, których szukasz. Pamiętaj też, aby dodać nasz blog do zakładek, aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących uprawy marihuany.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji