Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter


Czasami podczas uprawy marihuany nie wszystko idzie zgodnie z planem. Niezależnie od tego, czy uprawiasz w namiocie, czy na zewnątrz w ogrodzie, wiele problemów może się pojawić i rzeczywiście się pojawia.

Foxtailing jest jednym z takich problemów – ta komplikacja często okazuje się frustrująca i irytująca. Po wyhodowaniu roślin z siewek w duże i dojrzałe okazy, patrzenie, jak cierpią, jest naprawdę nieprzyjemne.

Na szczęście foxtailing rzadko powoduje śmierć roślin. Pojawia się przede wszystkim jako znak, że rośliny, które kwitną, przechodzą wysoki poziom stresu. Jeśli wykryjesz go wystarczająco wcześnie i zidentyfikujesz przyczynę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie to naprawić.

Co to jest foxtailing?

Foxtailing opisuje stan, w którym kwiaty marihuany przybierają dziwny i nieregularny kształt. Jak wskazuje angielska nazwa, pąk przybiera pomarszczony i wydłużony wygląd, co przypomina ogon lisa.

W normalnych warunkach kwiaty marihuany są gęste, zaokrąglone i zwarte. Niektóre rosną wysokie i wąskie w zależności od ich genetyki, ale nadal mają zwarty i gruby wygląd.

Dla kontrastu, kwiaty cierpiące na foxtailing wyglądają na wyjątkowo smukłe i wysokie. Zawierają zestawy długich i tyczkowatych liści cukrowych, które nadają im krzaczasty wygląd – podobnie jak futro na lisim ogonie.

Obserwowanie, jak kwitnące pąki zaczynają wypuszczać kwiaty dotknięte zjawiskiem foxtail, często przynosi rozczarowanie. W końcu te pąki są mniej gęste i dlatego prawdopodobnie plony będą mniejsze.

Co więc możesz zrobić, aby zapobiec temu zjawisku? I czy możesz coś z nim zrobić, kiedy już się pojawi?

What Is Foxtailing Weed?

Dlaczego pojawia się foxtailing

Aby zapobiec pojawianiu się foxtailingu, musisz dokładnie wiedzieć, co uruchamia ten dziwny proces. Główny czynnik odpowiedzialny za foxtailing to stres, zarówno powyżej, jak i poniżej poziomu gleby.

Dziwne rzeczy dzieją się, gdy rośliny marihuany muszą radzić sobie ze zbyt dużym stresem. Mogą nawet zacząć wyrażać niewłaściwe narządy płciowe w kielichach! Chociaż stres powoduje przypadkowe pojawienie się foxtailingu, niektóre odmiany są hodowane właśnie w celu wytwarzania tych struktur. Niektórzy hodowcy lubią tę cechę i specjalnie kupują nasiona, które zwiększają szanse na pojawienie się tego zjawiska.

  • Stres spowodowany światłem

Bez światła rośliny marihuany nawet by nie rosły. Polegają na świetle bardziej niż na czymkolwiek innym. Pozwala im ono wytworzyć energię potrzebną do przetrwania. Ale światło może działać jak miecz obosieczny. Jeśli światła są zbyt intensywne, zbyt blisko pąków lub wytwarzają zbyt dużo ciepła, mogą powodować powstawanie foxtailingu.

Twoje rośliny zaczną wykazywać objawy z powodu tego środowiskowego źródła stresu. Zauważysz, że górne liście i pąki zaczynają stawać się białe od światła.

Żółknięcie liści może również wskazywać na stres świetlny. W przeciwieństwie do żółtych liści spowodowanych niedoborem azotu, liście pozostaną stosunkowo silne i rzadko więdną w ten sam sposób. Te zmiany koloru wykazują wczesne oznaki stresu świetlnego. W końcu, jeśli pozwoli na to mieszanka środowiska i genetyki, pąki mogą zacząć wykazywać oznaki foxtailingu.

changeimage
  • Nadmierne ciepło

Nadmierne ciepło może również mieć wpływ na rośliny marihuany. Marihuana preferuje stałą wysoką temperaturę przez cały cykl wzrostu. Jeśli temperatura wzrośnie zbyt wysoko lub spadnie zbyt nisko, wzrost może zostać zahamowany, a plony ucierpią. Rośliny marihuany preferują nieco inny zakres temperatur na różnych etapach cyklu wzrostu. Sprawdź ten krótki przewodnik:

  • faza siewki: 20–25°C;
  • faza wegetatywna: 22–28°C;
  • faza kwitnienia: 20–26°C.

Jeśli temperatura w pokoju do uprawy, szklarni lub ogrodzie przekracza te zakresy przez dłuższy czas, możesz zobaczyć, jak na kwiatach zacznie się pojawiać foxtailing.

Światła nie są jedynym źródłem ciepła w pokoju do uprawy. Fale upałów mogą powodować duże skoki temperatury w pomieszczeniach i wzrost temperatury powietrza, co może mieć szkodliwy i stresujący wpływ na rośliny. Szklarnie są również zaprojektowane do zatrzymywania ciepła. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak rozproszyć gorące powietrze.

disperse all of this hot air in the solutions section below.

  • Kondycja strefy korzeniowej

Zdrowie naszych roślin możemy obserwować jedynie nad ziemią. Jednak tak wiele dzieje się tuż pod powierzchnią. Czynniki takie jak pH i wojna mikrobiologiczna mogą mieć wpływ na system korzeniowy.

Jeśli którykolwiek z tych czynników zacznie wymykać się spod kontroli, rośliny marihuany zaczną odczuwać mocny stres. Jeśli sprawy osiągną pewien punkt, możesz zobaczyć foxtailing, nawet jeśli nad ziemią masz wszystko pod kontrolą. Sprawdź poniżej główne źródła stresu w strefie korzeniowej.

- pH

Jeśli chodzi o pH, rośliny marihuany uwielbiają lekko kwaśne podłoża. Najlepiej utrzymywać glebę w pH między 6,0–7,0. Korzenie roślin marihuany są w stanie najskuteczniej pobierać składniki odżywcze w tym zakresie.

Niewielkie fluktuacje są dopuszczalne, ale jeśli poziomy pH wahają się zbyt mocno w złym kierunku przez zbyt długi czas, korzenie nie będą pobierać składników odżywczych i nastąpi „blokada”. Może to powodować stres u roślin i prawdopodobnie zapoczątkować powstawanie foxtailingu.

- Złe drobnoustroje

Gołym okiem gleba wygląda jak obojętna brązowa substancja. Ale kiedy umieścimy drobinkę gleby pod mikroskopem, szybko stanie się jasne, że miliony drobnoustrojów nazywają glebę swoim domem.

Niektóre z tych form życia, w tym gatunki bakterii i grzybów, tworzą symbiotyczny związek z korzeniami marihuany i pomagają im pobierać składniki odżywcze. Ale inne są wrogo nastawione i mogą siać spustoszenie.

Niektóre stworzenia, takie jak pasożytnicze nicienie, uwielbiają przeżuwać korzenie i pożerać ich zawartość, co może powodować żółknięcie i gnicie liści. Ten poziom stresu może również powodować foxtailing na roślinach marihuany.

W dalszej części tego artykułu odkryjesz kluczowe sposoby na utrzymanie gleby w dobrej kondycji mikrobiologicznej.

  • Genetyka

Hodowcy marihuany stworzyli tysiące różnych odmian. W procesie selektywnej hodowli powstały rośliny o setkach różnych smaków, kształtów, rozmiarów, zapachów i efektów.

Niektórzy hodowcy celowo stworzyli odmiany, które są podatne na foxtailing, Dlaczego? Ponieważ spełniają one istniejący popyt. Niektórzy hodowcy uwielbiają tę rzadką cechę i lubią hodować kwiaty, które wyglądają osobliwie i fajnie.

Jeśli przypadkowo wybierzesz odmianę skłonną do foxtailingu, tak naprawdę nie możesz wiele zrobić z nieuniknioną ekspresją tej cechy. Najlepsza strategia? Zbierz kwiaty, zapal je i następnym razem wybierz inną odmianę.

Czy foxtailing jest zły?

Tak i nie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta odpowiedź nie jest szczególnie satysfakcjonująca, ale tak naprawdę zależy to od punktu widzenia hodowcy. Jeśli zamierzałeś wyhodować kwiaty marihuany ze względu na estetykę odmiany, foxtailing jest dobrą rzeczą. Jeśli Twoim celem jest wyhodowanie okrągłych, gęstych i regularnych pąków marihuany – jest to niechciane zjawisko.

Ale nie martw się, takie pąki nadal zawierają dużo kannabinoidów i terpenów. Chociaż mogą mieć mniejszą wagę i mniej fitochemikaliów niż zwykłe kwiaty, nadal możesz w pełni wykorzystać swoją sytuację. Następnie zastosuj poniższe rady, aby osiągnąć regularne zbiory w przyszłości.

Jak naprawić foxtailing

Twoje pąki dotknął foxtailing? Cóż, może uda ci się to naprawić. To naprawdę zależy od tego, jak daleko jesteś w fazie kwitnienia.

Jeśli jesteś na wczesnym etapie procesu, a wiele mniejszych kwiatów jeszcze nie zakwitło, możesz zmniejszyć poziom stresu i zwiększyć szanse na ich prawidłowe uformowanie.

Odpowiednio reguluj oświetlenie:
Niech twoje światła się ruszają! Po zawieszeniu świateł w przestrzeni do uprawy nie zostawiaj ich na tej samej wysokości. Musisz podnosić światła, podczas gdy twoje okazy rosną. Staraj się zachować odległość około 25 cm między źródłem światła a wierzchołkiem roślin. Odległość ta może się różnić w zależności od ciepła wydzielanego przez światło. Jeśli zaczniesz zauważać jakiekolwiek oznaki białych przebarwień, przesuń światła wyżej, aż te objawy ustąpią.
Zwiększ przepływ powietrza:
Namioty do uprawy, tunele foliowe i szklarnie mogą bardzo szybko nagrzać się podczas gwałtownego wzrostu temperatury latem. Musisz być przygotowany na radzenie sobie z tymi zmianami. Po pierwsze, umieść higrometr w swojej przestrzeni do uprawy. To pomocne urządzenie cyfrowe pomoże obserwować temperaturę w twoim środowisku uprawy. Gdy zauważysz, że ciepło wzrasta powyżej zalecanych poziomów, przygotuj się na włączenie kilku wentylatorów, aby rozproszyć gorące powietrze. Wentylatory bardzo dobrze sprawdzają się w namiotach i szklarniach do uprawy. Pomocny jest również zakup szklarni z drzwiami lub otworami wentylacyjnymi, aby foxtailing nie pojawił się podczas intensywnej pogody. Jeśli uprawiasz marihuanę na zewnątrz, możesz chronić swoje rośliny przed ekstremalnymi temperaturami za pomocą tkaniny zacieniającej.
Monitoruj pH
Powinieneś rutynowo monitorować pH gleby, aby zapobiec wystąpieniu blokady składników odżywczych. Używaj testera pH mniej więcej raz w tygodniu, aby upewnić się, że wszystko jest na dobrej drodze. Możesz odpowiednio używać produktów zwiększających i zmniejszających pH, aby pozostać w odpowiednim miejscu 6,0–7,0.
Równowaga mikrobiologiczna
Jeśli zauważysz objawy inwazji nicieni, możesz pozyskać dobre drobnoustroje, aby pomóc w walce z tymi drobnymi szkodnikami. Zalecamy dodanie grzybów mikoryzowych i ryzobakterii do mieszanek doniczkowych na początku cyklu wzrostu. Jeśli zauważysz objawy nicieni, możesz dodać te żywe suplementy do wody i dostarczyć je jako zraszacz gleby.

Kiedy zbierać pąki dotknięte foxtailingiem?

Jeśli twoje pąki zostały dotknięte foxtailingiem, nadal możesz je zebrać i palić! Jeśli nie odwrócisz tego procesu lub wykryjesz zbyt późno, nadal możesz cieszyć się smakiem i działaniem kwiatów.

Po pierwsze, zredukuj źródło stresu tak bardzo, jak to możliwe, aby pomóc im zachować jakość. Zmień położenie światła, zwróć uwagę na pH i drobnoustroje, a następnie zajmij się wykrytym problemem.

Pamiętaj, aby przepłukać rośliny marihuany na około dwa tygodnie przed zbiorem i zebrać je, gdy trichomy obecne na roślinach zmienią kolor z przezroczystego na mętny.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji